Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum. Ειμαι καινουργιος και με ενδιαφερει η αγορα ενος τηλεσκοπιου. Διαβασα σχετικα post για διαφορα τηλεσκοπια και λόγω μειωμενου bagdet έχω καταλήξει στα εξής :

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2308

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2125

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1982

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=656

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1602

 

Η χρήση που θα κάνω είναι γενική δηλαδή και για πλανήτες και για γαλαξίες,σμήνη κτλ

Επίσης αργότερα θα ήθενα να επεκταθώ και στην αστροφωτογραφία, αλλά νομίζω ότι αργεί ακόμη αυτό.(χωρίς να σημαίνει, έχοντας και μία dslr, ότι δεν θα πειραματιστώ)

Γενικά είχα καταλήξει στο skywatcher 200/1000 αλλά με προβλημάτισε η στήριξη του και αυτά που διάβασα. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά του DOBSONIAN 10″ με το skywatcher 200/1000 πέρα απτην στήριξη.

Αυτά για αρχή. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Skywatcher 200/1000 έχει διάμετρο κατόπτρου 20cm ενώ το Dobsonian 10'' έχει διάμετρο 10 ίνστες δηλαδή 10 * 2,54 = 25,4cm. H ποσότητα φωτός που συλλέγει το τηλεσκόπιο εξαρτάται από το εμβαδό του φακού άρα το 10'' αν κάνεις τις πράξεις συλλέγει 1,57 φορές περισσότερο φως από το 200/1000. Περισσότερο φως σημαίνει οτι θα βλέπεις γαλαξίες καλύτερα με το 10''. Επίσης η Dobsonian βάση θα σε βολέψει μιας που είσαι πρωτάρης. Εμένα τουλάχιστον με βόλεψε.

 

Αν περιμένεις λίγο, θα πουλήσω σε καλή τιμή το δικό μου dobsonian 8'' οπότε δεν θα χρειαστείς να πάρεις καινούργιο. Αν δεις τις αγγελίες πουλάνε κι άλλοι τηλεσκόπια σαν αυτά που σε ενδιαφέρουν. Πριν τα σκάσεις κοίτα τις αγγελίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε μου !!! Καλως ηρθες στο φορουμ και στο χωρο της αστρονομιας !!! Όλα τα τηλεσκοπια που ανεφερες είναι τελεια για ένα ξεκίνημα !!! Αν αντεχει η τσεπη σου,το καθενα από αυτά μπορει να γινει το υποψηφιο τηλεσκοπιο σου !!! Να αναλυσουμε καποια πραγματα.Η διαφορα μια dobsonian βασης με τον τριποδα είναι η ευκολια στο χειρισμο (οπου σε μια dobson ο χειρισμος γινετε με το χερι σου),ενας τρίποδας όμως σου δεινει την δυνατοτητα στο μελλον για αστροφωτογραφια η οποτε θελήσεις να πειραματιστείς όπως λες και εσυ με μια dslr για να δεις τι θα πετυχεις.Επσης με μια dobson βαση το στησιμο του εξοπλισμου είναι πιο ευκολο.Η κάθε μια στηριξη εχει τα δικα της πλεονεκτιματα και μειονεκτιματα.Σκεψου και αποφασισε.Τωρα οσων αφορα την ερωτηση σου σχετικα με τις ιντσες,το 10αρι" θα δυο δωσει καλυτερη εικονα οσων αφορα τους στοχους καθως εχει μεγαλυτερη διαμετρο αρα περναει πιο πολύ φως στο κατοπτρο.Επισης διαφορα υπαρχει στο κοστος.Τελος όμως η βαση dobsonian είναι καθαρα βαση για παρατηρηση (αντε και λιγο για αστροφωτογραφηση με webcam) ενώ ο τρίποδας μελοντηκα θα σου δωσει και την δυνατοτητα για αστροφωτογραφηση με dslr.Οτι αποριες εχεις μην διστασεις να τις πεις.Καθαρους ουρανους.

 

Φιλικα,

Γιωργος Λεκκας :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα! Όσον αφορά το dobson νομίζω πως θα καταλήξω στο 10αρι.

Τώρα επειδή σίγουρα θα ασχοληθώ μελλοντικά με φωτογραφία αποτι καταλαβαίνω πρέπει να πάω σε 3ποδα. Ο προβληματισμός μου είναι αυτός που συνάντησα και σε αλλες ενοτητες, δηλαδη αν παρω το 200/1000 θα αντεξει το βαρος ή τους κραδασμους για φωτογραφια? Κι αν οχι τι εναλλακτικες εχω σε αυτα τα χρηματα? Ή αλλιως αξίζει να του βάλω μια HEQ5 αργότερα? (σαν αναβαθμιση)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα επειδή σίγουρα θα ασχοληθώ μελλοντικά με φωτογραφία αποτι καταλαβαίνω πρέπει να πάω σε 3ποδα. (σαν αναβαθμιση)

 

Δεν ειναι ο τριποδας αλλα η ισημερινη στηριξη που χρειαζεται.

πρεπει να το σκεφτεις καλα γιατι θα βαλεις το χερι βαθεια στην τσεπη. απο τα λινκ που εβαλες εγω τουλαχιστον δεν βλεπω κατι αρκετα σταθερο (για την στηριξη μιλαω παντα)

Λες οτι θα παρεις Heq5 αργοτερα. τοτε γιατι να δωσεις τωρα ενα 400αρικο;

Κανε μια βολτα απο τις αγγελιες εχει τελευταια καλες στηριξεις Eq6 σε καλες τιμες.

 

Καλη συνεχεια! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αστροφωτογραφία δεν χρειάζεσαι τόσο μεγάλο τηλεσκόπιο. Η διάμετρος μετράει στην παρατήρηση με το μάτι σου. Για την αστροφωτογραφία θες άλλου είδους εξοπλισμό που θα σου εξηγήσουν οι πολύ καλοί αστροφωτογράφοι μας. Πάντως από αυτά που ξέρω, το 200/1000 δεν είναι καλό για αστροφωτογραφία. Θες μια ρομποτική βάση με goto και tracking και ένα ίσως μικρότερο αλλά καλύτερων προδιαγραφών τηλεσκόπιο. Με τις HEQ5 ή EQ6 έτσι κι αλλιώς μπορείς να σηκώσεις μεγάλο βάρος. Αλλά ξεκίνα από την αρχή με παρατήρηση και μετά το πουλάς και αναβαθμίζεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι ο τριποδας αλλα η ισημερινη στηριξη που χρειαζεται.

πρεπει να το σκεφτεις καλα γιατι θα βαλεις το χερι βαθεια στην τσεπη. απο τα λινκ που εβαλες εγω τουλαχιστον δεν βλεπω κατι αρκετα σταθερο (για την στηριξη μιλαω παντα)

Λες οτι θα παρεις Heq5 αργοτερα. τοτε γιατι να δωσεις τωρα ενα 400αρικο;

Κανε μια βολτα απο τις αγγελιες εχει τελευταια καλες στηριξεις Eq6 σε καλες τιμες.

 

Καλη συνεχεια! :)

 

Ναι λάθος διατύπωση:)

Μπορώ να αγοράσω μόνο το τηλεσκοπιο(200/1000) χωρίς το τρίποδο?

Αν ναι έχεις κάποιο λινκ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αστροφωτογραφία δεν χρειάζεσαι τόσο μεγάλο τηλεσκόπιο. Η διάμετρος μετράει στην παρατήρηση με το μάτι σου. Για την αστροφωτογραφία θες άλλου είδους εξοπλισμό που θα σου εξηγήσουν οι πολύ καλοί αστροφωτογράφοι μας. Πάντως από αυτά που ξέρω, το 200/1000 δεν είναι καλό για αστροφωτογραφία. Θες μια ρομποτική βάση με goto και tracking και ένα ίσως μικρότερο αλλά καλύτερων προδιαγραφών τηλεσκόπιο. Με τις HEQ5 ή EQ6 έτσι κι αλλιώς μπορείς να σηκώσεις μεγάλο βάρος. Αλλά ξεκίνα από την αρχή με παρατήρηση και μετά το πουλάς και αναβαθμίζεις.

 

Ναι αλλά αν θέλεις και αστροφωτογραφία και παρατήρηση? Και όπως είπα αρχίζω με παρατήρηση και σιγά σιγά καθώς θα πειραματίζομαι να μπω κα ιστην αστροφωτογραφία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για τα 2 πρέπει να δώσεις παραπάνω από 1500 ευρώ. Αν δεν κάνω λάθος ή HEQ5 goto κάνει 1000 περίπου και αν φορέσεις και ένα 8'' για μια αξιοπρεπή παρατήρηση και μετά βάλε και κάμερες dslr και δεν συμμαζεύεται... εκεί κάπου φτάνεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστροφωτογραφία θέλει καλύτερο και ακριβότερο εξοπλισμό. Η παρατήρηση είναι σίγουρα πιο φθηνή. Αν δεν πας για αστροφωτογραφία δεν χρειάζεσαι και την ισημερινή στήριξη οπότε με την κατηγορία dobsonian θα πάρεις και φθηνό και μεγάλο τηλεσκόπιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστροφωτογραφία θέλει καλύτερο και ακριβότερο εξοπλισμό. Η παρατήρηση είναι σίγουρα πιο φθηνή. Αν δεν πας για αστροφωτογραφία δεν χρειάζεσαι και την ισημερινή στήριξη οπότε με την κατηγορία dobsonian θα πάρεις και φθηνό και μεγάλο τηλεσκόπιο.

 

Θελεις να μου δωσεις ενα λινκ ενος τηλεσκοπιου που να αξιζει για αστροφωτογραφια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Δυστυχως οπως ειπα και παραπανω 700 ευρω μονο για στηριξη και αυτη μεταχειρισμενη παει πολλα. Ιδανικα μεχρι 700 αντε 800 ευρω τι θα μου προτεινες?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσορισες στο φόρουμ και απο εμένα φίλε μου. Αν θες τη γνώμη μου θα σου πρότεινα ,μιας και είσαι νέος ,την αγορά ενός μεταχειρισμένου dob8. Ειναι αρκετά οικονομικό και θα σε βολέψει στην παρατήρηση. Σε περίπτωση που σου φύγει το ενδιαφέρον για το σπορ το πουλάς εύκολα. Αν θες να μπεις στον κόσμο της αστροφωτογραφισης είτε το πουλάς και παίρνεις άλλο ή αγοράζεις μια eq6 και βάζεις τον σωλήνα πάνω. Έχεις έτσι πολλές επιλογές χωρίς να βγεις χαμένος.

 

Θα διαφωνησω με τον φίλο πιο πάνω. Το 200/1000 (το οποίο και έχω) βγάζει φοβερές φωτογραφίες. Μεγάλη διάμετρος και μηδαμινό χρωματικο σφάλμα με λίγα χρήματα. Το πρόβλημα ειναι η eq5 που το δίνουν μιας και δεν αντέχει περισσότερο βάρος απο αυτο του σωλήνα.

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσορισες στο φόρουμ και απο εμένα φίλε μου. Αν θες τη γνώμη μου θα σου πρότεινα ,μιας και είσαι νέος ,την αγορά ενός μεταχειρισμένου dob8. Ειναι αρκετά οικονομικό και θα σε βολέψει στην παρατήρηση. Σε περίπτωση που σου φύγει το ενδιαφέρον για το σπορ το πουλάς εύκολα. Αν θες να μπεις στον κόσμο της αστροφωτογραφισης είτε το πουλάς και παίρνεις άλλο ή αγοράζεις μια eq6 και βάζεις τον σωλήνα πάνω. Έχεις έτσι πολλές επιλογές χωρίς να βγεις χαμένος.

 

Θα διαφωνησω με τον φίλο πιο πάνω. Το 200/1000 (το οποίο και έχω) βγάζει φοβερές φωτογραφίες. Μεγάλη διάμετρος και μηδαμινό χρωματικο σφάλμα με λίγα χρήματα. Το πρόβλημα ειναι η eq5 που το δίνουν μιας και δεν αντέχει περισσότερο βάρος απο αυτο του σωλήνα.

 

Σ'ευχαριστω κι εσενα για το καλωσορισμα:)

Ωραια γιατι να μην παρω για αρχη το 200/1000 με την eq5 και μετα απο 2-3 χρονια να παρω μια eq6 ή κάποια άλλη? Χάνω πολλά χρήματα έτσι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν θα μπορούσε να συνδιασει καινουργιο τηλεσκόπιο οπως το 200/1000 με μια απο τις μεταχειρισμένες βασεις eq6 απο τις 2 αγγελίες που πωλούνται στο φόρουμ; το κόστος θα έπεφτε στα 1150 ευρω.

 

καλως όρισες και απο μένα φίλε.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεφτά για καινούργια δεν έχεις, ή το παίρνεις απόφαση και πας σε dobsonian έτσι ώστε όταν αγοράσεις την EQ6 να μην έχεις να πετάξεις παρά μια απλή και ανέξοδη ξύλινη dobsonain βάση Ή κοιτάς τις αγγελίες και συνδυάζεις πράματα για να σου βγει κάτι αρκετά μεγάλο (πάνω από 8'') για παρατήρηση και μια καλή ισημερινή στήριξη goto για αστροφωτογραφία.

 

Με dobsonian δεν μπορείς να βγαλεις φωτογραφία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σου πω. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω παράπονο απο την eq5. Φυσικά δεν έχω και πολλές απαιτήσεις. Αν όμως μετά απο χρόνια θα θες να πάρεις άλλο πιο βαρύ τηλεσκόπιο τι θα κανείς;;; Υπόθετικά μιλάω πάντα. Μην κανείς το λάθος σαν εμένα. Μην βιάζεσαι για την αστροφωτογραφιση. Πάρε το dob να μάθεις τον ουρανό. Να δεις ότι σου αρέσει ώστε τα χρήματα που θα χαλασεις θα πιασουν τόπο. Και Θα χαλασεις πολλά θα δεις.... Και αργότερα όταν έχεις χρήματα πάρε μια heq5 pro και τίποτα λιγότερο. Η eq5 σε περιορίζει δεν θα την πουλήσεις εύκολα... Ασε το άλλο. Βάλε μοτερακια βάλε gpusb κανε επεμβάσεις στο χειριστήριο... Τα θέλει όλα αυτά η eq5 για σοβαρή αστροφωτογραφιση. Και αυτά ειναι χρήματα. Κανε υπομονή και πάρε μια καλή στήριξη once and for all..

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν λέει τίποτα. Θες equatorial στήριξη για φωτογραφία. Μάζεψε λεφτά και εχε το νου σου στις αγγελίες.

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε vensius μια χαρά την σηκώνει. Αλλά η στήριξη ειναι για μέχρι 9 κιλά. Με τον φωτογραφικό εξοπλισμό ξεπερνάει τα όρια και ειναι επιρρεπής σε κραδασμούς και αλλα πολλά. Ούτε οδηγητικο τηλεσκόπιο δεν μπορείς να βάλεις.. Δυστυχώς δεν κάνει... Απο την άλλη Για παρατήρηση κανένα εντελώς πρόβλημα

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια δηλαδη καταληγουμε στον dob 8'' (φίλε Vensious σου εχω στειλει και πμ)

και για να ξερω μελλοντικα και να κοιταω αγγελιες. Για στηριξη για κοιταω HEQ5 ή EQ6

και για οπτικο σωληνα τον 200/1000 ή κατι καλύτερο?

 

Επίσης για προσοφθάλμιους? Θα χρειαστώ στον dob? Και αργοτερα για το αλλο τι να κοιταω?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης