Jump to content

Προβληματισμος με Αστρονομια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ θετικό πάντως το γεγονός ότι στην ηλικία των 15 χρονών - πιτσιρικάς γαρ - εκδηλώνεις ένα τετοιο ενδιαφέρον. Κανείς δεν ΞΕΡΕΙ, ολοι μας ΓΗΡΆΣΚΟΥΜΕ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΙ.

Το κανω αυτο το σχολιο, γιατι λες ''αν και δεν ξερω αστροφυσική''. Η αστροφυσική είναι πολύ δύσκολη επιστήμη, και απαιτεί άπειρο διάβασμα, ιδιαίτερα εάν έχεις βλέψεις να το σπουδάσεις κιόλας. Είσαι μικρός ακόμα, και έχεις να δεις και να μάθεις πολλά πράγματα, και απο πολλούς ανθρώπους, και μια ζωή θα μαθαίνεις. Αυτό ισχύει για όλους ανεξαιρέτως, ακόμα και για τους κορυφαίους επιστήμονες. Όλοι μαθαίνουνε διαρκώς, διά βίου.

Δώσε βάση στα λεγόμενα του Κωνσταντίνου πιο πάνω, σε αυτά που λεει για την παρατήρηση.

Αν δε μάθεις πρώτα τον ουρανό, δε μπορείς να πας βήμα παραπερα. Ολοι ετσι ξεκινήσαμε, προσπαθώντας να ξεχωρίσουμε τους αστερισμούς. Αφού το καταφέραμε αυτό, μετά πήγαμε και αγοράσαμε τηλεσκόπιο, στήριξη και ccd και ό,τι άλλο χρειαστηκε.

Σου τα λέω καθαρά συμβουλευτικά, για να ξέρεις πώς να κινηθείς και τι να έχεις στο μυαλό σου, ώστε να μην απογοητευτείς.

 

Φιλικά

Γιάννης

Καταρχειν σε ευχαριστω.

Επειτε, για το παραπανω σχολειο(αυτο σε Β), εχω να πω οτι ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο για εμενα. Εχω προσπαθισω, να βγαλω τα "σχηματα" των αστερισμων, αλλα απο ο,τι μου εχουν πει, για να επαληθευσης εναν αστερισμο, πρεπει να κοιταξεις, και τα '' παραδιπλα '' αστερια, κατι που με μπερδευει..:)

 

Οσο για την αστροφυσικη, ειναι αρκετα δυσκολη, αλλα τουλαχιστον την διαβαζεις-μαθαινεις ευχαριστα :)

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας εγώ ασχολούμαι με την αστρονομία από την Έκτη Δημοτικού(στην γεωγραφία μεσημβρινούς,ακτίνα τη γης κ.λ) και συνεχίζω ακόμα και σήμερα στα 16 χρόνια μου και είμαι πολύ ενθουσιασμένος, Τον Άγουστο απέκτησα ένα 8'' τηλεσκόπιο και μία ισημερινή στήριξή.Και τώρα προσπαθώ το χόμπι να το κάνω επάγγελμα.Η Αστροφυσική είναι πολύ δύσκολη από πολλά που έχω δει εκτός αν έχει όρεξη για διάβασμα. Όλος ο εξοπλισμός μου στοιχίζει περίπου 3.000 ευρώ.Το κόλπο είναι να έχεις χρόνο, χρήμα και τόπο (να μην έχεις φωτορύπανση)Εγώ σε συμβουλεύω αν ασχοληθείς σοβαρά να το κάνεις.

Ότι κι αν υπάρχει εκεί έξω θα το ανακαλύψούμε εμείς οι ερασιτέχνες ατρονομοι.

http://photosbyraphail.webs.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πράγματα είναι απλά φίλε star defender!

Καθένας απο εμάς που έχει ένα hobby το κάνει διότι αυτή η δραστηριότητα τον γεμίζει.

Σε κάθε άνθρωπο ταιριάζουν συγκεκριμένες δραστηριότητες.

Έτσι ακριβώς είναι και η αστρονομία...

Ασχολούμαι μόνον 6 χρόνια με αυτό το hobby και προφανώς δεν είμαι ακόμη ώριμος για να είμαι απόλυτος, αλλα αυτό που θα σου πώ είναι οτι αν δε σου αρέσει κάτι, απλώς δεν το κάνεις...

Τώρα όσον αφορά την ενασχόλισή σου με την αστρονομία (ίσως και την αστροφυσική), μη βιάζεσαι να εντυπωσιαστείς απο το επιστημονικό κύρος και τις ανακαλύψεις γιατί ελάχιστοι ερασιτέχνες φτάνουν σε επίπεδα "επιστημονικά". Εάν σου αρέσει είτε απο περιέργεια είτε απο οτιδήποτε άλλο, δεν έχεις παρα να συνεχίσεις να ασχολείσαι και κυρίως να ψάχνεις απαντήσεις μόνος σου, ειδάλως όπως προαναφέρθηκε (και αυτό είναι γενική αρχή) εαν δεν αγαπάς κάτι, παράτα το...!

 

Πολύ φιλικά

Κώστας

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας εγώ ασχολούμαι με την αστρονομία από την Έκτη Δημοτικού(στην γεωγραφία μεσημβρινούς,ακτίνα τη γης κ.λ) και συνεχίζω ακόμα και σήμερα στα 16 χρόνια μου και είμαι πολύ ενθουσιασμένος, Τον Άγουστο απέκτησα ένα 8'' τηλεσκόπιο και μία ισημερινή στήριξή.Και τώρα προσπαθώ το χόμπι να το κάνω επάγγελμα.Η Αστροφυσική είναι πολύ δύσκολη από πολλά που έχω δει εκτός αν έχει όρεξη για διάβασμα. Όλος ο εξοπλισμός μου στοιχίζει περίπου 3.000 ευρώ.Το κόλπο είναι να έχεις χρόνο, χρήμα και τόπο (να μην έχεις φωτορύπανση)Εγώ σε συμβουλεύω αν ασχοληθείς σοβαρά να το κάνεις.

 

ΟΥΑΟΥ.

Τυχερουλη :)

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης