Jump to content

Με τα κιάλια και φωτορύπανση τι μπορώ να δω;


sevax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ….ΑΣΤΕΡΙΑ

 

Ένα βράδυ αποφάσισα να επιβεβαιώσω τι βλέπω μέσα από την φωτορύπανση με τα κιάλια από το σπίτι μου στην Ελευσίνα.

Πέτυχα μια από τις καλές βραδιές της τοποθεσίας μου.

Είπα και εγώ «θα διώξω την ρύπανση θα γίνω αστέρι» (Παράφραση από παλιό τραγουδάκι). Ανέβηκα λοιπόν στην ταράτσα της πολ/κιας με εξοπλισμό τα κιάλια 10X50 Nikon Action, σε τρίποδα, ένα μαύρο πανί σαν των παλιών φωτογράφων του δρόμου, χάρτη, κόκκινο φακό, κεφι, και την ξαπλώστρα.

Ανατολικά η φωτορύπανση της Ελευσίνας + Θριασίου με ότι υπάρχει μέσα του, και στα 20 χ.λ.μ. πισω από το βουνό Αιγάλεω ο θόλος φωτορύπανσης του λεκανοπέδιου της Αθήνας-Πειραιά

Στα Ν-ΝΔ στα 2 χ.λ.μ. τα διυλιστήρια της πρώην PΕΤROLA και τα Ναυπηγία Ελευσίνας, με τους φωτισμούς τους.

Ο καιρός, ένα αεράκι 3 μποφόρ (να διώχνει τα κουνούπια) Τα αστέρια σταθερά δεν τρεμοσβήνουν

Μετά το μισάωρο προσαρμογής των ματιών, με γυμνά μάτια έβλεπα αστέρια μέχρι 3,5 mag.

Ξεκινώ λοιπόν απ τά χαμηλά, το πεδίο στα κιάλια είναι 6 μοίρες .

 

ΣΤΟΝ ΣΚΟΡΠΙΟ

Στο ζ Σκορπιού (3 αστέρια) στο πεδίο είναι και το σμήνος NGC 6231 διακρίνω αστέρια 6+mag.

To μ Σκορπιού διπλό πανεύκολο.

Το Μ7 εμφανέστατο ξεχώριζε εύκολα με πάνω από 20 αστέρια.

Στο Μ6 είδα στο σκίτσο μιας πεταλουδίτσας, το κέντρο και τα πτερά αλλά στο κάτω μέρος δεν ξεχώριζα το κλείσιμο των πτερών, όμως 2 αστέρια 6 mag. Ξεχώριζαν χρυσολαμπιριζοντας.

Το Μ4 δεν το ξεχώρισα.

 

ΣΤΟΝ ΤΟΞΟΤΗ

Το Μ8 και Μ20 μέσα στο πεδίο μου όμορφα σαν αστρικά σμήνη βέβαια, χωρίς τα νεφελώματα (λες και θα με πιστεύατε)

7 μοίρες ποιο αριστερά και λίγο ψηλότερα του λ Τοξότη το Μ22 εύκολο .

Το Μ24 μια χούφτα διαμάντια, εκεί έκανα μια βαθιά βουτιά αρκετή ώρα μέσα στον αρκετά μαύρο (για τις συνθήκες φωτορυπανσης) κοντράστ του γαλαξία, σχηματίζοντας τα δικά μου ανοικτά σμήνη, (ζωγραφίτσες-ζωγραφίτσες) γυρίζοντας το ρόλοι 60 χρόνια πίσω, στον ουρανό της πόλης μου, σνιφ,σνιφ.

Το Μ16 Νεφέλωμα Αετού αμυδρά. το σμήνος.

 

Κουρασμένοι από την περιέργεια μου οι δυο αστερισμοί, έγειραν κοντά στο «παραβάν» του ορίζοντα, οπότε ανέβηκα λίγα σκαλοπάτια ποιο ψηλά, στ’αστέρια.

 

ΣΤΟΝ ΟΦΙΟΥΧΟ

Αριστερά 1,5 μοίρες από τον β Οφιοχου εύκολο το IC 4665 ανοικτό σμήνος, όμορφο.

 

ΣΤΟΝ ΟΦΙ (κεφάλι)

Δυο πεδία περίπου αριστερά και μισό, προς τα κάτω από τον προηγούμενο στόχο είναι το,

IC 4756 μέσα στο πεδίο μου ανοικτό με φωτεινά αστέρια,

Ένα άλμα 13 περίπου μοίρες ποιο κάτω ανάμεσα στο λ Αετού και β Ασπίδας είναι το Μ11 Σαν ένα μικρό συννεφάκι. Δύσκολο.

 

Αφου χορτασα «πηρα ένα επιδόρπιο» στον Μ31 γαλαξια ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ και Μ13 σφαιρωτο ΗΡΑΚΛΗ.

 

Πέρασε ένα ευχάριστο περίπου τρίωρο τεστάροντας τα μάτια μου.

 

Εν κατακλειδι: Περασα ευχαριστα «Ταξιδεψα τον Δημητρακη στην χώρα του Ποτέ-Ποτέ»

Κάνω όρεξη και για άλλες βραδιές, με περιμένουν και άλλοι στόχοι λίγο-λίγο,<<χράτσα-χρούτσα με τις μασελίτσες>> (κιάλια) μου ότι ξεκοκαλίσω,

Στα Δυτικά, Βόρια, και ΒΑ έχω αρκετά καλύτερο ουρανό.

 

Υ.Γ.1) Κύριοι ξέρω τις απόψεις πολλών εδώ στον αστροχώρο μας, στους περισσότερους η παρατήρηση με κιάλια και από φωτορυπανση δεν τους ικανοποιεί , σύμφωνοι, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν έχεις αυτοκίνητο, η λόγω λιτότητος δεν μπορείς να ανέβης, Πάρνωνα, Κρυονέρι, ή στην Λούτσα (Γιωργοοοο….) δεν περισσεύουν χρήματα να αγοράσεις τηλεσκόπιο, η’ «θα με αφήσεις πάλι μόνη μου»; Αλλά και αυτά που βλέπεις από το σπίτι σου κάθε εποχή αν έχεις όρεξη δεν είναι λίγα.

 

Υ.Γ.2)Έχοντας από μέρες κάνει την παρατήρηση και με το σκεπτικό να κάνω και άλλες βραδιές για περισσότερα αντικείμενα (και διπλούς), αλλά παρακινούμενος από αυτά που διάβασα σήμερα στο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18704&postdays=0&postorder=asc&start=30

του takis63, astrovox, και KonstantinosM το έβγαλα από το συρτάρι και αποφάσισα να το ανεβάσω επιτέλους .

 

Υ.Γ. 3) Ελπίζω να βοηθήσω κάποιους να μη τα παρατάνε όταν βλέπουν (για λίγα δευτερόλεπτα) μόνο 10 αστέρια στον ουρανό…..

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά στην Αθήνα τα κυάλια είναι το βασικό μου εργαλείο παρατήρησης. Με μια ιδιοκατασκευή που προσαρμόζω στο τρίποδο έχω καταφέρει να βλέπω ζενίθ από τη σαιζ λονγκ, οπότε η παρατήρηση γίνεται πολύ άνετη. Υπάρχουν κάποιο στόχοι όπως π.χ. το Μ7 ή το Μ44, η θέαση των οποίων είναι (κατά την ταπεινή μου άποψη) απολαυστικότερη με τα κυάλια. Πάντως και μικρότεροι στόχοι είναι εφικτοί με κυάλια από 15Χ και πάνω. Όπως έγραψα σε άλλο post έχω καταφέρει να δω π.χ. μέχρι M57 (έστω και δύσκολα).

 

Αλλά ρε Δημήτρη, όταν πέρσι βρέθηκα στην παραλία της Ελαφονήσου έπαθα κατάθλιψη. Είχα θέαση της Ανδρομέδας που αναφέρεις η οποία "άγγιζε" φωτογραφία. Κανά μπλακ άουτ ρε παιδιά! :cheesy:

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

teller

...Με τα Nikon Action εισαι ευχαριστημενος ?

Εγω θελω να παρω τα Αculon που αντικατεστησαν τα Action...

Ευχαριστιμενος ήμουν με τα X25-40 100m.m. \:D/

 

Τα Αculon δεν τα ξέρω ,πιστεύω δεν θα έχουν διαφορά (στην οπτική απόδοση)

Ένα διάστημα είχα και τα Bresser από το Lidl η διαφορά με τα Action (οπτικά καμία) σαν υλικά και κατασκευή καλύτερα τα Nikon.

Διάβασε το τεστ που έκανα εδώ.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16039

 

nikk2875

. . . Με μια ιδιοκατασκευή που προσαρμόζω στο τρίποδο έχω καταφέρει να βλέπω ζενίθ από τη σαιζ λονγκ, οπότε η παρατήρηση γίνεται πολύ άνετη….

Αυτό έχω κάνει και εγώ, πατέντα του ΚonstantinosM.

 

…Υπάρχουν κάποιο στόχοι όπως π.χ. το Μ7 ή το Μ44, η θέαση των οποίων είναι (κατά την ταπεινή μου άποψη) απολαυστικότερη με τα κυάλια….

Συμφωνω!!

 

 

…Κανά μπλακ άουτ ρε παιδιά!....

Ναι,ναι. :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη συγχαρητήρια για την παρατήρηση σου, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι και αυτά που βλέπουμε από το σπίτι μας κάθε εποχή δεν είναι λίγα. Ελπίζω το κείμενό σου να ενθαρρύνει και άλλους να δοκιμάσουν και να μην τα παρατάνε με το που δεν βλέπουν αστέρια στον ουρανό τους στην πόλη.

 

Επίσης Νίκο, χαίρομαι για τις παρατηρήσεις που έχεις κάνει από Αθήνα και για την προσπάθεια σου για δύσκολους στόχους. Υπάρχουν πολλά ακόμα που μπορούμε να δούμε. Χρειάζεται μέθοδος και υπομονή.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης