Jump to content

Επιλογή τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σχετικά νέος με το άθλημα και θα ήθελα τα φώτα σας για επιλογή τηλεσκοπίου. Ξεκίνησα ap ευρέως πεδίου με dslr και star adventurer και είμαι κάτοχος τελευταίους μήνες ενός SW ED80 με το οποίο κάνω παρατήρηση και δειλά δειλά πρώτες απόπειρες ap με αυτό. Ως βάση έχω μια EQ5 με goto. Με ενδιαφέρει κάποια στιγμή να αποκτήσω ένα τηλεσκόπιο με το οποίο να μπορώ να κάνω εκτενέστερη παρατήρηση (φυσικά αργότερα θα το χρησιμοποιήσω και αυτό φωτογραφικά - ξέρω δεν μπορεί να υπάρξει ένα που να τα κάνει όλα, αλλά έστω στα μέτρα των δυνατοτήτων του). Το όριο είναι σίγουρα πάνω απο 5" και όσο μπορεί να σηκώσει η βάση (θεωρώ τις 8"). Δεν έχω κριτήριο μεγέθους γιατί δεν έχει τύχει να δώ μέσα σε νευτώνιο ή καταδιοπτρικό για να κρίνω.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Αρχικά προσανατολίζομαι για νευτώνιο 200/1000 και ίσως περισσότερο για το 200/800. Είναι άνετη η βάση με αυτά ή είναι στα όριά της;

2. Διαβάζω αραιά και που ότι το 200/800 είναι δύσκολο σε collimation. Ισχύει ή είναι υπερβολικό; Το μικρό f και το μικρότερο βάρος και διάστασή του με ενδιαφέρει καθώς θα το μεταφέρω για χρήση - γι'αυτό δεν πήγα σε μεγαλύτερη στήριξη για ευκολία συχνής μεταφοράς.

3. Αν έχω θέμα με τα παραπάνω μάλλον επόμενο το 150/750. Καταλαβαίνω πως κάθε ίντσα μετράει, ωστόσο πρακτικά είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε σχέση με ένα 8";

4. Tελευταία λύση καταδιοπτρικά (μάλλον όχι maksutov γιατί δεν θα ασχοληθώ πολύ με πλανητική). Τι έχετε να προτείνετε; Σίγουρα στα θετικά τους το μέγεθος και βάρος, ενώ στα αρνητικά τους η τιμή και μεγαλύτερο f. Υπάρχει κάτι επιπλέον που θα πρέπει να λάβω υπόψιν;

Παρακαλώ για τα φώτα σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα σου προτεινω νευτωνιο για φωτο σε ισημερινη αλλα ουτε για παρατηριση,ειναι ο πιο δυσχριστος τυπος τηλεσκοπιων για ισημερινες.Το 8 ιντσο ειναι πολυ βαρυ και δεν το προτεινω καθολου,μονο σε 150/750,που ειναι και η οικονομικοτερη λυση απο ολλα... αλλα ξαναλεω καλυτερο απεφυγε αυτο τον τυπο...

Λογο περιορισμενου οφελιμου βαρους της στηριξης ιδανικοτερο ειναι ενα schmidt cassegrain 8 ιντσο!ομως αν το φορτοσεις και με το ED+καμερες κτλ.θα περασεις το οφελιμο,οποτε για οδηγητικο χρειαζεσαι πιο ελαφρυ τηλεσκοπιο.Στην παρατηριση εισαι ανετος!

Πολυ πιο ανετο θα σου ερχοταν το 6 ιντσο schmidt,αυτο συνδιαζεται πολυ καλα με το ED σου στο θεμα βαρους.

Η αποψη μου ειναι οχι κατω απο 6 ιντσες για να χαρεις καλυτεςρα και την παρατηριση.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν εγώ θα διαφωνήσω με τον Κωσταντίνο :D και θα σου προτείνω να πάρεις ένα 6ιντσο 150/750. Έχω σχεδόν το ίδιο setup με βάση celestron cg5 . Το 6ιντσο το σηκώνει ανετότατα και κάνεις μέχρι κι 1 λεπτό έκθεση με dslr χωρίς τα αστρα να κάνουν trails. Με οδήγηση φτάνεις τα 10 λεπτά έκθεση. Ένας φίλος που έβαλε 8ιντσο σ' αυτή τη βάση με το ζόρι έπαιρνε δίλεπτες με οδήγηση. Επίσης με ελάχιστο αεράκι οι μισές λήψεις ήταν άχρηστες.

 

Ακόμη καλύτερα να πουλήσεις τη βάση σου και να πάρεις μία καλύτερη. Έχεις έτσι κι αλλιώς το 80ντάρι. Επένδυσε σε βάση! :!: :!: :!:

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμ ... φίλε Κώστα με προβλημάτισες για τα νευτώνια, μάλλον ανάποδα περίμενα να τα ακούσω. Όσο για το Schmidt 8" ναι αλλά για οδήγηση δεν σκόπευα να χρησιμοποιήσω το ED, όντως σε βάρος ξεφεύγει. Φίλε Homo και εσύ απορρίπτεις το νευτώνιο 8'' ως βαρύ. ΟΚ κατανοητό. Ωστόσο βάση λέω να τη κρατήσω για όσο καιρό μπορώ καθώς με βολεύει και στη μεταφορά της. Δυστυχώς δεν έχω σταθερό σημείο για καμμιά heq5 ή neq6 καλύτερα (στο μέλλον είδωμεν). Συνοψίζοντας ή 150/750 ή Schmidt 8". Ευχαριστώ και τους δυο για τις συμβουλές. Άλλος κανείς τη γνώμη του;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H ΗΕQ6 ειναι λιγο θεμα,η ΗΕQ5 ομως καλη ειναι στη μεταφορα μπορεις να την σκεφτεις για αργοτερα...

Δεν ειμαι εναντια στα νευτωνια,απλα για ισημερινη τα εχω τελεταια σαν επιλογη.Σε περιπτωση ομως που ειναι οικονομικο το θεμα ειναι η καλυτερη φθηνη λυση το 150/750!Τα smchmdt ειναι καλυτερα αλλα ανεβενει το κοστος,αυτο ειναι το μειονεκτιμα εδω.

Ριξε μια ματια και αυτη την αγγελεια του Ανδρεα, πρεπει να ισχυει... http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15476&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H ΗΕQ6 ειναι λιγο θεμα,η ΗΕQ5 ομως καλη ειναι στη μεταφορα μπορεις να την σκεφτεις για αργοτερα...

Δεν ειμαι εναντια στα νευτωνια,απλα για ισημερινη τα εχω τελεταια σαν επιλογη.Σε περιπτωση ομως που ειναι οικονομικο το θεμα ειναι η καλυτερη φθηνη λυση το 150/750!Τα smchmdt ειναι καλυτερα αλλα ανεβενει το κοστος,αυτο ειναι το μειονεκτιμα εδω.

Ριξε μια ματια και αυτη την αγγελεια του Ανδρεα, πρεπει να ισχυει... http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15476&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάμε για schmidt newtonian ή schmidt cassegrain?

Αν μιλάμε για τα πρώτα δεν βλέπω τι διαφορά έχουν από ένα απλό νευτώνειο σε συνδυασμό με ισημερινή...

Όσον αφορά τη φωτογράφηση εγώ θα έλεγα να μείνεις στο ed80...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταμάτη καλημέρα

Βασικά η κουβέντα ξεκίνησε για schmidt cassegrain ή απλό νευτώνιο σε 6" ή 8". Ψάχνομαι για κάτι καλύτερο σε παρατήρηση και στο μέλλον όταν θα έχω ήδη εξικοιωθεί καλύτερα να το χρησιμοποιώ και για ap. Θεωρείς το ED80 καλύτερο σε ap απο τα ανωτέρω; Tα ρωτάω όλα αυτά γιατί δεν θέλω να μπώ σε διαδικασία αγοραπωλησίας κάθε τρείς και λίγο, θέλω να κάνω στοχευμένες και σίγουρες κινήσεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά (παίζω με νευτώνεια) αλλά μόνο το οτι είναι ίσως το πιο χρησιμοποιημένο τηλεσκόπιο για deepsky φωτογράφηση νομίζω κάτι λέει.

Επίσης πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι εννοείς καλύτερο. Μικρότερο πεδίο? Μεγαλύτερο πεδίο? Καλύτερο οπτικά?

Για παρατήρηση θες ίντσες (εφόσον ο ουρανός στο επιτρέπει) και η βάση σου για αυτό νομίζω θα σου δημιουργήσει προβλήματα, θα είναι οριακή. Για φωτογράφηση νομίζω θα είναι ακατόρθωτο.

Έχω το 200pds σε heq5pro και με αεράκι (όχι ιδιαίτερα δυνατό) δεν υπάρχει περίπτωση να μην κουνάει με τον εξοπλισμό φορτωμένο πάνω...

 

edit: Σωστά τα νευτώνεια σε ισημερινή δεν είναι ότι καλύτερο για παρατήρηση (για φωτογράφηση δεν υπάρχει πρόβλημα) μια και το προσοφθάλμιο μπορεί να έρθει σε παράξενες-άβολες θέσεις (μπορεί να λυθεί με διάθεση για ψιλοπατεντούλες και/ή με προγραμματισμό του προσανατολισμού του εστιαστή αρχικά).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερο εννοούσα οπτικά ποιοτικότερο. Για πεδίο καταλαβαίνω αυτό παίζει αν κάνεις prime focus ή εισαγάγεις eyepiece στην ap. Ωστόσο 8'' νευτώνιο ήδη το έχω εγκαταλείψει και κοιτάω για 150/750 ή schmidt 6'' ή 8''. Σίγουρα το ED80 δεν πρόκειται να το εγκαταλείψω για αυτό που κάνει, ήδη με έχει συναπάρει (και οπτικά και λίγο ap που δοκιμάζω) παρά τα 80mm.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπτικά καλύτερο από το ed80 για φωτογράφηση νομίζω πρέπει να ανέβεις πολύ στο μπάτζετ...

Επίσης deepsky ap κάνουμε σε prime focus, προσοφθάλμια προβολή για πλανητική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκαθαρίζω οτι εμπειρία όπως άλλα μέλη δεν έχω.

Έχω μόνο δύο νευτώνεια (τον συγκεκριμένο τύπο πλέον τον ξέρω καλά) και για την βάση σου ΕΓΩ θα πήγαινα σε 6ιντσο νευτώνειο, μικρό, ελαφρύ και φτηνό. Βέβαια να ξέρεις οτι έχει και άλλα πράγματα που θα σε προβληματίσουν (εκτός της θέσης του εστιαστή) όπως το collimation, αν και για παρατήρηση δεν χρειάζεται πολύ ψύρισμα.

Θα έλεγα να περιμένεις να τοποθετηθούν και άλλα μέλη με μεγαλύτερη εμπειρία και σε άλλους τύπους τηλεσκοπίων...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή σκέφτεσαι και για SCT, δηλαδή υπάρχει πιθανότητα για μεγαλύτερο budget, αλλά λες ότι μένεις στην eq5 για την εύκολη μεταφορά, να σου πω ότι υπάρχουν και βάσεις εκτός από Skywatcher που έχουν μεγαλύτερη αναλογία φορτίου/βάρος-φορητότητα. Π.χ. αντικατέστησα για κύρια χρήση μια HEQ5 με μία iOptron ZEQ25 ακριβώς επειδή είναι ελαφρύτερη ακόμα και από την EQ5, αλλά όπως αποδείχτηκε δουλεύει καλά έως και με C9.25 ( αν και αν θέλουμε οδηγητικά κλπ, καλύτερα να μείνουμε στο C8 ), ενώ φαντάζομαι η μεγαλύτερη iEQ30 Pro που έχει ίδιο βάρος με την EQ5 θα "το έχει" και λίγο πιο άνετα...

Και επιστρέφω στο αρχικό σου ερώτημα, για εμένα το καλύτερο "συμπλήρωμα" του μικρού αποχρωματικού που έχεις θα ήταν ένα SCT, αφού είναι καλό ακριβώς στους στόχους που δεν είναι καλό το αποχρωματικό. Το C8 είναι 6 κιλά σκέτο, οπότε κάνει για τη βάση σου, αν και το C9.25 είναι σημαντικά καλύτερο όπως διαπίστωσα μετά από την αναβάθμιση, αλλά είναι 9 κιλά μόνο του. Α, όταν λέμε 9 κιλά SCT και 9 κιλά νευτώνιο, δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα, καθώς τα νευτώνια λόγω μήκους ταλαντώνονται περισσότερο ειδικά όταν υπάρχει λίγος αέρας, οπότε οι απαιτήσεις από τη βάση είναι μεγαλύτερες... Τα νευτώνια έχουν πάντα τον καλύτερο λόγο τιμής/διαμέτρου και επίσης είναι τα πιο all-around, δηλαδή είναι συχνά η καλύτερη επιλογή αν έχουμε περιορισμό χρημάτων ή αν θέλουμε να έχουμε μόνο ένα τηλεσκόπιο για όλα, αλλά φυσικά έχουν μειονεκτήματα σε σχέση με άλλους τύπους.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον φίλο ecuador.

Αν και υπάρχουν πολλοί στο forum με μεγαλύτερη εμπειρία από μένα που θα μπορούσαν να

σε διαφωτίσουν καλύτερα, εγώ προσωπικά έχω καταλήξει ότι ο καλύτερος συνδυασμός είναι:

- ένα Schmidt Cassegrain 8 έως 11 ίντσες για παρατήρηση, με το plus της ευκολίας στησίματος/

μεταφοράς, και

- ένα μικρό αποχρωματικό διοπτρικό για αστροφωτογραφία / παρατήρηση εκτενέστερων πεδίων.

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει 1 τηλεσκόπιο που μπορεί να συγκεντρώσει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά.

Έχω υπάρξει κάτοχος νευτώνιου, διοπτρικού και SCT και μιλάω μετρώντας τα συν και πλην του

κάθε τύπου.

 

Φυσικά τα πάντα σε αυτή τη ζωή είναι υποκειμενικά...

Μεγάλο ρόλο παίζει και ο χρόνος που μπορείς να διαθέσεις στο "άθλημα", λοιπές υποχρεώσεις,

δουλειά, οικογένεια, η οικονομική σου άνεση, η τρέλα που έχεις για το χόμπυ, ο τόπος διαμονής...

Για παράδειγμα πολλά αλλάζουν αν μπορείς να έχεις ένα μόνιμο παρατηρητήριο.

 

Τελειώνοντας να σου πώ και εγώ ότι ένα 6" ή 8" SCT το σηκώνει άνετα η στήριξή σου για

οπτική παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήσασταν και οι δύο πολύ κατατοπιστικοί. Ecuador δεν είχα ιδέα για τις βάσεις που μου λες, όντως έχουν αναβαθμισμένα χαρακτηριστικά. Πάντως για τώρα θα μείνω στην EQ5 μιας και την έχω λίγο καιρό και τη βρήκα στο μισό κόστος. Αν κοιτάω κατευθείαν κορυφή, το budget δεν βγαίνει, σιγά σιγά. Κωστή μιας και έχω ήδη το ED80, σίγουρα κοιτάω το νέο να έχει προβάδισμα στη παρατήρηση. Από οικία πάντως η οπτική μου ζώνη είναι κάπως μικρή (Ανατολικά έως Νοτιοδυτικά με σαφώς κάποια αστική φωτορύπανση), έτσι δεν γλυτώνω το κουβάλημα γι'αυτό κοιτάω να μην ξεφεύγω σε βάρος και διαστάσεις. Λίγος χρόνος υπάρχει (2 φορές/εβδομάδα max) άρα κάτι γίνεται. Μόνιμο παρατηρητήριο θα αποκτήσω...αν τελικά αρρωστήσω για τα καλά με το άθλημα... :lol: Λοιπόν κατέληξα, με βλέπω για κανά 8" SCT κάποια στιγμή. Ευχαριστώ όλους σας για το χρόνο σας και την εμπειρία σας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγος χρόνος υπάρχει (2 φορές/εβδομάδα max) άρα κάτι γίνεται.

 

Το δύο φορές την εβδομάδα είναι περισσότερο από ό,τι καταφέρνουμε οι περισσότεροι. Μακάρι να συνεχίσεις να το καταφέρνεις!!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Γεια σας παιδια και συγχαρητηρια για αυτη την καταπληκτικα και ειδιαιτερα χρησιμη σε οποιον αρεσει η αστρονομια και η αστροφυσικη. Ειμαι μαθητης της πρωτης λυκειου και απο πολυ μικρος μου αρεσαν τα αστερια. Θελω να σας παρακαλεσω να με βοηθησετε να βρω ενα τηλεσκοπιο για να τα βλεπω απο πιο κοντα. Ευχαριστω για τον χρονο σας :D .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης