Jump to content

Eksormhsh ths ellhnikhs astronomikhs enwshs ston Parnwna


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Geia sas!

H eksormhsh ths ellhnikhs astronomikhs enwshs ston parnwna elabe xwra stis 16 kai 17/7.

H epityxia htan terastia!To sabbato 17/7 htan 20 aytokinhta filwn kai melwn ths enwshs kai sththkan polla thleskopia apo mikra 90mm ews kai 12".

O ouranos kleistos apo mayra synnefa molis ftasame anoikse siga siga kai apokalyfthke o kataskoteinos ouranos tou parnwna(o grafwn entopise eykola me gymno mati astera pou argotera eide pws htan 6.15 megethous).

Ta thleskopia mas strafhkan ston ourano.Apo ton planhth Dia xwris na exei nyxtwsei akoma kala kala ston komhth C/2003 K4 pou brisketai sto Booth me megethos 6.5 kai en synexeia se deep sky antikeimena....

To Veil ston Kykno, megaleiwdes akoma kai se thleskopia 8" "afiltraristo",me O-III entypwsiako!O galaxias "me thn kopsh" NGC4565 sthn Komh san mia ashmenia belona.. ta sfairwta smhnh M22,M13,M92,M4,M2......dialyontan se anarithmhta astra.....

O M31 me tous dyo synodous tou megaleiwdhs......to helix ston Ydroxoo se 45x terastio me thn trypa sto eswteriko tou na fainetai...to lagoon ( M8 )..... kai o katalogos synexizetai me ola ta entypwsiaka antikeimena tou kalokairinou ouranou na parathrountai apo tous filous pou brethkame mazi sto yperoxo se fysikh omorfia bouno.

Alla oxi mono ta entypwsiaka ..eginan kai dyskoles parathrhseis..eidame ton Poseidwna me ton doryforo tou Tritwna polloi gia prwth fora...ton galaxia tou barnard ston toksoth..4 amydrous galaxies sto pedio toy NGC383 stous Ixtheis me 8",to apomakrysmeno adialyto sfairwto smhnos NGC7006 sto Delfini.......

Htan yperoxa! mprabo se osous filous mporesan kai parabrethkan....tou xronou akoma perissoteroi!

 

Katharous ouranous se olous!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia file Aristarchus!

Dystyxws h nea selhnh tou Augoustou sympiptei me 15augousto :-(

Xmm pantws apo merias mou akoma ki etsi to syzhtame!

 

Katharous ouranous!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο & Αντώνη,

παρά τις αρχικές εκτιμήσεις οτι τον Αύγουστο όλοι θα λείπουν διακοπές και κανείς δεν θα μπορεί να πάει στον Πάρνωνα, τελικά μάλλον θα υπάρξει και νέα συγκέντρωση.

Θα επικοινωνήσω με λίγο κόσμο για να δώ τις διαθέσεις, αλλά μάλλον υπάρχει ικανοποιητικό ενδιαφέρον.

Θα σας ενημερώσω για οτιδήποτε σχετικό.

rama

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο/Rama,

 

Οσον αφορα τη σεληνη, ΔΕΝ ειναι καθολου παραγοντας. Στις 11-12 Αυγουστου, η καλυτερη εποχη για τους Περσειδες απο δραστηριοτητα, η σεληνη ειναι 25 και 26 ημερων ... δηλαδη ουσιαστικα δεν υπαρχει.

 

Οσον αφορα την Παρασκευη και Σαββατο-Κυριακο της ιδιας εβδομαδας (δηλαδη μερικες μερες μετα απο την μεγιστη δραστηριοτητα των Περσειδων), η σεληνη θα εχει χαθει εντελως!

 

Ετσι και αλλιως, εγω θα ειμαι στον Παρνωνα για σιγουρα. Οχι 100,00% αλλα 1000,00%. :D

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Η ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΕΞΟΡΜΗΣΗΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ 13-15 ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ

ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥΛΗ ΕΚΕΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΟΝΕΙΡΟ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΝ.

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι είμαι απο τους πιο άτυχους γιατί δεν έχω ούτε αυτοκίνητο[είμαι ακόμα μικρός γι'αυτό]ούτε και τηλεσκόπιο [γιατί έχει χαλάσει].Και οι γονείς μου βαριούνται να με πάνε στον Πάρνωνα.
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε hunter155.

 

Πάρε το λεωφορείο , έλα Σπάρτη και θα σε ανεβάσω εγώ στο βουνό.

 

Να είσαι σίγουρος ότι η εμπειρία αξίζει τον όποιο κόπο.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά το μόνο μου πρόβλημα είναι το πώς θ'ανέβω το βουνό γιατί στην Σπαρτη απο Αθήνα μπορώ να έρθω και με κτελ. :roll:
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΟΙ

ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ.

ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΓΙΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ( ΓΙΑ ΝΑ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ). ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΡΜΗΣΗ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Αν ειναι ευκολο, ολοι να ειναι παρων στις 22:00 η νωριτερα ωστε να μην κανουνε θαλασσα την αστοφωτογραφηση σε εξελιξη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Αν ειναι ευκολο, ολοι να ειναι παρων στις 22:00 η νωριτερα ωστε να μην κανουνε θαλασσα την αστοφωτογραφηση σε εξελιξη.

 

ΠΟΥ? ΠΟΙΟΣ? ΠΟΤΕ?

 

ΤΙ ΚΑΝΟΝΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΙΠΟΤΑ?

 

ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΤΕ?

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ. ΣΤΕΙΛΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑΚΙ.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης