Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι βαρετό και κουραστικό να έχεις ηλεκτρικό τροχό φίλτρων , και

να σηκώνεσαι να αλλάζεις φίλτρο στο συρταράκι μέσα στα άγρια μεσάνυχτα.

(Ασε που μετά δυσκολεύεσαι να ξανακοιμηθείς!!!!!!)

 

Δοκίμασα τα πάντα με τον Jupiter 200mm αλλά τα 45,5mm backfocus(?) που έχει είναι

λίγα για την κάμερα (stf8300) και τον τροχό (Starlight Xpress)

Μόνο αυτά τα δύο είναι 47mm.

18mm η SBIG και 29mm o τροχός.

 

Ετσι στράφηκα σε φακό medium format 6x7 από το ebay που δίνουν ένα ικανοποιητικό backfocus 85mm.o φακος είναι ο pentax SMC Takumar 6x7 200mm f4 ο οποίος ήρθε στην Ελλάδα σε 3 τρεις ημέρες από Japan αλλά η Ελληνική πραγματικότητα τον κράτησε στο τελωνείο πάνω από μια εβδομάδα !!!!!!!!!

Την αρχή την έκανε ο Στέλιος σε ανάλογο θέμα στο φόρουμ.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19648&highlight=jupiter+200mm

 

Θέλω να ευχαριστήσω τον Astrogeo (Γιώργος) τον φοβερό μάστορα ο οποίος έδωσε ζωή στον φακό με την φοβερή κατασκευή του τον αντάπτορα του φακού από Μ54 σε 2" , τα δακτυλίδια αλλά και τις dovetails ,

τον stathisb (Στάθη) ο οποίος με τον τρόπο του (ξέρει αυτός) έκανε αυτή την κατασκευή πραγματικότητα ,

και τον Stelios_STI (Στέλιος) για τις ατελείωτες ώρες στο κινητό για να βρούμε την πιο καλή λύση

για τον φακό.

Δεν λέω τίποτα αρνητικό για τον jupiter ο οποίος είναι φοβερός φακός ,

αλλά κάνει μόνο και οριακά όσοι κατέχουν CCD ATIK λόγω μικρότερου backfocus αλλά και αυτό με προυποθέσεις.

 

Η κατασκευή είναι με τέτοιo τρόπο φτιαγμένη ώστε ο φακός-αντάπτορας δέχεται οποιαδήποτε κάμερα dslr ή/και CCD

και τροχού απλά με την προσθήκη ενός nosepiece 2" σε Τ2.

 

ο φακός έχει λίγο παραπάνω βάρος από τον ρώσικο , η κατασκευή είναι πάρα πολύ καλή αλλά διάβασα οτι έχει λίγο χρωματική εκτροπή αλλά για narrowband πρέπει να δίνει ρέστα.

 

Υπάρχει στο Ebay και η τρίτη έκδοση του φακού μετά το 1986 ο οποίος είναι καλύτερος από θέμα οπτικών αλλά αρκετά

πιο ακριβός http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-67-200mm-F4-Lens.html

 

Διάβασα ότι τα πρώτα δύο ψηφία στον σειριακό αριθμό του είναι το έτος κατασκευής π.χ εχω 757733 άρα κατασκευάστηκε το 1975.

Ενα link και preview για τον φακό

http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-Takumar-6x7-200mm-F4-Lens.html

 

Επίσης η κατασκευή έχει και αρκετό χώρο ωστε να περιστραφεί η κάμερα χωρί να ενοχλεί.

Και στην πάνω πλευρά ενσωματώνεται η οδήγηση ή ότι άλλο θέλουμε.

 

Το μόνο που απομένει είναι να μας κάνει την χάρη ο καιρός για να ξεκινήσουμε τα πολύ widefield.........

Ακολουθούν φωτογραφίες.

Καθαρούς ουρανούς σε όλους

 

Υ.Γ Ξεχασα να αναφέρω ότι έχει και ετοιμη υποδοχή για τον μοτεράκι εστίασης καθώς ο Γιώργος έχει έτοιμες τρυπες με σπειρωμα για να πιάσει το λαμάκι του μοτερ.

1.thumb.jpg.b27e780aad2b18d186718eb3c236fce3.jpg

2.thumb.jpg.a371b0388b357daf7560a1a1dbbc3904.jpg

3.thumb.jpg.b5ddf1312a747b1dede69e8280611399.jpg

4.thumb.jpg.29d93451e91072bd18529cc634107009.jpg

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικος Γιώργο! Με το καλό το πρωτο φως! Έχω κι εγώ στο μυαλό μου ενα ανάλογο project αλλά δεν εδώ αξιωθει ακόμα να το ξεκίνησω..

Η δουλεια του Γιώργου είναι καταπληκτική! Με έχει σωσει κυριολεκτικα κι εμένα με την μετατροπή ενος clicklock στο παρελθόν την οποία κανεις δεν αναλάμβανε στην Αθήνα.

Νασαι καλά και παλι καλες λήψεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Γιωργο, ο μαστορας πραγματικα εδωσε ρεστα =D> και απο οτι φαινεται το ψαξιμο και ο χρονος δεν θα πανε χαμενα.

Περιμενω με τη σειρα μου κι εγω τα δαχτυλιδια να μπει ο φακος να δουμε τι καναμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιωργο καλημέρα,

 

Εύχομαι με το καλο να παραλαβεις σημερα την άψογη κατασκευή του astrogeo (ο οποίος είναι τρομερός μάστορας) και να χαρουμε όλοι μαζί τα αποτελεσματα των wide λήψεων που θα μας χαρίσει το νεο setup.

 

Καλοριζικο λοιπόν και πιστεύω να εκτιμήσει ο καιρός την προσπάθεια όλων μας δίνοντας μας τους καθαρότερους ουρανούς.

 

Φιλικά

Σταθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης