Jump to content

Αλλαγη εστιαστη.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα astrovoxητες....

 

Εχω προβλημα με τον εστιαστη του 120 ED και δε τραβαει καθολου στην ανηφορα....!!!

Με λιγα λογια μονο προς τα κατω παει μονος του.... αν θελω να παει προς τα μεσα πρεπει να σπρωξω με το χερι μου.....

Μου εχουν σπασει τα νευρα και δε μπορω να καταλαβω τι φταιει και τα εχει παιξει ετσι μεσα σε 2.5 χρονια.

 

Περιμενω καμια προταση για αγορα καλυτερου αν ξερει κανεις.... και τι πρεπει να προσεξω κατα την αλλαγη?

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κίνηση ενός εστιαστή τύπου crayford βασίζεται εξολοκλήρου στην τριβή. Η τριβή ρυθμίζεται με συγκεκριμένα βιδάκια (άλεν) κι ο εστιαστής μπορεί να γίνει από πολύ «ελαφρύς» ως πολύ σφιχτός. Με την κατάλληλη ρύθμιση γίνεται να μην ολισθαίνει προς τα πίσω μόνος του όταν έχει βάρος. Ψάξε προσεκτικά τις ρυθμίσεις του και το τι κάνει η κάθε μία και θα μπορέσεις να τον φέρεις εκεί που θέλεις. Περισσότερα από κάποιον που έχει στα χέρια του έναν ίδιο εστιαστή.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ολισθαινει μονος του...... το προβλημα που εχει ειναι οτι οταν γυρνας το βραχιονα για να μαζευτει αυτος δεν ανταποκρινεται. Οποτε γυρνας εσυ αλλα αυτος μενει στασιμος.
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Στεφανος εχει δικιο για τις βιδες ψαχτο λιγο να δεις τι κανει η καθε μια [-(

Οπως και να εχει ελπιζω αυτα τα Link να σε βοηθησουν :D http://astronomy.abigbluesky.com/index.php/articles/how-toos/52-technical/79-tuning-up-a-synta-crayford-focuser

 

http://www.agenaastro.com/Articles.asp?ID=179

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ολισθαινει μονος του...... το προβλημα που εχει ειναι οτι οταν γυρνας το βραχιονα για να μαζευτει αυτος δεν ανταποκρινεται. Οποτε γυρνας εσυ αλλα αυτος μενει στασιμος.
...επειδή η τριβή μεταξύ του άξονα που περιστρέφεις και των τμημάτων (ή των μεταλλικών σφαιρών) όπου εδράζεται δεν είναι πιά αρκετή για να τα/τις προωθήσει. Με μια βαριά φωτ. μηχανή ή άλλα βαριά αξεσουάρ θα ολισθήσει και προς τα πίσω. Μόνη λύση η ρύθμιση των κατάλληλων βιδών (στους καλούς εστιαστές οι βίδες είναι πολλές και για να καταλάβεις τι κάνει ή κάθε μία πρέπει να τον κάνεις ολίγον ...βίδες.) 'Ομως το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει όταν τον συναρμολογήσεις/ρυθμίσεις σωστά.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω.... θα προσπαθησω τοτε πειραζοντας τις βιδες να βγαλω ακρη με τον υπαρχον αν γινετε.
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης