Jump to content

αστροφωτογραφίες με παιδαγωγικό ενδιαφέρον


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια σε όλους τους φίλους με τροποποιημένες webcam που έχουν επιδοθεί αυτόν τον καιρό στη φωτογράφηση νεφελωμάτων.

 

Προσέξτε στη δεύτερη φωτογραφία του Μ17 που δημοσίευσε ο Σάκης - επάνω αριστερά - την ημιτονοειδή καμπύλη που σχημάτισε ένα θερμό pixel της ΑΤΙΚ. Μας επιτρέπει να συμπεράνουμε τα εξής:

 

(α) Το αποτέλεσμα προέρχεται από την πρόσθεση 22 φωτογραφιών

(β) Δεν πραγματοποιήθηκε ικανοποιητική πολική ευθυγράμμιση πριν από τη φωτογράφηση

(γ) Το περιοδικό σφάλμα της GP που χρησιμοποιεί ο Σάκης ανέρχεται στα +/- 10,5 δευτ. ( με επιφύλαξη +/- 1 δευτ.)

 

Επισυνάπτω το τμήμα της φωτογραφίας στην οποία αναφέρομαι και αποκάτω μια δική μου προσπάθειά αισθητικής βελτίωσης της φωτογραφίας του Σάκη.

 

Είμαστε νομίζω σε καλό δρόμο...

 

Γιάννης

sakisPE.jpg.17ae4745cc066cdb843edff67b4f24de.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Γιάννη, πράγματι με κάποιες βελτιώσεις τεχνικής είμαι σίγουρος ότι το επίπεδο της αστροφωτογράφησης βαθύ ουρανού στο φόρουμ θα ανέβει πολύ.

Ήδη εσείς μας δώσατε μια ιδέα.

Θα θέλαμε όμως και αναλυτικές προτάσεις για το πως μπορούμε να βελτιωθούμε τόσο στη λήψη, όσο και στην επεξεργασία.

Π.χ. Με ποιο τρόπο βελτιώσατε την παραπάνω εικόνα?

Εντύπωση μου έκανε η μείωση της εμφάνισης του περιοδικού σφάλματος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία,

Δεν ήταν το περιοδικό σφάλμα που χαλούσε τα περιγράμματα των άστρων στην περίπτωση αυτή. Το περιοδικό σφάλμα αποδεικνύεται αρκετά μικρό ώστε να επιτρέπει άνετα πολλαπλές εκθέσεις 60-90 δευτερολέπτων (κάτι τέτοιο υποθέτω ότι χρησιμοποίησε ο Σάκης). Η επιμήκυνση των άστρων στη φωτογραφία του είναι κατά απόκλιση λόγω της κακής πολικής ευθυγράμμισης. Εγώ "συμπίεσα" απλά τον κάθετο άξονα της φωτογραφίας με "resize" για να γίνουν τα άστρα πιο κυκλικά και έπαιξα λίγο με τα "levels" το "colour balance" το "despeckle" και το "unsharp masking" στο photoshop. Η περιστροφή της φωτογραφίας βοηθάει να καταλάβει κανείς γιατι το Μ17 ονομάζεται νεφέλωμα του Κύκνου.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Οσοι απο την παρεα ενδιαφερονται να μετρησουν και να διορθωσουν το περιοδικο σφαλμα τους, ισως αξιζει τον κοπο να ριξουν μια ματια στο λογισμικο PEMPro ... δειτε http://www.ccdware.com/products/ ...

 

Εγω περιμενω τον κωδικο για την δοκιμη 30 ημερων. Εχω διαβασει πολλα καλα λογια για το συγκεκριμενο λογισμικο. Ο φιλος ο Νικος Πασχαλης καταφερε να ανεβασει το περιοδικο σφαλμα στη βαση του απο 7 στα 55 δευτερα?! :o

 

Φυσικα, προυποθεση ειναι οτι ο ενδιαφερουμενος εχει βαση που επιτρεπει PEC!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κύριε Αντώνη,

πράγματι πολύ ωραία η παρουσίαση του λογισμικού PEMPro στη σελίδα που υποδεικνύετε, πως είναι όμως δυνατό αντί να περιορίσει το περιοδικό σφάλμα στην περίπτωση του Νίκου Πασχάλη να το οκταπλασίασε ???

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριε Γιαννη,

 

Υπαρχει συντονισμος μεταξυ το λογισμικο και την κινηση του worm εφοσον καταγραφουμε τις απαιτουμενες διορθωσεις για καθε σημειο του worm. Πιστευω οτι με καποιο τροπο χαθηκε αυτος ο συντονισμος και οι διορθωσεις πισω στο PEC ηταν σε λανθασμενο σχετικο χρονο. Κατι αλλο που ειναι ιδιαιτερα κρισιμο ειναι η σωστη αναφορα στον αριθμο δοντιων στις ρυθμισεις του λογισμικου ωστε να επιτρεψει τον σωστο υπολογισμο περι της περιοδου του καθε worm.

 

Με αγωνια περιμενω να λαβω τον κωδικο για δομικη 30 ημερων ωστε να κανω και εγω μια δοκιμη με τη βαση μου (Losmandy G11). Εχω διαβασει αρκετες αναφορες οπου το συγκεκριμενο λογισμικο κατεβασε το περιοδικο σφαλμα στο 0,1 με 0,2 δευτερα!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης