Jump to content

Αστρονομία-Μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει να φαινεται παραλογο εκ πρωτης οψης και ισως γελοιο, αλλα ειμαι αρκετα περιεργος να μαθω αν κι εσεις νιωθετε το ιδιο.

Οσες φορες και να ακουμπησω τα ματια μου στο προσοφθαλμιο μου οτι κι αν δω μου προκαλει παντα το ιδιο δεος οπως τη πρωτη φορα. Αυτο το δεος μετατρεπεται σε μουσικη! Πιστευω πως αστρονομια και μουσικη ειναι δυο εννοιες που συνδεονται αμεσα γιατι συμπαν και μουσικη εχουν ενα κοινο. Την αρμονια!

Παντα μου ερχονται οι μουσικες του Βαγγελη Π. του Mike Oldfield και οποια γενικα πλησιαζει αυτο το χαοδες στυλ.

Κοματι το οποιο προτεινω ανεπυφιλακτα σε οσους δεν εχουν δοκιμασει την ωρα που κοιτανε απο το τηλεσκοπιο τους ειναι του Βαγγελη Παπαθανασιου και λεγεται "Elsewhere"! Oταν το ακουσετε μονο τοτε θα καταλαβετε τι εννοω.

Εχει κανεις σκεφτει ποτε κατι παρομοιο ή ειμαι ο μονος? :roll:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περί μουσικής κάποια πράγματα είχαν γραφτεί πριν λίγο καιρό αλλά μέσα σε άλλο θέμα:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1151&start=0

Κάποιοι θέλησαν να ανοίξει συζήτηση για τη μουσική, αλλά τελικά δεν έγινε τότε.

Προσωπικά τρελλαίνομαι για πρώϊμους Pink Floyd και Camel.

1296029510_CamelMirage.jpg.352743b6d5e85e297105a2b95eae69d6.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά όποτε πηγαίνω για αστροπαρατήρηση πάντα μου έρχεται στο μυαλό μου μουσική

 

Φυσικά εκτός απο τις επιστήμες ασχολούμε και με την μουσική απο την ηλικεία των 3

 

Δοκιμάστε να ακούσετε τον τίτλο μουσικής με όνομα

If You're Not The One του μουσικου Daniel Bedingfield

 

Αυτή η μουσική μπορεί να βρεθεί στην συλλογή Now, Vol. 54 [uK] Disc 2

 

Αλλη μουσική που ταιριάζει είναι όπερα όπως του Andrea Bocelli

 

Φιλικά

 

Σταύρος

 

Να προσέυχεστε ο τυφώνας RITA να μην μας καταστρέψει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ακουω κανα καφε ντελ μαρ.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα θα σας ξενερώσω, αλλά στην παρατήρηση προτιμώ να μην ακούω τίποτα πέρα από τα beep και τα μοτέρ των goto και τους ανεμιστήρες στα μεγάλα κάτοπτρα.

Καλή η μουσική, αλλά νομίζω οτι μας αποσπά και δεν δίνουμε την αρμόζουσα προσοχή στα αντικείμενα που βλέπουμε, κάνοντας τελικά παρατήρηση με 'μηχανικό τρόπο'.

Νομίζω οτι η πλειοψηφία του κόσμου δεν θέλει μουσική. Αυτό φάνηκε το καλοκαίρι όταν ο Στέφανος έβαλε καλοπροαίρετα μουσική από το αυτοκίνητο στον Πάρνωνα, και "εξαναγκάστηκε" να την κλείσει.

Αν επιμείνετε πάντως για μουσική κατά την παρατήρηση, συστήνω ανεπιφύλακτα τον Andreas Vollenweider με την απίστευτη ηλεκτρονική του άρπα και τους τίτλους τραγουδιών με σαφή αστρονομικό προσανατολισμό.

Οι Pink Floyd είναι επίσης μία καλή επιλογή.

Αγγελος

 

ΥΓ Ηλία, είχα δεί στον Λυκαβηττό τους Tangerine Dream τον Σεπτέμβριο του 1983 (ή μήπως 1984?) !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τυχερέ Άγγελε, ήταν 30 Αυγούστου 1983.

http://216.109.125.130/search/cache?...ULclC&icp=1&.intl=us

Η μουσική του Στέφανου σε κάποιους άρεσε πολύ και έγινε σχόλιο στο Άστροβοξ. (όχι όμως σε όλους)

Σίγουρα μερικά αστρονομικά φαινόμενα είναι τόσο θεσπέσια που είναι πολύ σύσκολο να βρεθεί για αυτά ανάλογη μουσική υπόκρουση.

Όμως δεν υπάρχει και πιο εκφραστικότερο μέσο προσέγγισης του απείρου από τη μουσική! (μετά απ΄αυτή πάμε σε επικίνδυνες ατραπούς)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα από τα αγαπημένα κομάτια που ακούω όταν παρατηρώ είναι το

 

"Fly me to the moon" by Frank Sinatra

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου κανει εντυπωσει που δεν εχετε αναφερει Βαγγελη Παπαθανασιου. Σχεδον ολο το εργο του πλησιαζει αυτη τη κατηγορια γι αυτο και η μουσικη του ονομαστηκε επιτυχως "συμπαντικη"!

Δοκιμαστε εργα οπως το Direct, Oceanic, Themes, Bladerunner και μερικα αλλα τα οποια δεν εχω μπροστα μου τωρα..

Ειλικρινα θα με θυμηθειτε!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: :shock: Άγγελε, δεν έκλεισα τη μουσική! Το CD του Mike Oldfield "The Songs of Distant Earth" έπαιξε συνεχόμενα 2-3 φορές γιατί «αμέλησα» να πάω να το σταματήσω! Σκόπευα να αφήσω να ακουστεί μόνο η εξαίσια εισαγωγή (με τα λόγια του αστροναύτη Frank Borman - απαγγελία από τη "Γέννεση" - σε τροχιά γύρω από τη Σελήνη τα Χριστούγεννα του '68 ), αλλά άρεσε και το άφησα. Αργότερα δίπλα στο τηλεσκόπιό σου διαπίστωσα ότι η μουσική ακουγόταν όντως σαν μια χαμηλόφωνη συγκεχυμένη ενόχληση και πιθανόν τότε να έκλεισα τη μία πόρτα του αυτοκινήτου.

 

Όπως έγραψα και σε παλαιότερο thread, η ησυχία είναι προτιμότερη (κι από την καλύτερη μουσική).Τη στιγμή που τα μάτια μας λούζονται το φως των ουράνιων αντικειμένων, συχνά άλλες απολαύσεις περιττεύουν. Όχι όμως πάντα! (ποιός αρνήθηκε ένα ποτήρι μαυροδάφνη, ένα κομμάτι σοκολάτα, ή τη μυρωδιά των λουσμένων μαλλιών της διπλανής συμπαρατηρήτριας που τον αποσπά από τις ουράνιες και ευγενικές ασχολίες του; :lol: :lol: ).

 

Η αλήθεια είναι ότι η μουσική σε μιά ομαδική παρατήρηση είναι λεπτό ζήτημα... Ιδιωτικώς ή σε μικρές παρέες μπορεί να συμπληρώσει πολύ όμορφα την παρατήρηση.

 

Ηλία, με τα εξώφυλλα από astrovox γίναμε Vox-σκέτο (η γνωστή δισκογραφική :lol: :lol: ). Έχεις τίποτα από Metal να ευχαριστήσουμε έναν νέο φίλο μας που τηρεί σιγήν ιχθύος περί του θέματος; :wink:

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: :shock: Άγγελε, δεν έκλεισα τη μουσική! Το CD του Mike Oldfield "The Songs of Distant Earth" έπαιξε συνεχόμενα 2-3 φορές γιατί «αμέλησα» να πάω να το σταματήσω!

 

 

Ααααααααχχχ τι κοματια!!! Τι συνθετης! Μεγαλο μυαλο! Παρεπιπτοντως ο Mike Oldfield δεν ειναι καλα στα μυαλα του. Φυσικα παλαιοτερα εχει μπει σε φρενοκομειο! Αποδειξη οτι η ιδιοφυια αγγιζει τη σχιζοφρενεια! Μπορω να πω Στεφανε πως το συγκεκριμενο σημειο του δισκου, η εισαγωγη και η συνεχεια στο "Let there be light" ειναι κατι το μεγαλειωδες! Η πληροτητα των συγχορδιων του η αρμονια της κιθαρας του και η αυτη η οξυτητα της σε στιγμες που το απαιτει.. πω πω! Ειναι μεγαλος!!!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρωσω επισης οτι ο Mike Oldfield ειναι απο τους μοναδικους συνθετες στο κοσμο ο οποιος γνωριζει να παιζει ολα τα μουσικα οργανα του κοσμου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Η αλήθεια είναι ότι η μουσική σε μιά ομαδική παρατήρηση είναι λεπτό ζήτημα... Ιδιωτικώς ή σε μικρές παρέες μπορεί να συμπληρώσει πολύ όμορφα την παρατήρηση."

 

- Έτσι είναι.

 

Μια σημαντική μερίδα της παρατήρησης είναι η ηρεμία και η ειρήνη που βρίσκετε "observing the wonders of the night sky" .

 

Τα περισσότερα (σχεδόν όλα) τα Star Parties δεν επιτρέπουν μουσική.

Φανταστείτε, πολυάριθμους φίλους - ο κάθένας με τα CD τους.!! :D

 

Μερικοί φίλοι φέρνουν τα "Ipods" τους - αλλά αυτό είναι μόνο για προσωπική χρήση.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, αν μιλάμε για τον ίδιο φίλο, τον περιποιήθηκα καταλλήλως με τους Sonic Youth!!! Έπαθε τέτοιο σοκ που δεν το έχει πάθει ούτε με το Metal!!!

Μια δοκιμή θα σας πείσει!!! http://sonicyouth.com/mp3/index.html

(Συνεχίζω την οπτικοακουστική παρουσίαση, ο Ανδρέας θα με κυνηγάει...)

Sonic_youth_sister.jpg.4b6cbdeae35c6afc54e59ef0dc202fed.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...αν μιλάμε για τον ίδιο φίλο...

Μάλλον απίθανο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι η μουσική σε μιά ομαδική παρατήρηση είναι λεπτό ζήτημα... Ιδιωτικώς ή σε μικρές παρέες μπορεί να συμπληρώσει πολύ όμορφα την παρατήρηση.

 

Συμφωνησω με τον Στεφανο..μονο αν εισαι μονος σου (εξαρταται κ απο την ψυχολογικη σου κατασταση το ειδος της μουσικης) ή παρεα με τα ιδια μουσικα γουστα..Σε ομαδικη παρατηρηση οπως στον Παρνωνα πχ νομιζω δεν ειναι δοκιμο..ειχαμε κ την πικρη εμπειρια με τον Νικο :lol: (θυμασαι νομιζω Ηλια)!!Αποκλειεται να αρεσει σε 30 ή 50 ατομα η ιδια μουσικη!!Θα υπαρξουν διαφωνιες κ αντιδρασεις εκτος οτι χανεται κ η μαγεια της νυχτας καποιες φορες..

 

Στέφανε, αν μιλάμε για τον ίδιο φίλο, τον περιποιήθηκα καταλλήλως με τους Sonic Youth!!! Έπαθε τέτοιο σοκ που δεν το έχει πάθει ούτε με το Metal!!!

 

Για μενα λεει Στεφανε,μην τους ακουσετε παιζουν παρανοικη μουσικη..!! :twisted: :lol: :lol:

 

Παντως κ εγω θα προτεινω ενα συγκροτημα που νομιζω οτι εχει αρρηκτη σχεση με το διαστημα κ που σε κανει να χανεσαι μεσα του με την μουσικη τους..Pink Floyd βεβαια !!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους, εμφανίστηκε!

 

Παναγιώτη ,το να ακούς τα σκουξίματα του "Zombie" νυχτιάτικα δεν ήταν ότι καλύτερο!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια δεν διαφωνω για το συγκεκριμενο τραγουδι (μονο βεβαια για μια τετοια περιπτωση γιατι αλλιως ειναι τρομερο κομματι) αλλα ειδες..?Ειναι πολυ υποκειμενικο το ζητημα κ πραγματι δεν γινεται να ειναι ολοι ευχαριστημενοι,αλλος θα βαλει κλαρινα,αλλος metal,αλλος ραπ,αλλος κλασσικη,αλλος ποπ κ στο τελος ολοι θα τσακωνονται μεταξυ τους γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να αναγκαζεις τους γυρω σου να ακουνε την μουσικη σου αν δεν τους αρεσει κ συ να ακους την δικη τους..

 

Μηπως να οργανωνουμε κ παρατηρησεις με ομαδες μουσικης??!!Οσοι εχουν κοινα γουστα να πηγαινουν μαζι..? Μουσικος ρατσισμος!! :D Μπα..δεν λεει..τους θελω ολους τους φιλους αναξαρτητα με το τι ακουνε!! :wink: Ακομα κ αν ακουν Sonic Youth!! :lol: :lol:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν συμφωνώ ότι πρέπει να ακούγονται συμπαντικές μελωδίες κλπ. Η καλύτερη παρατήρηση γίνεται με Metal Church αποδεδειγμένα (σε συγκριτικό δείγμα δύο ατόμων υπήρξε απόλυτη ομοφωνία!). Βέβαια, ανάλογα τη βραδιά μπορεί να απαιτηθεί να ακουστούν ύμνοι των Manilla Road ή των Bathory. Όλα αυτά όμως προϋποθέτουν ζέσταμα με ARMORED SAINT (Hell Yeah!)

Όμως για να πω τη μαύρη αλήθεια η δεύτερη καλύτερη παρατήρηση είχε γίνει υπό τους ήχους των King Crimson με το αδιανόητο αριστούργημα (δακρύζω και στην σκέψη του δίσκου) In the Court of the Crimson King και συγκεκριμένα με το τραγούδι Moonchild.

 

ΥΓ: να κλειδωθεί το topic γιατί στο θέμα μουσική η φλόγα γίνεται πύρινη λαίλαπα αμέσως :lol: :lol: :lol:

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Metal Church?Manilla Road?Bathory?ARMORED SAINT?King Crimson?

 

Aυτα ειναι!!!!Υeah!! :twisted: :twisted: 8) :lol:

 

Που ησουν φιλε Guardian οσο καιρο..?Δικος μας εισαι κ συ??!! :wink:

 

:lol: :lol:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν ερασιτέχνης μουσικός θα ήθελα να πώ πώς πιστεύω ότι η μουσική είναι ένα απο τα σπουδαιότερα πράγματα που μπορεί να δημιουργήσει ό άνθρωπός και για εμένα προσωπικά ένα απο τα σπουδαιότερα άν όχι το πιό σπουδαίο πράγμα που μπορώ να δημιουργήσω. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που μπορώ και γράφω μουσική και ότι πλέον είναι τόσο πολύ κομάτι του εαυτού μου που άν μου διακόπταν την δυνατότητα να γράφω μουσική θά ήταν σάν να μου διακόπταν μία απο τίς αισθήσεις μου. Όσο για τόν συνδυασμό παρατήρησης με συνδυασμό μουσικής εγώ προσωπικά δέν τό έχω κάνει καθώς άν ακούω μουσική με αποροφάει πάρα πολύ όπως και όταν παρατηρώ τα άστρα συμβαίνει το ίδιο καί έτσι δέν μπορώ να τα κάνω και τα δύο μαζί...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως αυτό το άλμπουμ των King Crimson είναι διαχρονικό αριστούργημα!!!

Όσο για Metal δεν είμαι φαν, αλλά με εντυπωσιάζει η πολύ ζοφερή μουσική και τα φωνητικά όπως των Incantation.

Η θεματολογία από μόνη της δεν αρκεί...

Έχετε να προτείνετε κάτι "χειρότερο" ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης