AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - 11η Πανελ. Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων, Φιλιππαίοι 2017
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
11η Πανελ. Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων, Φιλιππαίοι 2017
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΖΑΒΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Ιαν 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 69
Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/07/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:55    Θέμα δημοσίευσης: 11η ΠΕΕΑ ΦΙΛΙΠΠΑΙΟΙ ΓΡΕΒΕΝΩΝ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΟΜΆΔΑ ΗΠΕΊΡΟΥ...

1.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  299.84 KB
 Διαβάστηκε:  79 φορές

1.JPG

8A.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  244.52 KB
 Διαβάστηκε:  75 φορές

8A.JPG

8.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  100.15 KB
 Διαβάστηκε:  60 φορές

8.JPG

9.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  285.01 KB
 Διαβάστηκε:  72 φορές

9.JPG

10.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  310.49 KB
 Διαβάστηκε:  71 φορές

10.JPG

12.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  625.98 KB
 Διαβάστηκε:  55 φορές

12.JPG

2.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  236.04 KB
 Διαβάστηκε:  77 φορές

2.JPG

KostasvasOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 05 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 165
Τόπος: Ναυπακτος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/07/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ητανε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!!! Ηταν η πρωτη μου ΠΕΕΑ και σιγουρα δεν θα ξαναχασω αλλη... Αν και είμαι 16 χρονων.. Ειχα απιστευτη ορεξη να δω πραγματα και τα καταφερα, βλέποντας καμια 17 αντικείμενα messier ! Ισως ημουν ο μικρότερος σε ηλικια αστρονόμος με δικο του τηλεσκόπιο αλλα η εμπειρια ηταν το κατι αλλο.. Εμαθα γνώρισα και σιγουρα θα κανω τα παντα για να γίνω καλυτερος και να λέγομαι επάξια και εγω ερασιτέχνης αστρονόμος!! Τα λεμε του χρονου!! ( άκουσα οτι μπορει να γίνει στο Αγρίνιο.. ελπιζω, αλλα λεω οτι απλως αυτη ειναι μια φήμη που άκουσα...)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
supernovusOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 464
Τόπος: Πειραιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/07/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

astrovox έγραψε:
Το τριήμερο της 11ης ΠΕΕΑ στους Φιλιππαίους περιείχε όλα τα συστατικά στοιχεία που συνθέτουν μια επιτυχημένη εξόρμηση ερασιτεχνών αστρονόμων. Έναν υπέροχο ανέφελο ουρανό (SQM 21,50 περίπου στο ζενίθ), όμορφη φύση, ερασιτέχνες αστρονόμους και αστροφωτογράφους με διάθεση ανταλλαγής εμπειριών, συναδελφικό κλίμα και, με ιδιαίτερη μνεία, μια οργανωτική ομάδα που κατάφερε όχι μόνο να οργανώσει άρτια την εξόρμηση αλλά και να μεταδώσει το ζεστό κλίμα σε κάθε έναν συμμετέχοντα.

Σχετικά με το χώρο της εξόρμησης, αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά πως οι Φιλιππαίοι αποτελούν τον πληρέστερο και ιδανικότερο χώρο φιλοξενίας τέτοιων εκδηλώσεων. Με υποδομές που εξασφαλίζουν την άνεση στους συμμετέχοντες, σκοτεινό ουρανό, εύκολη πρόσβαση και χωροταξία που διευκολύνει την ανεμπόδιστη παρατήρηση και φωτογράφιση, το σίγουρο είναι ότι ανυπομονώ να ξαναπάω.

Αγαπητοί φίλοι του Αστρονομικού Συλλόγου Δυτικής Μακεδονίας, σας ευχαριστούμε για όλα! Ευχόμαστε καλή ξεκούραση ώστε να πάρετε δυνάμεις διότι στους Φιλιππαίους θέλουμε να ξαναέρθουμε!

Δεν πήγα στην Πανελλήνια, γιατί μου φάνηκαν πολλές οι ώρες του ταξιδιού (όταν έχεις συνηθίσει στις 3,5-4 ώρες το πολύ ως τον κατασκότεινο Πάρνωνα…, ε...!) Εκ των υστέρων λέω ότι μπορεί και να ήμουν λίγο υπερβολικός, κι έτσι έχασα αυτήν την εξόρμηση.

Είναι ευχάριστο το κλίμα που βγαίνει από το post σου, Ανδρέα. Φαίνεται ότι υπάρχει από όλους μια αντιστροφή στα ζητούμενα των ΠΕΕΑ. Ευχάριστη εντύπωση μου έκανε το γεγονός, ότι στο διάστημα μέχρι την 11η ΠΕΕΑ δεν έγινε καμμία μνεία στον αριθμό των συμμετοχών, ούτε των επισκεπτών από τις γύρω περιοχές, ούτε των επισκεπτών από τις μεγάλες πόλεις. Δεν ξέρω αν ισχύει πράγματι, αλλά εγώ το εξέλαβα ως μια επιστροφή στα πραγματικά βασικά συστατικά των Πανελληνίων εξορμήσεων, που είναι αυτά που αναφέρεις
Παράθεση:
Έναν υπέροχο ανέφελο ουρανό (SQM 21,50 περίπου στο ζενίθ), όμορφη φύση, ερασιτέχνες αστρονόμους και αστροφωτογράφους με διάθεση ανταλλαγής εμπειριών
... και όχι το να πλημμυρίζουμε τα βουνά με κάθε λογής κόσμο άσχετο με το θέμα.
Για να μην παρεξηγηθώ, δηλώνω ότι προσωπικά είμαι υπέρμαχος της διάδοσης του χόμπυ μας σε ανθρώπους που πραγματικά ενδιαφέρονται να ασχοληθούν και σε οποιαδήποτε άλλη στιγμή όπου κι αν γίνει θα είμαι μέσα. (αρκεί να είναι εφικτό!)
Δεν αμφιβάλλω ότι και στους Φιλιππαίους θα υπήρξαν επισκέπτες, εκτός αστρονομίας, αλλά μέχρι κάποιον αριθμό τους διαχειρίζεται κανείς ευκολότερα.
Αν μάλιστα ο ουρανός ήταν τόσο σκοτεινός σε συνδυασμό με τις υποδομές, τότε μάλλον το σημείο είναι πράγματι ιδανικό για πανελλήνια γεγονότα και μάλλον όσοι πήγατε περάσατε θαυμάσια. Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά διακρίνω αυτόν τον ενθουσιασμό στα λεγόμενά σου
Παράθεση:
αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά πως οι Φιλιππαίοι αποτελούν τον πληρέστερο και ιδανικότερο χώρο φιλοξενίας τέτοιων εκδηλώσεων. Με υποδομές που εξασφαλίζουν την άνεση στους συμμετέχοντες, σκοτεινό ουρανό, εύκολη πρόσβαση και χωροταξία που διευκολύνει την ανεμπόδιστη παρατήρηση και φωτογράφιση, το σίγουρο είναι ότι ανυπομονώ να ξαναπάω.

Συγχαρητήρια λοιπόν στους διοργανωτές και καλή αντάμωση με όλους τους φίλους στην επόμενη ΠΕΕΑ.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)

Έχει επεξεργασθεί από τον/την supernovus στις 25/07/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:40, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7172
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/07/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι επισκέπτες ήταν πολλοί. Η διαφορά με τον Πάρνωνα είναι κατά κύριο λόγο χωροταξική. Στους Φιλιππαίους ο χώρος παρατήρησης είναι μακριά και απομονωμένος από την είσοδο όπου υπάρχει το κεντρικό κτήριο, το κυλικείο και ο χώρος εκδηλώσεων. Έτσι οι διοργανωτές σχεδίασαν και κατάφεραν να κρατήσουν τους επισκέπτες εκεί, στήνοντας τα τηλεσκόπια για το κοινό και κάνοντας την ουρανογραφία και τις ομιλίες κοντά στην είσοδο. Αν κάποιος ήθελε απλά να παρατηρήσει, σχεδόν δεν καταλάβαινε ότι γίνονται εκδηλώσεις σε άλλο χώρο. Ο Πάρνωνας που έχει ένα μεγάλο ενιαίο χώρο παρουσιάζει αδυναμία στη δυνατότητα διαχείρισης επισκεπτών.
50mm
Εξωγήινος
Άβαταρ

Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/07/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια προταση :

Ε τοτε να γινεται η πανελληνια μονο σε χωρους που πληρουν αυτες τις προυποθεσεις ... οπως οι Φιλιππαίοι για να εχουμε παντα τις ιδανικες συνθηκες .

ErisianOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 27 Νοέ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 319
Τόπος: Παλλήνη-Αθηνα/Ζαγορά-Πήλιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ήταν η 3η ΠΕΕΑ για μένα και η πιο ευχάριστη νομίζω από θέμα διευκολύνσεων κατά την παραμονή. Υπήρχαν τουαλέτες, ντουζ, φαγητό και σκιά για όλες τι σκηνές. Αν και μου άρεσε ότι οι χώροι αστροφωτογραφων και παρατηρητών ήταν διακριτοί μου έλειψε να ακούω την ουρανογραφια κατά την προετοιμασία του εξοπλισμού. Από προσέλευση πιστεύω ότι ήταν η πιο μικρή που έχω βρεθεί τουλάχιστον από αριθμό παρατηρητών. Νομίζω ότι ήταν μια ΠΕΕΑ πετυχημένη χωρίς προβλήματα και στεναχωρήθηκα που τελείωσε. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές και στους επισκέπτες!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 826
Τόπος: Αιγάλεω - Κερατσίνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Παρνωνας βολευει περισσοτερο στην αποσταση για μας τους Αθηναιους. Συμφωνω πως χωροταξικα οι Φιλιππαιοι ηταν καλυτεροι και ειχαν καλυτερες εγκαταστασεις. Ενα μειονεκτημα σε σχεση με τον Παρνωνα ηταν η μυγες και τα τσοπανοσκυλα. Επειδη στο σημειο συχναζουν αλογα και προβατα υπηρχαν ακαθαρσιες παντου και μυγες, που εκαναν τη διαβιωση λιγο ασχημη.

Κατα τ'αλλα ηταν μια υπεροχη εμπειρια και θα συμμετεχω οπουδηποτε διοτι αυτο που μετραει πανω απ ολα ειναι η παρεα! Εγω προσωπικα δεν καταφερα να φωτογραφησω οσο ηθελα διοτι ειχα καποιες αστοχιες με τον εξοπλισμο μου, αλλα το καταευχαριστηθηκα!

ZWO OAG w/ ASI120MM Mini
SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD
PegasusAstro Pocket Powerbox
Intel Compute Stick
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης