Jump to content

ORION OPTICS dob 12'' f5.3 1600MM delux λ6


Σελιας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

re paidia exw parei ena ORION OPTICS dob 12'' f5.3 1600MM delux λ6 kai anarwtiomoun an argotera hthela na anevasw ayto to "terataki" se ισημερινη στηριξη tha ginotan??? to kserw oti einai diskolo alla alla thelw na kserw ama yparxoun luseis???

OD300L.jpg.77ec7dece0448847c069edd441cf027b.jpg

h fush exei anakalypsei ena megalo meros ths apo ena on pou legete anthropos..!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Να το χαρείς φοβερό εργαλείο. Αν θέλεις ισημερινή με τα 17 Κιλά του σωλήνα (αν δεν κάνω λάθος), βάλε προσοφθάλμια κλπ. θα ανέβει το βάρος, θα είσαι οριακά στην ΕQ6 οπότε με το παραμικρό αεράκι θα έχεις ταλαντώσεις κλπ. Για καλύτερα αποτελέσματα πρέπει να πας σε Losmandy G-11 (περίπου 4000 Ευρώ) ή στην Ουγγρική G41 στο ίδιο ποσό πάνω κάτω ή σε ακόμη καλύτερες ισημερινές Paramount κλπ. Ρίξε και μια ματιά στις ισημερινές πλατφόρμες οδήγησης (Equatorial Platform) ίσως σε ενδιαφέρουν. Ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μην σε απογοήτευσα, γιατί οι κεφαλές που σηκώνουν αρκετά κιλά κοστίζουν δυστυχώς αρκετές φορές ίσως περισσότερο και από τους σωλήνες.

Φιλικά

Μιχάλης

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου απαντησω με την παρακατω φωτο .

Orion 14αρι επανω σε neq6 pro το ζυγισα μια χαρα με 4 5κιλα .

Το πηγαινε για πλακα χωρις περιεργους θορυβους.

 

Υ.γ. Χρησιμοποιησα τα δικα του δαχτυλιδια με μια απλη και ευκολη πατεντουλα .

 

 

orion%2014.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε,

Θα σε παρακαλούσα να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ανέβασμα του ΟΟ14 στην NEQ6, όπου έχω διαβάσει ως τώρα αναφέρονται σε καλύτερη βάση από την NEQ6 και ειδικά για φωτογράφιση. Θα με ενδιέφερε λοιπόν να δω τις δυνατότητες προκειμένου να ανεβάσω και εγώ το δικό μου ΟΟ14 στην ΝΕQ6.

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Υ.Γ.

Σε συζήτηση που είχα για την αγορά της NEQ6 για να ανεβάσω ΄πάνω το 14άρι με απέτρεψαν τα καταστήματα πώλησης της βάσης αυτής στην Ελλάδα, προτείνοντας καλύτερες κεφαλές και αρκετά δαπανηρότερες.

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα οτι το παει το παει και εκανα και πλανητικη με 4χ Barlow χωρις τρομερες ταλαντωσεις με 2μποφορ κιολας (να συμπληρωσω πως εχω 3" dovetail επανω σε vixen plate).

Τωρα απο εκει και περα σιγουρα δεν θα ελεγα σε καποιον που εχει τοσο μεγαλο και βαρυ τηλεσκοπιο να αγορασει neq6-eq6.To ερωτημα ειναι γιατι θελεις να παρατησεις την dob για ισημερινη στηριξη?

Αν θελεις φωτο με τα λεφτα που θα δωσεις για μια βαρβατη στηριξη φτιαχνεις ενα πολυ καλο φωτογραφικο συστηματακι και σου μενουν και λεφτα στην τσεπη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε ευχαριστώ για την απάντηση. Κοίταξε αρχικά η αλήθεια είναι ότι θέλησα να πάρω Ισημερινή, έψαξα διάβασα, βρήκα κανά δυό μεταχοιρισμένες ΟΤΕ 150 (Γερμανικές δεν κυκλοφορούν από το 1995 και μετά νομίζω και σηκώνουν ως 25 ή 27 Κιλά αν θυμάμαι), σκέφθηκα να πάρω ακόμη και την G41 του Φώτη. Αλλά τελικά αναθεώρησα απόψεις, και αποφάσισα να κρατήσω ένα 8άρι που έχω για φωτογραφίες - όταν καταφέρω να ασχοληθώ σοβαρά (ο εξοπλισμός υπάρχει) και να ανέβω αργότερα σε ίντσες. Νασαι καλά

Φιλικά

Μιχάλης

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν είναι μόνο τα κιλά αλλά κ το μεγάλο μήκος του σωλήνα που δημιουργει μεγάλες ροπές.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης