AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Κατασκευή: Το Ζεν στην παραλληλόγραμμη στήριξη
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Κατασκευή: Το Ζεν στην παραλληλόγραμμη στήριξη
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
KonstantinosMOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 10 Σεπ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1033
Τόπος: Πήλιο
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/02/2014, ημέρα Σάββατο και ώρα 20:36    Θέμα δημοσίευσης: Κατασκευή: Το Ζεν στην παραλληλόγραμμη στήριξη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

.
.

Image 17521

Η ανάγκη για την Ράβδο Προέκτασης

Διαβάζουμε συχνά ότι παρατήρηση με κλασικά κιάλια και παρατήρηση με αυτά στο ζενίθ, είναι δύο μη ταυτόσημες έννοιες.
Συνήθως το γράφουν άνθρωποι που έχουν αισθανθεί πόνο.

Και συγκεκριμένα στον αυχένα!

Είχατε και εσείς αυτό το πρόβλημα παρατηρώντας με κιάλια ψηλά στον ουρανό;

Image 17509

Όσοι νεοεισερχόμενοι επιθυμούν να ξεκινήσουν να παρατηρούν σοβαρότερα με κιάλια, σύντομα δυσφορούν διότι δεν μπορούν να δουν με αυτά σε αρκετό ύψος επάνω από τον ορίζοντα. Αλλά και οι περισσότεροι έμπειροι που χρησιμοποίησαν κιάλια για συστηματική αστρονομική χρήση, υπέφεραν στην παρατήρηση με αυτά ψηλά επάνω από τις 40 μοίρες έως και το ζενίθ. Το να καταφύγουν επομένως στην λύση μιας παραλληλόγραμμης στήριξης ήταν μονόδρομος γι αυτούς, αν ήθελαν να συνεχίσουν.

Ο αριθμός λοιπόν των όσων εγκαταλείπουν πολύ σύντομα την παρατήρηση με κιάλια, εξ αιτίας του πόνου που νιώθουν στον αυχένα τους είναι μεγάλος, διότι ελάχιστοι επιβαρύνονται την δαπάνη μιας παραλληλόγραμμης στήριξης και τα όσα προβλήματα περιλαμβάνει αυτή, κυρίως λόγω του βάρους της και του κόστους.

Image 17510
Το πλεονέκτημα της παραλληλόγραμμης (Binocular Parallelogram Mount). Το μοντέλο στην εικόνα είναι το Universal Astronomics Unimount. Τα κιάλια βγαίνουν εκτός του τρίποδα παραμένοντας όμως σταθερά.
Έτσι ο παρατηρητής μπορεί να καθίσει άνετα από κάτω τους για να κοιτάξει ψηλά στον ουρανό.
Ένα από τα μειονεκτήματά της εκτός από το βάρος; Κοστίζει αρκετά.

Αυτό μπορούμε να το αλλάξουμε μια για πάντα με αυτήν εδώ την κατασκευή, έχοντας την ευχέρεια πλέον να απολαμβάνουμε την παρατήρηση με κιάλια για όση ώρα θελήσουμε ξεχνώντας τον πόνο, και χωρίς να καταφύγουμε σε πανάκριβη παραλληλόγραμμη στήριξη… Μάλιστα μετά από πολλά χρόνια δοκιμών και βελτίωσής της, μπορώ να πω ότι έχει φτάσει η κατασκευή που προτείνω εδώ, να κερδίζει την παραλληλόγραμμη στα περισσότερα σημεία με τα χέρια κάτω. Λιγότερες δονήσεις, μικρότερο βάρος χωρίς να είναι απαραίτητη η χρήση των αντίβαρων, καλύτερη κίνηση στην παρακολούθηση των στόχων, μικρό κόστος. Μπορεί δε να προσφέρει εξίσου σε έναν νεοεισερχόμενο που θα μάθει τον ουρανό με κιάλια, όπως και σε έναν έμπειρο που έχει ανακαλύψει την χαρά της καθημερινής παρατήρησης με αυτά.

Image 17522

Υλικά:

Η κατασκευή είναι πολύ απλή μπορείτε να την κάνετε μόνος ή στο μηχανουργείο σας. Θα χρειαστείτε ελάχιστα υλικά.

Image 17511 Image 17512

Image 17513 Image 17514

- Μία μεταλλική ράβδο αλουμινίου μήκους 55 έως 65 εκατοστών Χ 5 εκ. πλάτος Χ 1,5-2 εκ. πάχος.

- Ένα μεγάλο θηλυκό πλαστικό βολανάκι (χειρολαβή μαργαρίτα) με εσωτερικό σπείρωμα 3/8"

- Ένα αρσενικό πλαστικό βολανάκι με σπείρωμα 3/8"-16 ή 1/2" -20 αναλόγως της υποδοχής που έχει η κεφαλή του τρίποδά σας

- Μία ασφάλεια άξονα για το παραπάνω σπείρωμα βίδας

(Για το που μπορείτε να προμηθευτείτε τα υλικά διαβάστε στο τέλος του επισυναπτόμενου αρχείου pdf)

Προαιρετικά:

Μπορείτε αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε και κάποια από τα παρακάτω υλικά...

Image 17515 Image 17516

- Κεφαλή μπίλιας (προτιμότερη αν δεν έχετε ήδη κλασσική κεφαλή τρίποδα με λαβές χειρισμού)

- Αζιμουθιακή περιστροφική βάση σύνδεσης

Image 17517
- Λαβή Βarska για ευκολότερο χειρισμό

- Εξτρά βάρος για κιάλια άνω των 5-6 κιλών

Image 17518

- Και φυσικά τον σύνδεσμο των κιαλιών σας με τρίποδα αν είναι απαραίτητος για τα κιάλια σας

(Αν χρειάζεστε περισσότερα για την κατασκευή και ανάλυση των πλεονεκτημάτων και των δύο μεθόδων παραλληλόγραμμης και ράβδου προέκτασης, της κεφαλής μπίλιας,
συμβουλές για τον τρίποδα και το είδος καθίσματος που είναι προτιμότερο, στο επισυναπτόμενο αρχείο pdf υπάρχουν τα πάντα, τόσες λεπτομέρειες μέχρις ότου να βαρεθείτε να διαβάζετε.
Έχω επεκταθεί διότι η κατασκευή είναι απλή μεν, αλλά σηκώνει πολλές μετατροπές, πειραματισμό και παιχνίδι!)

Image 17519

Αυτό είναι όλο! Απλό και λειτουργικό.
Η πολύωρη ενατένιση του ουρανού σε ύψος άνω των 40 μοιρών και έως το ζενίθ, ποτέ δεν ήταν απολαυστικότερη με κιάλια χωρίς πόνο στον αυχένα.

Μου πήρε τελικά χρόνια δοκιμών με απλούς τρίποδες, αρκετά έμπλαστρα για μυϊκούς πόνους, αναλγητικές αλοιφές, δύο παραλληλόγραμμες και κουβάλημα αντίβαρων, μέχρι να καταλήξω ότι για να έχω περισσότερα, θα πρέπει να ξεφορτωθώ τα περιττά. Όπως και στην ζωή. Smile

Η εφαρμογή του Ζεν στην Παραλληλόγραμμη Στήριξη!

Image 17523

Σύνθεση: Κιάλια giant 22Χ85 στη ράβδο προέκτασης

Ravdos proektasis.pdf
 Περιγραφή:
Περισσότερα για την κατασκευή και ανάλυση των πλεονεκτημάτων και των δύο μεθόδων παραλληλόγραμμης και ράβδου προέκτασης, της κεφαλής μπίλιας, συμβουλές για τον τρίποδα και το είδος καθίσματος που είναι προτιμότερο.

Download
 Ονομα αρχείου:  Ravdos proektasis.pdf
 Μέγεθος αρχείου:  2.68 MB
 Κατεβάστηκε:  571 φορές

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.
Prem Rawat

Έχει επεξεργασθεί από τον/την KonstantinosM στις 25/10/2015, ημέρα Κυριακή και ώρα 12:21, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DjangoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Μάρ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 236
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/02/2014, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωνσταντίνε ευχαριστούμε! Applause Applause Applause
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KonstantinosMOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/02/2014, ημέρα Κυριακή και ώρα 19:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάποιες διορθώσεις έκανα στο συνημμένο αρχείο pdf ώστε να συμφωνεί η αρίθμηση των εικόνων με το κείμενο. Μπορείτε να διαγράψετε το παλιό.

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.
Prem Rawat
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1210
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/02/2014, ημέρα Κυριακή και ώρα 21:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

KonstantinosM έγραψε:
Κάποιες διορθώσεις έκανα στο συνημμένο αρχείο pdf ώστε να συμφωνεί η αρίθμηση των εικόνων με το κείμενο. Μπορείτε να διαγράψετε το παλιό.

Δεν φτάνει που μας βάζεις όλο εξετάσεις, μας βάζεις να τα ξανά γράφουμε. Mr. Green

Μια πρόχειρη κατασκευή από εμένα (πάνω στην ιδέα του Κωνσταντίνου)
Εδώ με πολυθρόνα σε ολιγόωρη χρήση.

Κωνσταντίνε άλλη μια φορά, τεκμηριωμένα και μεθοδικός. Εύγε Applause Applause Applause

PB020075b.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  237.33 KB
 Διαβάστηκε:  351 φορές

PB020075b.jpg

View user's profile Αποστολή email 
cnpapadoOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 21 Ιαν 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 81
Τόπος: Αθήνα-Πήλιο κ.α.
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/02/2014, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε περίπτωση που θέλω να την αποθηκεύσω ή να χρησιμοποιήσω τον τρίποδα μόνο του, είναι εύκολο το ξε-στήσιμο ράβδου - κεφαλής - τρίποδα ;

Επίσης, όταν είμαι καθιστός στην ξαπλώστρα, θα πρέπει οι ώμοι μου συγκριτικά με τον τρίποδα να είναι λίγο χαμηλότερα απο αυτόν (ανάλογα με τη γωνία που σχηματίζει το σώμα μου), σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
50mm
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/02/2014, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωσταντινε η βοηθεια σου ειναι ανεκτιμητη , μπραβο και ξανα μπραβο!!!!
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1210
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/02/2014, ημέρα Τρίτη και ώρα 7:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

cnpapado έγραψε:
Σε περίπτωση που θέλω να την αποθηκεύσω ή να χρησιμοποιήσω τον τρίποδα μόνο του, είναι εύκολο το ξε-στήσιμο ράβδου - κεφαλής - τρίποδα ;

Επίσης, όταν είμαι καθιστός στην ξαπλώστρα, θα πρέπει οι ώμοι μου συγκριτικά με τον τρίποδα να είναι λίγο χαμηλότερα απο αυτόν (ανάλογα με τη γωνία που σχηματίζει το σώμα μου), σωστά;

Το στήσιμο, ξε-στήσιμο ράβδου - κεφαλής – τρίποδα, είναι ποιο γρήγορο από το αντίστοιχο με μια φωτογραφική μηχανή. Smile

Αυτό που θα πρέπει είναι, να είσαι όσο ποιο αναπαυτικά μπορείς, ανάλογα με το ύψος του αντικείμενου στον ουράνιο θόλο, και σε συνδυασμό με το πόσο ανεβασμένη θα είναι η κολόνα.
Και αυτό γίνετε όταν είναι σε επαφή η μέση και το κεφάλι στο ύφασμα της ξαπλώστρας-πολυθρόνας,
(σαν να απολαμβάνεις στιγμές στην παραλία κάνοντας οφθαλμό-λουτρα στα…..αστέρια.) Shocked

Μην παίρνεις σαν δεδομένο το πώς κάθομαι εγώ στην φωτο, είναι για το κλικ του φωτογράφου.

View user's profile Αποστολή email 
cnpapadoOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 21 Ιαν 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 81
Τόπος: Αθήνα-Πήλιο κ.α.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/02/2014, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nikk2875Offline
Ένταξη: 08 Αύγ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 338
Τόπος: Αθήνα, Βριλήσια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2014, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε συ Κωνσταντίνε, σίγουρα δεν θα χρειαστεί κάποιο αντίβαρο? Think

Έχοντας δοκιμάσει με κάτι παρόμοιο, μου είναι αδύνατο να ισορροπήσω χωρίς αντίβαρο. Βέβαια στο pdf είσαι σαφής ότι χρειάζεται τρίποδο με άνοιγμα πάνω από 45 μοίρες (που εγώ προφανώς δεν έχω), αλλά πάλι μένω με την απορία. Πόσο περίπου ανοίγει το τρίποδο που έχεις δοκιμάσει?

Celestron C8 XLT
Helios Apollo 15X70
Vixen Ultima 7X50
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KonstantinosMOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2014, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νίκο όπως είπες είναι σαφές στο κείμενο, χαίρομαι που το πρόσεξες.

Παράθεση:
• Ανοίγοντας τα πόδια του τρίποδα μεταφέρετε το κέντρο βάρους χαμηλά και έτσι δεν χρειάζεστε αντίβαρα.

• Για να μη χρησιμοποιήσω αντίβαρα, το άνοιγμα των ποδιών είναι στις 45 μοίρες σε σχέση με την κάθετη κολόνα,
ώστε να διατηρείται το κέντρο βάρους χαμηλά και να μην ανατρέπεται ο τρίποδας με μικρότερα κιάλια, υπό το βάρος τους.

Συνεπώς... με μικρότερα κιάλια όπως γράφω λοιπόν. Για να ισορροπήσει η ράβδος χωρίς αντίβαρο έχουν σημασία όλα ή κάτι από τα παρακάτω:

Α) Το άνοιγμα των ποδιών
Β) Η απόσταση ανάμεσα στις δύο τρύπες της ράβδου
Γ) Το βάρος των κιαλιών (μικρότερο σημαίνει καλύτερα)
Δ) Το βάρος του τρίποδα

Για παράδειγμα λοιπόν ο Πάνος με βαρύτερο υποθέτω τρίποδα θα έχει λιγότερο πρόβλημα, αλλά και τα κιάλια σας των 2,5 κιλών θα ισορροπούν όταν το Β) είναι στα 55 εκατοστά με απλό τρίποδα που ανοίγει πάνω από 45 μοίρες.
Ένα άλλο παράδειγμα είναι το ότι αν έχεις ράβδο 65 εκατοστών τα πόδια πρέπει να ανοίγουν τουλάχιστον 55 μοίρες για να ισορροπήσει.

Στην φωτογραφία 61 του pdf ο τρίποδάς μου έχει ανοίξει στις 45 μοίρες. Στην ερώτηση που μου κάνεις του πόσο ανοίγουν τα πόδια του, έχει δυνατότητα έως τις 70 μοίρες (Manfrotto 745B).
Υποθέτω από όσα μου γράφεις ότι όχι μόνο τα πόδια δεν ανοίγουν τόσο αλλά και η απόσταση είναι πάνω από 55cm.

Ο δικός σου τρίποδας πόσο ανοίγει, για να το υπολογίσω και να σου πω τι χρειάζεσαι;

Prem Rawat
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1078
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/02/2014, ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωνσταντίνε τα συγχαρητήρια μου και δημοσίως Smile .

Όπως σου έχω πει χρησιμοποίησα τη βασική ιδέα της κατασκευής σου φτιάχνοντας κάτι πιο πρόχειρο, χρησιμοποιώντας όμως τον υπάρχοντα εξοπλισμό. Έτσι σαν τρίποδο χρησιμοποίησα μια στήριξη τηλεσκοπίων σαν αυτή της εικόνας. Δεν παρέχει την ευκολία ενός φωτογραφικού τρίποδα αλλά είναι στιβαρότατη και μπορείς να βγάλεις τα κιάλια εκτός άξονα όσο θέλεις, δεν ανατρέπεται με τίποτα. Επίσης χρησιμοποίησα σαν ράβδο προέκτασης, ξύλο ορθογωνικής διατομής και όχι μέταλλο με θετικό την μεγαλύτερη ακαμψία αλλά αρνητικό τις μελλοντικές φθορές. Το ξύλο στηρίχθηκε εκεί που στηρίζονται τα κιάλια στη φωτό.

Όμως το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και ψάχνω να βρω λύση όχι δια μέσω του τρίποδα αλλά της στήριξης των κιαλιών είναι η παντελής αδυναμία κάθετης ανύψωσης ή καταβίβασης των κιαλιών κατά τη διάρκεια της παρατήρησης.

Είναι λοιπόν ένα ζήτημα μελέτης, το πόσο χρειάζεται η συνεχής μεταβολή του ύψους των κιαλιών, σε σχέση με τις ανάγκες της παρατήρησης και αν μπορώ να βρω κάποια λύση όχι στον άξονα του τρίποδα (αυτό δεν γίνεται), αλλά στον άξονα στήριξης των κιαλιών με τη ράβδο. Και βέβαια ο έλεγχος αυτός θα γίνει όταν παραλάβω τη κεφαλή μπίλιας.

trip_1_c.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  23.37 KB
 Διαβάστηκε:  320 φορές

trip_1_c.jpg

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7727
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/02/2014, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωνσταντίνε συγχαρητήρια για την κατασκευή και την, όπως πάντα, αναλυτική παρουσίαση!

Θα ήθελα να ρωτήσω στην πράξη ποια είναι η έκταση της περιοχής του ουρανού στην οποία μπορείς να κάνεις άνετη παρατήρηση με ρυθμίσεις της κεφαλής μόνο χωρίς να χρειαστείς να περιστρέψεις τη ράβδο ή να σηκωθείς και να επανατοποθετήσεις την καρέκλα.

KonstantinosMOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/02/2014, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σας ευχαριστήσω για τα σχόλιά σας, χαίρομαι που σας άρεσε. Very Happy

PanosSky έγραψε:

Είναι λοιπόν ένα ζήτημα μελέτης, το πόσο χρειάζεται η συνεχής μεταβολή του ύψους των κιαλιών, σε σχέση με τις ανάγκες της παρατήρησης και αν μπορώ να βρω κάποια λύση όχι στον άξονα του τρίποδα (αυτό δεν γίνεται), αλλά στον άξονα στήριξης των κιαλιών με τη ράβδο. Και βέβαια ο έλεγχος αυτός θα γίνει όταν παραλάβω τη κεφαλή μπίλιας.

Πάνο η μεταβολή ύψους χρειάζεται. Διαφορετικά είναι μικρή η περιοχή παρατήρησης του ουρανού και δεν μπορείς να καταφεύγεις συνέχεια στην έκταση των ποδών τής στήριξης. Όμως την δοκιμή με ξύλο στην υπάρχουσα στήριξη την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και θα σου δώσει μια καλή αίσθηση των πλεονεκτημάτων της ράβδου προέκτασης. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους αφού είσαι έτοιμος όπως βλέπω για δοκιμές! Το μόνο που μπορώ να πω αλλά δεν το έχω δει στην πράξη, είναι ότι ίσως η κλίση που επιτρέπει ο άξονας της στήριξής σου να δίνει λίγο επάνω και κάτω σε ύψος.

Prem Rawat

Έχει επεξεργασθεί από τον/την KonstantinosM στις 27/02/2014, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:08, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KonstantinosMOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/02/2014, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

astrovox έγραψε:

Θα ήθελα να ρωτήσω στην πράξη ποια είναι η έκταση της περιοχής του ουρανού στην οποία μπορείς να κάνεις άνετη παρατήρηση με ρυθμίσεις της κεφαλής μόνο χωρίς να χρειαστείς να περιστρέψεις τη ράβδο ή να σηκωθείς και να επανατοποθετήσεις την καρέκλα.

Αυτή είναι μια καλή ερώτηση, διότι γνωρίζω εμπειρικά μεν, αλλά δεν είχα μετρήσει την περιοχή του ουρανού που καλύπτει.

Κατ' αρχήν να πω ότι μία από τις βασικές χρήσεις της ράβδου προέκτασης είναι ότι μπορεί να περιστραφεί εύκολα ακόμη και χωρίς την βάση σύνδεσης της Feisol. Αυτό το πλεονέκτημα δεν υπάρχει λόγος να το αγνοήσουμε και να μην περιστρέψουμε την ράβδο αφού είναι εύκολο. Χρειάζεται λίγη περιστροφή ώστε να έρθει σε βολικότερη θέση.

Έτσι έχουμε τα παρακάτω:

Περιοχή 85 μοιρών κατά αζιμούθιο έως το ζενίθ (40 και 45 μοίρες), είναι η βασική περιοχή που καλύπτεται περιστρέφοντας την κεφαλή και την ράβδο. Το σημαντικό εδώ είναι ότι η συγκέντρωση ήταν στο να μη χαθεί η επαφή της πλάτης του καθίσματος με το σώμα. Έτσι δεν χάνεται η άνεση στην παρατήρηση.

Περιοχή 120 μοιρών, αν ανασηκωθεί το σώμα, πράγμα όμως που είναι άβολο και το όφελος της άνεσης που κερδίσαμε από την ράβδο, εξανεμίζεται.

Περιοχή 55 μοιρών, χωρίς μεταβολή της ράβδου και με συνεχόμενη επαφή του κορμού με το κάθισμα.

Η λύση όμως που χρησιμοποιώ στην πράξη για να μη χρειαστεί να σηκωθώ συχνά και να επανατοποθετήσω το κάθισμα, είναι το ότι σπρώχνω λίγο μπροστά τον τρίποδα ~30 cm όταν θέλω να υπερβώ τα όρια αριστερά – δεξιά. Έτσι η ράβδος προέκτασης έρχεται σε βολικότερη γωνία και μπορώ να δω σε ακόμη μεγαλύτερη περιοχή.
Συνολικά στην μέτρηση που έκανα είδα ότι με αυτόν τον τρόπο καλύπτεται περιοχή 130 μοιρών χωρίς να σηκωθώ από το κάθισμα.

Η πρώτη και η τελευταία περίπτωση απεικονίζεται στο παρακάτω σχήμα

celestial.jpg
 Περιγραφή:
Έκταση της περιοχής του ουρανού που καλύπτεται με την ράβδο προέκτασης
 Μέγεθος αρχείου:  131.79 KB
 Διαβάστηκε:  300 φορές

celestial.jpg

Prem Rawat
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1078
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/02/2014, ημέρα Παρασκευή και ώρα 8:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

KonstantinosM έγραψε:
Το μόνο που μπορώ να πω αλλά δεν το έχω δει στην πράξη, είναι ότι ίσως η κλίση που επιτρέπει ο άξονας της στήριξής σου να δίνει λίγο επάνω και κάτω σε ύψος.

Αυτό είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί και μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης