Jump to content

Με σελήνη φωτογραφίζουμε ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους.

Μια ερώτηση που με απασχολεί καιρό είναι η εξής : Μπορώ να φωτογραφήσω βαθύ ουρανό όταν έχει φεγγάρι ;

Δεν ξέρω για εσάς πάντως εδώ στην Κάλυμνο τα πράγματα είναι λίγο εως πολύ εκνευριστικά.

Όταν έχει νέα σελήνη έχει 95% συννεφιά και όταν ξεκινά να βγαίνει το φεγγάρι ο ουρανός είναι καθαρός.

Νομίζω ότι αν υπάρχει βραβείο γκαντεμιάς στην αστροφωτογράφηση τότε είμαι υποψήφιος για την πρώτη θέση.

Υπάρχει κάποιο μέγεθος "φωτοχυσίας" που μπορεί να μετρηθεί από κάποιο πρόγραμμα και να σου επιτρέπει ή να σου απαγορεύει την αστροφωτογράφηση βαθέος ουρανού ; Εξαρτάται από το τηλεσκόπιό σου ;

\"Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού, ποίησιν δε χειρών αυτού αναγγέλλει το στερέωμα\" (Ψαλ. 18,1)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε φιλτρο Ηα.

Βεβαια θα περιοριστεις σε νεφελωματα εκπομπης και πλανητικα (οποτε την Ανοιξη πχ δεν θα εχεις και παρα πολλους στοχους) και σε ασπρομαυρες φωτογραφιες (*) , αλλα αυτο ειναι το κολπο για να μην ξενερωνεις τελειως εδω στην Αθηνα, και κανει και για Φεγγαρι.

 

 

 

(*) αν και δες την δουλεια του Κολωβου στις αστροφωτογραφιες με ΗαGB

 

Νομίζω ότι αν υπάρχει βραβείο γκαντεμιάς στην αστροφωτογράφηση τότε είμαι υποψήφιος για την πρώτη θέση.

 

Μην παιρνεις ορκο :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης