AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Κάλεσμα για παρατήρηση και φωτογράφιση του πλανήτη Ουρανού
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Κάλεσμα για παρατήρηση και φωτογράφιση του πλανήτη Ουρανού

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Πλανητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 166
Τόπος: Αττική
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 3:30    Θέμα δημοσίευσης: Κάλεσμα για παρατήρηση και φωτογράφιση του πλανήτη Ουρανού
13/08/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 3:00
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ήθελα αν είναι δυνατό και μπορείτε να φωτογραφίσετε ή να παρατηρήσετε τον πλανήτη Ουρανό.

Καθώς τον παρατηρούσα (στις 13/8/2017 4πμ με 4:40 πμ) με ένα mak 102 στις 162.5x φαινόταν στον μικροσκοπικό του δίσκο ένα λευκό - γκρίζο στίγμα (τα οπτικά του τηλεσκοπίου ήταν εντάξει) .

Σύμφωνα με το Stellarium δεν περνούσε κάποιος κάποιος (φυσικός του) δορυφόρος από μπροστά, αλλά ούτε και κάποιος τεχνιτός (που είναι σε τροχιά γύρω από την Γη). Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Αρκετοί ίσως σκεφτείτε ότι είναι ψευδής ο ισχυρισμός, αλλά σκεφτείτε ότι
δεν έχω λόγο να κάνω κάτι τέτοιο .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
KostasvasOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 05 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 176
Τόπος: Ναυπακτος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 7:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε μου σε πιστευω απολυτα.. Παρόμοιο ειχα πάθει και εγω οταν παρατηρούσα το φεγγάρι με το 10" dobson και με 480 μεγενθυσεις έβλεπα ενα σχηματσισμο σαν τανκς που δεν τον ειχα ξαναδει και την επόμενη μερα που ξανακοιταξα δεν υπηρχε τπτ. Τωρα, με το δικο σου θεμα εχοντας και μεγαλύτερο τηλεκσοπιο απο το δικο σου θελω να σου πω οτι θα προσπαθήσω να τον δω, βεβαια δεν εχω φωτιγραφικη.. Αλλα θα προσπαθήσω ισως σήμερα κιολας.. Αλλα και εσύ ξαναδες τον αν μπορεις σημερα.. Γιατι ισως αυτο που ειδες να μην υπαρχει πλεον 😞
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
KostasvasOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε κοίταξα στο stellarium απο την επιλογή που εχει να δεις πως βλεπεις τα αντικείμενα μεσα απο το τηλεσκόπιο σου. Εβαλα στις ρυθμίσεις τη μέγιστη μεγένθυση και δεν ειδα τίποτα για τοτε που ειπες βεβαια δεν ειχε τη σωστη εστίαση αλλα θα προσπαθήσω σημερα να δω.. Παντως λεω και σε εσενα αλλα κα σε ολους οτι σε βοηθώ καθαρά ερυνητικα και οχι επειδη πιστεύω οτι είδες ΑΤΙΑ.. Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι..!!
Επιστροφή στην κορυφή
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ανέφερα κάτι σε ΑΤΙΑ .

1)Κοίταξα στο Heavens Above και δεν βρήκα κάποιον δορυφόρο εκείνη την ώρα σε εκείνο το σημείο.
2)Το Stellarium δεν θα σου δείξει αν έχει πχ κάποια καταιγίδα.

Ναι θα προσπαθήσω να τον ξανακοιτάξω, αυτή την στιγμή έχω συννεφιά θα ξεκινήσω να τον παρατηρώ από τις 3 μέχρι το ξημέρωμα !
Επίσης έχοντας τον χρόνο που τον παρατήρησα εγώ και τον χρόνο περιφοράς του (17 ώρες και 14 λεπτά) μπορείτε να τον δείτε κι εσείς την ίδια ώρα.
Επιστροφή στην κορυφή
KostasvasOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρχικά να ξέρεις ειμαι 16 χρονων οποτε δεν χρειαζεται πληθυντικός( βεβαια δεν το ηξερες)!! Σαφώς και δεν ειπα οτι ειδες ΑΤΙΑ.. απλως λεω οτι θα σε βοηθήσω απο πλευρα ενδιαφέροντος και οχι συνωμοσίας περι UFOs.. Οσο για το θεμα μας, αν εχεις go to τηλεσκόπιο βάλτο να τον ακολουθεί ολο το βράδυ μπας και πετύχεις τίποτα.. Εγω επειδή εχω dobson οποτε κινούμαι μονο με χερια,θα προσπαθήσω να κανω κατι.. Τέλοσπαντων καλη μας επιτυχια σημερα!! ☺😉😉
Επιστροφή στην κορυφή
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/08/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι δυστυχώς δεν έχω goto έχω χειροκίνητη ισημερινή οπότε δεν είναι δύσκολο. Έχεις facebook ? (αν θες στείλε το μου σε pm. Σήμερα δεν νομίζω να μπορέσω να κάνω παρατήρηση, βλέπουμε....
Επιστροφή στην κορυφή
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5084
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/08/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με τόσο μικρο τηλεσκόπιο και τόσο χαμηλή μεγέθυνση αμφιβάλλω αν είδες κάτι που πραγματικά υπήρχε στον μικροσκοπικό (3.6") δίσκο του Ουρανού.
Δες και εδώ. Δεν διακρίνεται τίποτα ευκρινώς ακόμα και με 16 ίντσες. Σε 163 φορές μεγέθυνση δεν διακρίνεται καλά καλά ο δίσκος του Ουρανού...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Πλανητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης