Jump to content

μεγενθυνση eyepieces


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους!σκεφτομαι να αγορασω το skywatcher heritage 100p το οποιο ερχεται με eyepieces των 25mm και 10mm και barlow lens 2x.Τo 10mm eyepiece δινει μεγενθυνση 40x αλλα καποιος μου ειπε πως σε ιδανικες συνθηκες μπορω να πετυχω μεχρι και 200x.Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ειναι αυτο εφικτο?Εχει να κανει με το μερος που ειμαι η κατι αλλο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολους!σκεφτομαι να αγορασω το skywatcher heritage 100p το οποιο ερχεται με eyepieces των 25mm και 10mm και barlow lens 2x.Τo 10mm eyepiece δινει μεγενθυνση 40x αλλα καποιος μου ειπε πως σε ιδανικες συνθηκες μπορω να πετυχω μεχρι και 200x.Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ειναι αυτο εφικτο?Εχει να κανει με το μερος που ειμαι η κατι αλλο?

 

Παίζει ρολο η φωτορυπανση αλλα οχι ιδιαίτερα για τους πλανήτες.Επίσης ρόλο παίζει η διαύγεια του ουρανου,

Ολες οι βραδιές εχουν διαφορα,αναλογα την εποχη κ τις καιρικές συνθήκες αυτο κυμαίνεται.200 χ ειναι το όριο του τηλεσκοπίου που θελεις να παρεις.οι βραδιές που μπορει κάποιος να παει παραπάνω από 200χ ,με μεγαλύτερο τηλ. Βέβαια,ειναι πιο σπανιο σχετικα και οσο παραπανω πάει αναλογικά μετά.μια ερωτιση μονο,αν φορας γυαλια?ρωτάω γιατι παιζει ρολο στο αν θα σου είναι βολικό το eye reliel sto 10mm plossl που εχει το πακέτο.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν εχεις αστιγματισμό μπορεις να κανεις παρατήρηση κ χωρις γυαλια.οι plossl κατω απο 17μμ εχουν μικρο τζαμι οπότε κ μικρο eye relief ,η αποσταση του ματιου απο το προσοφθαλμιο για να μπορεις να παρατηρεις ανετα.αν δεν μπορεις χωρίς τα γυαλια αν παρεις πχ ενα μπαρλοου χ5 για τον 10μμ δεν θα σε βολευει οποτε σε τετια περίπτωση θα πρεπει να σκεφτεις για αγορά αλλο σχεδιασμο προσοφθαλμιου που να παρεχει την απαρετιτη ανεση στο ματι σου.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης