Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ για deep sky φωτογραφικη μηχανη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το 12'' lx 200 meade .ολα καλα και ολα ωραια αλλα ειμαι λιγο μπλεγμενος οσο αφορα τις deep sky φωτογραφιες. πριν μερες προσπαθησα να τραβηξω star trails με την nikon d100 αλλα μου εβγαλε dark noise σε εκθεσεις 15 λεπτων , μισης ωρας και μιας ωρας. μιλησα με την νικον αλλα μου ειπανε οτι ειναι φυσιλογικο. τελος παντων απογοητευτηκα με την ψηφιακη. θελω πια να ασχοληθω με deep sky αλλα με την d100 το ξεχναω. το να επιστρεψω στο φιλμ δεν θα το ηθελα για τετοιες φωτογραφιες. εδω ειναι που θελω την βοηθεια σας.

τι να παρω για να εχω και μια καλη αναλυση σε deep sky φωτογραφιες?

κατι ακουσα για αστρονομικες ψυχομενες ccd καμερες οι οποιες ειναι λεει και ακριβες. δεν εχω ξαναασχοληθει με αυτες και δεν τις ξερω καθολου.

αλλα το βασικοτερρο ειναι οτι δεν ξερω εαν θα μου κανουν .

 

τι προτεινετε να αγορασω?

τι επιλογες εχω?

εχετε καποια μοντελα να ριξω μια ματια?

υπαρχουν καπου φωτογραφιες να δω τα αποτελεσματα?

και γενικως θα ηθελα να με ξεμπλεξετε γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dark noise? Εννοείς μαύρα στίγματα ή θολές μαύρες περιοχές; Η "διασπορά" τους είναι τυχαία ή σε σταθερά τμήματα της φωτογραφίας; Θα ήταν κατατοπιστικό κάποιο δείγμα..

Είναι παράξενο αυτό και πάντως μάλλον όχι φυσιολογικό όπως σου απάντησαν στη Nikon.

Κάνε μία έρευνα στο google με keywords π.χ. "Nikon D100, astrophotography, deep sky, dark noise..."

Επίσης στο yahoo groups (π.χ. digital_astro) μπορεί να βρεις κάτι σχετικό.

Θέλει υπομονή το ψάξιμο, κάνε ωστόσο μια προσπάθεια.

Είναι πιθανό να έχει κάποιο πρόβλημα ο αισθητήρας της μηχανής, ίσως ακαθαρσίες. Στο service της Nikon θα πρέπει να εξετάσουν τον αισθητήρα.

Θα ήταν καλό αν έκανες δοκιμές με συνδυασμούς διαφορετικών χρόνων έκθεσης ( π.χ. 1/30 sec, 1 sec, 15 sec, 1 min, 3 min, 5 min, 10 min) σε όλα τα ISO, ώστε να διαπιστώσεις που ξεκινάει και κατά ποιόν τρόπο εντείνεται το πρόβλημα.

Για φωτογράφηση deep sky νομίζω πως οι πιο επιτυχημένες dslr είναι της Canon (EOS 300D, 350D, 10D, 20D), πολύ καλή σαν μηχανή, όχι όμως και τόσο δοκιμασμένη είναι η 7D της Minolta, αλλά και η D70 της Nikon (αλλά από Nikon σε Nikon...? )

Είναι αξιοπρόσεκτο ότι από όλες τις προαναφερθείσες dslr της Canon, η EOS 300D έχει τον καλύτερο λόγο σήματος προς θόρυβο (για ISO ωστόσο έως 1600), είναι επίσης η φθηνότερη dslr που κυκλοφορεί.

Ελπίζω να βρεις σύντομα λύση.

Φιλικά, Πασχάλης

"Give me a place to stand and I will move the Earth"

Archimedes

 

http://www.geocities.com/pasbartz/pascal

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχεισ δικιο . ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα και θα δεις τι εννοω για το dark noise

 

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=15;action=display;threadid=15415&start=0

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, όπως σου έχω πει από κοντά, σου'ρχομαι όποτε θέλεις με τον εξοπλισμό μου.

Βέβαια δεν έχω ccd, αλλά για αρχή μπορείς να δείς τα αποτελέσματα μιας webcam-ccd και να κρίνεις.

Είμαι σίγουρος ότι με τόσο μεγάλο τηλεσκόπιο κάτι θα βγεί ακόμη κι από την Αθήνα.

Καλύτερα βέβαια να μπορέσεις να έρθεις στον Πάρνωνα τον Αύγουστο.

 

Ηλίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, όπως σου έχω πει από κοντά, σου'ρχομαι όποτε θέλεις με τον εξοπλισμό μου.

Βέβαια δεν έχω ccd, αλλά για αρχή μπορείς να δείς τα αποτελέσματα μιας web-ccd και να κρίνεις.

 

ναι αλλα κανει εκθεσεις μεγαλης διαρκειας? τι χρονους? τι ποιοτητα? τι αναλυση? πολλα ρωταω ε?

εαν τον αυγουστο δεν πας διακοπες θα κανονισουμε να βρεθουμε οποσδηποτε

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει άπειρης διάρκειας εκθέσεις αλλά θέλει προσεκτική δουλειά.

Στον Πάρνωνα δυστυχώς τα θαλάσσωσα στο βαθύ ουρανό γιατί χρειαζόταν σωστή πολική ευθυγράμμιση η οποία είναι η πιο σημαντική προυπόθεση για να κάνεις καλές λήψεις.Αρκούν λήψεις μόνο 30 δευτερολέπτων για να "πιάσει" πολύ αμυδρά άντικείμενα. Χρειάζονται όμως αρκετά καλά καρέ ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι καλό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει άπειρης διάρκειας εκθέσεις αλλά θέλει προσεκτική δουλειά.

Στον Πάρνωνα δυστυχώς τα θαλάσσωσα στο βαθύ ουρανό γιατί χρειαζόταν σωστή πολική ευθυγράμμιση η οποία είναι η πιο σημαντική προυπόθεση για να κάνεις καλές λήψεις.Αρκούν λήψεις μόνο 30 δευτερολέπτων για να "πιάσει" πολύ αμυδρά άντικείμενα. Χρειάζονται όμως αρκετά καλά καρέ ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι καλό.

 

σχετικα με την πολικη ευθυγραμμηση ειναι πολυ δυσκολο να την καταφερεις τελεια και να κανεις εκθεση μακρας διαρκειας χωρια λαθη. γιαυτο εχω σκοπο να βαλω το ΕΤΧ πανω απο το 12'' και να κανω απο εκει διορθωσεις.

 

ειδα την ιστοσελιδα σου. :shock: :shock: :shock:

αχ θα το πεταξω το 12'' και θα φωτογραφιζω με το ΕΤΧ :lol:

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους μην πετάξεις, κάψεις, κ.λ.π. το 12άρι σου, αλλά καλύτερα χάρισέ μου το!!!

Δεν ξέρω αν είδες τι μπορεί να βγεί με αυτό:

 

http://astrosurf.com/legault/

 

Το LX200 δε θα έχει κανένα πρόβλημα tracking για εκθέσεις ως 1 λεπτό που είναι υπεραρκετές για την Atik.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους μην πετάξεις, κάψεις, κ.λ.π. το 12άρι σου, αλλά καλύτερα χάρισέ μου το!!!

Δεν ξέρω αν είδες τι μπορεί να βγεί με αυτό:

 

http://astrosurf.com/legault/

 

Το LX200 δε θα έχει κανένα πρόβλημα tracking για εκθέσεις ως 1 λεπτό που είναι υπεραρκετές για την Atik.

 

να σου πω? εχεις σκοπο να με ανατιναζεις καθε φορα?

ολα αυτα με το 12'' ?? απο που? απο το διαστημα?

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύχομαι λίαν συντόμως να δεις στην πράξη τι μπορεί φωτογραφικά να κάνει το 12άρι.

Άν οι εικόνες του ΕΤΧ είναι τέλειες φαντάσου του 12" LX200!

Κανόνισε από τώρα να έρθεις στον Πάρνωνα τον Αύγουστο.

Δύο μέρες μόνο είναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης