Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους και καλο μηνα!

 

Εχω ενα φοβερο προβλημα με το τσιπ της webcam μου το οποιο συνεχεια εχει σκονη. Παρολλο που ειμαι πολυ εχαριστημενος με την αποδοση της webcam η σκονη δημιουργει αρκετα προβληματα και μου περιοριζει το πεδιο. Ειναι μια logitech c270, εχω προσπαθησει να την καθαρισω μεχρι και με πανακι για γυαλια αλλα ισως να εφυγε ελαχιστη σκονη. Δοκιμασα και κομπρεσερ για αερα απο μακρια για να μην χαλασω το τσιπ παλι τιποτα το ιδιαιτερο. Ενα φιλαρακι μου ειπε να βαλω τζαμακι μπροστα απο το τσιπ αλλα πριν το κανω θελω να το εχω καθαρισει καλα, εχει κανεις καμια ιδεα για το τι να κανω?

Η παρακατω φωτο ειναι στην προσπαθεια μου να τραβηξω ενα sunspot (πανω δεξια) κα η σκονη ειναι ξεκαθαρη το υπολοιπο πεδιο.

 

Ευχαριστω!

gtuiol.thumb.png.aec47026054f306ba976e60d696903f2.png

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι δοκιμασμενο και για δυσκολες περιπτωσεις? Το λεω γιατι η webcam κανει καινουρια 20ε. Αλλα ειναι 100% αποτελεσματικο συμφερει απο το να επερνα μια ιδια καινουρια και να ειχα το ιδιο θεμα
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θα έβαζα το ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ Optical Wonder Fluid στον αισθητήρα θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θα έβαζα το ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ Optical Wonder Fluid στον αισθητήρα θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά..

 

Αυτες οι καμερες εχουν ενα τζαμακι μπροστα (IR-cut φιλτρο). O αισθητηρας ειναι πισω απο αυτο.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες στο βίντεο πως καθαρίζει τον αισθητήρα σε DSLR με τα κατάλληλα εργαλεία. Φαντάζομαι θα κάνουν και για την webcam.

 

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρη σε ευχαριστω, το θεμα μου εδω ειναι οτι τα εργαλεια κανουν περισοτερο απο το ναπαρω καινουρια τη webcam :) εκτος αν παρω κατι τετοιο http://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/katharistika/@Work-Set-Katharismou-Camera-AW11061.htm
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον καθαρισμό του σένσορα δοκίμασε να φτιάξεις ένα μίγμα

 

40% Ισοπροπυλική αλκοόλη

60% water for injection. Δις απεσταγμένο.

 

και να χρησιμοποιήσεις σαν σπάτουλα αυτό

 

Χρειάζεσαι ισοπροπυλική αλκοόλη με 99,9% καθαρότητα

 

Η παραπάνω λύση έχει δοκιμαστεί από πολύ έμπειρο μέλος του forum με πολύ καλά αποτελέσματα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο δεν είχα προσέξει την τιμή της webcam )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης