Jump to content

Φίλτρα φωτορύπανσης σε συνδιασμό με φίλτρα RGB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα όσοι φωτογραφίζετε απο μέρη με φωτορύπανση θα έχετε σκεφτεί να αγοράσετε κάποιο φίλτρο φωτορύπανσης και να το συνδιάσετε με τα rgb ώστε να μπλοκάρετε όσο το δυνατόν περισσότερα φώτα και να γλυτώσετε έτσι τα περίεργα gradients που κάνουν πάρτυ μέσα στο τελικό καρέ.

Παλιότερα το είχαμε δοκιμάσει με τον αντώνη και τα αποτελέσματα ήταν τραγικά. Η ισορροπία των χρωμάτων ήταν άλλα ντι άλλων και πραγματικά δεν ερχόντουσαν ούτε με selective color. Ήθελα λοιπόν εδώ και καιρό να δοκιμάσω ξανά αλλά αυτή την φορά με τα 2 καλύτερα φίλτρα της αγοράς (με το Idas της Hutech και με το Deep Sky της Lumicon).

Αφού λοιπόν όπλισα και τους 2 τροχούς (μπροστά τα φίλτρα φωτορύπανσης και πίσω στον δεύτερο τροχό τα rgb) προχώρησα σε 5λεπτες λήψεις (αρχικά με Lumicon μετά με Idas και στο τέλος σκέτα rgb).

Οι τιμές που είχα σε adu's ήταν..

Lumicon + Baader RGB = 300sec 1000 adu

 

Hutech + Baader RGB = 300sec 1500 adu

 

Σκέτα Baader RGB = 300sec 2700 adu

 

Πράγματι τα φίλτρα έκαναν την δουλειά τους όμως το πρόβλημα παραμένει. Η ισορροπία των χρωματών στις 2 πρώτες περιπτώσεις @#$@#%@%^&& ](*,)

Προσπάθησα να τις παλέψω στο Photoshop μπας και επαναφέρω τα χαμένα φάσματα αλλά αδύνατον. Τα φίλτρα μπλοκάρουν εκτός απο την φωτορύπανση και πολύτιμη πληροφορία ειδικά στα μπλε.

Το πείραμα απέτυχε ο ασθενής απεβίωσε 8-[

Τουλάχιστον η χρήση των φίλτρων για Luminance δίνει καλύτερα αποτελέσματα απο το να κάνεις χρήση του ir/uv και να ρουφήξεις φωτορύπανση ή μήπως όχι τελικά ;

To be concluded ------>

 

 

Υ.γ. 1 Θα δοκιμάσω να πάρω λήψεις και με την dslr μου.

Υ.γ. 2 Ευχαριστώ τον Γιώργο (Pleiadian) για την παραχώρηση του Idas.

1172757296_rgbtest.thumb.jpg.4f5b50f2fe5621b6ae18b9f8b0fb2ef4.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε ουτε σαν lum. Εχω δοκιμασει μονο με το IDAS αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα.

Το προβλημα ειναι φυσικα στο διαγραμμα αποροφησης που εχουν αναλογα την συχνοτητα.

Απλα ειναι ασσυμετρο. Αν μαλιστα θυμαμαι καλα, στο CN πριν κανα δυο χρονια, ενας εκ Πολωνιας ειχε κανει αντιστοιχα τεστ και σαν σκετα lum και τα αποτελεσματα ηταν καθαρα : με την παρεμβολη του φιλτρου, οτι και αν λενε οι κατασκευαστες, η ισορροποια χανεται. Το IDAS ειναι το ποιο καλο αλλα και παλι υπαρχει προβλημα. Αν βρω το λινκ θα το στηλω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη έχω διαβάσει και εγώ αρκετά για το θέμα απλά ήθελα να κάνω το πείραμα ανάμεσα στα 2 φίλτρα έτσι για να μου φύγει ο καημός .

Δεν είμαι κατηγορηματικός στο να χρησιμοποιώ το Lumicon για L μιας και γνωρίζω απο το παραπάνω κιόλας πείραμα ότι τρώω φάσμα (ειδικά σε γαλαξίες είναι καταστροφική η χρήση του) αλλά μπροστά στην φωτορύπανση τι μπορείς να κάνεις τελικά ](*,) :-k

Παραθέτω λοιπόν zip αρχεία με fits μέσα και περιμένω τα σχόλια σας σχετικά με σήμα-θόρυβο-φωτορύπανση-adu's.

 

Υ.γ. 1 Δείτε τα στο ccdstack με blink αφού πρώτα επιλέξετε "apply to all" και "auto scale" στο παράθυρο "Adjust Display".

Υ.γ. 2 Στα καρέ δεν έχει γίνει calibration.

Υ.γ. 3 Πρέπει να κατεβάσετε όλα τα αρχεία πριν τα κάνετε extract .

lumicon vs u_v (4).rar

lumicon vs u_v (3).rar

lumicon vs u_v (2).rar

lumicon vs u_v (1).rar

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Moon and Sky Glow της Baader το εχεις δοκιμασει; εχω την αμυδρη εντυπωση, χωρις ποτε να ειχα το χρονο να το ψαξω, οτι εχει καπως καλυτερη ισσοροποια απο τα αλλα. Ειναι καπως ελαφρυ σε σχεση με ενα IDAS, αλλα κατι κανει. Να στο στειλω να δοκιμασεις ; εγω τρια χρονια τωρα το εχω και καθεται, δεν προλαβαινω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να στείλω κι εγώ το astronomik cls για δοκιμή?

http://www.astronomik.com/en/photographic-filters/cls-ccd-filter.html

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε, αυτή η προσπάθεια είναι για αντικείμενα που δεν πιάνει το Ha-RGB ή μπορεί να βοηθήσει σε όλα;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να είμαι ειλικρινής το θέμα δεν με είχε απασχολήσει ποτέ, αλλά η διαφορά στο L είναι σημαντική! Θα έλεγα ότι προτιμώ τα αυξημένα ADU στο υπόβαθρο, πιθανά gradient κλπ σε σχέση με τις απώλειες στο θέμα από τη χρήση του φίλτρου. Όσον αφορά στη χρωματική ισορροπία, το τελικό RGB δεν έρχεται αν βαρύνεις παραπάνω το μπλε; Δεν φαντάζομαι το Lumicon/IDAS να κόβουν μαχαίρι τις "μπλε" συχνότητες... Αν κάτι τέτοιο δουλεύει, ίσως έχει νόημα να τραβάς σκέτο L και το RGB με IDAS.

Τέλος, φαντάζομαι ότι διαπιστώνεις πρόβλημα μόνο σε γαλαξίες (όσον αφορά στο L) / σμήνη (περισσότερο όσον αφορά στο RGB). Στα νεφελώματα η ζημιά είναι πιθανότατα αμελητέα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια δεν ειναι τοσο απλο. Ολα εχουν ασσυμετρη αποροφηση σε διαφορετικες συχνοτητες. Φανταζομαι αν κανεις G2V ισως να μπορεις να ρυθμισεις τους χρονους εκθεσης να ανταπεξελθουν, αλλα και παλι, κοβει μερος του φασματος και αλλοιωνει το σχημα της κυμματομορφης. Δεν ειναι το ιδιο. Εγω ειχα τραβηξει IDAS με RGB στο M81 και το ειχα σκυλομετανοιωσει, δεν βγαιναν τα χρωματα με τιποτα. Ουτε με G2V
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη τώρα που το συζητάμε έχω κι εγώ κάποια δείγματα τραβηγμένα με IDAS που έπασχαν στο μπλε αλλά δεν τους πολυ-είχα δώσει σημασία... Αυτό όμως που πραγματικά με εντυπωσίασε είναι η απώλεια πληροφορίας στο L του 891 που ανέβασε ο Άγγελος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά οκ στο dust lane ο γαλαξίας είχε απώλεια αλλά σαν σύνολο (υπόβαθρο και σήμα) δεν είδατε πόσο πιο σωστό ήταν με το Lumicon ;

Άλλο ένα κακό είναι ότι με το Lumicon βγάζει διογκωμένα άστρα και Halo στα πολύ πιο φωτεινά.

Πραγματικά είμαι σε δίλλημα στο τι να χρησιμοποιώ απο εδώ και πέρα μιας και με φίλτρο φωτορύπανσης αλλά και χωρίς με απλό ir/uv έχεις υπέρ και κατά :-k

 

Υ.γ. Για rgb + φίλτρο φωτορύπανσης ούτε λόγος όπως είπα και πιο πάνω η ισορροπία δεν έρχεται με τίποτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε πως θα ήταν ένα τελικό fit απο

Hutech/Lumicom + Baader RG + Σκέτο Baader B

ή

Hutech/Lumicom + Baader RGB + Σκέτο Baader B(fill %)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη το σκεφτόμουν το πρωί αυτό που είπες και μου φάνηκε τρελό μαγείρεμα αλλά αφού υπάρχει και άλλος τρελός σαν και εμένα που το σκέφτηκε θα το δοκιμάσω ](*,) :-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε όταν διάβασα ότι το μπλέ δεν γράφει σωστά ήταν αυτό, σίγουρα είναι λίγο μπέρδεμα αλλά αφού έχδεις τα fits δεν χάνεις κατι για δοκιμές.

 

Εκείνα τα "καταραμένα" τα Astrodon RGB θα έκαναν διαφορά στην φωτορύπανση ή θα ήταν μια απο τα ίδια;

Εξηγήστε μου κάτι που έχω απορία το ir/uv πόση διαφορά έχει στις φωτο; η Canon νομίζω το έχει ενσωματωμένο στο φιλτρακι μπροστά απ'το chip και δεν μπορώ να κανω δόκιμες. (λογικά κάνει λίγο πιο στενά τα αστεριά αλλά μόνο αυτο; )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν φωτογραφίσεις άφιλτρα θα δεις halo/διάχυση στα άστρα ενώ με το Ir/uv είναι σφιχτά και σωστά (εξού και το Ir/uv στην οδηγητική κάμερα :) )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν φωτογραφίσεις άφιλτρα θα δεις halo/διάχυση στα άστρα ενώ με το Ir/uv είναι σφιχτά και σωστάc (εξού και το Ir/uv στην οδηγητική κάμερα :) )
Σορρυ για το off-topic αυτο το είχα στο μυαλό μου για αυτο έκανα και edit, πιο πολύ το εννοούσα σε θέμα φωτορύπανσης ή κάποιου άλλου παράγοντα :roll:

 

Πάντως στις δοκιμές που έκανα κι εγω με την canon και το uhc-s το φιλτράκι έκοβε την λίγη φωτορύπανση του ουρανού αλλά το μπλέ δεν με τρέλαινε.

 

Άντε κάνε τώρα το μαγείρεμα, αλλά όσο μαγείρεμα να γίνει τον σκοτεινό ουρανό δεν τον φτάνει... ή θα έχεις φωτορυπανση ή ξεφτισμένα χρώματα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε, ενοειται οτι θα εχεις καλυτερο contrast στο L αφου θα σου κοψει τα κιτρινα της φωτορυπανσης, αν δεν ειχε ουτε αυτο δεν θα τα βγαζανε. Εγω παντως θα διαφωνησω εστω και ετσι, τουλαχιστον για το επιπεδο φωτογραφισης που εισαι εσυ : θα παρεις RGB μονο του για να μην χασεις την ισσοροποια αλλα θα χασεις σχετικη πληροφορια στο L. Ψειρας θα μου πεις ; δεν ξερω, το θεμα δεν νομιζω οτι λυνεται με φιλτρα.

 

Τελος παντων, τι λες, δοκιμαζεις και με το MSG μπας και σε βολεψει ; . Το θυμασαι αυτο : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9807&postdays=0&postorder=asc&start=15 ; Η φωτο του M51 εχει τραβηχτει απο το μπαλκονι στην Καλλιθεα με μια Σεληνααααραααα λιγες μοιρες ποιο εκει. Και φυσικα τοτε ηξερα πολυ λιγα πραγματα και απο τραβηγμα και απο επεξεργασια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πειράματα συνεχίζονται και ελπίζω σήμερα να δοκιμάσω με dslr το Lumicon και το Idas αλλά και χωρίς φίλτρο για να δούμε διαφορές.

Επίσης σας ανεβάζω τα παραπάνω rgb fits για πειραματισμό. Μέσα θα βρείτε τα rgb με Lumicon rgb με idas και σκέτα rgb.

 

Y.γ. 1 Πρέπει να κατεβάσετε όλα τα αρχεία πριν τα κάνετε extract .

Υ.γ 2 Γιάννη το έχω το moon & sky glow όπως και να έχει ευχαριστώ όπως επίσης ευχαριστώ και τον θοδωρή (sportikus) για την προθυμία να στείλει το cls.

Υ.γ. 3 Δοκιμάστε και εσείς αυτό που έγραψε παραπάνω ο Βασίλης δηλαδή να πάρουμε τα RG του lumicon ή του idas και να κάνουμε το τελικό rgb με το σκέτο B.

rgb.part06.rar

rgb.part05.rar

rgb.part04.rar

rgb.part03.rar

rgb.part02.rar

rgb.part01.rar

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρον πείραμα αν και γνωρίζεις την άποψη μου Άγγελε.

Μιας και ο Θοδωρής ανέφερε το φίλτρο της Astronomik να πω οτι προσωπικά έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη τεχνική με ποσοστό 100% αποτυχίας. :mrgreen:

Χρησιμοποίησα το cls και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι τα έκανε μαντάρα. Κατέληξα πλέων να το χρησιμοποιώ -αναγκαστικά- και ελέω φωτορύπανσης μόνο στο luminance.

Έχω διαπιστώσει ότι στα νεφελώματα -μάλλον- βοηθάει αλλά για γαλαξίες δεν μπορώ να πάρω θέση καθότι δεν έχω δοκιμάσει πολλούς.

Τελευταία προσπάθεια σε γαλαξία(Μ 33) ήτανε από Άγιο Παντελεήμωνα και δεν διαπίστωσα να κόβει λεπτομέρειες του στόχου. :-k

 

http://www.astropixel.gr/uploads/7/8/3/5/7835053/m-33-lum.png.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέροντα πειράματα Άγγελε, είδα στα χθεσινά fits πως το μπλε με IDAS ήταν πιο κάτω από την αναλογία, αλλά έτσι κι'αλλιώς το μπλε φίλτρο κόβει από τη φωτορρύπανση.

 

Έχω το IDAS και παλαιότερα φωτογράφισα αρκετές φορές, το συμπέρασμα μου ήταν πως βοηθούσε (αρκετά) σε νεφελώματα εκπομπής αλλά όχι σε γαλαξίες και νεφ. ανάκλασης (π.χ. πλειάδες, ρο οφιούχου).

Η γνώμη μου είναι πως αν το χρησιμοποιήσει κανείς θα πρέπει να το συνδυάσει με όλα τα φίλτρα (LRGB) και όχι επιλεκτικά ώστε να είναι αντίστοιχα τα φάσματα που θα καταγραφούν για τα L και RGB.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Wodaski προτείνει το Hutech ως το καλύτερο όσον αφορά στην εξισορρόπηση των χρωμάτων.

Αλλά να χρησιμοποιείται με όλα τα φίλτρα όπως λέει κι ο Ηλίας.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμ, αυτον και καποιους αλλους ακουγαμε οταν το αγορασαμε :cheesy:

 

Χωρις πλακα, σιγουρα βοηθαει, αλλα σιγουρα χαλαει την ισορροποια.

Το κλειδι σε αυτο που ειπε ο Ηλιας ειναι στο "αν" το χρησιμοποιεις, ε τοτε πρεπει να το βαλεις σε ολα τα φιλτρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φωτογράφισα με canon 500d αυτή την φορά δοκιμάζοντας σε iso 800 με 5x120sec και σελήνη 90%. Παραθέτω τα τελικά stacked καρέ σε tiff στο παρακάτω zip.

http://www.mediafire.com/file/wy8va5aghwg7mhq/m42_test.zip

Θα βρείτε μέσα..

Idas 5x120sec

Lumicon 5x120sec

no filter 5x120sec

 

Nα αναφέρω επίσης πως οι τιμές που πήρα σε adu σε κάθε καρέ ήταν ..

idas 25000

Lumicon 15000

Νο filter 38000

 

Για μένα όποιος φωτογραφίζει με dslr απο ουρανό με φωτορύπανση θα του έλεγα να ζητήσει απο την γυναίκα του δώρο για τα χριστούγεννα/πρωτοχρονιά ένα απο τα φίλτρα φωτορύπανσης .

Σίγουρα θα δει διαφορά και θα του αυξηθούν και οι χρόνοι.

Περιμένω και τα δικά σας σχόλια :-k

 

Υ.γ. Αν θέλετε ανοίξτε όλα τα αρχεία στο Photoshop και πατήστε και στα 3 το Image/auto tone

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα και χρονια πολλα!!

πολυ καλη η δοκιμη μπραβο και αρχιζω να πιστευω οτι το φιλτρο ειναι must!

ειδικα το lumicon ειναι πιο ισοροπημενο στα χρωματα και επιτρεπει μεγαλυτερους χρονους.

 

(θα ηθελα να δω τι κανει και το cls astronomics σ'αυτο το τεστ.. :-k )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια πολλά σε όλους :cheesy:

Στέλιο δεν θα συμφωνήσω για το Lumicon. Μπορεί να είναι πιο σκληρό απέναντι στην φωτορύπανση αλλά τα χρώματα τα έσκισε. Το idas κατά την ταπεινή μου γνώμη αφήνει πιο ισορροπημένα χρώματα (κοίτα και τα άστρα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης