Jump to content

καινούργιος στο forum! ερώτηση για εξοπλισμό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω όλη την παρέα του forum!! Είμαι νέος στον χώρο της αστροπαρατήρησης! Πριν 2 μήνες αγόρασα το κλασικό Dob 8" pyrex συνοδευόμενο με τα 2 προσοφθάλμια super plossl 10 και 25 mm!

Έχω ήδη κάνει 4-5 παρατηρήσεις κι έχω πραματικά ενθουσιαστεί!

Έχω καταφέρει να παρατηρήσω τον Κρόνο, τον Άρη και το νεφέλωμα του Ωρίωνα! Πραγματικά Μαγεία!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τους εμπειρότερους

 

1. Η παρατήρηση του Αρη μου έδωσε μια εικόνα σφαίρας στον φακό μου (που ξεχώριζε απο τα αστέρια σε μέγεθος και ήταν πιο στρογγυλό το είδωλο) αλλά δεν κατάφερα να δώ καμία λεπτομέρεια!! Χρηιμοποιησα τον 10mm! Έιναι θέμα μεγέθυνσης (χρειάζομαι άλλο φακό ή κάποιον barlow?) ή μήπως κάποιο φίλτρο?

 

2. Το νεφέλωμα του Ωρίωνα το είδα μεν αλλά φαινόταν αρκετά "αραιό"! Έτσι πρεπει να φαίνεται?

 

3. Με ενδιαφέρει αρκετά η πλανητική παρατήρηση για αρχή και ενδιαφέρομαι να αγοράσω εξοπλισμό ώστε να έχω καλύτερο αποτέλεσμα! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πού πρέπει να επενδύσω για αρχή: σε κάποιο ποιοτικό προσοφθάλμιο ή σε φακό barlow? Αυτή τη στιγμη είμαι διατεθιμένος να ξοδέψω γύρω στα 120euro! Σκεφτόμουνγια τον barlow x2 της Televue ( ή μήπως τον x3 )?

 

 

Απ'το forum έχω διαβάσει αρκετά θέματα, μαθαίνω και παίρνω ιδέες!! Έχει βοηθήσει πραγματικά παρα πολύ!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ορισες !

 

Γενικα τωρα ο Αρης δεν ειναι στα καλυτερα του για παρατηρηση .Στις 29 Ιανουαριου(αν θυμαμαι καλα) ηταν σε πολυ κλαη θεση για παρατηρηση (γενικοτερα εκέινη τη περιοδο ) .

 

Ως αραιο τι εννοεις ? Εχεις βρει καποι αφωτογραφια που να μοιαζει με αυτο που εβλεπες?

Υποθετω , χωρις να ξερω για το τι εννοει, οτι καλα το ειδες .

 

Οι Barlow της Televue ειναι πολυ ωραιοι και οι Powermate επισης .Γενικοτερα , οσο λιγοτερο γυαλι υπαρχει τοσο καλυτερο θα ειναι το ειδωλο , αλλα τωρα μιλαμε για Barlow Πολυ καλης ποιοτητας .

Σε ποση μεγεθυνση θελεις να πας ?

Πιστευω μια εναλλακτικη σε Barlow , για πλανητικη παρατηρηση , ειναι καποιος προσοφθαλμιος Kellner ή ορθοσκοπικος .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλώς σας βρήκα!

Θα με ενδιέφερε μια μεγεθυνση που θα με βοηθησει να διακρίνω χαρακτηριστικά πλανητών κατα την παρατηρηση όσο αυτό είναι εφικτό! Όπως επίσης να διακρίνονται κάποιοι δορυφόροι τους ( στον Κρόνο κατάφερα και είδα )! Με τον barlow θα καλυφθώ? Φαντάζομαι ότι όσο περισσότερα στρώμματα γυαλιού μεσολαβούν τόσο χειρότερο θα είναι για την παρατήρηση..

 

Το νεφέλωμα το είδα κάπως έτσι

[/img]

 

orion.jpg.cba51906bdd3d8e13c611e1837856de9.jpg

Νεφέλωμα Ωρίωνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και καλο Barlow να παρεις θα χρειαστεις κι ενα καλυτερο προσοφθλαμιο απο αυτα που εχεις τωρα .

 

Για το νεφελωμα θα βοηθουσε καποιο φιλτρο για τη φωτορυπανση .(προτιμοτερος ο σκοτεινος ουρανος :mrgreen: ) .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς τον

1. Η παρατήρηση του Αρη μου έδωσε μια εικόνα σφαίρας στον φακό μου (που ξεχώριζε απο τα αστέρια σε μέγεθος και ήταν πιο στρογγυλό το είδωλο) αλλά δεν κατάφερα να δώ καμία λεπτομέρεια!! Χρηιμοποιησα τον 10mm! Έιναι θέμα μεγέθυνσης (χρειάζομαι άλλο φακό ή κάποιον barlow?) ή μήπως κάποιο φίλτρο?

Δυστυχώς έτσι! Ο Αρης είναι δύσκολος στόχος κυρίως λόγω μεγέθους. Μην περιμένεις σπουδαία πράγματα απο φίλτρα. Οι μεγεθύνσεις θα παίξουν τον μεγαλύτερο ρόλο, σε συνδιασμό με την εγγύτητα του και το seeing

 

2. Το νεφέλωμα του Ωρίωνα το είδα μεν αλλά φαινόταν αρκετά "αραιό"! Έτσι πρεπει να φαίνεται?

Έτσι και πάλι. και μην παλαίψεις με τρελλές μεγεθύνσεις αυτή τη φορά. Τα DSO τα τρώει η μεγέθυνση. Καί πάλι το seeing και η θέση (τώρα πιά ξέχνα τον) είναι οι καθοριστικοί παράγοντες

 

3. Με ενδιαφέρει αρκετά η πλανητική παρατήρηση για αρχή και ενδιαφέρομαι να αγοράσω εξοπλισμό ώστε να έχω καλύτερο αποτέλεσμα! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πού πρέπει να επενδύσω για αρχή: σε κάποιο ποιοτικό προσοφθάλμιο ή σε φακό barlow? Αυτή τη στιγμη είμαι διατεθιμένος να ξοδέψω γύρω στα 120euro! Σκεφτόμουνγια τον barlow x2 της Televue ( ή μήπως τον x3 )?

Καλύτερα τον χ2, κυρίως γιατί ο χ3 σου στερεί επιλογές. Με 120Ε μπορείς να πάρεις μόνο 1 πράγμα και θα έλεγα τον Barlow, αν και με τους προσοφθάλμιους που έχεις μάλλον θα ψιλοταλαιπωρηθείςς. Για πλανητική καλοί είναι και οι ορθοσκοπικοί, βάλτους στο πλάνο για επόμενη αγορά.

Φιλικά

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και η επιλογή του μπαρλοου ειναι σχεδον μονοδρομος στην φαση που βρισκεσαι, θα ειθελα να συνεισφερω στην κουβεντα με μια επιλογή που δεν την βλέπω να "παιζει" πολύ, αν και εμενα με εχει βολέψει αφανταστα για μεγαλες μεγενθύσεις : τα πλανητικά προσοφθάλμια Burgess Optical / TMB Planetary : http://www.burgessoptical.com/EPs/Planetary.html .

Φτηνά αλλά παρόλα αυτά ειμαι απολυτα ικανοποιημένος με την αποδωσή τους. Για την ακρίβεια εχω αγορασει το αντιστοιχο skywatcher από εδω http://www.tetontelescope.com/index.php?cPath=23_56 και δεν το μετάνοιωσα ουτε στιγμή. Δεν ειναι TV αλλά για $45 ειναι πολύ ανωτερο απο τα συνήθη προσοφθαλμια και παίζει μια χαρά στην πλανητική (ιδιως αν βρεις αυτο με το μαυρο βαρελακι ή βαψεις το ασημι για τις -οποιες, μικρες- αντανακλάσεις). Εχω δει τον Δια με το 8" και το 3.5mm (342χ) και μου εφυγε η μαγκια - δεν ειχα παρει τετοια αποδωση απο το οργανο σε τετοιες μεγενθυσεις μεχρι εκεινη την στιγμη. Και ολα αυτα με ανετο eyerelief και καλό πεδίο, παρά το τοσο γυαλί.

Και ενα review : http://www.cloudynights.com/documents/Burgesstmb.pdf

 

Απλα μια φτηνη αλλα καλη λυση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες και καλές παρατηρήσεις!!!! Εγώ για πρώτη αγορά θα έπαιρνα ένα προσοφθάλμιο zoom (έχω τον Hyperion αλλά δεν έχω δοκιμάσει και άλλους για να έχω γνώμη) .

Όταν είχα αγοράσει το τηλεσκόπιο είχα επενδύσει σε εξοπλισμό κτλ με αποτέλεσμα να τρώω πολύ χρόνο στην προετοιμασία. Χρόνο που δεν είχα βέβαια καθώς δεν έκοβα από την δουλεία αλλά από την παρατήρηση!!

Από τότε που αγόρασα τον ζουμ παίρνω το τηλεσκόπιο έναν χάρτη και αυτόν και περνάω πραγματικά τις ώρες μου πολύ πολύ ευχάριστα

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Λεω να αγοράσω για αρχή τον barlow 2x της Televue που δεν νομίζω να πάει ποτέ χαμένος και ύστερα να δω για άλλα προσοφθάλμια!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγω φιλε μου το ιδιο "προβλημα" και τις ιδιες αποριες εχω.Αλλα θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους ποια ειναι η διαφορα των barlow 2x της TV σε σχεση με αυτον της celestron που κοστιζει και περισσοτερο,και ποια ειναι διαφορα με αυτον της skywatcher που ειναι και ι πιο φτηνος..

Ευχαριστω!!!

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ ποια ειναι η διαφορα των barlow 2x της TV σε σχεση με αυτον της celestron που κοστιζει και περισσοτερο,και ποια ειναι διαφορα με αυτον της skywatcher που ειναι και ι πιο φτηνος..

Ευχαριστω!!!

 

Οι δύο πρώτοι έχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους, και βεβαια προηγείται ο TV, πως να το κρύψωμεν άλλωστε!

Μακρυά απο ρον Skywatcher! Τον είχα, και δεν λέει μία, μαυρίζει ο τόπος. Ο γενικός κανόνας λέει: Ο Barlow ή είναι ακριβός, ή είναι για πέταμα

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα καλο προσφθαλμιο σαν τον ορθο 6 μμ ειναι καλιτερο απο διπλασιαστη .τελικα θα σου προτινα προσοφθαλμια και μαλιστα μην τσιγουνευτης αγορασε καλα ο διπλασιαστης καλο ειαν νατον εχεισ αλλ να ξερεις οτι οσο λιγοτερα γυαλια τοσο καλητερα

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης