Jump to content

Εξοπλισμος για (πολυ) αρχαριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω παλια και νεα μέλη του φόρουμ! Ειπα κι εγω σαν μικρο παιδι (26 χρονων μαντραχαλος) να ασχοληθω με την αστρονομια και παρατηρηση,μιας και απο μικρος το ηθελα αλλα ποτε δεν το πηρα απόφαση.Τον τελευταιο καιρο ομως με την επετειο της πρωτης προσεληνωσης μπηκα στη διαδικασια να δω μερικα ντοκιμαντερ για το ηλιακο συστημα και ο....παιδικος ερωτας αναθερμανθηκε!Μαλιστα η συγκυρια ειναι βολικη γιατι στο επομενο διαστημα θα μεταφερθω εκτος αθηνων για να κανω το αγροτικο μου - και υποθετω οτι θα εχω προσβαση σε τοποθεσιες με πολυ λιγοτερη φωτορυπανση....Για να μην σας κουρασω αλλο....ειπα να ξεκινησω σωστα και....οικονομικα και να ακολουθησω τις συμβουλες των εμπειρων που λενε να μην αγορασω τηλεσκοπιο...ακομα.Αυτες λοιπον σκεφτομαι να ειναι οι πρωτες μου αγορες για να μπω στον κοσμο της αστροπαρατηρησης, και θα ηθελα προτασεις για προσθεσεις-αφαιρεσεις η μετατροπες απο τους πιο εμπειρους -και οχι μονο- του φορουμ

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1370

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1329

 

ΥΓ Επισης εχω ηδη κατεβασει το stellarium και εχω αρχισει να πειραματιζομαι

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω η πυξίδα είναι περιττή :)

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεχνας οτι χρειαζεσαι και ενα Ατλα!!

Νομιζω οτι ο POCKET SKY ATLAS ειναι πολυ καλος, αφου τον περνεις οπου θες χωρις καν να το σκεφτεις!! (ενω το Stellarium δεν...)

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1226

 

 

 

 

 

Εκτος απο το Stellarium υπαρχoυν και άλλα : http://www.astrovox.gr/software.html

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το nightwatch εννοείται καλά κάνεις και το παίρνεις!

 

Τα κιάλια επίσης καθώς αφενός τα κιάλια δεν πάνε ποτέ χαμένα, αφετέρου χρειάζεσαι και κάτι για να ασχολείσαι μέχρι να διαβάσεις το βιβλίο και να καταλάβεις τι τηλεσκόπιο θες να πάρεις :)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Η πυξίδα είναι όντως άχρηστη?Γιατι οπως το βλέπω εγω τώρα στην αρχη θα την χρειάζομαι για να προσανατολίζομαι μέχρι να μπορώ να βρω οδηγα σημεία στον ουρανό, έτσι δεν είναι?

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, σωστά το λες, και εγώ για την αρχή θα σου έλεγα πάρτην την πυξίδα. Αυτό φυσικά μέχρι να μάθεις να προσανατολίζεσαι με τα άστρα που είναι αλάνθαστα.

Μόλις μάθεις πως λειτουργεί η φαινόμενη κίνηση του ουρανού δε θα την χρειάζεσαι πια, αλλά νομίζω πως γενικότερα, καλό είναι να υπάρχει μια, ανεξάρτητα αν θα την χρησιμοποιήσεις στην Αστρονομία ή όχι. Είναι ένα ωραίο gadget! :cheesy:

Τις περισσότερες απορίες θα σου τις λύσει το Nightwatch με τον καλύτερο τρόπο, τσάκισέ το στο διάβασμα!! :mrgreen: :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες !

 

Στην ουσία δε χρειάζεται να βγάλεις και αζιμούθιο για να δεις τους αστερισμούς [-X

 

Εγώ θα πρότεινα (σήμερα κιόλας) να μπεις και να "κατεβάσεις" το PDF του Αυγούστου (φρόντισε να είναι του Βορείου Ημισφαιρίου, γιατί στο link παρακάτω, είναι λίγο μπέρδεμα) και να δεις χοντρικά τι θα πρέπει να δεις το βράδυ, σύμφωνα με τον (πάντα χοντρικά) προσανατολισμό σου.

 

http://www.skymaps.com/downloads.html

 

Σαφώς, με την αγορά του Nightwatch τα πράγματα θα γίνουν πιο λεπτομερή, αλλά σαν "πρώτη γεύση" θα μπορούσες να βγεις σήμερα το βραδάκι μαζί με το PDF και να γνωρίσεις τον ουρανό. Άπαξ και βγεις δυο-τρεις φορές, είναι σχεδόν σίγουρο πως τα σημεία του ορίζοντα θα τα βρίσκεις αμέσως !!!

 

Κατόπιν, υπάρχουν αστερισμοί πολύ χαρακτηριστικοί στον ουρανό, όπως η Μεγάλη Άρκτος, ο Τοξότης, ο Πήγασος, κλπ που γίνονται πολύ εύκολα αντιληπτοί, μόλις στρέψεις το βλέμμα σου στο σημείο του ορίζοντα που (σύμφωνα με τους χάρτες σου) θα πρέπει να βρίσκονται.

 

Από 'κει και πέρα, θα δεις πόσο εύκολο είναι να εντοπίσεις και τους πρώτους στόχους (με κυάλια φαντάζομαι τίποτα σμήνη, ίσως τα Messier του Τοξότη, διπλό του Περσέα, κλπ)

 

Συνεπώς, βγες-δες-πες !

 

Περιμένουμε εντυπώσεις

 

Καλές παρατηρήσεις

 

Αντώνης

Antonio Pateras
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου κι από μένα, Βασίλη.

Θα σου έλεγα (κι εγώ σαν αρχάριος), ότι ο προσανατολισμός είναι κάτι που θα μάθεις πολύ γρήγορα και εύκολα.

Αρκεί να βρεις στον ουρανό τους αστερισμούς της Μεγάλης Άρκτου και της Μικρής άρκτου. Είναι αρκετά εύκολο, μια και θυμίζουν μεγάλη και μικρή κουτάλα ή κατσαρόλα. Αν προεκτείνεις την πλευρά που βρίσκεται απέναντι απ' το χερούλι της μεγάλης κατσαρόλας θα συναντήσεις ένα αστέρι που είναι το τελευταίο του χερουλιού της μικρής κατσαρόλας (το τελευταίο της ουράς της Μικρής Άρκτου). Αυτό είναι ο Πολικός Αστέρας, που όπως ίσως ήδη ξέρεις δείχνει πάντα τον Βορρά. Δες τα παρακάτω σχήματα:

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=9234&user_id=7960

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=9235&user_id=7960

 

Σίγουρα στο Nightwatch θα τα βρεις όλα, όπως σου λέει και ο Τάσος.

 

Επίσης παιδιά περί προσανατολισμού, κοιτάξτε τι βρήκα μόλις στο ίντερνετ (συνημμένο). Να σας πω μόνο ότι δεν πρόλαβα να ελέγξω την ορθότητα όλων των στοιχείων. Ίσως οι εμπειρότεροι να μας βοηθήσουν :wink:

geografy_xartografisi.doc

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Η πυξίδα είναι όντως άχρηστη?Γιατι οπως το βλέπω εγω τώρα στην αρχη θα την χρειάζομαι για να προσανατολίζομαι μέχρι να μπορώ να βρω οδηγα σημεία στον ουρανό, έτσι δεν είναι?

 

Αχρηστη είναι. Ο μόνος λόγος υπαρξής της είναι για να βρείς τον Βορρά και τέλος. Το Nightwatch σου δίνει αστρα-οδηγούς για κάθε εποχή, συνεπώς όταν μάθεις τους αστερισμούς θα είσαι οκ. Εξ άλλου, οι ενδείξεις της πυξίδας δεν ταυτίζονται με τις ουράνιες συντεταγμένες με τρόπο τέτοιο ώστε να σου είναι χρησιμος.

 

Φιλικά

Δημ'ητρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μοναδικός λόγος ύπαρξης της πυξίδας στον εξοπλισμό

είναι η περίπτωση:

Στήνω ισημερινή νωρίς το απόγευμα,

σε μέρος που πηγαίνω πρώτη φορά και δεν θέλω να

πάει χαμένο το αλφάδιασμα! :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γίνεται αυτό που λες ....(εξαλλου μπορεις να δεις την δυση του ηλιου και να βρεις τον βορρα )

 

η πυξίδα είναι ένα όργανο που σε βοηθάει να προσανατολίζεσαι μέρα ή νύχτα με συννεφιά ?(ή εκει που δεν εχει ορατοτητα τον καθαρο ουρανο πχ μεσα σε πυκνα δαση).. η συννεφιά δεν πάει με την άστρο παρατήρηση ....συμπέρασμα πυξίδα με άστρο παρατήρηση δεν συμβαδίζουν....

και δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεις την μεγάλη άρκτο την μικρή (αρα και τον πολικό αστέρα ) και την Κασσιόπη ...αρα να βρεις τον βορρα ....και μετα να προσανατολιστεις ...αν τωρα δεν μπορεις να κανεις τουλαχιστον αυτα τα βασικα ...διαβασε περισσοτερο ...αν παλι αδυνατεις άστο η αστρονομια δεν ειναι για σενα :lol:

(πλακα κανω για το τελευταιο)

 

πάρτην μόνο αν είσαι gadgetakias ή αν έχεις λεφτά για πέταμα :lol:ή αν κανεις εξερευνησεις σε πυκνα δαση ή τον χειμώνα σε άγνωστα μέρη.

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Απαντάω σε ένα παλιό θέμα μου μιας και είχα τις πρώτες μου εμπειρίες παρατήρησης....Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ένα σχόλιο σχετικά με την χρησιμότητα της πυξίδας. Μετά από αρκετές επισκέψεις στην ταράτσα οπου έχω αρκετό οπτικό πεδίο επιβεβαιώνω ότι με απλές γνώσεις αστερισμών είναι άχρηστη....ΑΛΛΑ! Στην παρατήρηση από το μπαλκόνι αλλά και απο ταράτσα με συννεφιά που κρύβει μεγάλο μέρος του ουρανού, με βοήθησε σε συνεργασία με το Stellarium (που δίνει αζιμούθιο για κάθε αντικείμενο ) να βρω την θέση των πλανητών . Την ίδια ώρα δεν θα μπορούσα λόγω περιορισμένου πεδίου ή συννεφιάς να προσανατολιστώ με αστερισμούς, οπότε χαίρομαι που αγόρασα και την πυξίδα τελικά!

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης