Jump to content

Ο σημαντικοτερος παραγοντας για μια καλη αστροφωτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιώργο Νικολιδάκη, επειδή τώρα είδα για το κρέμασμα του εστιαστή, έστω οτι έχουμε πάνω εναν moonlite και δεν κρεμάει. Οπότε μετά πάμε για φωτισμό πεδίου.

 

Αλλά και πάλι με μία σωστή επεξεργασία και flats ο φωτισμός πεδίου φτιάχνει εάν δεν είναι μεγάλο το vignetting, δηλαδή να δώσεις 5 ή 10 παραπάνω χιλιάρικα για να μήν έχεις να το κάνεις αυτό στην επεξεργασία?

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγγελε θα σου απαντήσω εγω σαν ενα τυχαίο *τμημα της αστροφωτογραφικης κοινότητας (στα υπολοιπα δεν μπορω να φέρω αποψη)

 

Μπορω να πω οτι εχω στα χερια ενα τηλεσκόπιο οπου μπορει να φτάσει απο το 10 εως 20 (στην κλιμακα του Αγγελου) αλλα δυστυχως λόγο έλλειψης χρόνου (και μιας καλης ccd) το δουλεύω στην κλίμακα 1-10. Τι σημαίνει αυτό...(μεταξύ άλλον) οτι στην αρχη οτι εξοπλισμο και αν εχεις δεν μπορεις να το φτάσεις στα όρια, ουτε στο μισό δεν μπορείς.

 

 

 

Γιωργο(gvidos) μπορει μεταξύ μας/σας το θέμα να εχει κουράσει αλλα για καποιον που κάνει τα πρωτα του βήματα ή που δεν τα εχει κάνει ακόμα μπορει να βγαλει καποια συμπεράσματα, ναι μπορει να επαναλαμβάνουμε κάποια πράγματα αλλα... πολλες φορες μπορει να πουμε καποια λεπτομερια οπου να βοηθήσει κάποιους.

 

 

 

 

 

Και επειδή είναι αρκετοι αυτοι που δεν τους νοιάζει και τόσο να βγάλουν απίστευτες φωτο, αλλα τους αρκεί να βγάλουν αστροφωτο και ξανα λεω για να μην αποθαρρύνουμε κανεναν οτι:

Ισως ο σημαντικοτερος παραγοντας για μια καλη αστροφωτογραφία είναι να γνωρίζει κανεις τι πραγματικα βλέπει και τί είναι αυτο που βλέπει, διοτι πισω απο το όμορφα χρώματα και την ωραια λεπτομερια κρύβεται και κατι αλλο πιο βαθύ, μια πολυ καλη αστροφωτογραφια μπορει να εχει να τα μαυρα της τα χαλια γιατι πολυ απλα αυτο που δείχνει ειναι πιο σημαντικό απο την εμφάνιση.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά έχουμε μπερδέψει δύο σημαντικά θέματα. Το τόπικ λέει παράγοντες που επηρεάζουν μια φωτό. Τον χρόνο δεν μπορώ να τον επηρεάσω, τον καιρό δεν μπορώ να τον επηρεάσω, το seeing ούτε. Ε ας πούμε ότι δεν μπορώ να επηρεάσω και τα χρήματα. Αφήστε τα στην άκρη.

 

Έρχεται ο Άγιος Βασίλης Άγγελε και σου προτείνει δύο ίδιων προδιαγραφών τηλεσκόπια, ένα SW 120 f7.5 και ένα Takahashi TSA 120 f7.5. Με ποιο θα φωτογράφιζες καλύτερα;;;;;

 

Τόσο απλό. Αφήστε το κόστος στην άκρη. Αυτό αφορά τον καθένα μας ξεχωριστά. Η ουσία είναι η σύγκριση των δύο σωλήνων. Ε δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να επιλέξει το κινέζικο.....

 

Δεν ξέρω.....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK, έρχεται η καλή νεράιδα..... :cheesy:

 

Απάντησε όμως. Α, και δεν έχει να κάνει σε πια κλίμακα είσαι. Πάρε τον ευατό σου. Με ποιο θα φωτογράφιζες καλύτερα, ειλικρινά.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα αυτο σου λεω δεν εχω φτασει σε τοσο υψηλο επιπεδο ωστε να γνωριζω τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο .Τα χειροτερα που λες εσυ για εμενα εχουν πολυ ψωμι και νομιζω οτι θα περασω πολυ καιρο ακομη με αυτα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι μεσαίος οδηγός και σου δίνουν στην πίστα των Σερρών ένα Hyundai i10 και ένα Fiesta Sport (Peugeot Rallye & Porsche GT3). Με ποιο θα έκανες καλύτερο γύρο. Πάντα εσύ.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή εθελοτυφλούμε και δεν ξέρω γιατί....

 

I rest my case......

 

C ya :-({|=

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα του post είναι: Ο σημαντικοτερος παραγοντας για μια καλη αστροφωτο

 

τι δουλειά έχει το αν ξεζούμισε κάποιος τον εξοπλισμό του ή όχι? μιλάμε για παράγοντες.

Το είδος και η ποιότητα του τηλεσκοπίου είναι παράγοντας ρε παιδιά πως το να κάνουμε.

Μιλάμε για Αστροφωτογραφία και λέμε ότι το τηλεσκόπιο δεν έχει καμμία σημασία....?

 

Κοντεύουμε να κάνουμε το θέμα κουβέντα για εξοπλισμό.

 

Δεν νομίζω να έχει κάποιος πρόβλημα με τα κινέζικα, λόγο τιμής βοήθησαν πολύ κόσμο

να ασχοληθεί με το χόμπυ, να μάθει, να βγάλει πολύ όμορφες φωτογραφίες, να "ανοίξει"

η γνώση κτλ. αλλά δεν έχει σχέση με το θέμα μας.

 

Στάθη θα δεις διαφορά και όχι μόνο στο fit και μόνο που θα δουλεύει απροβλημάτιστα

κάνει την διαφορά. Οι καλές νύχτες κατά την διάρκεια ενός χρόνου είναι πολύ λίγες....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω ιδεα απο αυτοκινητα αληθεια ενα fiat punto gt εχω και με παει μια χαρα.

Οποτε μιας και δεν εχω ιδεα απο αυτοκινητα πρεπει πρωτα να κατανοησω 100% το fiat και μολις δω οτι δεν μπαινει καλα στις στροφες η δεν πιανει 100 σε 5 δευτερα τοτε θα παω να παρω ferrari.

Μεχρι τοοοτεεε .......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχουν μερικες φορες ομως Γιωργο προβληματα που ισως με μια αλλαγη βιδας η κατι αλλο απλο και φθηνο να το λυσεις και να γλυτωσεις πολλα εκατομπαλα.

Υπαρχει επισης μια μεριδα ανθρωπων ομως που το θελουν απο την αρχη σωστο και δεν θελουν να βαλουν χερι ειτε επειδη δεν κοβουν να το κανουν ειτε δεν γουσταρουν και αυτο το καταλαβαινω.Οποτε η λυση εκει ειναι μονοδρομος (τα σκαω και ηρεμω για παντα).

Γιωργο Νικ σου απαντησα τοτε στο τηλεφωνο παρε εστιαστη τι μου αφηνεις επανω τον μαμισιο αφου δεν κανεις ετσι δουλεια (σε τρωει το rc και αστα αυτα :) )

Δεν μου ειπατε ομως τι σας φταινε τα κινεζικα και ποιος τελικα ξεζουμισε ενα κινεζικο τηλεσκοπιο των 300-1000-2000 ευρω και κατανοησε αυτο που ειπα παραπανω ?

Εγω παντως ακομη δεν εχω κατανοησει τι παει να πει high end τηλεσκοπιο και μαλλον θα αργησω να το πιασω γιατι οπως ειπε και ο Ηλιας μου αρεσει να τα ξεζουμιζω ασχετα αν πειραματιζομαι με διαφορα τηλεσκοπια σε διαφορους συνδιασμους.

Μου αρεσε η σειρα που πηρα με την στηριξη και θα ακολουθησω την ιδια σειρα και στα τηλεσκοπια.

 

Παιδία να κάνω μια πρόβλεψη....

Μετά την ΑDM πάω στοίχημα οτι ο Κεχαγιάς μέσα σε ένα χρόνο θα τον δούμε με καινούριο AVATAR

του τύπου :

(πούλησα ότι μου έμεινε για να σε αποκτήσω κουφάλιάρικο RC αλά χαλάλι γιατί τώρα θα έχω το πεδίο μου Φαρσί )

 

Καλό βράδυ νομίζω τα είπαμε όλα.....

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Best thread evah!

 

Γιώργο, το απροβλημάτιστα πάει περισσότερο στην στήριξη οπού εκεί ναί θές το καλύτερο, στο τηλεσκόπιο τί να σε προβληματίσει κατά την διάρκεια των λήψεων? Όπως είπα το Α και Ω είναι η στήριξη μετά τα υπόλοιπα δουλεύονται.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!φιλοι μου.Εγω οταν ξεκινησα με αυτο το χομπι ειχα παρη ενα νευτωνιο 6''και μια αtik δεν θημαμαι πια,μετα ενα 8'',και μετα απο λιγους μηνες οταν με ειδε παλι στο μαγαζι του ο Κος Ηλιοπουλος,με λεει δεν πιστευω να θες να παρεις τηλεσκοποιο,πρεπει να παρεις μετα απο 2-3 χρονια, να το εχεις ξεζουμισει και μετα.Επειδη ομως ειμαι μεγαλος ανθρωπος σχετικα, ειπα μεσα μου :-k οχι ρε φιλε Γιαννη δωσε μου το ΤSA102και ενα FS60 δεν θελω να κουραζομαι,θελω να παω κατευθειαν στο καλητερο αποτελεσμα.Τωρα αυτα ειναι γουστα του καθενος εαν θελει να τα χωσει καποιος και αν θελει να παλεβει με το photoshop για να στρωνει τα σφαλματα που θα βγαλει ενα κινεζικο(και για να μη παρεγηγηθω, δεν το λεω σιγκεκριμενα για καποιον αυτο).Οταν καποτε με πηρε ο dimpap τηλεφωνο τον ειχα πει θα ματωθεις αλλα θα παρεις μια και καλη,δεν θα μας τα τρωνε οι κινεζοι τα λεφτα μεχρι να καταλαβουμε μετα απο χρονια τον χρονο που χασαμε,γουστα του καθενος ομως ειναι αυτα.Τωρα οσο για την ορθογραφια,θα μαθω εχω μελλον μπροστα μου. Sakis.
sakis Veroia
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανω αγορες οταν πρεπει Γιωργο και επισης οταν γνωριζω τι θα παρω και γιατι θα το παρω.

Μπορει και να γινει αυτο που λες δεν το γνωριζω ακομη αλλα προς το παρον το rc 10 της gso ειναι μια χαρα για την μεγαλη εστιακη που χρειαζομαι.

Εξ'αλλου αρκετοι μιλησαν σε αυτο το topic και ο καθε ενας που θα μας διαβαζει θα πηγαινει στα album μας Και θα βλεπει ποιοι κανουν πραξη αυτα που λενε και ποιοι οχι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι καλές νύχτες κατά την διάρκεια ενός χρόνου είναι πολύ λίγες....

 

Αρα ΕΙΝΑΙ θεμα χρονου. Ειτε εισαι ο Γιωργος που προσπαθει να πετυχει μια αριστη σουπερ φωτο (αρα παει σε ποιο ακριβο εξοπλισμο) ειτε εισαι ενας αρχαριος που την βγαζει φτηνα με Κινεζικο, ειτε ο Αγγελος που θελει να τα ξεζουμιζει μεχρι εκει που πανε. Φυσικα και κανει διαφορά ο εξοπλισμος (εγω την πρωτη φορα που ειδα ενα preview απο το 106 ειπα holly @#@# !! ) αλλα ειναι - ή θα επρεπε να ειναι, οπως και αλλοι παραγοντες, ελεγχομενο. Το χρημα πχ, ή ακομη και το seeing (το αποδεχεσαι οτι καποτε θα ειναι χαλια και προχωρας παρακατω). Και ναι, πας και σε ποιο καλο εξοπλισμο για να εξασφαλισεις τον ΧΡΟΝΟ και να μην τον σπαταλας και στον εξοπλισμο - εχεις τοσα αλλα να κανεις. Ολα εκει καταληγουν, ολλα μπορουν να βελτιωθουν και να τα μαθεις, τον χρονο ομως δεν τον πουλανε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε συ Άγγελε, γιατί το πας πάλι στο προσωπικό. Κουβέντα κάνουμε. Δεν μπορείς όμως να δίνεις με τον τρόπο σου περισσότερο βάρος σε αυτόν που έτυχε να έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο και να είναι πιο παραγωγικός, άρα και να έχει περισσότερες φωτό στο άλμπουμ του! Αυτός οχρήστης λοιπόν έχει περισσότερα δικαιώματα από τον άλλο; Αυτός ο χρήστης αυτόματα έχει "βαρύτερη" άποψη;;;; Απλώς και μόνο λόγω παραγωγής;;;;; Η τεχνική κατάρτιση κάποιου δεν έχει να κάνει με τον αριθμό στις φωτό του άλμπουμ του ούτε από τον αριθμό των δημοσιεύσεών του, αλλά σε αυτά που λέει. :wink: Μην το φέρνεις λοιπόν αλλού.....

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πουλάνε ακόμη οικόπεδα στο New Mexico όμως, και μάλιστα φτιάχνεται αστρονομικό χωρίο. Δουλειές λέτε να υπάρχουν για να πάμε εκεί? Αστρονόμοι μετανάστες και έτσι. :P
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε Στάθη μου προσπαθήστε να δείτε τα πράγματα πιο σφαιρικά, μην κολλάτε....

 

προβλήματα με rc τηλεσκοπίο:

1. να θέλεις 3 ώρες να κρυώσουν οι καθρέφτες.

2. να παγώνει ο δευτερεύων.

3. να θέλει κάθε τρείς και λίγο collimation.

4. να μην είναι σωστή η απόσταση των δύο κατόπτρων

5. να μην μπορείς να εστιάσεις (λόγω τρόπου εστίασης)

6. προβλήματα σε ηλεκτρονικά μέρη (αν έχει)

7. προβλήματα με τις επιστρώσεις

8. καθαρισμός

9. εστιαστής

 

....πραγματικά βαρίεμαι να γράψω άλλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή βλέπω τις τελευταίες σελίδες του Θέματος σχετικά με τον εξοπλισμό...

 

Τελικά είναι αυτος ο πρώτος λόγος για μια καλή φωτο;

Τι προτείνεται για αυτούς που μας διαβάζουν, γιατι αν συνεχίσουμε ετσι δεν ξερω αν θα εχουν την υπομονη και την διαθεση να αστροφωτογραφισουν. Οχι τιποτε αλλο, αλλά να δωσουμε και μερικά κίνητρα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται πρέπει να κάνει μία καλή ξαστεριά γιατί μας την έχει βαρέσει όλους εδω μέσα!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη πιστεύω ότι ο χρόνος σαφώς και είναι παράγοντας αλλά είναι γενικός και για όλα τα χόμπυ.

Επίσης πρέπει να έχουμε μάτια, πόδια, χέρια κτλ....

 

Βασίλη εγώ το είπα και θα το ξαναπώ.

 

Ο εξοπλισμός δεν είναι από μόνος του η λύση, δεν τον έχω καν στην πρώτη ή δεύτερη θέση

της λίστας μου. Αλλά είναι παράγοντας ρε παιδιά, μην τρελαθούμε.

 

Σάκη αν με αφήσετε..... ούτε το L δεν έχω τελειώσει... :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. να θέλεις 3 ώρες να κρυώσουν οι καθρέφτες.

2. να παγώνει ο δευτερεύων.

3. να θέλει κάθε τρείς και λίγο collimation.

4. να μην είναι σωστή η απόσταση των δύο κατόπτρων

5. να μην μπορείς να εστιάσεις (λόγω τρόπου εστίασης)

6. προβλήματα σε ηλεκτρονικά μέρη (αν έχει)

7. προβλήματα με τις επιστρώσεις

8. καθαρισμός

9. εστιαστής

 

1. Το GSO 10 rc έχει ανεμιστήρια.

2. Αυτό ναί, αλλά και πάλι υπάρχει λύση αλή και πάμφτηνη και θα συμβεί πότε? 1-2 φορές τον χρόνο?

3. Όλα τα τηλεσκόπια θέλουνε κάθε 3 και λίγο collimation αλλά υπάρχουνε και οι αυτόματοι εστιαστές.

4. Αυτό δεν το έχω δεί με τα gso και astrotech.

5. Τί εννοείς λόγω τρόπου εστίασης? Μιά χαρά εστιαστές έχουνε τα gso και at στον τρόπο εστίασης.

6. Δεν υπάρχουν ηλεκτρονικά μέρη σε αυτά τα τηλεσκόπια, αλλά οκ.

7. Ούτε και εδώ έχω δεί κάτι με προβλήματα σε επιστρώσεις.

8. Ο καθαρισμός γίνεται κατά τον ίδιο τρόπο που καθαρίζεις και τα rcos.

9. Τον εστιαστή είπαμε τον αλλάζεις με κάποιον καλό.

 

Συμπέρασμα, τίποτε από όλα αυτά που ανέφερες δεν είναι πρόβλημα. Μόνο ο εστιαστής που τον αλλάζεις με έναν feathertouch και τέρμα. Το μόνο πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι ο φωτισμός του πεδίου. Εκεί ναί.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω απλα παλευω βασιλη και λεω πως με φθηνα σκοπια κανεις πολυ καλη δουλεια για χρονια.

Η στηριξη ειναι πολυ βασικη το καταλαβαμε και ολοι μας συμφωνουμε με αυτο αλλα παιρνει χρονο να παρεις χαμπαρι οτι τελικα θες κατι καλυτερο.Καλυτερο με 1000 ευρω δεν υπαρχει οποτε αναγκαστικα ο κοσμος παιρνει αυτη.Με λιγα λογια αν καποιος θελει να μην σπαει το κεφαλι του οπως λενε και τα παιδια παραπανω πρεπει να ριξει χρημα ωστε να μην πονοκεφαλιασει.Η αστροφωτογραφια θελει χρημα και πολυ μαλιστα ειναι γνωστο.

Απο την αλλη αν σου αρεσει να πονοκεφαλιαζεσαι και να την ψαχνεις μεχρι να παρεις χαμπαρι και να ελιχθεις αναμεσα στις κινεζικες σαβουρες ωστε να καταληξεις με ενα καλο setup θα χαλασεις χρημα ετσι και αλλιως.

Οποτε τα παιδια υποστηριζουν να παρεις απο την αρχη κατι καλο για να γλυτωσεις την φασαρια.

Ο χρονος παντως παιζει ρολο ειτε τα σκασεις ειτε οχι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης