Jump to content

Σέρβις Heq5


StamosP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Η βάση μου έχει ένα θεματάκι που όπως είδα δεν είναι και ασυνήθιστο...

Ενώ ο dec άξονας είναι αξιοπρεπής και στην οδήγηση και στο ζύγισμα δεν συμβαίνει το ίδιo και με τον ra.

Ενώ από τη μία μεριά (αντίβαρα ανατολικά) δείχνει ευαισθησία στη διαδικασία ζυγίσματος από την άλλη είναι αναίσθητος, μπορεί να μετακινήσω το αντίβαρο 10εκ. και να μην δείχνει αζύγιστο. Επίσης γυρνώντας τον άξονα πότε φαίνεται να σφίγγει πότε να χαλαρώνει.

Έχω αφήσει λίγο τζόγο χωρίς εξοπλισμό γιατί όταν φορτώνω ο τζόγος εξαφανίζεται...

Στην οδήγηση τώρα, τις τελευταίες φορές έίχα dec rms error περίπου 0.5-0.6 ενώ ra rms από 1.1 μέχρι 2.2! Παρατηρώντας το phd2 εκεί που δείχνει ότι στρώνει για κανένα 2λεπτο αρχίζει τις ταλαντώσεις και μάλιστα με μεγάλα peaks...

Τι μπορώ να κάνω? Πρόβλημα του phd δεν φαίνεται να είναι μια και ο dec δουλεύει αξιοπρεπώς.

Να ξεσφίξω και άλλο τον ra (να δώσω και άλλο τζόγο) και να ζυγίσω ακόμα περισσότερο ανατολικά?

Τα γρανάζια τα έχω ρυθμίσει να μην έχουν τζόγο άλλα και να περιστρέφονται με το χέρι.

Να κάνω σέρβις (τρίψιμο, αλλαγή ρουλεμάν-γράσσων, κτλ) να ξεμπερδεύω (λογικά κάτι με το ποτήρι παίζει και την φτηνοποιότητα της sw)?

Στην τελευταία περίπτωση υπάρχει κάποιος που να το αναλαμβάνει? Ενώ είμαι πολύ του diy δεν θέλω καλοκαιριάτικο να γίνει καμιά στραβή και να μείνω χωρίς βάση...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Σταμάτη, θα σου έλεγα να μιλήσεις με τον Άγγελο για το θέμα αυτό..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταματη εχω και εγω το ιδιο προβλημα στον αξονα RA κατα την οδηγηση....Εχουμε την ιδια βαση και διαβασα οτι γενικα υπαρχει αυτο το προβλημα.....

 

Εαν δεν εχεις προβλημα με την οδηγηση και μπορεις να κανεις πχ 5 λεπτες εκθεσεις, για μενα μην πειραξεις τιποτα.

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταμάτη,

 

Έχεις σκεφτεί το belt modification για την HEQ5; Εγω το έβαλα στη δική μου και η στήριξη έγινε ποιοτικά αγνώριστη μετά όσον αφορά την οδήγηση. Τα προβλήματα που είχα με τα αυγοειδή άστρα λύθηκαν μεμιάς.

 

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο πριν 4-5 μέρες που έβγαλα sadr (δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ καθόλου με την επεξεργασία) πέταξα μόνο 6 καρέ στα 38 που είχαν εμφανές trail στον ra. Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά δεν μπορώ να βλέπω να χοροπηδάει έτσι η οδήγηση, χώρια οτι δεν είναι και οτι καλύτερο total rms σημαντικά πάνω από το image scale...

Κώστα αυτό το έχω σκεφτεί, μου το είχε επισημάνει και ο Κώστας-kookoo_gr, αλλά πρώτα θα ήθελα να της κάνω ένα καλό σέρβις μια και έχω ακούσει-διαβάσει ιστορίες για αγρίους με τις βάσεις της sw. Όταν περιστρέφω τον ra σαν να ακούω κάτι να σέρνεται-βρίσκει μέσα όποτε ή το ποτήρι ή ίσως ο συμπλέκτης-φρένο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πριν κανεις σερβις στην βαση κοιτα να δεις μηπως το ασημι δαχτυλι συντεταγμενων της ορθης αναφορας δεν ειναι κλειδωμενο στο 0 την εχω πατησει δυο φορες που δεν ηταν κλειδωμενο και η βαση στην ορθη αναφορα κατα το goto γκαριζε μιας και καπου εβρισκε.

 

Αν προκειται να ανοιξεις την βαση σου στην ορθη αναφορα/αποκλιση με ενα ψιλο γυαλοχαρτο τριψε την εσοχη (εκει που καθεται το μεγαλο γραναζι της ορθης αναφορας) αλλα και στο γραναζι το μερος που δεν εχει τις εσοχες του γραναζιου ωστε να μην βρισκουν και να εχει ομαλη κινηση η βαση κατα το ζυγισμα, εχει κανει και ενα σχετικο βιντεο ο κεχαγιας με την eq6. Οι ιστοριες για αγριους με κολωδη γρασσα και βρωμιες ήταν στις μαυρες βασεις.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης