Jump to content

6ο Παν/νιο Συνέδριο Ερασ/κής Αστρ/μίας, Αλεξ/πολη Σεπτ 2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω θα ήθελα να πω οτι χαρηκα που ειδα τοσα πολλα προσωπα, καινουρια και παλια, συγκεντρωμενα. Για τους παλιους εχω να πω οτι ηταν τιμη που παραβρεθηκαν και στο δικο μας συνεδριο, για τους καινουριους να πω οτι πραγματικα χαρηκα για την γνωριμια και ευχομαι να τα πουμε ξανα σε καποιο αλλο συνεδριο ή χωρο.

 

Επισης οι εθελοντες ηταν μια μεγαλη βοηθεια και χωρις αυτους θα ειχαμε καποιες δυσκολιες τις 3 (και παραπανω) μερες που παρεβρεθηκαν στο πλευρο μας.

 

Κατα την γνωμη μου, η διεξαγωγη όλου του συνεδρίου, απο το πρωτο μεχρι το τελευτειο λεπτο κυλησε ομαλα, ελπιζω να συμβαδιζω με την γενικη αντιληψη.

 

Να ευχηθω στα παιδια απο την Κρητη καλη επιτυχια για το επομενο συνεδριο, και ελπιζω να ειμαστε εκει παλι ολοι μαζι και ακομη περισσοτεροι. :cheesy:

Ανδρέας Αμανατίδης - Αλεξανδρούπολη - ΣΕΑΘ - http://www.astrothraki.gr

 

Φοιτητής ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ - Τεχνολογία Φυσικού Αερίου και Πετρελαίου

 

UrbanStyle Magazine

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επιστρέψαμε στις εστίες μας με τις καλύτερες εντυπώσεις και αναμνήσεις από το Συνέδριο. Ήταν ένα εξαιρετικό Πεμπτο-Παρασκευο-Σαββατο-Κύριακο!

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχή διεξαγωγή του, στην οργανωτική επιτροπή και τους εθελοντές.

Από τις καλύτερες στιγμές για μένα ήταν η αστροπαρατήρηση του Σαββάτου, όπου είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε σε γνώριμες για εμάς συνθήκες: κάτω από τ' αστέρια.

Συγχαρητήρια στην Κρήτη για την ανάληψη της διοργάνωσης του 7ου ΠΣΕΑ. Θα είμαστε όλοι εκεί.

Από τη μεριά μας, ανανεώνουμε το ραντεβού με όλους σας το ερχόμενο καλοκαίρι στον Πάρνωνα, τον Ιούλιο του 2010.

 

Και μερικές φωτογραφίες:

Economou.thumb.jpg.05784cb1b46750d3627439ea88b9ef66.jpg

Astrovradia.thumb.jpg.2f028e55e837a7e1e90b23be8d7c7724.jpg

akroatirio.thumb.jpg.26067209a8c208c5efdb6d1f30cdc0dd.jpg

Poster_AES.thumb.jpg.e9fbe86277ac7afbfcd12bdced0c1da8.jpg

galazia.mplouzakia.thumb.jpg.3b3e90f475e28d9ca3144da410a22d2d.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συγχαρω κι εγω με τη σειρα μου την οργανωτικη επιτροπη του συνεδριου!!!Ειχαμε την ευκαιρια να μαθουμε καινουρια πραγματα σχετικα με το αγαπημενο μας αντικειμενο,την αστρονομια,καθως επισης και να γνωριστουμε,να ανταλλαξουμε αποψεις και να καλοπερασουμε :D

Η πρωτη μου εμπειρια απο συνεδριο ερασιτεχνικης αστρονομιας ηταν πολυ ομορφη και ειμαι σιγουρος οτι θα το επαναλαβω και στο μελλον!!Τα λεμε το 2010 λοιπον!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως έγραφα εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής, τώρα θα γράψω εκ μέρους του εαυτού μου!

 

Όταν είσαι από πίσω, δε χαίρεσαι τόσο το Συνέδριο, όπως ένας σύνεδρος. Εγώ χάρηκα το συνέδριο της Πάτρας, αλλά παρακολούθησα λίγα πράγματα στο δικό μας. Η χαρά μου όμως αναπληρώνεται με το παραπάνω όταν βλέπω ότι τελικά άξιζε τον κόπο, και ο κόσμος φεύγει ευχαριστημένος από τη διοργάνωση και όλα τα παρελκόμενα.

 

Εύχομαι να είναι αλήθεια ότι βάλαμε κι εμείς τη δική μας πινελιά στα συνέδρια ερασιτεχνικής αστρονομίας, όπως έκαναν όλοι οι προηγούμενοι σύλλογοι. Καλή τύχη στους επόμενους, Κρήτη ερχόμαστε! Κρατήστε τα καλά όλων μας και διορθώστε τις αδυναμίες!

 

Διαπιστώνω ότι τα συνέδρια ερασιτεχνών έχουν πολύ περισσότερη αγάπη στη διοργάνωσή τους από άλλου τύπου συνέδρια, γι' αυτό και οι περισσότεροι επανερχόμαστε κάθε δυο χρόνια.

 

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους που δώσατε ουσία και περιεχόμενο στις ιδέες μας, στα σωστά μας και τα λάθη μας. Μη μας ξεχάσετε, στείλτε μας φωτογραφίες και οτιδήποτε καταγράψατε και θέλετε να μοιραστείτε και ζητήστε μας τα αντίστοιχα!

 

Επίσης, όσοι γραφτήκατε και δεν τα καταφέρατε, επικοινωνήστε μαζί μας για τα δώρα σας!

 

Καλή αντάμωση σε δύο χρόνια

 

Νικόλας Γαλάνης

 

υγ: Ελένη από Κοζάνη, να με λες Νικόλα, όχι Νίκο! Σε ευχαριστούμε θερμά...

... όσα βουνά κι αν ανεβείτε,

απ' τις κορφές τους θ' αγναντέψετε άλλες κορφές...

...και στην κορφή σαν φτάσετε την ψηλότερη

πάλι θα καταλάβετε πως βρίσκεστε σαν πρώτα, κάτω απ' όλα τ' άστρα....

 

Κωστής Παλαμάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικόλα, όπως τα λες είναι. Οι διοργανωτές δεν μπορούν να ευχαριστηθούν το συνέδριο, όμως η ικανοποίηση μετά το τέλος είναι ακόμα πιο γλυκιά.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας πω και γω λίγο καθυστερημένα ένα μεγάλο ευχαριστώ (μπράβο !) στους διοργανωτές ! Άρτια οργάνωση (προσωπικά θα ήθελα λίγο παραπάνω workshop), ενδιαφέρουσα θεματολογία, πολύ μεταδοτικοί στην πλειοψηφία τους ομιλιτές (χάρηκα πολύ που κάποιοι μεταξύ αυτών ήταν δικοί μας άνθρωποι :D ), τέλεια παρέα.

Όταν έφευγα με έπιασε μελαγχολία, δε γνωρίζεις κάθε μέρα τέτοια παιδιά. Τα πολλά λόγια είναι περιττά, μίλησαν και οι παραπάνω. =D>

Καλή επιτυχία στους Κρητικούς!

 

 

Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρητικά είμαι κι εγω εκει...

απλά ψάχνω τροπο να το αποδείξω!

:wink: :(

 

Καλά να περάσετε.

You were with us in spirit! :D

 

 

 

Υπάρχει κάποιο Βιντεάκι με το θεατρικό των παιδιών; ή έστω θυμάται κανένας ποιά ήταν τα κομμάτια που έπαιζαν;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συνέδριο που δυστυχώς έχασα ήταν πολυ οργανωμένο και όντως "ΕΧΑΣΑ". Τι να κάνουμε, είχα μια δύσκολη εξεταστική και δεν έβγαινε...

 

Είδα φωτογραφίες και εδώ, και στο facebook. Καταπληκτικά φαίνονται όλα. Συγχαρητήρια σε όλους όσους βοήθησαν και έκαναν ένα πολύ ωραίο (φαντάζομαι) συνέδριο!!

 

υ.γ.

Πιθανόν στη Κρήτη να κατέβω με πτυχίο Φυσικού... :wink: (τώρα μπαίνω στο τρίτο έτος)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπομονή Τηλέμαχε -προέχει το πτυχίο.

Να ευχαριστήσω τον Γιώργο Παπαντίνα από το Σύλλογο Ηλιακών και Πλανητικών Παρατηρητών Καστοριάς που μας έστειλε Cd με φωτογραφίες από το συνέδριο και την DVD με την ομιλία του κ. Γραμματικάκη (Συμπόσιο του Ορφέα - στην Κομοτηνή).

Θα περιμένουμε μερικές μέρες ακόμα για να ολοκληρώσουμε ότι υπάρχει και να αρχίσουμε την τοποθέτηση των φωτογραφιών του συνεδρίου.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ευχαριστήσουμε τον Στράτο Κουφό από την Ρόδο, που μας έστειλε ένα DVD με πολύ "υλικό" από το συνέδριο, καθώς και τον Βοσσινάκη Ανδρέα (ΟΦΑ) για καμιά 40αριά ακόμα φωτογραφίες.

 

Συνολικά οι φωτογραφίες έχουν ξεπεράσει τις 1300, κάποιες χρειάζονται λίγη επεξεργασία και θα προσπαθήσουμε να το ολοκληρώσουμε το θέμα αυτό στον τρέχοντα μήνα.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλημέρα σας,

τοποθετήθηκαν τα πρακτικά του συνεδρίου σε μορφή pdf

στο δεσμό : http://www.astrosynedrio.gr/praktika.pdf

 

Για τις φωτογραφίες ... χμ... έχω την μεγάλη ευθύνη ότι ακόμα δεν έχω τελειώσει την διαδικασία.

Δικαιολογία δεν υπάρχει σοβαρή (λίγο η δουλειά, αρρώστιες, πολύ η οικογένεια/παιδιά, λίγο τρέξιμο, λίγο από όλα....).

 

Πάντως είναι πάρα πολλές και γίνεται προσπάθεια να επιλεγούν οι καλύτερες/καθαρότερες κτλ

Για τους φωτογράφους που μας έστειλαν και άλλες - ευχαριστούμε.

Που θα πάει .... θα το τελειώσω αυτό το θέμα.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης