Jump to content

Ελληνικό πρόγραμμα επεξεργασιας....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ελληνικό πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας ουρανου???

 

Δηλ εχω βγάλει τις φωτο μου (κουτσα στραβά) και θέλω να τις επεξεργαστώ..υπάρχει τίποτα στα ελληνικά ???

 

Η έστω κατι αλλο εύκολο???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιατι θελετε αποκλειστικα στα ελληνικα?

Αν ειναι λογω δυσκολιας στην μεταφραση,νομιζω οτι δεν θα βρειτε καποιο προγραμμα στα ελληνικα (τουλαχιστον να πιανει τα επιπεδα που πιανουν τα ξενογλωσσα)

παντως αν ειναι θεμα γλωσσας ,νομιζω με λιγη προσπαθεια θα μαθετε τις εντολες ετσι και αλλιως υπαρχουν και οι δοκιμες!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.gimp.org/downloads/#mirrors

 

Το καλύτερο freeware πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων στα Ελληνικά.

Δεν χρειάζεται να είναι εξειδικευμένο στον νυχτερινό ουρανό για να κάνεις επεξεργασία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και υποστηριζω τα προγραμματα ανοικτου λογισμικου, δυστηχως το gimp εχει ενα μεγαλο "αλλα" για την επεξεργασια αστροφωτογραφιων : δεν υποστηριζει 16bit, τουλαχιστον οχι στις "σταθερες" εκδοσεις. Ηη υποστηριξη προστιθεται στην "ασταθη" εκδοση τωρα, αλλα τελευταια φορα που την δοκιμασα σεεεερνοοοοοταααααννννεεεεε :(

 

Φιλε maestro δεν θα βρεις πολλα πραγματα εκτος απο τα προαναφερθεντα. Και η αστροφωτογραφηση -θελοντας και μη- απαιτει γνωση Αγγλικων γιατι τα ποιο σοβαρα προγραμματα / κειμενα / περιοδικα δεν θα τα βρεις ευκολα μεταφρασμενα. Και αναλογα του τι θες να κανεις υπαρχουν και διαφορετικα προγραμματα, απλα, ποιο πολυπλοκα, γενικης χρησης και ποιο εξειδικευμενα κοκ. Δεν μας λες τι εχεις στους στοχους σου ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω παιδια....ενταξει δεν ειπαμε οτι ειμαι κουλος στα αγγλικα απλα για ευκολία ....τελος παντων ενα καλο προγραμματακι ψάχνω για επεξεργασια αστροφωτογραφίας....

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι αστροφωτογραφιας ; Τι στοχους θα τραβας; Αλλο το προγραμμα που θα χρειαστεις για πλανητες, αλλο για DSO , πιθανων ενα "γενικης" χρησης (πχ Photoshop) να σου ειναι ουτως ή αλλως απαραιτητο για τα "τελειωματα" σε οποιαδηποτε περιπτωση κοκ. Να σου δωσω ενα παραδειγμα, εγω χρησιμοποιω για το registration registax για πλανητικη και iris για DSO. Μετα pixinsight και στις δυο περιπτωσεις για τα περαιτερω. Κανενα δεν εχει υποστηριξη Ελληνικων. Αυτο που παιζει παρα πολυ ειναι το registax, το DeepSpaceStacker και το Photoshop. Πρεπει να ξερεις (σε γενικες γραμμες) τι βηματα θα ακολουθησεις στην επεξεργασια για να αποφασισεις ποιο προγραμμα θελεις (και υπαρχουν αρκετα). Αν το πας αναποδα (το προγραμμα να σε καθοδηγησει) θα χαθεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης