Jump to content

Το βαλς του Ηλιακού Συστήματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτό το video θα συμμετάσχω στο 5ο Διεθνές φεστιβάλ Animation Αθηνών

 

Εξαιρετικο =D> =D> =D>

Καλη επιτυχια

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρηση No2: Η διάμετρος του γαλαξία μας είναι 100.000 έτη φωτός.

 

Παρατήρηση No3: Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις τόνους στις ελληνικές λέξεις.

 

Καλή επιτυχία.

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύκαρπε πολύ ωραίο!!!

Άφησε λίγο παραπάνω τα γράμματα ώστε να μπορεί κάποιος να τα διαβάσει άνετα.

Επίσης (κατά την γνώμη μου πάντα) οι λεπτομέρειες ίσως δεν είναι απαραίτητες.

 

ΥΓ1. Οι "παρατηρήσεις" μου (όπως και των άλλων άλλωστε) έγιναν με καλή διάθεση :cheesy:

ΥΓ2. Η απόφαση είναι δική σου όσο το αποτέλεσμα σε εκφράζει...

ΥΓ3. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Ἀγεωμέτρητος μηδεῖς εἰσίτω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους σας. Τη διάμετρο πρέπει να τη διορθώσω.

Το πρόβλημα με τους τόνους ήταν στην παλιά τιτλέζα που χρησμοποιούσα. Αν προλάβω θα το φτιάξω στο νέο πρόγραμμα.

Για τις λεπτομέρειες ταλαντεύομαι και εγώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο!! Μπραβο!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Άρης είναι εξωτερικός πλανήτης, αφού είναι έξω από την τροχιά της Γης

 

Λες πολλά για τα νεφελώματα (μεγάλη παράγραφος που κουράζει μονοκόμματη)

 

Ο Πλούτωνας δε θεωρείτε πια πλανήτης

 

Στην παρουσίαση των πλανητών δε φαίνεται σε ποιον αναφέρεσαι και έχει πολλά λόγια που μόνο με παύση τα διαβάζεις, η κόκκινη γραμματοσειρά δε διαβάζεται

 

Στους αστεροειδείς λες πάρα πολλά....

 

Γενικά λες αχρείαστα πράματα, πολλές λεπτομέρειες, που κουράζουν κ δεν έχουν νόημα σε τέτοια παρουσίαση...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ένα μπράβο πριν κάνουμε τις παρατηρήσεις μας (εφόσον μας αρέσει κάτι) και πούμε τα σχόλια μας είναι πάντα ευπρόσδεκτο νομίζω....
Ἀγεωμέτρητος μηδεῖς εἰσίτω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύκαρπε,

τα θερμά μου συγχαρητήρια για την πολύ καλή προσπάθειά σου!!

 

'Ομως,

επίτρεψέ μου (καλοπροαίρετα εννοείται!) να σου επισημάνω και εγώ κάποια μικρά σημεία σχετικά με το συντακτικό σου. Είναι μικρές λεπτομέρειες αλλά θα κάνουν την διαφορά. Μιας και θα το παρουσιάσεις σε διεθνές επίπεδο πρέπει να είσαι απόλυτα σωστός στα Αγγλικά σου!!

 

1. Στο τέλος λες αφιερωμένο στον Carl Sagan. Η μετάφραση αυτού ΔΕΝ είναι decited (νομίζω πως δεν υπάρχει καν τέτοια λέξη!) αλλά dedicated to Carl Sagan. Πιστεύω βέβαια πως απλώς το πληκτρολόγησες λάθος... :)

 

2. Πάλι, στο τελευταίο slide σου λες "the only place at Cosmos". Η σωστή χρήση της πρόθεσης εδώ θα ήταν "the only place in the Cosmos". Επίσης μια χρήση κόμματος ή απλά 2 τελειών θα το έκανε πιο εύγλωττο στο διάβασμα..π.χ. "The only place in the Cosmos that we know there is Life..is Earth. (ή that we know of harbouring Life..is Earth)

Πιο πολύ μου αρέσει το 2ο..(απλά η γνώμη μου βέβαια).

 

3. Το θέμα με την κόκκινη γραμματοσειρά που σου είπε και ο Παναγιώτης...δυστυχώς έχει απόλυτο δίκιο!! Τις περισσότερες φορές ΔΕΝ διαβάζεται. Αυτό και λόγω φόντου που έχει εκείνη τη στιγμή από πίσω της και φυσικά λόγω μεγέθους!! Κάνε κάτι να το αλλάξεις αυτό. Φαντάσου ότι είσαι ο θεατής του video, βάλε τον εαυτό σου στη θέση τους και δες τι δε θα σου άρεσε από την δική τους οπτική γωνία! Να είσαι αυστηρός όμως...δεν είναι κρίμα να μην προλαβαίνουν να διαβάζουν ότι τους λες και αυτό για λόγους τεχνικούς;;; #-o

 

4. Ορισμένες φορές νιώθω ότι απλώς μεταφράζεις τις ελληνικές λέξεις ατόφιες. Αυτό είναι μια κακή πρακτική και απλώς κάνει τα Αγγλικά να ακούγονται και να διαβάζονται περίεργα/ακατανόητα/αστεία στους ξένους. Π.χ. λες για τον Πυθαγόρα ότι "δεν είναι τυχαίο ότι ο ίδιος έθεσε..." δεν το μεταφράζεις σε καμία περίπτωση όμως ότι "it was not an accident"! ακούγεται ακατανόητο/περίεργο στους ξένους μαζί με τα άλλα που ακολουθούν. Μια σωστή έκφραση είναι "It's no coincidence that the same man..."

Δεν λένε οι ξένοι όλα αυτά που λέμε εμείς και δεν εκφράζονται με τον ίδιο τρόπο. Το κλειδί είναι να σκέφτεσαι Αγγλικά όταν γράφεις ή μιλάς Αγγλικά..

 

σου γράφω και κάποια άλλα που είδα με τον σωστό όμως τρόπο, οκ;

 

5.and it is estimated that it contains from 200 to 400 billion stars

6.The places where stars are born, are called Nebulas. Enormous concentrations of dust and..

7. outer gaseous (planets)

8. over 130 planetary satellites (όχι than, δεν συγκρίνεις εδώ κάτι.)

9. the rest small bodies, such as comets.

10. H πρώτη ξένη παράγραφος για τον Άρη δεν προλαβαίνει με τίποτα να διαβαστεί!!! slow down...

11. The rise of the Earth on the moon's horizon was a spectacular view. (σωστή σύνταξη, αλλιώς είναι Ελληνοαγγλικά!)

12. Since Venus is an interior (inferior σημαίνει κατώτερος!) planet...with a telescope from our vantage point on Earth (πιο σωστή έκφραση που χρησιμοποιείται πολύ στην Αστρονομία)

13. Η ξένη παράγραφος στον Ερμή ΔΕΝ διαβάζεται με τίποτα λόγω του κακού φόντου του γκρι χρώματος του Ερμή, άλλαξε το χρώμα και slow down πάλι, τρέχει!

14. Οι παράγραφοι για τον Ήλιο...παπατρέχας και αυτές!! slow down...

 

Σε καμία περίπτωση δεν επιχειρώ να στο παίξω έξυπνος ή ξερόλας, έτσι; προς Θεού μην παρεξηγηθώ, να βοηθήσω θέλω γιατί μου άρεσε πάρα πολύ η προσπάθειά σου και νομίζω θα στεφθεί με απόλυτη επιτυχία.

 

Μόλις όμως τελειώσεις το ραφινάρισμά της....όλα αυτά επειδή θα το παρουσιάσεις σε διεθνή εκδήλωση...αλλιώς το αφήναμε έτσι...τώρα όμως θέλει πολύ "ψείρισμα"!!

 

Καλή επιτυχία λοιπόν.

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύκαρπε, τα συγχαρητήριά μου και μένα για την προσπάθειά σου!!

 

Θα συμφωνήσω και γω με τον προλαλήσαντα περί του συντακτικού σου στα αγγλικά καθώς και την ταχύτητα σε ορισμένα σημεία.

Α ναι, και ο γαλαξίας μας δεν έχει διάμετρο 100 δις έτη φωτός !! :D είναι 100.000 περίπου ..

Μια άλλη επισήμανση που έχω να σου κάνω, που είναι ψιλοστάνταρ οδηγία για οποιουδήποτε είδους παρουσίαση , είναι πως γενικά, καλό είναι να αποφεύγεται να υπάρχει "πολύ κείμενο" στην οθόνη. Ίσως θα έπρεπε τις μεγαλύτερες παραγράφους να τις σπας με κάποιο τρόπο ή να τις μικρύνεις, ή ..χμμ δεν ξέρω, απο σκηνοθεσία είμαι σκραψ..

Εννοείται χωρίς διάθεση ψηλομυτισμού κλπ!

Η προσπάθειά σου είναι εξαιρετική και θα ήταν κρίμα να "μειώνεται" από τέτοια λάθη που διορθώνονται εύκολα.

Για το αισθητικό μέρος δε νομίζω να έχει κανείς παράπονο!!

Και πάλι συγχαρητήρια :lol:

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας παιδιά.

Πολλά από αυτά που επισημαίνεται είχαν μπει σε διαδικασία αλλαγής.

Δυστυχώς μια εγχείρηση στο δεξί μου αγκώνα με πήγε πολύ πίσω και γι'αυτο δεν γράφω και τόσο, μέχρι της πλήρους αναρρώσεως.

 

Είναι πάντως πρόβλημα τι πληροφορίες θα κρατήσω και τι όχι, αφού ήθελα και περισσότερες.

 

Όταν τελειώσω τις αλλαγές θα το ξαναβάλω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης