Jump to content

Deep sky και ουρανός..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα εχθές να βρω κανα γαλαξία με χάρτη αλλά δεν τα κατάφερα :( ...

Με το 6ιντσο κανονικά θα έπρεπε να μπορώ να δώ...αλλά τίποτα..

 

Σκέφτομαι μήπως είναι ο ουρανός :-k ...λοιπόν η κωμόπολη που μένω έχει περίπου 11.000 κατοίκους και σχετικά μικρή φωτορύπανση,τουλαχιστον στην περιοχή μου..

 

από την άλλη χθές δεν είχε και τον καθαρότερο ουρανο.. :-k

 

γενικοτερα ποιες είναι οι προυποθέσεις (καιρό,φωτορύπανση..) για να πιάσω Deep sky???? :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λάβε υπ'όψη σου ότι και η σελήνη, στη φάση που είναι ακόμα, δεν βοηθάει για παρατήρηση γαλαξιών. Για σμήνη οk καλύτερα (πχ εύκολα θα δεις Μ3, Μ13 κλπ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε αν έχεις τη δυνατότητα να έχεις υπολογιστή κοντά, πάρε το winstar το οποίο θα σε βοηθήσει να βρείς δύσκολα αντικείμενα σχετικά εύκολα διότι έχει μεγάλο κατάλογο απο αστέρια και έτσι βλέπεις στον υπολογιστή οτι βλέπεις και απο το προσοφθάλμιο ακριβώς.Βοηθάει στο starhoping.Με το 6-ιντσο μπορείς άνετα να δείς πάρα πολλούς γαλαξίες και αφού η περιοχή σου δεν έχει και μεγάλη φωτορύπανση μπορείς να τους εντοπίσεις εύκολα.Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι γαλαξίες είναι λίγο αμυδροί σαν θαμπάδες και το μάτι μας πολλες φορές δεν τον αντιλαμβάνεται εύκολα ενώ μπορεί να είναι μέσα στο πεδίο που παρατηρούμε.Η πλάγια διόπτευση βοηθάει αρκετά.

Μια πρακτική λύση είναι να εντοπίσεις τη περιοχή στην οποία βρισκεται ένας γαλαξίας στο περίπου.Στη συνέχεια σάρωσε αργά-αργά ολή τη περιοχή με μεγάλη προσοχή.Αν δεν έχει μοτέρ η βάση σου τότε με τις βίδες!!

Καλή ανίχνευση!!! :D

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνω με την χρηση laptop στην οπτικη παρατηρηση! Ακομα και σε observing mode θα σου καταστρεψει τη νυχτερινη οραση.

Ενα σετ χαρτες και κοκκινος φακος ειναι οτι χρειαζεσαι.

Οι M81-M82 στην Μεγαλη Αρκτο ειναι ευκολοι ορατοι και με ερευνητη και στο ιδιο πεδιο σε χαμηλες μεγεθυνσεις.Εγω τους εχω δει πολλες φορες με το 8" και ευκολα απο το μπαλκονι μου στο κεντρο της Καλαματας (50.000 κατοικοι).

Ευκολος επισης ο Μ87 στην Παρθενο, οι Μ65 και Μ66 στον Λεοντα κλπ Απο γαλαξιες ο ανοιξιατικος ουρανος εχει οσους τραβαει η ψυχη σου! Περιμενε μερικες μερες να εχει ευνοικοτερη φαση η σεληνη και ο ουρανος να χει οσο το δυνατον μεγαλυτερη διαυγεια.

Επι τη ευκαιρια ποιον γαλαξια πηγες να βρεις;

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνω με την χρηση laptop στην οπτικη παρατηρηση! Ακομα και σε observing mode θα σου καταστρεψει τη νυχτερινη οραση.

Ενα σετ χαρτες και κοκκινος φακος ειναι οτι χρειαζεσαι.

 

Διαφωνώ.

Με Nightvision +χαμηλή ένταση στην οθόνη είναι ένα πάρα πολύ χρήσιμο και ευέλικτο εργαλείο.....και είναι και πιο πρακτικό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε έχει δίκιο ο Γιώργος

Χαρτες - κόκκινο φακό, μόνο αυτά χρειάζεσαι.

 

Αν λείπει και η σελήνη απο τον ουρανό,γίνονται ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα .

Μόλις εξοικειωθεις με τους χαρτες σου , θα βρίσκεις τα αντικείμενα όλο και πιο ανετα .

 

Η διαδικασία απλή .

Χάρτης ,εντοπισμός αστερισμού στον ουρανο , πλησιάζουμε το σημειο που θέλουμε οδηγώντας το τηλεσκόπιο με το χέρι (Εχε κατα νού πως η χρήση red dot ή telrad θα σε βοηθήσει πολύ , ωστε να οδηγήσεις το τηλεσκόπιο σου αρκετα κοντα στο σημειο που ψάχνεις) ,βλέπουμε μέσα απο τον ερευνητη , αν είναι το ίδιο το αντικείμενο ορατό ( messier ) ok , αλλιώς κοιτάμε τα αστερια οδηγους και μετα στον προσοφθάλμιο. Ε !! ίσως και λίγο ψαξιματάκι γύρω - γύρω . :wink:

 

Δεν χρειάζεται απογοήτευση !!! [-X

Η χαρά της ανακάλυψης είναι πολυ μεγαλύτερη ετσι δεν ειναι ; \:D/

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι δυσκολο να δεις γαλαξιες τωρα αφου ειναι η σεληνη και εχει αρκετο φως σχετικα για dso.

 

Εδω θελουμε τις πιο σκοτεινες συνθηκες για να δουμε τα deep sky,

αν εχουμε επιπλεον πηγες φωτος πχ οθονη θα ειναι δυσκολοτερη η παρατηρηση μας.

 

Δες το Μ57 αν εχεις ορεξη για λιγο ξενυχτι,θα σου αρεσει.

Υπομονη μερικες μερες για νεα σεληνη.

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, δεν χρειαζεται να παιδευεστε με laptop στην οπτική παρατηρηση. Χαρτης και κοκκινος φακός είναι ιδανικα.

Μαλιστα, σε ενα μπλοκακι μπορει κανεις να σχεδιαζει προχειρα αυτό που βλέπει (με ημ/νια και ωρα παρατηρησης κλπ) και να επιβεβαιωνει αργοτερα στο προγραμμα τις εμπειρίες του.

Οταν σχεδιαζεις συγκεντρωνεις καλυτερα την προσοχή σου σε αυτο που παρατηρεις.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά περιμένω να έχω δύσκολες DSO παρατηρήσεις καθώς το μόνο ζευγάρι που έχω διακρίνει είναι τα Μ81-82 και μάλιστα με μεγάλη δυσκολία :( Καλύτερα δηλαδή να ξεχάσω τους άλλους και να συγκεντρωθώ μόνο στην Ανδρομέδα ](*,) :cry:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν σχεδιαζεις συγκεντρωνεις καλυτερα την προσοχή σου σε αυτο που παρατηρεις.

 

Very interesting!!! To εκανα παλια οταν παρατηρουσα τον Ηλιο με το 4" μου..παω να ξεθαψω το μπλοκακι με τις παρατηρησεις...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις διευκρινήσεις ....

 

τις επόμενες μέρες,στόχοι μου θα είναι γαλαξίες... :wink:

 

Θα σας ενημερώσω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι

 

Με ανυπομονησία περίμενα να βρεθώ αυτές τις μέρες στην Αίγινα, για τις μέρες του Πάσχα, προκειμένου να φέρω εδώ για πρώτη φορά το 8"dobson μου, ελπίζοντας σε έναν ουρανό καλύτερο από το δράμα της Αθήνας.

 

Λοιπόν απόψε, νύχτα του Πάσχα, μετά από δύο απαίσιες (ουρανικά) βραδιές, είχε έναν υπέροχο ουρανό. Φυσικά ουδεμία σχέση με την Αθήνα. Όμως οι προσπάθειες που είχα κάνει τις λίγες βραδιές από το μπαλκόνι μου στην Αθήνα, με είχαν ομολογώ εκπαιδεύσει καλά, όπως αποδείχτηκε απόψε.

 

Μοιράζομαι λοιπόν μαζί σας την υπέροχη σημερινή μου εμπειρία, την πρώτη ουσιαστικά νυχτερινή μου περιήγηση σε έναν υπέροχο ουρανό.

 

Ξεκίνησα γύρω στις 9:15, βγάζοντας το τηλεσκόπιο κλπ έξω προκειμένου να πιάσουν την κατάλληλη θερμοκρασία. (Η υγρασία σήμερα ήταν σε αρκετά χαμηλά επίπεδα θα έλεγα, όχι όμως ανύπαρκτη). Είχα και μια λάμπα δημοτικού φωτισμού κοντά, αλλά την αγνόησα πλήρως !

 

Δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να ρίξω αμέσως μια πρώτη ματία στο Μ42 (νεφέλωμα του Ορίωνα, που πλησίαζε να δύσει), στον Κρόνο (με τους καθαρούς δορυφόρους του) και στο Μ44, το πλούσιο ανοιχτό σμήνος.

 

Μετά από μιάμιση ώρα ξαναβγήκα. Όλα καλά θερμοκρασιακά. Όλα καλά και στον ουρανό !

 

Η περιήγησή μου λοιπόν ξεκίνησε με έναν διπλό αστέρα (έτσι τελείωσε κιόλας). Τον algorab (διπλός δ κόρακα), για να προχωρήσω σε μια "ανάβαση" στα Μ104 (αρκετά μικρός), Μ53, Μ3, M63, Μ51, M101, 5 γαλαξίες (με το διπλό whirlpool) και όλες υπέροχες εικόνες, από τις οποίες μόνο το Μ3 είχα καταφέρει να δω από την Αθήνα, κι αυτό μια καλή βραδυά. :o

 

Τώρα φτάσαμε ψηλά, στη μεγάλη άρκτο και τα πράγματα φαίνονται ακόμα καλύτερα. Μια βόλτα ακόμα λοιπόν στα Μ106, superba, M97, M108, M81, Μ82. Άλλοι 4 γαλαξίες λοιπόν ! :shock:

 

Η συνέχεια; M92, M13, M5, M12, M10, M9, M4 και M80 (το μικρότερο). Μια φοβερή βόλτα σε κλειστά αστρικά σμήνη. Πλημμύρισαν τα μάτια μου από ήλιους !!! :roll:

 

Μετά από όλα αυτά, τη χρειαζόμουνα μια στάση (για ξεκούραση) στον υπέροχο Δία. 8). Η ώρα εν τω μεταξύ έφτανε δύο, η υγρασία ήταν πια ενοχλητική (και λόγο κρύο πια) και έτσι, για φινάλε, φύλαξα ένα δωράκι στον εαυτό μου : Μ57, Μ56 και albireo (διπλός β κύκνου).

 

Μια υπέροχη πασχαλινή deep sky αστροβόλτα ! 28 στάσεις, 23 αντικείμενα messier, 3 υπέροχα άστρα, 2 πλανήτες. Ούτε με οργανωμένο πρακτορείο τέτοια εκδρομή !!! O:)

 

Μέθοδος: Γνωρίζοντας τις θέσεις των στόχων από το χάρτη, αρκούσε να κοιτάζω μέσα από τον ερευνητή, έχοντας και τα δύο μάτια ανοιχτά, για να βλέπω τις πραγματικές θέσεις του ουρανού, χρησιμοποιώντας το σταυρόνημα για τοποθέτηση. Όπως ίσως καταλάβατε, δεν με συγκινεί η λογική του goto. Σας διαβεβαιώ ότι ήταν εξαιρετικά εύκολο και γρήγορο. Σε όσους λοιπόν έχετε παρόμοιο εξοπλισμό, μή διστάσετε ! Χρειάζεστε μόνο τους χάρτες σας (έστω κι από κάποιο site, αν δεν έχετε) και διάθεση.

 

Κάντε το !!!

 

Ααχ, πώς επιστρέφουν στην Αθήνα ;;; :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια :!: =D> =D> =D> Ουσιαστικά πιγαίνοντας στην Αίγινα έκανες και την καλυτερή σου παρατήρηση (εκτός και αν ξαναβρεθείς σε σκοτεινούς ουρανούς :wink: ).Σίγουρα θα ήταν μια μαγευτική εμπειρία :D Μακάρι να μπορούσα και εγω τόσο εύκολα να βρισκόμουν στην ύπαιθρο.Αναμένω ακόμα για αυτή την καταπληκτική εξώρμηση στο χωριό μου αν και όταν πάω [-o<
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι παλιοχαρακτήρας Γιάννη! Γι' αυτό λοιπόν θα σε παίρνω τηλέφωνο όταν είσαι στη δουλειά και θα σου περιγράφω τις εκμπομπές του Μαμαλάκη!

Όχι μόνο εμείς θα ζηλεύουμε νομίζεις... 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαρακίρι????? Πολύ παρέα με τον ender κάνεις! Που τον κρύβεις? Μην είναι στην Αίγινα? [-X Μην είναι στην Αθήνα? [-X

Μηδέ στην Αίγινα είναι, μηδέ και στην Αθήνα! Χελμό μονάχα ξαποστένει και ετοιμάζει το τσιμπούσι! :shock: \:D/ :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέθοδος: Γνωρίζοντας τις θέσεις των στόχων από το χάρτη, αρκεί που κοίταζα μέσα από τον ερευνητή, έχοντας και τα δύο μάτια ανοιχτά, για να βλέπω τις πραγματικές θέσεις του ουρανού, χρησιμοποιώντας το σταυρόνημα για τοποθέτηση. Όπως ίσως καταλάβατε, απεχθάνομαι τη λογική του goto.

Ναι αυτή η μέθοδος είναι πράγματι πολύ πρακτική και εντοπίζονται τα αντικείμενα σχετικά εύκολα!!

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γνωστο φαινομενο της R.M.S. εμποδισε τις χθεσινοβραδυνες μου αστρο-δραστηριοτητες !Παρολες τις φιλοτιμες προσπαθειες μου,ολα πηγαν ΚΨΑ(κακα-ψυχρα-αναποδα!!!)

Υποψιαζομαι οτι το ιδιο φαινομενο θα παρουσιαστει και στον Χελμο!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Τον algorab (διπλός δ κόρακα) ...

και
... Δύο συγκρουόμενοι γαλαξίες στον αστερισμό του Κόρακα ...

Τι στον ... Κόρακα σας έπιασε ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης