Jump to content

Δαχτυλιδι για Piggyback φωτογραφηση


sportikus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αφού έψαξα στην αγορά για δαχτυλίδια δεν βρήκα πουθενά κάτι για να ταιριάζει(μόνο Αμερική βρήκα κάτι αλλά για 22€ δεν μπήκα καν στη διαδικασία)πήρα τους δρόμους για μαγαζιά με "υδραυλικά" για να κάνω "μοντουρα" που να βολεύει.

Και βρήκα αυτό....(Εικόνα 1)

Η διάμετρος λίγο μεγαλύτερη (Εικόνα 2)αλλά με τις βίδες στο πλάι το φέρνεις ακριβώς στα μέτρα σου.

Από μέσα έχει επένδυση με λάστιχο (Εικονα 3)χοντρό πράγμα που βολεύει και για να μην έχουμε ατυχήματα στον σωλήνα και για να μην γλιστράει.Στο επάνω μέρος έχει ένα παξιμάδι για δεκάρα βίδα το οποίο βόλευε(θα εξηγήσω παρακάτω γιατί).

Τώρα έπρεπε να βρω τρόπο να κάτσει η μηχανή επάνω.Ψάχνοντας στην αποθήκη βρήκα (για καλή μου τύχη) ένα παλιό φώτο-τρίποδα σπασμένο και τότε ήρθε η ιδέα να βγάλω την βάση (Εικόνα 4)που κάθετε η μηχανή και να την βάλω επάνω στο δαχτυλίδι(Εικόνα 5).Και η δεκάρα βίδα ήταν αυτό που ήθελα και ταίριαζε κουτί αλλά δεν μπορούσα να βρω κοντή βίδα 6-7 χιλιοστά οπότε μπήκα στη διαδικασία να την κόψω για να ταιριάζει ακριβώς(στην αρχή το φοβήθηκα μήπως χαλάσει το πάσο τις βίδας και δεν κουμπώνει καλά αλλά μετά από 10 λεπτά με το πριονάκι το κατάφερα μια χαρά.Και το αποτέλεσμα στην εικόνα 6-7-8.

Αν υπάρχει καμιά ιδέα η παρατήρηση για την αναβάθμιση τις κατασκευής.....καλοδεχούμενη.[/img]

1134784052_eikona8.thumb.JPG.c95b27cae2129f8fcf6cf3dd58681baf.JPG

1979823935_eikona7.JPG.00975cc6e957eb88079fb91521f621c7.JPG

1282085304_eikona6.JPG.45e8787492f22e5248c70e183884d6cb.JPG

1599641623_eikona5.JPG.352b6c8749638e3d1bb9666c2d3c3172.JPG

2071583821_eikona4.JPG.3d493dc30f40098031af0f02c7e72f80.JPG

2107089489_eikona3.JPG.55d543719597d53ce691c84019803830.JPG

192293221_eikona2.JPG.cfa56b8f702b6d9c7c04496d818835fb.JPG

1450544384_eikona1.JPG.aa44e1f91c57849897247e8ba7d7de46.JPG

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπράβο! Ωραία η πατέντα και ελπίζω να πάρουν κάποιο μήνυμα οι κατασκευαστές τηλεσκοπίων που ζητάνε τα μαλιοκεφαλά τους για μια μοντούρα.

 

Κάτι άλλο όμως που ήθελα να ρωτήσω είναι (αν δεν κάνω λάθος καθότι λίγο άσχετος) η στήριξη σου δεν είναι ΑΖ; Και αν ναι τί χρόνους πετυχαίνεις (και με τι φακό) χωρίς να "περιστρέφονται" (δεν θυμάμαι την σωστή ορολογια :roll: ) τα άστρα γύρο απο το κέντρο της φώτο σου;

 

Thank you και ξανά μπράβο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου μόλις έφτιαξα το δαχτυλίδι χάλασε ο καιρός τα γνωστά....άμα δεν σε θέλει.Τέλος πάντων με την πρώτη ευκαιρία θα σε ενημερώσω για τους χρόνους που μου ζήτησες.

ΥΓ Το nexstar 4 se βγαίνει με ενσωματωμένο wedge για μετατροπή της στήριξης και σε ισημερινή εκτός από Αλταζιμουθιακή στήριξη με μοτέρ.

Tripod, NexStar (#93497) - A stable tripod is a must for serious astronomical

observing and photography. This steel field tripod (#93497) folds down to a

compact 8"x28". It is equipped with a built on wedge tilt plate for quick

equatorial use and astrophotography. It has a metal center brace and accessory tray for added stability.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(Sorry gia ta greeklish alla kapoio kollima efage to pc mou)

 

Me to wedge tha petixeis kalous xronous elpizw!

 

Enimerwse gia tis prospatheies sou giati erxetai kalokairaki kai prepei na min to afisoume na perasei xoris kales fotografies :-)

 

Egw vasika exw ena nexstar SLT 80 to opoio to vrika pamfthino apo agglia alla telika den mou exei xrisimeusei katholou gia astrofotografia (oti dineis perneis) logo tis AZ stiriksis pou oute gia piggyback photography mallon den kanei. Ase pou diskolevetai paaaraaa polu na sikosei tin Canon 40D...

 

Auta file mou. Kali sinexeia kai katharous ouranous sou euxomai.

 

PS. Mia erotisi: Ta duo mavra vidakia pou exoun oi vaseis nextar sto pano meros ksereis ti akrivos kanoun? Apo to manual den exw vgalei akri alla opos proeipa eimai kai asxetos :-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στειλε μου φωτο για να δω γιατι πραγμα μιλας.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Einai antidiametrika apo ekei pou vrisketai o sfiktiras tou "dovetail mounting clamp". Exei duo mavra vidakia kai apo oti ksanakoitaksa sto manual den vrika ti kanoun. Empeirika an ta ksevidoso polu i vasi den mporei na "sikosei" to tileskopio...

 

Thank u!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον και αυτος ειναι ο λογος υπαρξεις τους.Παντως αν δεν το δω δεν μπορω να σου πω και με σιγουρια.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ok euxaristw. Nomiza oti tha eixe kai to diko sou to idio pragma gi auto rwtisa. Egw distixos den exw to tileskopio mazi mou gia na sou dwsw perissoteres plirofories. Tha peiramatistw se kana 2 evdomades pou tha eimai sto "parathritirio" :) mou kai tha sou pw
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω κα εγώ 4' μακτσούτωφ νεχτ σταρ

 

Με ενδιαφέρει να βάλω ένα μικρό διοπτρικό , ώστε να μπεί εκεί ccd και την web η ccd στο μακτσούτωφ

 

θέλω να ρωτήσω , σηκώνει ? Η φωτογραφική σου ανταποκρίνεται λόγω βάρους ?

 

Το μακτσούτωφ μπορεί να πάρει εντολές auto guyding ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου για prime focus και afocal φωτογραφιση το nexstar4 εχει μεγαλο προβλημα με το βαρος των μηχανων που εχω.(Canon D-5 810g,Canon D-20 685g,nikon d-70 595g σκετο το σωμα τις μηχανης χωρις μπαταρια.).ψαχνω να βρω τροπο κατι εχω σκεφτει μολις το τελειωσω θα αναβασω φωτογραφιες.Ο μονος τροπος ειναι piggyback φωτογραφιση και γι`αυτο εφτιαξα και το δαχτυλιδι.Τωρα αν ειναι να χρησιμοποιησεις webcam h ccd τα πραγματα αλλαζουν λογω μεγαλης διαφορας στο βαρος.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν το γνωριζω...δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω κανει κι εγω την ιδια πατεντα με το δαχτυλιδι , για το C5 .

Ημουν τυχερος γιατι ενας φιλος μου μου εδωσε 2 βιδες( μια χρειαζεται ) οι οποιες βιδωνουν στο δαχτυλιδι απο τη μια μερια κι απο την αλλη μπορεις να βαλεις κατευθευιαν φωτογραφικη μηχανη .

 

Θα βαλω αργοτερα φωτογραφια απο αυτη τη βιδα που σας λεω .Δε ξερω αν κυκλοφορυν ακομη τετοιες στα φωτογραφια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω κανει κι εγω την ιδια πατεντα με το δαχτυλιδι , για το C5 .

Ημουν τυχερος γιατι ενας φιλος μου μου εδωσε 2 βιδες( μια χρειαζεται ) οι οποιες βιδωνουν στο δαχτυλιδι απο τη μια μερια κι απο την αλλη μπορεις να βαλεις κατευθευθιαν φωτογραφικη μηχανη .

 

Θα βαλω αργοτερα φωτογραφια απο αυτη τη βιδα που σας λεω .Δε ξερω αν κυκλοφορυν ακομη τετοιες στα φωτογραφια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον

Με το ιδιο δαχτυλιδι ληθηκε και το προβλημα βαρους που ειχα με το nexstar4se για prime focus και a focal φωτογραφηση.

Το συνολικο βαρος του δαχτυλιδιου με τα αντιβαρα που εφτιαξα ειναι 535gr και στο πρωτο τεστ που εκανα μεσα στο σπιτι(ο καιρος δεν μας τα λεει καλα τελευταια)περασε με επιτυχια και περιμενω καθαρους ουρανους για φωτογραφηση.

 

dsc_6620.jpg.4a91eb9f3e8eb2928be5299278b517bb.jpg

δαχτυλιδι και βιδα 10αρα

 

dsc_6610.jpg.58cb50d7b995c606e8608f0af182be8d.jpg

δαχτυλιδι αντιβαρα και βιδες1

 

dsc_6621.jpg.91587fc6e5f0f2180e82329f26f34c47.jpg

δαχτυλιδι αντιβαρα και βιδες2

 

dsc_6628.jpg.6800b298d2845cbf7cf3e78518ed8aa7.jpg

ετοιμο για χρηση

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης