Jump to content

Neos τη τηλεσκόπιο πήρα;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας είμαι νέος στο είδος

και πείρα ένα τηλεσκόπιο από τα Lidl

είναι BRESSER 35x-175x

της skylux ng

 

μπορεί κάποιος να μου πει τη δυνατότητες έχει αυτό το τηλεσκόπιο;

και αν μπορώ να επεκτείνω τούς φακούς του;

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

Χρησιμοποιησε το κυριως για πλανητες .Μη το στρεψεις ποτε στον Ηλιο !!

Φακους μπορεις να αγορασεις και ξεχωριστα .

 

www,astronomy.gr

www.telescopeshop.gr

www.arcus-sa.gr

www.aktistar.gr

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστώ βολιωτης

και τη μεγεθος πρεπει να παρω για να βλεπω με λεπτομεριες

και όλα ταιριάζουν στην διάμετρο για το δικό μου τηλεσκόπιο;; :cheesy:

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέγιστη μεγένθυση που μπορείς να έχεις με αυτό το τηλεσκόπιο είναι περίπου Χ115 & με προσοφθάλμιο περίπου 6mm.

Δηλαδή 700/6= Χ117

Ο 4mm που δίνουν μαζί του είναι ουσιαστικά άχρηστος.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο πιο μεγαλη η διαμετρος του τηλεσκοπιου τοσο πιο αμυδρα αντικειμενα θα βλεπεις .

 

Ο εστιαστης νομιζω παιρνει προσοφθαλμιους 1-1/4 της ιντσας , που ειναι και οι πιο συνηθυσμενοι .

Τωρα , τι φακους θα διαλεξεις εξαρταται απο τη μεγεθυνση και το οπτικο πεδιο που θελεις .

Καλες παρατηρησεις και καλο διαβασμα !!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέγιστη μεγένθυση που μπορείς να έχεις με αυτό το τηλεσκόπιο είναι περίπου Χ115 & με προσοφθάλμιο περίπου 6mm.

Δηλαδή 700/6= Χ117

Ο 4mm που δίνουν μαζί του είναι ουσιαστικά άχρηστος.

 

δηλαδή χρειάζομαι ενα προσοφθάλμιο περίπου 6mm.

αυτό μόνο!!

στο πακέτο είχε ένα με 20mm και δεν κάνει τίποτα

συγνώμη αλλα είμαι εντελώς άσχετος :lol:

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στο astrovox, σου προτείνω να διαβάσεις τα θέματα που έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο φόρουμ καθώς και τις σελίδες στο μενού αριστερά στην αρχική σελίδα του site. Πολύ χρήσιμο μάλλον θα σου φανεί ένα βιβλίο εισαγωγής στο χόμπι όπως είναι το Nighwatch http://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598 για να σου λύσει απορίες για τεχνικά θέματα αλλά και για τον ουράνιο θόλο.

 

Γενικά το τηλεσκόπιο αυτό είναι ένα αρκετά μικρό τηλεσκόπιο σε διάμετρο (70mm) και δεν έχει μεγάλες δυνατότητες. Στην αστρονομία μετράει η διάμετρος γιατί όσο μεγαλύτερη επιφάνεια τόσο περισσότερο φως συλλέγει το τηλεσκόπιο. Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε ή θα θέλαμε ένα τηλεσκόπιο διαμέτρου 200-300 mm τουλάχιστον. Παρόλα αυτά είναι αρκετά καλό για έναν εντελώς αρχάριο και μπορείς να δεις αρκετά καλά Ήλιο (εννοείται με ειδικό φίλτρο πάντα), Σελήνη, Εκλείψεις Ηλίου & Σελήνης, Πλανήτες (κυρίως Δία και Κρόνο), κάποια φωτεινά αντικείμενα βαθέος ουρανού (πχ νεφελώματα, σμήνη) αλλά θα πρέπει να πας εκτός πόλης σε σκοτεινό ουρανό.

 

Δεν αξίζει να αγοράσεις άλλα προσοφθάλμια με αυτό το τηλεσκόπιο. Γενικά από αυτά που έχει η συσκευασία να χρησιμοποιήσεις τα 20mm και 12mm. To 4mm και ο barlow 5x είναι άχρηστα θεωρώ.

 

Δες ότι μπορείς να δεις, διάβασε, παρακολούθησε τις συζητήσεις εδώ, βρες και άλλα άτομα που ασχολούνται με το χόμπι και έχουν εξοπλισμό, ίσως σε κάποιο σύλλογο http://www.astrovox.gr/clubs.html , πήγαινε σε κάποια εξόρμηση δες μέσα από άλλα όργανα και βλέπεις.. και μεις εδώ είμαστε!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στο astrovox, σου προτείνω να διαβάσεις τα θέματα που έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο φόρουμ καθώς και τις σελίδες στο μενού αριστερά στην αρχική σελίδα του site. Πολύ χρήσιμο μάλλον θα σου φανεί ένα βιβλίο εισαγωγής στο χόμπι όπως είναι το Nighwatch http://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598 για να σου λύσει απορίες για τεχνικά θέματα αλλά και για τον ουράνιο θόλο.

 

Γενικά το τηλεσκόπιο αυτό είναι ένα αρκετά μικρό τηλεσκόπιο σε διάμετρο (70mm) και δεν έχει μεγάλες δυνατότητες. Στην αστρονομία μετράει η διάμετρος γιατί όσο μεγαλύτερη επιφάνεια τόσο περισσότερο φως συλλέγει το τηλεσκόπιο. Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε ή θα θέλαμε ένα τηλεσκόπιο διαμέτρου 200-300 mm τουλάχιστον. Παρόλα αυτά είναι αρκετά καλό για έναν εντελώς αρχάριο και μπορείς να δεις αρκετά καλά Ήλιο (εννοείται με ειδικό φίλτρο πάντα), Σελήνη, Εκλείψεις Ηλίου & Σελήνης, Πλανήτες (κυρίως Δία και Κρόνο), κάποια φωτεινά αντικείμενα βαθέος ουρανού (πχ νεφελώματα, σμήνη) αλλά θα πρέπει να πας εκτός πόλης σε σκοτεινό ουρανό.

 

Δεν αξίζει να αγοράσεις άλλα προσοφθάλμια με αυτό το τηλεσκόπιο. Γενικά από αυτά που έχει η συσκευασία να χρησιμοποιήσεις τα 20mm και 12mm. To 4mm και ο barlow 5x είναι άχρηστα θεωρώ.

 

Δες ότι μπορείς να δεις, διάβασε, παρακολούθησε τις συζητήσεις εδώ, βρες και άλλα άτομα που ασχολούνται με το χόμπι και έχουν εξοπλισμό, ίσως σε κάποιο σύλλογο http://www.astrovox.gr/clubs.html , πήγαινε σε κάποια εξόρμηση δες μέσα από άλλα όργανα και βλέπεις.. και μεις εδώ είμαστε!

σε ευχαριστώ πάρα πολλή ήσουν κατατοπιστικός

σήμερα το πείρα για μένα και τα παιδιά μου τώρα που νυχτώνει θα το δοκιμάσω.

 

Δηλαδή να πάρω μόνο ένα φίλτρο για τον ήλιο!!!

σε παρακαλώ στείλε ένα λινγκ για να δω πόσο έχει και να το πάρω!!!!

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για παρατηρηση του ηλιου ΜΟΝΟ ειναι αυτο το φιλτρο σε αυτο το λινκ http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=789

 

επειδη εισαι νεος γενικα στο χομπυ της αστρονομιας παρε και το nightwatch θα λυθουν αρκετες αποριες

 

εδω ειναι η τελευταια εκδοση του http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

 

ενω εδω ειναι μια πιο παλια εκδοση του

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=648

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

Χρησιμοποιησε το κυριως για πλανητες .Μη το στρεψεις ποτε στον Ηλιο !!

Φακους μπορεις να αγορασεις και ξεχωριστα .

 

www,astronomy.gr

www.telescopeshop.gr

www.arcus-sa.gr

www.aktistar.gr

 

 

 

 

Φίλε εγώ μια χαρά παρατηρώ με το astrosolar filter τον ήλιο...κανένα πρόβλημα...ούτε κουράζει ούτε τίποτα...

Μαλιστα περιμένω την μερική εκλειψη ηλίου στις 15 για να πάρω και ωραίες photos...

Ασχολούμαι 2 χρόνια με το skylux...και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...

Αυτό με έβαλε στο χώρο της αστρονομίας...

 

Και αυτο θα σου δώσει περισσότερη ώθηση για τη συνέχεια...

Θα σε κάνει να αναρωτιέσαι πόσο πιο τρελά πράγματα θα γνωρίσεις με την εν-λόγω χόμπυ ασχολια όταν θα αγοράσεις ένα μεγαύτερο scope...

 

Αυτά και χρησιμοποιησέ το άφοβα...

Απλά πρόσεξε το φίλτρο μην έχει πρόβλημα...

και όχι το skylux!

 

 

Καλές Γιορτές...!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχθές το βράδυ έστρεψα το τηλεσκόπιο στο φεγγάρι και δεν μπόρεσα να δω τίποτα ήταν πολύ φωτεινό

το ίδιο και με τα αστέρια έβλεπα μια μπάλα φωτεινή μόνο

είχε και πολύ υγρασία εχθές... :-k

μέσα στο πακέτο που αγόρασα είχε και ένα χάρτη του σύμπαντος με δείκτη και ώρες ήθελα να βρω των ORION άλλα δεν ξέρω πως δουλεύει ο συγκεκριμένος χάρτης

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τη παράξενο, παρόλο που δεν κατάφερα να δω τίποτα εχθές, κατάλαβα ότι ήμουν αρκετή ώρα έξω χωρίς να το καταλάβω,

τελικά θα είναι πολύ όμορφα αν ασχοληθώ, και μάθω περισσότερα!!!!!!

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να παρακολουθησεις το φεγγαρι οταν φωτιζεται μεγαλο μερος θες σιγουρα φιλτρο γιατι δεν βολευει καθολου. Το φιλτρο σεληνης δεν ειναι πολυ ακριβο αλλα προχειρα μπορεις να χρησιμοποιησεις γυαλια ηλιου για να μειωσεις την φωτεινοτητα, αλλα θα σου χαλανε την εικονα.

 

Δοκιμασε να δεις τον Δια, ψαξε να βρεις το πιο φωτεινο αντικειμενο δυτικα μολις πεσει ο ηλιος.

 

Οταν λες χαρτη τι ακριβως εννοεις? επιπεδοσφαιρο(κατι σαν αυτο : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/Planisphere.jpg ) ή αλλο ειδος χαρτη?

 

Θυμισου: με την πρακτικη θα μαθεις να βρισκεις και να βλεπεις οποτε καλα κανεις και δεν πτοησαι

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

Χρησιμοποιησε το κυριως για πλανητες .Μη το στρεψεις ποτε στον Ηλιο !!

Φακους μπορεις να αγορασεις και ξεχωριστα .

 

www,astronomy.gr

www.telescopeshop.gr

www.arcus-sa.gr

www.aktistar.gr

 

 

 

 

Φίλε εγώ μια χαρά παρατηρώ με το astrosolar filter τον ήλιο...κανένα πρόβλημα...ούτε κουράζει ούτε τίποτα...

Μαλιστα περιμένω την μερική εκλειψη ηλίου στις 15 για να πάρω και ωραίες photos...

Ασχολούμαι 2 χρόνια με το skylux...και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...

Αυτό με έβαλε στο χώρο της αστρονομίας...

 

Και αυτο θα σου δώσει περισσότερη ώθηση για τη συνέχεια...

Θα σε κάνει να αναρωτιέσαι πόσο πιο τρελά πράγματα θα γνωρίσεις με την εν-λόγω χόμπυ ασχολια όταν θα αγοράσεις ένα μεγαύτερο scope...

 

Αυτά και χρησιμοποιησέ το άφοβα...

Απλά πρόσεξε το φίλτρο μην έχει πρόβλημα...

και όχι το skylux!

 

 

Καλές Γιορτές...!!!

 

βρήκα ένα φίλτρο στο ebay αλλά είναι σαν ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο που το τοποθετούμε αυτό;

 

http://cgi.ebay.de/AstroSolar-Sonnenfilter-Folie-Solar-Filter-10x10cm-D5_W0QQitemZ180449006237QQcmdZViewItemQQptZOptik_Zubeh%C3%B6r?hash=item2a0399529d

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να παρακολουθησεις το φεγγαρι οταν φωτιζεται μεγαλο μερος θες σιγουρα φιλτρο γιατι δεν βολευει καθολου. Το φιλτρο σεληνης δεν ειναι πολυ ακριβο αλλα προχειρα μπορεις να χρησιμοποιησεις γυαλια ηλιου για να μειωσεις την φωτεινοτητα, αλλα θα σου χαλανε την εικονα.

 

Δοκιμασε να δεις τον Δια, ψαξε να βρεις το πιο φωτεινο αντικειμενο δυτικα μολις πεσει ο ηλιος.

 

Οταν λες χαρτη τι ακριβως εννοεις? επιπεδοσφαιρο(κατι σαν αυτο : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/Planisphere.jpg ) ή αλλο ειδος χαρτη?

 

Θυμισου: με την πρακτικη θα μαθεις να βρισκεις και να βλεπεις οποτε καλα κανεις και δεν πτοησαι

 

ακριβός αυτό επιπεδοσφαιρο, είσαι μέσα με έπιασες!!

το δικό μου έχει και ένα επιπλέον κατι σαν τον ωροδείκτη διάφανο αριθμημένο από - σε +

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρεπει να κανεις μια μικροκατασκευη

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=educational&section=faq&id=109&do=detail

 

Οχι τιποτα αλλο, για να μην σου φυγει εν ωρα παρατηρησης και σκασει το ματι σου σαν ποπ-κορν(πολυ σπλατερ)

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχ

α!! ωραίο και το βάζω στο τέλος του τηλεσκοπιου ετσι;

οκ ευχαριστώ

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βαζεις μπροστα απο το ανοιγμα, οχι στο προσοφθαλμιο!

 

 

Η αρχη για τα επιπεδοσφαιρα ειναι πανω-κατω η ιδια: Περιστρεφεις τον χαρτη ωστε να ταυτιστει η ωρα παρατηρησης με τον μηνα παρατηρησης υστερα βλεπεις τι φαινεται στο ουρνο, σκεψου οτι αυτο που φαινεται στο οβαλ ανοιγμα ειναι αυτο που θα εβλεπες αν ξαπλωνες στο εδαφος και εβλεπες ολον τον ουρανο με την μια

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

βρήκα ένα φίλτρο στο ebay αλλά είναι σαν ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο που το τοποθετούμε αυτό;

 

http://cgi.ebay.de/AstroSolar-Sonnenfilter-Folie-Solar-Filter-10x10cm-D5_W0QQitemZ180449006237QQcmdZViewItemQQptZOptik_Zubeh%C3%B6r?hash=item2a0399529d

 

Ειναι τοιδιο με αυτο που σου προτεινε ο ASTRONOMOS1 . Μονο μπροστα στο τηλεσκοσπιο μπαινει το φιλτρο αυτο .Στην ουσια θες να μειωσεις το φως που μπαινει στο τηλεσκοπιο για να μη φτασει στην εστια του κι αρχισει και καιει ο,τι πεφτει πανω του αλλα και για να μειωσεις τη θερμοτητα μεσα στον σωληνα του τηλεκσοπιου .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια πολλά σε όλους.

Πήρα και εγώ το skylux, ουσιαστικά σαν δώρο στον εαυτό μου για τις γιορτές επειδή πάντα ο έναστρος ουρανός με εντυπωσίαζε από μικρό παιδί, όπως όλους φαντάζομαι. Γνωρίζω πως με βάση την τιμή του τηλεσκοπίου δεν περιμένω να έχω κάνει την σούπερ αγορά του αιώνα! Απλά θα ήθελα να δω αν όντως με ενδιαφέρει να ασχοληθω με αυτό το χόμπυ που το θεωρώ εντυπωσιακότατο! Έτσι, αργότερα θα μπορέσω συνειδητά να προχωρήσω σε μεγαλύτερη αγορά. Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτησούλες:

 

1) Τι τηλεσκόπιο θα προτείνατε μέχρι 300€ με πολλές δυνατότητες (ειλικρινά δεν γνωρίζω ακόμα οι δυνατότητες στα τηλεσκόπια ποιες είναι... :oops: ,)? (δηλ. κάποιο που να βλέπεις καθαρά και αρκετά κοντα πλανήτες κλπ)

 

2) Δεν κατάλαβα γιατί ουσιαστικά είναι άχρηστος ο προσοφθάλμιος φακός των 4mm.. (είπαμε είμαι .......άχετος :roll: )

 

Ζητώ συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο "άκυρες".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον:

Για αρχη μπορεις να διαβασεις τα εισαγωγικα περι τηλεσκοπιων που εχει αριστερα στην πρωτη σελιδα του astrovox

Τωρα για το τηλεσκοπιο, σε τετοιο ευρος θα σου προτεινω οπως και το 99,9% των μελων εδω, το 8inch Dobsonian της Skywatcher(αυτο εχω και εγω) το οποιο κανει 340e και θεωρειται η χρυση τομη κοστους/αποδοσης. Αλλα καλυτερα δες αν σε ενδιαφερει πρωτα το "αθλημα" μην πανε στραφι.

 

Πιστεψε με δεν χρειαζεσαι κανενα τρομερο τηλεσκοπιο για να δεις καλα αξιοθεατα, εδω και με κιαλια βλεπεις απιστευτα πραγματα.

 

Ο φακος των 4mm μεγενθυνει την εικονα κατα 700/4=175 φορες , οσο περισσοτερο μεγενθυνουμε τοσο περισσοτερο φως χανεται οποτε μια τοσο μεγαλη μεγενθυση η εικονα ειναι παρα πολυ σκοτεινη, ή πιο απλα δεν βλεπεις τιποτα.

 

Οι ερωτησεις σου δεν ειναι επ'ουδενι ακυρες, ετσι μαθαινουμε :D

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω για το dob που ανέφερε ο peri αλλά πρώτα από όλα θα σου πρότεινα και εγώ, όπως είπα και στον προηγούμενο φίλο που άνοιξε το θέμα, διάβασε πρώτα, δες και από άλλα τηλεσκόπια, πήγαινε και σε σκοτεινό ουρανό και μετά αποφάσισε ανάλογα με τις ανάγκες σου, τους πόρους και τς δυνατότητες μεταφοράς. Για το προσοφθάλμιο ένας εμπειρικός κανόνας για την μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση των τηλεσκοπίων είναι ότι ισούται με 2 φορές την διάμετρο. Οπότε το δικό σου έχει 140x και χρειάζονται πολύ καλές συνθήκες ατμόσφαιρας για να χρησιμοποιήσεις τη μέγιστη μεγέθυνση. Εκτός αυτού, χρησιμοποιώντας το 4mm είναι τόσο μικρό το οπτικό πεδίο συν ότι με την παραμικρή κίνηση αυτή η στήριξη και τηλεσκόπιο κουνιούνται υπερβολικά, με αποτέλεσμα να μην είναι καθόλου εύκολη η παρατήρηση.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ναι, θα "τσεκάρω" το άθλημα, που από ότι βλέπω είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον..! Απλά δεν ήθελα να πάρω εξ' αρχής κάτι πιο ακριβό, γιατί κάποιες φορές παλιότερα αγόρασα το top της κατηγορίας (π.χ. σε μουσικά όργανα) ... και δυστυχώς το έφαγε το ράφι λόγω μείωσης του ενδιαφέροντός μου ή έλλειψη χρόνου για περεταίρω ενασχόληση. Πιστεύω όμως πως εδώ τα πράγματα είναι αλλιώς. Εδώ θυπάρχει κάτι "μαγευτικό" θα έλεγα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε dajannis καλώς ήρθες. Εγω θα σου πρόυεινα να πάρεις πρώτα το βιβλίο:

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765

 

Θα σου φανεί πολύ χρήσιμο!

 

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης