Jump to content

ΧΡΗΣΙΜΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι της Αστρονομίας

Ουσιαστικά είμαι νέο μέλος στο forum αν και παρακολουθώ της συζητήσεις πάρα πολύ καιρό.

Κατά την επίσκεψή μου στο Πλανητάριο (Ευγενίδιο Ιδρυμα) έπεσε στα χέρια μου το πιο κάτω βιβλίο:

 

"Διαστημικό τηλ/πιο HUBBLE ο καθρέπτης του διαστήματος" από τον Robin Kerrod, εκδόσεις "ΣΑΒΒΑΛΑΣ".

 

Ξεφυλλίζοντάς το, είδα υπέροχες φωτο από το HST τις οποίες όμως μπορούμε να δούμε πλέον σε κάθε βιβλίο ή περιοδικό σχετικά με το HST.

Το ενδιαφέρον σε αυτό το βιβλίο είναι οτι περιγράφει με πολύ απλά και κατανοητά λόγια το Σύμπαν σε όλα του τα στάδια και κάθε φωτογραφία του αποτελεί και ένα παράδειγμα των όσων αναφέρονται. Αναφέρονται και οι Messier no κάθε θέματος για τους star-hoppers, υπέρχει ευρετήριο, κλπ.

 

Πρώτη μου φορά κατάλαβα τί ακριβώς συμβαίνει "εκεί πάνω" κοιτάζοντας τα dso μα τα κιάλια μου (ή με το etx-70 που πήρα και εγώ πρόσφατα :D ). Το συστήνω σε κάθε φίλο της Αστρονομίας και κυρίως σε αυτούς που τώρα ξεκινούν το space-hopping γενικότερα. Όταν ξέρουμε τί παρατηρούμε τότε γίνεται πιο όμορφο στο πεδίο μας.

 

Καλές παρατηρήσεις

Κώστας.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Κώστα,

καλώς όρισες στο forum του Astrovox. Η ομορφιά και η δύναμη των φωτογραφιών του Hubble είναι πραγματικά πολύ μεγάλη και όποιος μένει ασυγκίνητος στη θέα τους μάλλον δεν έχει πολλές πιθανότητες να ασχοληθεί ποτέ με την Αστρονομία. Ομολογώ ότι όταν θέλω να κεντρίσω το ενδιαφέρον κάποιου για το χόμπυ (αν μπορεί να θεωρηθεί απλώς χόμπυ) χρησιμοποιώ και εγώ ένα ωραιότατο βιβλίο-συλλογή φωτογραφιών, το "HUBBLE SPACE TELESCOPE - New Views of the Universe" by Mark Voit. Αν το «κόλπο» δεν πιάσει δεν επιμένω περισσότερο. Αν και δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε τα DSO με τόση ομορφιά και λεπτομέρεια με τα τηλεσκόπιά μας, όπως γράφεις το να ξέρεις τι βλέπεις βοηθάει πολύ και κάνει την παρατήρηση ουσιαστικότερη και ομορφότερη. Εύχομαι σύντομα να μπορέσεις να παρατηρείς και με μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Στο μεταξύ εκμεταλλέυσου όσο μπορείς αυτό που έχεις.

  • Καλές παρατηρήσεις, Στέφανος

Σ.Γ. Ελπίζω ο Carl Sagan να μην έχει αντιρρήσεις για το όνομα εκεί που βρίσκεται. :wink:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

poli kalo einai kai to nightwatch.

 

 

episis molis vgike kai to beyond universe sta ellinika. tsekarete se kamia protoporia i eleutheroudaki aksizei!

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέφανε

επέλεξα συμβολικά το CarlSagan γιατί χάρη στα ντοκυμαντέρ του στην δεκαετία του 80 απέκτησα ενδιαφέρον για την Αστρονομία και άρχισα να "κοιτάω ψηλα". Φαντάζομαι για πολλούς από εμάς αυτός ο άνθρωπος αποτέλεσε την κύρια πηγή να πρωτογνωρίσουμε το σύμπαν.

Μιας και αφιέρωσε την ζωή του στην "εκλαϊκευση" της επιστήμης (της Αστρονομίας), πιστεύω εμείς οι ερασιτέχνες αστρονόμοι του ωφείλουμε πάρα πολλά.

 

Το NIGHTWATCH φίλε flashy είναι το manual για κάθε begginer συμφωνώ απόλυτα. Το βιβλίο που πρότεινα πιο πάνω είναι η εξήγηση των όσων βλέπουμε στο NIGHTWATCH.

 

Ξέχασα να αναφέρω την πολύ καλή ποιότητα τύπωσης και την προσιτή τιμή του 19€ :o (τουλάχιστο στην βιβλιοθήκη του πλανητάριου).

 

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης