Jump to content

Μετατροπέας low profile για 2" εστιαστή skywatcher?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρό τώρα σκέφτομαι ένα θεματάκι και δεν ξέρω πώς να το λύσω. Το 8ιντσο dob skywatcher που έχω έχει crayford εστιαστή αλλά ο εστιαστής αυτός ενώ είναι πολύ στιβαρός, έχει μία ιδιοτροπία. για να βάλεις 2ιντσο προσοφθάλμιο, πρέπει να βάλεις μετατροπέα. Για να βάλεις 1.25" προσοφθάλμιο, πρέπει να βάλεις άλλο μετατροπέα. Όταν λοιπόν φωτογράφιζα με την DSLR με αυτό, τον 1,25" μετατροπέα τον ξεβίδωνα και το ένα κομμάτι βίδωνε πάνω στο T-ring και η μηχανή εστίαζε σχεδόν τέρμα μέσα, όλα καλά.

 

Τώρα όμως, θέλω να δοκιμάσω το νευτώνειο μαζί με τον κορέκτορα της baader που διορθώνει την κόμη. Αυτός όμως είναι 2 ιντσών στην κάτω πλευρά που πρέπει να μπει στον εστιαστή. Για να το βάλω όμως, πρέπει να προσθέσω και τον 2ιντσο μετατροπέα που είπα στην αρχή και μετά το σύστημα πάει πολύ έξω και δεν εστιάζει. Ο εστιαστής δηλαδή δεν βγάζει 2 ίντσες από την αρχή, αλλά πρέπει να μπει ο μετατροπέας που μεταφέρει το σύστημα 4-5 εκατοστά περίπου πίσω. Σκέφτομαι να κόψω τον δικό μου μετατροπέα αλλά δεν ξέρω αν και πάλι καταφέρω να τον κάνω τόσο κοντό, θα τον χαλάσω και πρέπει να ανοίξω και πάσα για βίδες που συγκρατούν το 2ιντσο πράμα που θα μπαίνει μέσα. Ζόρικο.

 

Πού μπορώ να βρω έναν μετατροπέα ίδιο που να είναι πολύ κοντός; Ή τί άλλη πατέντα μπορώ να κάνω;

 

 

ΥΓ: Ελπίζω να καταλάβατε τί εννοώ

estiastis.jpg.11a6d35649bb80f102cf746bb522842c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και το βλέπω λιγο ζορικο χωρις να αλαξεις εστιαστη ή/και να μετακινησεις το 1ον, δεν ανεβαζεις 2-3 φωτο, τον εστιαστή χωρίς τους ανταπτορες, και τον ανταπτορα σε 2" μονο του, ή δυνατον με διαστασεις υψους στο καθενα ;

 

Αν και εγω στην ιδια περιπτωση στο 8" ειχα τελικα αλλαξει τον εστιαστή με ενα GSO low profile για να κερδισω τα επιπλέων χιλιοστα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανεβάζω 3 φώτος

 

IMG_3038.thumb.jpg.124e4256af1e0be09788debbe1c92952.jpg

Ο μετατροπέας από κάτω

 

IMG_3037.thumb.jpg.06f05934afd3512aafbc733b98a21a74.jpg

Ο μετατροπέας από πάνω

 

IMG_3036.thumb.jpg.c103aae49befc09c230c99620db22337.jpg

Εστιαστής χωρίς μετατροπέα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο ο Corrector δεν μπαινει στον εστιαστη χωρις τον μετατροπέα;;

Ο εστιαστης σου δεν ειναι 2"ιντσος;; τι ειναι 3" ιντσες;;

 

 

Αν και βλεπω, να πηγαινεις για νεο εστιαστη...

Μηπως υπαρχει καμια πατεντα να βάλεις τον Corrector χωρις τον μετατροπέα :-k

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωχ, ζορικα τα πραγματα.

Πιασε χαρακακι και μετρα:

 

με την καμερα απευθειας στον εστιαστη, στο σημειο που ηδη ξερεις οτι εστιαζει, ποση ειναι η αποσταση απο την σωλήνα ως το εστιακο επιπεδο της καμερας ; (ειναι πανω στο σωμα σημαδεμενο σαν Φ )

Αυτος ειναι ο διαθεσιμος χωρος σου αν δεν αλλαξεις τον εστιαστη/μετακινησεις το 1ον. Εκει μεσα πρεπει να τα βολεψεις ολα. Οπως το κοβω με το ματι απο τις φωτογραφιες μαλλον δεν γινεται, ακομη και με πατεντα, εκτος αν βαλεις και μπαρλοου για να πας το σημειο εστιασης ποιο εξω (ασε καλυτερα). Τον χωρο στον τρωει το υψος στο σωμα του εστιαστη.

Επιπροσθετα, ο corrector πρεπει να ειναι σε συγκεκριμενη αποσταση απο το εστιακο επιπεδο; αν ναι τοτε ζοριζουν ακομη ποιο πολυ τα πραγματα.

Για κατι τετοια εγω το παρατησα το Νευτωνιο για φωτογραφιση....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως ο MPCC της Baader σηκώνει το <παλιό> σημείο εστίασης ποιο πάνω και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έτσι ακριβώς πωλείται και το 8/F4 της gso και έχω δει τρελές φωτογραφίες από αυτό.

 

www.baader-planetarium.com/pdf/mpcc_e.pd (δεύτερη σελίδα)

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω Μάνο αν θα σου λύσει το πρόβλημα με τους έξτρα πόντους, αλλά ένα 2ιντσο Baader Clicklock σαν και αυτό που έβαλα κι εγώ θα σε κάνει να ξεφορτωθείς τον ψηλό αντάπτορα μια και καλή. :wink:

 

Γενικά μπορείς να το εφαρμόσεις σαν μόνιμη λύση όπως κάναμε και εμείς με τον Χρήστο από την Χαλκίδα (ΣΕΙΡΙΟΣ1978) και θα έχεις και μόνιμη υποστήριξη για 2ιντσα προσοφθάλμια με φοβερό κράτημα σαν βράχος. Επίσης το όλο σύστημα με τα Clicklock και τους αντάπτορες ψάξτο, δες και τον μειωτή που έχει η Baader από 2" σε 1.25, εγώ τον πήρα έξτρα γιατί είχα ανάγκη για backfocus με τους ορθοσκοπικούς και το 1.25" clicklock που κάθεται πάνω στο 2ιντσο. Έβαλα αυτόν το μειωτή και λύθηκε το πρόβλημά μου, κέρδισα τους πόντους που ήθελα προς τα κάτω. Ο συγκεκριμένος μειωτής είναι από τα ποιοτικότερα εξαρτήματα που έχω πιάσει στα χέρια μου σε φινίρισμα και μηχανική ακρίβεια...

 

Είναι σύστημα με πολλαπλούς αντάπτορες που προορίζονται και για φωτογραφική χρήση, ρίξτου μια ματιά οπωσδήποτε. Η ποιότητά των εξαρτημάτων είναι Γερμανική...άλλο πράγμα!

 

Διάβασε πως το έκανε ο Χρήστος στον εστιαστή του εδώ

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12114

 

Παίρνεις το S57 2" Clicklock και σου ανοίγει Μ54 βόλτες ένας μηχανουργός πάνω του και το βιδώνεις κατευθείαν πάνω στον εστιαστή χωρίς μεσάζοντες! :mrgreen:

 

Έχω την αίσθηση ότι θα σου λύσει το πρόβλημά σου η παραπάνω υλοποίηση... :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης