Jump to content

Βουτια στα βαθεια! Σφαιρωτα σμηνη και γαλαξιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες ο καιρος ηταν εξαιρετικα καλος και η διαυγεια της ατμοσφαιρας μεγαλη. Υστερα απο τηλεφωνημα στον φιλο Παναγιωτη αποφασισαμε να εκμεταλλευτουμε την βραδια και ανηφορισαμε προς τον ορεινο χωριο Ακοβος Αρκαδιας. Μαζι μας ειχαμε το 10" dobsonian του Παναγιωτη μιας και πηγαμε με ενα αυτοκινητο.Φτανοντας η οψη του νυχτερινου ουρανου ηταν μαγευτικη. Στησαμε το dob μεσα ο Nagler 11mm και πρωτος στοχος τι αλλο το σφαιρωτο ω Κενταυρου κοκκωδες και με μερικα αστερακια να διαλυονται παρα το πολυ χαμηλο του υψος. Μας ηρθε στο μυαλο να ψαξουμε τον ιδιομορφο γαλαξια και ισχυρη ραδιοπογη NGC5128 που βρισκεται επισης στον Κενταυρο. Ωωω! φαινοταν σαν ενα χαμπουργκερ με την σκοτεινη ζωνη απορροφησης στην μεση να τον κοβει σε δυο κομματια....

Κοιταζω στο ζενιθ και ο μεταβλητος R Βορειου Στεφανου χρονια τωρα στο 6-6.2 μεγεθος, ευκολα ορατος με γυμνο ματι.

Στη συνεχεια το τηλεσκοπιο στραφηκε ψηλα NGC4565 ενα απο τα αξιοθεατα του ανοιξιατικου ουρανου.. ενα ασημενιο αδραχτι μεγαλοπρεπο στο πεδιο, πιο διπλα σφαιρωτο Μ53 διαλυεται ευκολα, Μ13 Μ5 M80 M10.. εκμεταλλευτηκαμε την βραδια για να παρατηρησουμε πολλα σφαιρωτα σμηνη. Ακομα και το δυσκολο Μ62 αναλυθηκε μερικως.

Στο Ζυγο το αμυδρο και αραιο σφαιρωτο σμηνος NGC5897 αρχισε να διαλυεται σε φωτεινα αστερακια πανω σε γαλακτωχρομο υποβαθρο....

Στροφη στον Μ51 και οι σπειρες ορατες χωρις ιδιαιτερη δυσκολια δειγμα της καταπληκτικης διαυγειας της βραδιας!

Συνεχεια γαλαξιες NGC4631 και 4656 στους Θηρευτικους Κυνες (δειτε τους!). Λιγη ξεκουραση και σαν ασκηση πριν φυγουμε δυσκολα αντικειμενα με τη βοηθεια του βιβλιου "The night sky observer's guide"

εντοπισαμε 2 γαλαξιες στην.... Λυρα τους NGC6688 και NGC6646 ναι ηταν ορατοι σαν αμυδρα συννεφακια στο πεδιο! Η νυχτα εκλεισε με εντυπωσιακο τροπο εντοπισμο γαλαξιων 13+ μεγεθους.

Πακεταραμε σιγα σιγα τους προσοφθαλμιους το τηλεσκοπιο μπηκε στο πισω καθισμα και πηραμε τον δρομο της επιστροφης. Μια καταπληκτικη βραδια παρατηρησης ειχε περασει στο παρελθον, αλλα υποσχεθηκαμε στην πρωτη ευκαιρια να ανηφορισουμε παλι προς το ησυχο χωριο του Ακοβου με τον υπεροχο ουρανο του!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, μπράβο!

 

Βλέπω πως στις deep sky παρατηρήσεις επιμένεις με μεγάλο ενθουσιασμό… σωστά όμως για να παίρνουμε θάρρος κι εμείς!

 

Φαντάζομαι τι έχει να γίνει σε ένα μήνα στον Πάρνωνα!

 

Πάντα τέτοια Γιώργο!

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο,

 

Αν δεν είχα πάει κι εγώ για παρατήρηση το Σάββατο που πέρασε, θα διάβαζα τα γραπτά σου με μεγάλη ζήλια! Ευτυχώς πέρασα θαυμάσια και χόρτασα (τρόπος του λέγειν) για άλλη μια φορά τα όσα απλόχερα μας προσφέρει ο σκοτεινός ουρανός.

 

Ένα παράπονο έχω μόνο – και μου το θύμησες: Δεν κατάφερα και φέτος να δω αυτόν τον φοβερό ραδιο-γαλαξία, τον NGC 5128. Κάθε χρόνο τον βάζω στο πρόγραμμα και όλο κάτι τυχαίνει, τον ξεχνάω και τελικά δεν τον βλέπω. Πρόλαβα όμως και είδα μέσα από κάτι δένδρα (!) τον ω του Κενταύρου (NGC 5139), λίγο πριν χαθεί εντελώς.

 

Φιλικά

 

PapGeo

n5128.jpg.89df57ff600de20c92fc4feb9d6c3217.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, δεν ξέρω εάν είναι σωστό να το αναφέρω σε αυτό το θέμα, αλλά θα το κάνω. Σε ευχαριστώ που αφήνεις τους αρχάριους να <κλέψουν> λίγη εμπειρία σου, αναφέροντας το ‘’The night sky observer's guide’’.

Ήρθε σήμερα και είμαι κατενθουσιασμένος.

Μπράβο και από εμένα, αν και δεν ξέρω εάν έχει σημασία.

 

 

Φιλικά Δημήτρης.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα αστροπαρατηρητές!!

 

Μια και είμαι πολύ αρχάριος στο χώρο προσπαθώ να προσανατολιστώ με τις οδηγίες που δώσατε και στους άλλους ''νέους'':starry night και κυάλια.Κάποια στιγμή θελω να παω να πάρω και το nightwatch!

Είναι φυσικό βέβαια να μην μπορώ να απολαύσω τη μαγεία του ουρανού,ακόμη.Πίστευα ότι θα τα κατάφερνα μέσα από τις φωτογραφίες που στέλνετε στο site.Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να δω καμμία από αυτές(εκτός από κανά δυο).Μήπως ξέρει κάποιος τι φταίει??Ευχαριστώ!!! :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους! :D

Φίλε αλ, Μάλλον προτιμότερο είναι να πάρεις το nightwatch πρώτα και μετά τα κυάλια... Και αυτό γιατί θα σου δώσει στοιχεία για την επιλογή τους αλλά και πολλά άλλα...

Στην Πάτρα υπάρχει η αστρονομική εταιρία Πάτρας "Ωρίων" www.orionas.gr

Κάνει συχνά εκδηλώσεις και έχει πολλά μέλη που μπορούν να σε βοηθήσουν και θεωρητικά αλλά και πρακτικά σε μια βραδιά παρατήρησης με τα τηλεσκόπια και τα κυάλια που διαθέτουν...

Στην Αθήνα υπάρχει η Ελληνική Αστρονομική Ένωση http://astronomia.org.gr/

Και εδώ ισχύουν όλα τα παραπάνω... Καλό θα ήταν μια βραδιά να καταφέρεις να πας σε μια "εξόρμηση" σε βουνό για ατσροπαρατήρηση... Είναι μια πολύ καλή εμπειρία... Εγώ αν ήμουν εσύ δε θα έχανα χρόνο.... :wink: :wink:

Καλή αρχή με... καθαρούς ουρανούς!! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτες ο καιρος ηταν εξαιρετικα καλος και η διαυγεια της ατμοσφαιρας μεγαλη. Υστερα απο τηλεφωνημα στον φιλο Παναγιωτη αποφασισαμε να εκμεταλλευτουμε την βραδια και ανηφορισαμε προς τον ορεινο χωριο Ακοβος Αρκαδιας. Μαζι μας ειχαμε το 10" dobsonian του Παναγιωτη μιας και πηγαμε με ενα αυτοκινητο.Φτανοντας η οψη του νυχτερινου ουρανου ηταν μαγευτικη. Στησαμε το dob μεσα ο Nagler 11mm και πρωτος στοχος τι αλλο το σφαιρωτο ω Κενταυρου κοκκωδες και με μερικα αστερακια να διαλυονται παρα το πολυ χαμηλο του υψος. Μας ηρθε στο μυαλο να ψαξουμε τον ιδιομορφο γαλαξια και ισχυρη ραδιοπογη NGC5128 που βρισκεται επισης στον Κενταυρο. Ωωω! φαινοταν σαν ενα χαμπουργκερ με την σκοτεινη ζωνη απορροφησης στην μεση να τον κοβει σε δυο κομματια....

Κοιταζω στο ζενιθ και ο μεταβλητος R Βορειου Στεφανου χρονια τωρα στο 6-6.2 μεγεθος, ευκολα ορατος με γυμνο ματι.

Στη συνεχεια το τηλεσκοπιο στραφηκε ψηλα NGC4565 ενα απο τα αξιοθεατα του ανοιξιατικου ουρανου.. ενα ασημενιο αδραχτι μεγαλοπρεπο στο πεδιο, πιο διπλα σφαιρωτο Μ53 διαλυεται ευκολα, Μ13 Μ5 M80 M10.. εκμεταλλευτηκαμε την βραδια για να παρατηρησουμε πολλα σφαιρωτα σμηνη. Ακομα και το δυσκολο Μ62 αναλυθηκε μερικως.

Στο Ζυγο το αμυδρο και αραιο σφαιρωτο σμηνος NGC5897 αρχισε να διαλυεται σε φωτεινα αστερακια πανω σε γαλακτωχρομο υποβαθρο....

Στροφη στον Μ51 και οι σπειρες ορατες χωρις ιδιαιτερη δυσκολια δειγμα της καταπληκτικης διαυγειας της βραδιας!

Συνεχεια γαλαξιες NGC4631 και 4656 στους Θηρευτικους Κυνες (δειτε τους!). Λιγη ξεκουραση και σαν ασκηση πριν φυγουμε δυσκολα αντικειμενα με τη βοηθεια του βιβλιου "The night sky observer's guide"

εντοπισαμε 2 γαλαξιες στην.... Λυρα τους NGC6688 και NGC6646 ναι ηταν ορατοι σαν αμυδρα συννεφακια στο πεδιο! Η νυχτα εκλεισε με εντυπωσιακο τροπο εντοπισμο γαλαξιων 13+ μεγεθους.

Πακεταραμε σιγα σιγα τους προσοφθαλμιους το τηλεσκοπιο μπηκε στο πισω καθισμα και πηραμε τον δρομο της επιστροφης. Μια καταπληκτικη βραδια παρατηρησης ειχε περασει στο παρελθον, αλλα υποσχεθηκαμε στην πρωτη ευκαιρια να ανηφορισουμε παλι προς το ησυχο χωριο του Ακοβου με τον υπεροχο ουρανο του!

Φρόντισε να πας Πάρνωνα!!! Εκεί τα μάτια σου θα είναι αρκετά για να απολαύσης τη"Δημιουργία" στο μεγαλείο της. Ολα τα άλλα οπτικά μέσα απλώς θα συμπληρώσουν το θέαμα. Το είδα και έπαθα!!! Εκεί έχω μείνει ,.....ελπίζοντας να το ξαναδώ.

Πέτρος

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αργύρη σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Κάποια από αυτές τις μέρες σίγουρα θα πάρω το nightwatch!Κι εγώ είχα ακούσει για τον ''Ωρίων'',δεν ήξερα ότι μπορείς να συμμετέχεις στις παρατηρήσεις τους.Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω.

 

Καλές παρατηρήσεις και σε σένα και...με καθαρούς ουρανούς!!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι ο Μ 104 sombrero ειναι έυκολοs αυτη την εποχή γιωργο στην παρθένο πολύ θεαματικόs αναμεσα από παρθένο κόρακα κοντά σε μιά συστάδα αστέρων σε σχήμα < Τ > :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης