Jump to content

Πώς θα δω νεφελώματα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι. Είμαι πολύ "φρέσκος" στο hobby και μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να δω τους ορατούς πλανήτες, και μερικά γνωστά σμήνη, με ένα πολύ μικρό τηλεσκόπιο που υπήρχε διαθέσιμο (60mm). Θα ήθελα να ρωτήσω κατ' αρχάς, εάν είναι δυνατόν να διακρίνει κανείς κάποιο νεφέλωμα με αυτό το τηλεσκόπιο και αν όχι τί εξοπλισμό χρειάζομαι για να διακρίνω νεφελώματα; Ευχαριστώ προκαταβολικά. Χρήστος Μανώλας.
xman
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia sou file!

Me thleskopio 60 mm mporeis apo pragmatika skoteino ourano na deis ola sxedon ta antikeimena tou katalogou tou messier (nefelwmata,anoikta kai sfairwta smhnh, galaxies) estw me dyskolia.

Gia na deis amydra nefelwmata (ypothetw pws ws entelws arxarios thewreis ws nefelwmata ola ta swmata pou exoun nefelwdh morfh ston prosofthalmio perilambanontas kai tous galaxies) xreiazesai megalytero thleskopio.

An pragmatika se endiaferei to hobby prosanatolisou se thleskopio me diametro katoptrou 15 h akoma kalytera 20 cm kai panw.

 

Filika giorgos

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο ευχαριστώ. Ήδη έχω αρχίσει και μαζεύω τιμές τηλεσκοπίων και σύντομα θα πάρω κάτι μεγαλύτερο (8"-10"). Ρώτησα για νεφελώματα γιατί προσπάθησα 2 φορές να δω το Rosette Nebula (ngc2237 νομίζω) γιατί "περνάει" κάθε βράδυ απέναντι από το μπαλκόνι μου, αλλά το μόνο που καταφέρνω να δω είναι κάποια σμήνη ανάμεσα στους διδύμους και τον μονόκερο. Πάντως η συμβουλή για τον Messier βοήθησε πολύ (στα προγράμματα που έχω). Thanks.
xman
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!!

Συμφωνω, αυτο που χρειαζεσαι αρχικα για να δεις Μ-objects γενικα ειναι

ενας καθαρος ουρανος, χωρις φωτορρυπανση[με οριακο φαινομενο μεγεθος(mag.) στο +6 τουλαχιστον, βλεπεις πολλα ακομα και με γυμνο ματι!!]

 

Για παραδειγμα, το Μ31, απο τα πλεον δημοφιλη κατα τη γνωμη μου και θεαματικα ακομα και με μικρα τηλεσκοπια οχι μονο σαν το δικο σου αλλα και σαν ενα δικο μου που ειναι μολις 50mm, οταν βεβαια εκτιμας αυτο που βλεπεις και δε περιμενεις να δεις εικονες σαν αυτες του Hubble.

 

Αντιστοιχος "προορισμος" για το τηλεσκοπιο σου, αυτη τη φορα οχι για γαλαξια αλλα για νεφελωμα ειναι το Μ42, κι'αυτο ευδιακριτο με γυμνο ματι.Και αυτο το βλεπεις καθαρα και επισης εντυπωσιακο το ειδωλο μεσα απο το τηλεσκοπιο σου.

 

Δυο ενδεικτικα Μ-objects που οταν τα δεις πιστευω το "ψαξιμο" στον ουρανο ακομα και με ενα μικρο τηλεσκοπιο γινεται πολυ ενδιαφερον και πολλες φορες συναρπαστικο!! αφου θα θες να δεις ολο και περισοτερα τετοια θεαματα..

 

Θα μπορουσα να σου πω και αλλα αντικειμενα αλλα δε θελω να γινω κουραστικος, αλλωστε θα σου προτεινα να παρεις ενα καλο προγραμμα αστρονομιας ή ενα χαρτη που θα σε βοηθησει σημαντικα στην αναζητηση τετοιων αντικειμενων, κλασικων,οπως τα παραπανω και μή!!

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε καλως ορισες στο χομπυ.

Κατ'αρχας θα σε απογοητευσω λίγο.

Με το τηλ. των 60mm δεν προκειται να δεις τιποτα περισσοτερο

ακομα και το πας σε σκοτεινο ουρανο. Οποτε πρεπεις να δεις, οπως σου

εγραψαν και τα παιδια,σε περισσοτερες ιντσες.

Το ελαχιστο οι 6 (μονο για διοπ.150mm) με τις 8-10 να είναι οι ιδανικοτερες.

Εν τουτοις πρεπει να γνωριζεις οτι πρεπει για να δεις νεφελωματα να πας

το τηλεσκοπιο σε σκοτεινο ουρανο ΜΑΚΡΙΑ απο φωτοπυπανση.Απο

το μπαλκονι του σπιτιου σου θα δεις το ν. του Ωριωνα (καποιες λεπτ. )

αλλα ως εκει. Τα χρωματα ,οι λεπτομερεις που βλεπεις στις φωτο των

περιοδικων χρειαζονται εκθεσεις πολλων λεπτων της ωρας και σκοτεινο

ουρανο.Μην αποθαρρυνεσαι ομως υπαρχουν πολλα πραγματα που

θα δεις με τηλ. των 8-10΄΄. Δικη μου συμβουλη ειναι να προσεξεις

και την στηριξη-τριποδα καθως μια καλη θα κανει ευχαριστη την παρατ. (πχ μεγαλες μεγενθυνσεις η περισσοτερες λεπτ.σε νεφελ.*)ενω

μια κακη θα σε αποτρεψει απο το να ασχοληθεις περισσοτερο (π.χ φωτογραφηση)

 

* οταν εχεις σταθερο ειδωλο σε σκοτεινο ουρανο οι λεπτομεριες που βλεπεις

αυξανονται ειτε σε πλαν. ειτε σε deep sky.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις πληροφορίες. Την άλλη εβδομάδα παίρνω καινούριο τηλεσκόπιο (6" ή 8") και θα επανέλθω με νεότερα. (Αχ άτιμη Rosette τί μας έκανες).
xman
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ

ΤΟ 8" DOB SKYWATCHER ΝΟΜΙΖΩ 450 €

( OXI ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ. ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ. ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

1. ΤURN LEFT AT ORION

2. STAR WATCH

KAI ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ( ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ- Η ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ. ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ ΕΩΣ 8"

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη ευχαριστώ. Πήρα ήδη το 8" skywatcher με ισημερινή στήριξη και μόλις εχθές το έστησα και το ισορρόπησα. Τώρα περιμένω την πρώτη καθαρή νύχτα για να το βαφτίσω. Xmanolas.
xman
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρηστο καλημέρα.

Τις μέρες που απομένουν μεχρι την εβδομάδα 15-22 Μαιου (δεν εχει φεγγαρι) σε συμβουλευω να τις περάσεις διαβάζοντας. :shock: εκεινη την βραδυα πάρε τα βιβλια σου ανοιξε τους χαρτες σου,και ξεκίνα απο την Δύση εκει που δύουν οι αστερισμοί του χειμώνα ,αν εχεις κουράγιο μέχρι αργα θα αποζημιωθείς :lol: με ολα αυτά που εχουμε να δουμε στον ουρανό μας.

Φιλικά

ΑΝΤΩΝΗΣ

Υ.Γ

Μην ξεχνάς !! τον χαρτη δίπλα σου και τον κοκκινο φακό για να τον βλέπεις

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης