Jump to content

Κατασκευή επιπρόσθετης βάσης Dob 8"


aagios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρίες και Κύριοι...

 

Μετά από σκέψη του τι χρειάζετε για να με βοηθήσει στην παρατήρηση, κατασκεύασα μία επιπρόσθετη βάση για το Dob 8".

 

Τα υλικά μου είναι τα εξής:

 

1. Δύο κομμάτια ξύλου κόντρα πλακέ θαλάσσης σχήματος κύκλου με διάμετρο Φ=52

2. Τέσσερις ξύλινοι αποστάτες μήκους 15cm

3. Οχτώ ξυλόβιδες φρεζάτες διαμέτρου 4Χ10

 

Τα εργαλεία που χρειάζομαι είναι:

 

1. Δραπανοκατσάβιδο με τρυπάνι 5cm

2. Χαρακάς και γωνιά

3. Μαγνητική μύτη για βίδωμα για το δραπανοκατσάβιδο Philips #2

 

 

 

συνέχιζεται.....

 

002.thumb.jpg.30f1118445938ff9a7c61c722ef4ae77.jpg

Υλικά Βάσης

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επόμενη κίνηση μου είναι να πάρω τα κέντρα πάνω στο ξύλο, για τους τέσσερις αποστάτες...

 

005.thumb.jpg.5d0ff0daff382326923c5ffcef589705.jpg

Κέντρα 2

 

004.thumb.jpg.6e98e8ea4416a342dd642b514d1cc9e9.jpg

Κέντρα

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού βρώ τα κέντρα, κάνω τρύπες - οδηγούς πάνω στα δύο ξύλα, έτσι ώστε να βιδώσω πιό εύκολα τους αποστάτες μου.

 

015.thumb.jpg.fbbf1edce3c6f6852ccb06deafa801cf.jpg

Βίδωμα Βάσης 2

 

014.thumb.jpg.57c26936147ddfc8116714b9c4902fbb.jpg

Βίδωμα Βάσης

 

012.thumb.jpg.feeb9f9c68b3932e6cd125f9d52cab85.jpg

Οδηγοί 2

 

013.thumb.jpg.9347ead678aa52a5ff0c1bf598c09c1b.jpg

Οδηγοί

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τέλος ολοκληρώνω το έργο μου......

 

022.thumb.jpg.090cbb2d3b8a0b9aab789f2daef60e41.jpg

Τελική Φάση 5

 

021.thumb.jpg.33c5965b980f9951a7ed6f6af9dddba7.jpg

Τελική Φάση 4

 

020.thumb.jpg.c8eb2d9fd900e9a59e5cdabafaffff71.jpg

Τελική Φάση 3

 

019.thumb.jpg.64ebf6ba1c03b5dfca122c4e884a0a30.jpg

Τελική Φάση 2

 

018.thumb.jpg.baa8f7172d727bb440761615b199d254.jpg

Τελική Φάση 1

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι κερδίζω....

 

Πρώτα απ'όλα ύψος ( + 19cm). Άρα λιγότερο σκύψιμο και κατά συνέπεια λιγότερα βάσανα.

 

Επιπλέον...

Σε εξωτερικούς χώρους δεν λερώνω την βάση του κατασκευαστή. Έτσι έχω το Dob πάντα καθαρό που σημαίνει για μένα όχι μουρμούρες από την γυναίκα μου!

Μεταξύ των 2 ξύλων, έχω αρκετό αποθηκευτικό χώρο. Έχω σκοπό μελλοντικά να κλείσω τον ενδιάμεσο κενό χώρο και να βάλω ένα ντουλάπακι για να αποθηκεύω τα προσοφθάλμια μου και ότι άλλο χρειάζομαι...

 

Τέλος θα προστεθούν 4 πόδια κωνικού σχήματος αν βρώ ή πόδια ερμαρίων, για να σταθεροποιείται η βασή καλύτερα σε ανώμαλο έδαφος.

 

image1.jpg.8334a274fdebed7bc1ad41278db8e038.jpg

Πόδια ερμαρίων

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρη ωραία η βάση σου! =D>

Θα πρότεινα να την περάσεις και με κάποιο υλικό που θα κάνει το ξύλο πιο ανθεκτικό στην υγρασία, αν δεν το έχεις σκεφτεί ήδη. Ξέρω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, απλώς δεν ξέρω πιο ακριβώς είναι.

 

Πόσο σου κόστισε η όλη κατασκευή; Την δοκίμασες για ευστάθεια και τα σχετικά; Πες καμιά εντύπωση..

Με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ και εμένα μια τέτοια κατασκευή για το 12" το οποίο έχει βάση με 65cm διάμετρο..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά εμένα μου κόστισε μόνο 10,00€.... όσο έκαναν τα ξύλα (από φίλο σε πολύ φιλική τιμή).

Τώρα το υλικό είναι κόντρα πλακέ θαλάσσης και είναι αρκετά ανθεκτικό από την μάνα του. Φυσικά αν πέσει ένα λουστράρισμα θα γίνει ακόμα καλύτερο.

 

Όσον αφορά την ευστάθεια του... δώσε μου χρόνο και θα σου απαντήσω αύριο. Μόλις το τελείωσα.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος θα προστεθούν 4 πόδια κωνικού σχήματος αν βρώ ή πόδια ερμαρίων, για να σταθεροποιείται η βασή καλύτερα σε ανώμαλο έδαφος.

Τρία ποδαράκια πρέπει να βάλεις κ όχι τέσσερα.Ωραίες αυτές οι κατασκευές κ πολύ πρακτικές αλλά προσθέτουν ταλαντώσεις που κανονικά δεν έχει το τηλεσκόπιο.Ελπίζω εσύ φίλε μου να μην έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού έκανες την κατασκευή μόνο και μόνο για να πάρει ύψος το τηλεσκόπιο γιατί δεν την έκανες τετράγωνη με ροδάμια από κάτω για να μην έχεις τις ταλαντώσεις που πιστεύω ότι θα έχεις σίγουρα.
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Για να είμαι ειλικρινής αυτό δεν το είχα δει!!!!

Πολύ όμορφη δουλειά και προσεγμένη. Σε αντιστοιχία η βασή μου είναι πολύ λιτή. Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση για το δικό μου ύψος, ήθελα κάτι πιο χαμηλό από την κατασκευή σου.

 

Πάντως και πάλι μπράβο!

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη και Χρήστο...

 

Αρχικά ευχαριστώ (Παναγίωτη) για την παρατήρηση του όσον αφορά τα πόδια! Ναι πρέπει να μπούν 3 και ΟΧΙ 4 στην βάση της κατασκευής.

 

Και οι δύο σας μου τονίζεται ακόμα το θέμα της "ταλάντωσης" και έχω τρομοκρατηθεί!!!! Χωρίς τα πόδια μόλις την δοκίμασα και δεν υφίσταται θέμα ταλάντωσης. Οι αποστάτες είναι 15cm και συνολικά η κατασκευή είναι πολύ στιβαρή (πάντα χωρίς τα πόδια). Αύριο θα κάνω και 3 τρύπες στο πάνω μέρος έτσι ώστε να θηλυκώνει η βάση του Dob και να μην έχει φόβο να πέσει.

 

Τώρα όσον αφορά τα επιπλέον 3 πόδια... δεν ξέρω ίσως εκεί να υπάρχει πρόβλημα!!!

 

Ίδωμεν.....

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οι δύο σας μου τονίζεται ακόμα το θέμα της "ταλάντωσης" και έχω τρομοκρατηθεί!!!! Χωρίς τα πόδια μόλις την δοκίμασα και δεν υφίσταται θέμα ταλάντωσης. Οι αποστάτες είναι 15cm και συνολικά η κατασκευή είναι πολύ στιβαρή (πάντα χωρίς τα πόδια). Αύριο θα κάνω και 3 τρύπες στο πάνω μέρος έτσι ώστε να θηλυκώνει η βάση του Dob και να μην έχει φόβο να πέσει.

 

Τώρα όσον αφορά τα επιπλέον 3 πόδια... δεν ξέρω ίσως εκεί να υπάρχει πρόβλημα!!!

 

Ίδωμεν.....

Αν η κατασκευή σου είναι στιβαρή κ δεν έχει στρεβλώσεις δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.ΤΑ πόδια στη θέση σου θα έκανα πολύ μικρά.2-3 πόντους

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν....

 

Έγιναν δοκιμές. Ο Παναγιώτης το έθεσε σωστά. Τα πόδια ερμαρίων είναι άκυρα! Δημιουργούν ταλαντώσεις και είναι απαράδεκτα! Το dob παει σαν "βαπόρο".

 

Λύση υπάρχει και δοκιμασμένη πλεόν. Τρία ποδαράκια από σκληρό λάστιχο ή καουτσούκ πάχους 5cm και ύψους 3,5cm μπήκαν στην βάση της κατασκευής.

Ταυτόχρονα έγιναν και τέσσερις τρύπες στην έδρα (τρείς + μία στο κέντρο), όπου θηλυκώνουν τα ποδαράκια που έχει η βάση Dobson του τηλεσκοπίου.

 

Με αυτόν τον τρόπο οι ταλαντώσεις μειώθηκαν στο ελάχιστο! Ναι τώρα μπορώ να πώ ότι η βαση είναι ιδανική και προτεινόμενη.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Το τελευταίο καιρό άρχισε να παραπονιέται η μέση μου κι ο αυχένας μου από την άβολη στάση που έπαιρνε το σώμα μου όταν παρατηρούσα στο ζενίθ με το τηλεσκόπιο . Αποφάσισα λοιπόν να φτιάξω ένα τραπεζάκι που θα ανύψωνε το τηλεσκόπιο κατα 30 εκατοστά ετσι ώστε να έρθει ο εστιαστής περίπου στο ύψος του ματιού μου. Ψάχνοντας στο φόρουμ έπεσα εδώ και η συγκεκριμένη κατασκευή του φίλου aagios μου έκανε εντύπωση. Έτσι λοιπόν το φτιαξα! Πήρα δύο φύλλα κοντρα πλακε θαλάσσης με διάμετρο 60 εκατοστά και τέσσερις αποστάτες με διαστάσεις ΜηκΧΠλατΧΥψος 10χ10χ20. Αν και φαίνονται αρκετά χοντροί είναι πολύ ελαφριοι γιατί είναι από ξύλο λεύκας. Αφού βιδώθηκαν τα δύο φύλλα μεταξύ τους μπήκαν από κάτω τέσσερα ποδαράκια . Ανοίχτηκαν επίσης τρύπες στο πάνω μέρος για να εφαρμόζει καλά η βάση του τηλεσκοπίου. Τελικά το τηλεσκόπιο ανυψώθηκε στα 27 εκατοστα και πλέον έχει γίνει πολύ ξεκούραστη η παρατήρηση. Το αποτελεσμα ήταν εξαιρετικό. Οι κραδασμοί αποσβένονται μέσα σε 1-2 δευτερόλεπτα. Το κόστος της όλης κατασκευης ανέρχεται στα 25 ευρώ.

1875176937_AA075.thumb.jpg.0b660e5834e33dbd951237ff43f3b1a3.jpg

1842891207_AA080.thumb.jpg.d7d8c2a74065309c8a4edb6f41e4cb47.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρη ωραία η βάση σου! =D>

Θα πρότεινα να την περάσεις και με κάποιο υλικό που θα κάνει το ξύλο πιο ανθεκτικό στην υγρασία, αν δεν το έχεις σκεφτεί ήδη. Ξέρω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, απλώς δεν ξέρω πιο ακριβώς είναι.

 

Πόσο σου κόστισε η όλη κατασκευή; Την δοκίμασες για ευστάθεια και τα σχετικά; Πες καμιά εντύπωση..

Με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ και εμένα μια τέτοια κατασκευή για το 12" το οποίο έχει βάση με 65cm διάμετρο..

 

Τάσο εχεις σκευτει να κανεις καποια αλαγη στη βαση του 12''?

γιατι και εγω σκευτομουν αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αξιζει,και το υψος που εχει μαμα μου εχει πεσει κουτι.

SK DOB 12'''' :arrow: Όταν πετύχει το CERN και δημιουργηθεί μια μαύρη τρύπα ελπήζω να αλλάξουμε τροχιά για να δούμε πράγματα που δεν ειχαμε φανταστεί... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά την βλέπω την βασή. Μπράβο!!

Το γεγονός είναι ότι δεν χρειάζεται πλέον πολύ σκύψιμο! Είναι ιδανική για μας τους νέους!

 

Και πάλι μπράβο! =D> =D> =D>

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ααααα τα ποδαράκια 3 και όχι τέσσερα!

Έχει δοκιμαστεί - υποθεί στο θέμα παραπάνω και είναι το ιδανικό για τους κραδασμούς και την σταθερότητα!

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

rofos αυτό το χώμα με στοιχειώνει. Χώμα απ' το ποδήλατο , χώμα απ' τα παπούτσια , χώμα και απ' το τηλεσκόπιο!!Έλεος!

 

Τι έχει η ηλικία μας φίλε aagios??:-$

 

Εννοείται πως είμαστε νέοι. Εντάξει έχουμε 1 χιλιοστό μικρότερη "κόρη εξόδου οφθαλμού' , λίγο αστιγματισμό , λίγη μυωπία αλλά κατα τ' αλλα νεότατοι!!! :D

 

Σχετικά με τα ποδαράκια νομίζω πως είναι εύκολο αν παρατηρείς σε ανώμαλο έδαφος να βρεις μια επίπεδη επιφάνεια στο χώμα ή να την σιάξεις λιγάκι με το πόδι. Με 4 ποδαράκια δεν είναι τόοσο δραματικά τα πράγματα. Εγώ προσωπικά έχω μεινει ικανοποιημένος απ' την κατασκευη και σε ευχαριστώ για την ιδέα. Την προτείνω σε όλους τους ντομπσονάδες ανεπιφύλακτα.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο εχεις σκευτει να κανεις καποια αλαγη στη βαση του 12''?

γιατι και εγω σκευτομουν αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αξιζει,και το υψος που εχει μαμα μου εχει πεσει κουτι.

 

Ναι, εδώ και καιρό βασανίζομαι από το ίδιο πρόβλημα με τον Θανάση, σκύβω υπέρμετρα και πιάνομαι ολόκληρος! Αυχένας, πλάτη παραπονιούνται εντόνως...άστα! Είμαι και 1,90cm ύψος γι'αυτό, αν δεν είσαι τόσο και σε βολεύει η μαμίσια βάση με το ύψος της....κάτσε στα αυγά σου, είσαι από τους τυχερούς! Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το συζητάς.

Εγώ είμαι που πρέπει να κάνω μια ίδια βάση με του Θανάση, για να κερδίσω αυτούς τους έξτρα πολυπόθητους 30-35 πόντους και να έρθει στο ύψος του ματιού μου περίπου αν όχι ακριβώς. Αν είχα 16" δεν θα είχα αυτό το πρόβλημα, είναι ακριβώς στα μέτρα μου...όμως... :roll: :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι προβλημα.. εγω 1,85 ειμαι. τωρα μολις που το κοιταξα, απεχω πολυ απο τον εστιαστη αλλα να σου πω την αληθεια δεν το ειχα προσεξει..

μεχρι τωρα εχω γινει ένα με το τηλεσκοπιο , δεν με κουραζει

να καταλαβεις ουτε καρεκλακι παρατηρησης δεν εχω, αλλα το σωμα θελει να καθεσε σωστα κατα την παρατηρηση ωστε να μην πιαστης.

 

 

παντος αν φτιαξεις βαση μια καλη προταση ειναι να φτιαξεις μια ησημερινη κατω απο την dob βαση την οποια θα εχεις δει πολλες συζητησεις εδω μεσα..

 

αυτη εγω σκευτομουν να φτιαξω αλλα εγω μαλλον θα θελω σκαλα :D οποτε καλα ειναι και ετσι!

SK DOB 12'''' :arrow: Όταν πετύχει το CERN και δημιουργηθεί μια μαύρη τρύπα ελπήζω να αλλάξουμε τροχιά για να δούμε πράγματα που δεν ειχαμε φανταστεί... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως και με ενα καρεκλακι σωστου υψους μια χαρα βολευομαι εγω και καθιστος!

 

προφανως ομως υπαρχει προβλημα για στοχους στο ζενιθ :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντος αν φτιαξεις βαση μια καλη προταση ειναι να φτιαξεις μια ησημερινη κατω απο την dob βαση την οποια θα εχεις δει πολλες συζητησεις εδω μεσα..

 

αυτη εγω σκευτομουν να φτιαξω αλλα εγω μαλλον θα θελω σκαλα :D οποτε καλα ειναι και ετσι!

 

Τι εννοείς ?? Σφήνα στη ξύλινη βάση του Dob??

Κάτι τέτοιο δηλαδή??

 

http://www.haven.k12.pa.us/orfft/wedge.html

 

δεν είναι άσχημη ιδέα...

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης