Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα δει σε μια εκπομπή του Χαρδαβελα και είχε σαν θέμα τους κομήτες και του μετεωρίτες, λιπών έδηξε κάτι πέτρες και άμεσο μόλις της είδα θυμήθηκα ότι έχω βρει και εγώ μια παρόμοια σχεδόν είδια πέτρα. Είναι σχεδόν στρογγυλή, κατάμαυρη και έχει πολλές τρυπούλες μου έκανε τόσο εντύπωση που την κράτησα και την έχω ακόμα, τότες δεν ασχολιόμουν με την αστρονομία και έτσι δεν φαντάστηκα τι μπορεί να είναι λέτε να είναι κανένα κομμάτι από μετεωρίτη?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Geia xara,

 

mou diefyge entelws, ma twra pou diabaza ta posts olwn twn filwn, janaeida to post sou kai to diko mou kai parathrhsa ti den tonisa, isws einai kai apo hfaisteio, ejartatai pou bre8hke.

 

Ma opws kai na'xei, mia fwto 8a boh8ouse,

 

Be safe.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Dionysos,

 

From what I understand from your posting, you are indicating that you may have an item that may be a meteorite. Do you have any images of the candidate? I have been a collector of meteorites for the past 23 years and would be interested seeing an image of your find.

Clear Skies,

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Τράβηξα 3 φωτογραφίες αλλά είναι από κινητό και δεν είναι τόσο καθαρές. το βρήκα στην Κρήτη νότια Λασιθίου.

 

320469512_(766)copy.jpg.d1f94785f6c324f6d8106dd33323278b.jpg

φωτο1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Dionysos,

 

From what I can make out from your images, it looks like you have a tektite. If the image were clearer, it would help out. As you stated, the image is not all that clear. Does the specimen have a "glass-like" structure to it? Does it have any hair-line streaks on it?-this would indicate its passage through the atmosphere while it was still warm. As to it being an iron meteorite, first of all is it relatively heavy for its size? Does it diplay any traces of rust? Does it flake?

Getting back to its similarity to a tektite, the closest strewnfields are in the Czech Republic, from where we get Moldavites. These tektites look like green bottle glass in color. The other closest strewnfield is in the southern Libya-Egypt border area. This is where we get Libyan Deseret Glass from and it has a "whiteish color" to it. You can take a higher resolution image of the specimen and forward it to me at my e-mail address which appears at the end of my e-mail if you like. A higher resolution image will help in the analysis of the candidate item. Thanks for posting the images. -Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω καλά αγγλικά και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω τα περισσότερα που μου γράφεις.

Αν μπορεί κανένας φίλος που έχει γνώσει αγγλικών και μου το μετάφραση θα τον ευχαριστούσα πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK, I will see if I can find Greek fonts for my computer and try to write this in Greek for you. -Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Fred,

 

You can download an extensive set of Greek fonts from the http://www.in.gr website. Please see the bottom of the page with the hyperlink "Download Greek Fonts".

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Dionysos,

 

From what I can make out from your images, it looks like you have a tektite. If the image were clearer, it would help out. As you stated, the image is not all that clear. Does the specimen have a "glass-like" structure to it? Does it have any hair-line streaks on it?-this would indicate its passage through the atmosphere while it was still warm. As to it being an iron meteorite, first of all is it relatively heavy for its size? Does it diplay any traces of rust? Does it flake?

Getting back to its similarity to a tektite, the closest strewnfields are in the Czech Republic, from where we get Moldavites. These tektites look like green bottle glass in color. The other closest strewnfield is in the southern Libya-Egypt border area. This is where we get Libyan Deseret Glass from and it has a "whiteish color" to it. You can take a higher resolution image of the specimen and forward it to me at my e-mail address which appears at the end of my e-mail if you like. A higher resolution image will help in the analysis of the candidate item. Thanks for posting the images. -Fred

 

Γεια Dionysos, Από αυτό που μπορώ να καταλάβω από τις εικόνες σου, είναι ότι μοιάζει να έχεις έναν τηκτίτη (ένα είδου ορυκτού... μάλλον). Εάν η εικόνα ήταν σαφέστερη, θα βοηθούσε. Όπως δήλωσες, η εικόνα δεν ήταν πολύ καθαρή. Μήπως το δείγμα έχει κάποια "διαφανή" δομή; Μήπως έχει hair-line ραβδώσεις; -αυτό θα έδειχνε ότι όταν πέρναγε την ατμόσφαιρα ήταν ακόμα θερμό. Όσον αφορά στο ότι μπορεί να είναι ένας μετεωρίτης σιδήρου, καταρχάς είναι σχετικά βαρύ για το μέγεθός του; Εμφανίζει οποιαδήποτε ίχνη σκουριάς; Ξεφλουδίζει;

Επιστρέφοντας στην ομοιότητά του σε ένα τακτίτη, τα πιο όμοια strewnfields είναι στην Τσεχία, από όπου παίρνουμε τους Moldavites. Αυτοι τακτίτες μοιάζουν με το πράσινο γυαλί μπουκαλιών στο χρώμα. Άλλα όμοια strewnfield είναι στη νότια παραμεθώρια περιοχή Λιβύη-Αίγυπτος. Εκεί είναι που παίρνουμε το λιβυκό γυαλί Deseret και έχει ένα "ασπριδερό χρώμα".

Αν επιθυμείς θα μπορούσες να τραβήξεις μια υψηλότερης ανάλυσης εικόνα και να μου την στείλεις στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου μου που εμφανίζεται στην υπογραφή μου. Μια υψηλότερης ανάλυσης εικόνα θα βοηθήσει στην ανάλυση του υποψήφιου αντικειμένου. Σε ευχαριστώ πολύ τις εικόνες που δημοσίευσες. - Fred

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Anthony and Indyone,

 

Thanks for the assistance on the fonts and translation. Did download the fonts and now have to learn their usage. Again, thanks you two. -Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ φίλε indyone για την μετάφραση.

 

Σε κάποια σημεία έχει και κάτι άσπρα μέρη.

Είναι βαρύ σχετικά αλλά όχι και τόσο δεν πιστεύω να είναι σίδηρος.

δεν ξεφλουδίζει.

είναι στρογκηλοπό και είναι γεμάτο τρύπες όπου μέσα στης τρύπες υπάρχουν μικρές τρυπούλες σαν να το τρυπούσε βελόνα.

στο κάτω μέρος είναι πιο επίπεδο και δεν έχει μεγάλες τρύπες παρά μόνο μικρές μικρες τρυπούλες.

Θα προσπαθήσω να βρω μια ψηφιακή να το βγάλω καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Εχω και εγω κατι παρομοιο αλλα ειναι ηφαιστιακη πετρα απο το Βεζουβιο..(Ετσι μου ειπε η φιλη που μου την εφερε πριν κατι χρονια) Ισως η φωτο να σας βοηθησει στη διακριβωση της προελευσης της πετρας του φιλου μας. Η δικια μου παντως ειναι παναλαφρη και "μαδαει" πολυ ευκολα...

Ελπιζω να βοηθησα καπως...

 

Φιλικα Αγαπιος (Foehammer)

rock1.jpg.1d619e7809ee7a4acb22900295c14827.jpg

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Διονύση

Δεν νομίζω ότι είναι μετεωρίτης(προσωπική άποψη) ,το ποιο πιθανό είναι να είναι κάποιο πέτρωμα...

ποιος πολλές λέπτομέρειες θα ψάξω και θα σου πω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους φίλους που θέλουν να μάθουν για μετεωρίτες

http://miac.uqac.ca/miac_frames_e.html

http://www.lpi.usra.edu/publications/slidesets/craters/crater_index.shtml

στο δεύτερο site βρήκα και τον παρακάτω χάρτη, γι'αυτό πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε και στην Ελλάδα και κρατήρα. Είναι ένα Project που ξεκινήσαμε με τον Δημήτρη Πρασόπουλο και ελπίζω να έχουμε σύντομα αποτελέσματα.

 

Δέστε και εάν θέλετε

http://www.unb.ca/passc/meteorites/index.html#Benton

Όπως επίσης και http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=279&Itemid=40

όπου έχουμε στείλει στο ΑΠΘ για μετρήσεις ένα πέτρωμα που βρήκε ένα μέλος μας.

 

Φιλικά Γιώργος

1713847252_2.GeographicDistributionofKnownImpactStructures.jpg.7226ae7685bacc5d4a9fb9bee66fee12.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης