Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας :) Σκέφτομαι να αγοράσω μια dslr για αστροφωτογράφηση αλλά και γενικά για φωτογραφίες.Θέλω λοιπόν γνώμες :) Είμαι μεταξύ Nikon D5200 και canon EOS 700D...Βέβαια η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι και την 600D ως πιο οικονομική.Οι 2 πρώτες σε μια έρευνα αγοράς που έκανα παίζουν γύρο στα 700 euro ενώ η 600D στα 500 euro. Όλες είναι με φακο 18-55.τι γνώμη έχετε για τις μηχανές,το φακό κι γιατί; :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nikon D7000 μεταχειρισμένη. Και φθηνότερη θα σου βγει και καλύτερη από την D5200. Για την Canon δεν ξέρω, να απαντήσει κάποιος που έχει Canon.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και αυτό

 

http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/NIK_CAN.HTM

 

Το μεγάλο μειονέκτημα στις NIKON ειδικά για deep sky astrophotography είναι το παρακάτω:

 

Nikon apparently applies a mathematical median blurring filter to their images (in addition to the low-pass filter in front of the sensor) after the in-camera dark frame subtraction for built in noise-reduction. This occurs even before the raw image is written to the file. To work around this and get a true raw file, it is necessary to physically turn the camera off during the in-camera dark frame acquisition. This is called the "mode-3" workaround. This work-around will make it difficult to automate the acquisition of multiple light frames which is the usual method of imaging with a DSLR for a dim astrophoto subject. Or, you can just live with this extra blurring from the median filter.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέψου επίσης, πριν τα εξής:

 

1) Pixel size για να ταιριάξεις την κάμερα , με τον εξοπλισμό σου.

2) Δυνατότητα προσθήκης φίλτρων επάνω στην κάμερα.

3) Ποιά λογισμικά υποστηρίζουν ποιες μηχανές για λήψη και αυτοματοποίηση λήψεων.

4) Δυνατότητα αντικατάστασης IR φίλτρων στον αισθητήρα

5) Για ποιές κάμερες υπάρχουν λύσεις τροφοδοσίας απο 12 volt.

H Γη είναι στρογγυλή σαν αγγούρι και μακρουλή σαν πορτοκάλι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και αυτό

 

http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/NIK_CAN.HTM

 

Το μεγάλο μειονέκτημα στις NIKON ειδικά για deep sky astrophotography είναι το παρακάτω:

 

Nikon apparently applies a mathematical median blurring filter to their images (in addition to the low-pass filter in front of the sensor) after the in-camera dark frame subtraction for built in noise-reduction. This occurs even before the raw image is written to the file. To work around this and get a true raw file, it is necessary to physically turn the camera off during the in-camera dark frame acquisition. This is called the "mode-3" workaround. This work-around will make it difficult to automate the acquisition of multiple light frames which is the usual method of imaging with a DSLR for a dim astrophoto subject. Or, you can just live with this extra blurring from the median filter.

 

Βαγγέλη νομίζω τα νεότερα μοντέλα δεν το κανουν αυτό πια.

Η Nikon εχει πολυ καλλίτερο αισθητηρα από την Canon ιδίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Το ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα ειναι ότι δεν υπαρχει λογισμικό χειρισμού τους για αστροφωτογραφία....

 

Πρακτικά δεν θα δεις διαφορα...πίστεψέ με....Θα σου πρότεινα δύο εναλλακτικές

1. Canon 1100D

2. Canon 550/600D (δεν υπάρχει κανενας λογος να σκάσεις λεφτα για τη 700D. KANENAΣ)

 

Κ ποια θα διαλέξεις εξαρταται απ΄οτο τηλεσκόπιο σου κ το pixel size

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης σκέψου και το ενδεχόμενο αν θα την χρησιμοποιείς και για κανονική φωτογράφηση. Σκέψου το service.. νομίζω εδώ η Canon χάνει (και πάλι δεν είμαι σίγουρος). Πάντως η Nikon έχει πολύ καλό service στην Ελλάδα. Σκέψου αν θα την έχεις ως επίγεια ποια έχει φθηνούς και καλούς φακούς (και πολλές επιλογές). Στο θέμα φακού ο 18-55 είναι ένας πολύ απλός φακός και δεν είναι ιδανικός για νυχτερινή. Επίσης ο 18-55 της Nikon έχει ένα σφάλμα όπου κατά την διάρκεια του auto focus μετατοπίζεται ελαφρώς το καρέ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης σκέψου και το ενδεχόμενο αν θα την χρησιμοποιείς και για κανονική φωτογράφηση. Σκέψου το service.. νομίζω εδώ η Canon χάνει (και πάλι δεν είμαι σίγουρος). Πάντως η Nikon έχει πολύ καλό service στην Ελλάδα. Σκέψου αν θα την έχεις ως επίγεια ποια έχει φθηνούς και καλούς φακούς (και πολλές επιλογές). Στο θέμα φακού ο 18-55 είναι ένας πολύ απλός φακός και δεν είναι ιδανικός για νυχτερινή. Επίσης ο 18-55 της Nikon έχει ένα σφάλμα όπου κατά την διάρκεια του auto focus μετατοπίζεται ελαφρώς το καρέ!

 

Όπως πολύ σωστα τόνισε ο Φίλιππος σκεψου αν θες κ επίγεια φωτογράφηση διότι τότε αλλαζουν τα πράγματα. Αλλα καλό ειναι να τα ξεχωρίσεις τα δύο!!

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝ θέλεις επίγεια φωτογράφηση, η άποψη μου επειδή ασχολούμαι από 12 ετών, είναι σαφώς ΝΙΚΟΝ.

 

Αν θέλεις αστροφωτογραφία, σαφώς Canon.

 

Και τα δύο δεν νομίζω ότι μπορείς να τα έχεις χωρίς να κάνεις υποχωρήσεις, ιδιαίτερα αν αφαιρέσεις φίλτρα από το ccd.

H Γη είναι στρογγυλή σαν αγγούρι και μακρουλή σαν πορτοκάλι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝ θέλεις επίγεια φωτογράφηση, η άποψη μου επειδή ασχολούμαι από 12 ετών, είναι σαφώς ΝΙΚΟΝ.

 

Αν θέλεις αστροφωτογραφία, σαφώς Canon.

 

Και τα δύο δεν νομίζω ότι μπορείς να τα έχεις χωρίς να κάνεις υποχωρήσεις, ιδιαίτερα αν αφαιρέσεις φίλτρα από το ccd.

 

Νομίζω πως υπερβάλλεις! Και οι 2 εταιρίες έχουν εξίσου πολύ καλά μοντέλα για κάθε χρήση. Από την μία η Nikon έχει ανέβει αρκετά σημαντικά στο θέμα θορύβου σε υψηλά ISO και long exposure και από την άλλη η Canon στα φυσικά χρώματα και στους αισθητήρες για νορμάλ φωτογράφηση.

 

Η αλήθεια είναι πως η Nikon στα φτηνά μοντέλα της είναι υποδεέστερη από την Canon (στον θόρυβο) στην ίδια κατηγορία τιμής. Δεν γνωρίζω όμως αν αυτό ισχύει και με τα νέα της μοντέλα (D5200). Την D5100 που έχω δοκιμάσει πραγματικά είχε μεγάλο θέμα αλλά αν κινηθεί από D7000 και πάνω θα έχει μία μηχανή για κάθε χρήση ( φυσικά χωρίς να την μοντάρει για αστροφωτογράφηση)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλιππε, έχεις δίκιο πως και οι δύο εταιρείες έχουν πολύ καλά μοντέλα. Τίποτε δεν είναι τυχαίο

και ιδιαίτερα στον κόσμο των πολυεθνικών. Απλά, αν δεν είσαι καλός, οι χρήστες σε εξαφανίζουν.

Εγώ είμαι fan της NIKON εδώ και 2,5 δεκαετίες.

 

Αλλά επειδή τίποτε δεν είναι τυχαίο, πως εξηγούμε το γεγονός πως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν Canon για αστροφωτογράφηση?

 

Αυτό που θέλω να πώ, ποιο σωστά είναι ότι για επίγεια, κάνεις την δουλειά σου και με τις δύο μάρκες και πολύ καλά. Οταν όμως μιλήσουμε για αστροφωτογραφία, πιστεύω πως πως αν βάλεις κάτω ΟΛΑ τα πράγματα που χρειάζεσαι όπως αφαίρεση στα φίλτρα, clip θήκες γiα φίλτρα, λογισμικά, adaptors, τροφοδοτικά, τελικά νομίζω πως καταλήγεις σε μία Canon, ιδιαίτερα πριν από 2 χρόνια.

 

Δεν είμαι βέβαια και αλάθητος, απλά εκφράζω την άποψη μου.

 

Χρήσιμες πληροφορίες , βρίσκει κανείς και εδώ σχετικά με θόρυβο μοντέλων αν και εχουν μείνει λίγο πίσω:

 

http://www.hapg.org/camera%20mods.htm

http://ghonis2.ho8.com/

http://shop.lifepixel.com/?m=product_list&c=1

H Γη είναι στρογγυλή σαν αγγούρι και μακρουλή σαν πορτοκάλι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύει αυτό που λες όμως... πριν από 2 χρόνια!

Για όλα τα μοντέλα της Nikon πλέον υπάρχουν όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ για long exposure photography (δηλαδή τροφοδοτικό 12V, πρόγραμμα χειρισμού μέσω pc, ιντερβαλόμετρο κλπ). Ακόμα και κιτ μετατροπής του αισθητήρα υπάρχει αν το ψάξεις.

Το θέμα είναι πως πριν από 2+ χρόνια που συντάχθηκαν όλα τα ωραία βιβλία που διαβάζουμε εμείς οι ερ. αστρονόμοι η Nikon ήταν πράγματι πολύ πίσω σε αυτό το θέμα, με αποτέλεσμα ακόμα και τώρα να διαβάζεις πως αν θέλεις αστροφωτογράφηση να στραφείς σε Canon!

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... δηλαδή για να επανέλθουμε στην αρχική ερώτηση του Ιάκωβου ποια προτείνουμε (καθαρά για αστροφωτογράφηση) μεταξύ Nikon D5200 και Canon EOS 700D ή 600D θα του έλεγα καλύτερα την Canon.

ΑΛΛΑ... επαναλαμβάνω, αν θέλει μία κάμερα για να καλύπτει κάθε χρήση τότε να κοιτάξει για μεταχειρισμένη Nikon D7000 που είναι ένα σκαλί πάνω από όλες τις προηγούμενες.

 

http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-700D-vs-Nikon_D7000

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι για να ρίξω λίγο λάδι στη συζήτηση ( χρησιμοποιώ Nikon 30 χρονια) Η 7100 έχει αφαιρέσει το low pass filter. Τσουζει λίγο στην τιμή αλλα σε όλα τα τεστ αναδεικνύεται η κορυφαία entry level DSLR. Μετα απο αυτήν έρχεται η 5200.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι για να ρίξω λίγο λάδι στη συζήτηση ( χρησιμοποιώ Nikon 30 χρονια) Η 7100 έχει αφαιρέσει το low pass filter. Τσουζει λίγο στην τιμή αλλα σε όλα τα τεστ αναδεικνύεται η κορυφαία entry level DSLR. Μετα απο αυτήν έρχεται η 5200.

 

Εχεις απόλυτο δίκιο....αλλά κ 10 φορές καλλιτερη να είναι αν δοκιμάσεις να αστροφωτογραφίσεις χωρίς λογισμικό υποστήριξης θα σου βγάλει την πίστη....δυστυχως!

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο λογισμικό δεν υπάρχει για την Nikon και υπάρχει για την Canon?

Δεν ειρωνεύομαι - ειναι μια απορία που την έχω εδω και καιρο - και εγω θελω να αλλάξω σωμα.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο λογισμικό δεν υπάρχει για την Nikon και υπάρχει για την Canon?

Δεν ειρωνεύομαι - ειναι μια απορία που την έχω εδω και καιρο - και εγω θελω να αλλάξω σωμα.

 

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να υπάρχει για Nikon πέρα από το Tether...κατι....

όλα τα λογισμικά αστροφωτογράφησης δεν υποστηρίζουν Nikon

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο λογισμικό δεν υπάρχει για την Nikon και υπάρχει για την Canon?

Δεν ειρωνεύομαι - ειναι μια απορία που την έχω εδω και καιρο - και εγω θελω να αλλάξω σωμα.

 

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να υπάρχει για Nikon πέρα από το Tether...κατι....

όλα τα λογισμικά αστροφωτογράφησης δεν υποστηρίζουν Nikon

 

 

Δημήτρη,

 

το MaximDL που χρησιμοποιώ, την υποστηρίζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο λογισμικό δεν υπάρχει για την Nikon και υπάρχει για την Canon?

Δεν ειρωνεύομαι - ειναι μια απορία που την έχω εδω και καιρο - και εγω θελω να αλλάξω σωμα.

 

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να υπάρχει για Nikon πέρα από το Tether...κατι....

όλα τα λογισμικά αστροφωτογράφησης δεν υποστηρίζουν Nikon

 

 

Δημήτρη,

 

το MaximDL που χρησιμοποιώ, την υποστηρίζει.

 

A μια χαρά τότε....θα πρέπει να το πρόσθεσαν πρόσφατα..

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ακρίβεια το έχω από πέρυσι το καλοκαίρι. Δεν ξέρω πότε το πρόσθεσαν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ακρίβεια το έχω από πέρυσι το καλοκαίρι. Δεν ξέρω πότε το πρόσθεσαν.

 

Φίλιππε δεν ξέρω αν υποστηρίζει πλήρως όλα τα μοντέλα Nikon κ όλες τις λειτουργίες πχ Live view

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σου πω την αλήθεια και εγώ δεν ξέρω αν υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες.

Πάντως υποστηρίζει όλα τα μοντέλα (έχουν προστεθεί και οι D5200 κ D7100.

 

Επίσης σε απάντηση προηγούμενου ποστ που αναφέρθηκε πως τα καλύτερα entry level μοντέλα της Nikon είναι οι D5200 και D7100 να πω πως η D5200 χάνει αρκετά έναντι της D7000 γιατί δεν έχει on bod y focus μοτέρ!

 

Όποιος θέλει δηλαδή την D5200 και για επίγεια καλύτερα να το ξανά σκεφτεί και να πάρει την D7000 (on body focus μοτέρ, 2 SD slots, πιο σωστό βάρος και ποιότητα σώματος).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλιππε

Δεν ειμαι σίγουρος ότι η 7000 υπερέχει της 5200

Η 5200 έχει λίγο καλύτερο βάθος χρώματος και ποιότητα αισθητήρα / εικόνας + κάποια χαρακτηριστικά που λείπουν απο την 7000.

Overall η 7000 ειναι πιο στοιβαρη και weatherproof αλλα τεχνολογικά ειναι ενα βήμα πίσω.

Ιδανικά σε DX format πας στην 7100 αλλα το 1000αρικο ειναι βαρύ.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :) Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να πάρω μεταχειρισμένη.Τα χρήματα που διαθέτω είναι γύρο στα 700 euro.Αν μπορέσω και να μη τα διαθέσω κι όλα ακόμα καλύτερα \:D/ Οπότε βοηθήστε με να ξεμπλεχτώ λίγο.Η canon από ότι κατάλαβα ενδείκνυται περισσότερο για αστροφωτογράφηση διότι έχει λογισμικά για αυτο το λόγο.Εγώ όμως που τη θέλω και γενικότερα για φωτογραφίες;Απο θέμα γενικότερης φωτογράφισης(τοπία,πρόσωπα κ.τ.λ) ποια υπερέχει και γιατί;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικον - δες το παρακάτω συγκριτικο της D5200 με την 700D

 

http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-700D-vs-Nikon-D5200

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επαναλαμβάνω... η Canon έχει μεγάλο θέμα με το service της στην Ελλάδα!

Η Canon (Intersys) δίνει μόνο έναν χρόνο εγγύηση για σώμα και φακούς ενώ η Nikon (Δαμκαλίδης) δίνει 2 χρόνια. Μπορεί σε ορισμένους το θέμα service να φαίνεται δευτερεύουσας σημασίας αλλά κανονικά πρέπει να είναι το πρώτο που σας απασχολεί (εκτός και αν θέλετε και έχετε τη δυνατότητα κάθε χρόνο να αλλάζετε μηχανές). Οι περισσότερες ηλεκτρικές συσκευές παρουσιάζουν την πρώτη τους βλάβη μετά τον πρώτο χρόνο λειτουργίας.

Επίσης αν κάνεις μία πρόχειρη έρευνα για την Intersys στο Google θα δεις άπειρες δημοσιεύσεις για την αργοπορία τους στην παράδοση επισκευασμένης μηχανής (έως και 2.5 μήνες), αυτός ήταν ένας λόγος που πρόσφατα παρολίγον να σταματήσει η μαμά Canon τη διάθεσή της μέσω της Intersys.

Ξέρω πως αυτό που κάνω είναι δυσφήμηση ενός brand αλλά επαναλαμβάνω, επειδή μένουμε Ελλάδα και όχι Τόκυο να έχεις να κάνεις με την μαμά Canon καλύτερα να κοιτάξεις ποιος έχει καλύτερη αντιπροσωπεία εδώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης