Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν κάνει για φώτο.Μόνο παρακολουθεί τον στόχο που κ αυτό είναι πολύ σημαντικό για την παρατήρηση.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κωστα εσυ που εχεις το 8ιντσο πανω σε ισημερινη.

 

εισαι ικανοποιημενος απο τις αστροφωτο?

και αν οχι , γιατι?

λογω τηλεσκοπιου? λογω στηριξης ή λογω φωτογραφικης...?

 

πιστευεις οτι αν ανεβαινε σε eq6 θα ηταν πολυ καλυτερα τα αποτελεσματα?

 

υ.γ εμενα μια χαρα μου φαινονται οι φωτο που εχεις βγαλει...αλλα επειδη ειμαι ασχετος τελειως δεν μπορω να κρινω... :) :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο τις φωτο που βγαζω ειμαι αρκετα ικανοποιημενος αλλα υπαρχει χωρος για αρκετη βελτιωση στην τεχνικη που βγαζω φωτο και αναβαθμιση ισως της καμερας (δεν μου βγαζει την αναλυση που θελω και το μελεταω το θεμα). εαν ειναι να βαλεις το τηλε σε ισημερινη προτεινω την eq6, επειδη με το τηλε αυτο και την βαση που εχω την βαση την φτανω στα ορια της λογω βαρους (η eq6 μπορει να σηκωσει περισσοτερο βαρος)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρονια πολλα Θεμη και καλη χρονια.

Μολις τωρα διαβασα τυχαια οτι εισαι απο Κορινθο και οτι θες βοηθεια.

Αν χρειαστεις οτιδηποτε και μπορω να σε βοηθησω στειλε ενα μηνυμα να τα πουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο σημερα ειμαι και εγω κατοχος τηλεσκοπιου! \:D/ \:D/ \:D/

 

το sw dob 10" (και οχι 8" οπως επιθυμουσα αρχικα - αναβαθμιστηκα πριν παρω καν το 8αρι :mrgreen: ) ειναι διπλα μου αυτη τη στιγμη!'

 

να ευχαριστησω τον KOSTAKIS για την αψογη συννενοηση και συναλλαγη...

 

υ.γ καλη χρονια και σε σενα αγγελε...ελπιζω να μην τα βρω συντομα σκουρα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορυζικο themaras :!: :!: :!: και εγω καπως ετσι πηγενα για 8'' μετα σκευτομουν το 10'' full. και τελικα η αναβαθμηση ηρθε με το 12'' dob ως πρωτο τηλεσκοπιο (ηρθε αναβαθμησμενο \:D/ )

και οσο περναει ο καιρος ειμαι ακομα ποιο χαρουμενος που το εχω..

SK DOB 12'''' :arrow: Όταν πετύχει το CERN και δημιουργηθεί μια μαύρη τρύπα ελπήζω να αλλάξουμε τροχιά για να δούμε πράγματα που δεν ειχαμε φανταστεί... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πρωτο φως!!!

 

διας με τις ζωνες του και 4 δορυφορους.

σεληνη.

πλειαδες (χωρις να τις εχω ολοκληρες στο πεδιο μου λογω zoom 8-[ )

ωριονας.

 

 

ολα πολυ ομορφα!

 

φανταζομαι πως θα ηταν σε σκοτεινο μερος και χωρις να περναει απο μπροστα μου η τσικνα του γειτονα κατα την παρατηρηση :mrgreen:

 

γιουπιιιιιιιιιιιιι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο themaras σου ευχομαι να ειναι ο ουρανος παντα καθαρος....και εγω ετσι νιωθω ειμαι νεος ακομα στο αντικιμενο και τρελενομαι με αυτα που βλεπω!!! :lol: :lol: :lol:
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω! καλες μας παρατηρησεις λοιπον!

 

για αρχη θα ηθελα ενα προσοφθαλμιο για deep sky και ενα barlow...

 

στα 24 mm του celestron zoom δεν μπορω να δω ουτε τις πλειαδες...

 

ποσα mm πιστευετε οτι ειναι ιδανικα για το dob 10" για deep sky και αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιους... (μην ξεπαραδιαστουμε ομως...σε λογικα πλαισια :mrgreen: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συνεχισα με κρονο (αααααααχ!!!)

τον διπλο ζ της μεγαλης αρκτου (mizar και alkor)

αφροδιτη (αν και την πετυχα πολυ χαμηλα και οχι μονο εβραζε...φλεγοταν)

λιγο προπονηση στους αστερισμους.

μετα δεν παλευοταν το κρυο... :mrgreen:

 

\:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για αρχη θα ηθελα ενα προσοφθαλμιο για deep sky και ενα barlow...

 

στα 24 mm του celestron zoom δεν μπορω να δω ουτε τις πλειαδες ολοκληρες...

 

ποσα mm πιστευετε οτι ειναι ιδανικα για το dob 10" για deep sky και αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιους... (μην ξεπαραδιαστουμε ομως...σε λογικα πλαισια :mrgreen: )

 

up! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γίνεται να έχεις μεγάλο πεδίο και χωρίς παραμορφώσεις και κόμη με τηλεσκόπιο f/5 χωρίς να ακουμπήσεις ένα σεβαστό ποσό.

Προσωπικά έχω τον παλιότερο Vixen 30mm 2" και είμαι ευχαριστημένος και με το 12" f/5 νευτώνιο και με το 4" f/5 διοπτρικό. Υπάρχει ο καινούργιος Vixen 30mm 2" και ο Hyperion 31mm. Από τον καινούργιο Vixen δεν έχω κοιτάξει πάντως τον παλιό τον προτιμώ από τον Hyperion.

Οικονομικότερη λύση είναι ένας Erfle 32mm 2" (δεν ξέρω αν θα τον βρεις στην ελληνική αγορά όμως...) και η άριστη ένας Nagler 30mm 2" αλλά μιλάμε για αρκετά λεφτά.

Κοντολογίς προτείνω τον Vixen.

ΥΓ επουδενί μην πάρεις φτηνό 30mm με τρία οπτικά στοιχεία. Ούτε τζάμπα να στον δίνουν! Είναι για τα μπάζα σε "γρήγορα" τηλεσκόπια όπως το δικό σου.

Επίσης αν παρατηρείς από ουρανό με φωτορύπανση με χαμηλή μεγέθυνση να ξέρεις πως το υπόβαθρο θα είναι τόσο φωτεινό που θα απογοητευτείς... Σε σκοτεινό ουρανό θα εκτιμήσεις το μεγάλο πεδίο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

χτες προσπαθησα να κανω την πρωτη μου σχετικα σοβαρη παρατηρηση και να δοκιμασω το νεο μου ερευνητικο swa 32mm...

 

εψαξα και καταφερα να βρω το crab nebula (ομορφη ασαφης θολη μπαλα)

 

το m13 στον ηρακλη (φανταστικο! πιστευω οτι θα μπορουσα να το δω και καλυτερα γιατι ναι μεν εκει που ημουν ειχε σκοταδι αλλα ο αστερισμος του ηρακλη ηταν προς την μερια ενος χωριου που βρισκοταν σε καποια χιλιομετρα αποσταση)

 

το m41 (αρκετα ομορφο...)

 

πλειαδες (εδω τα 32mm κανανε φοβερη δουλεια \:D/ )

 

το m79 ( πολυ καλο...το πρωτο globular cluster που ειδα στη ζωη μου...το m13 το ειδα αργοτερα τη νυχτα...πολυ ομορφο αλλα μικρο)

 

νεφελωμα του ωριονα... (καμμια σχεση με το πως το ειχα δει μεσα στην πολη \:D/ )

 

και κρονος...

 

 

μετα αρχισα να μην νιωθω τα χερια μου απο το κρυο και προτιμησα τη ζεστασια του τζακιου :mrgreen:

 

 

περιμενω πως και πως να ζεσταθει λιγο ο καιρος...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ξερουμε τι διαμετρο κλειδι αλλεν χρειαζεται για την ευθυγραμμιση του δευτερευοντος?

 

Σωστά λέει ο Παναγιώτης, υπάρχει μέσα στο σακούλι με τα εργαλεία που δίνει μαζί. Όμως δεν είναι και τόσο βολικό το κλειδί άλλεν σε σχέση με ένα κατσαβίδι άλλεν! Οπότε αν ζητήσεις κάποιο κατσαβίδι άλλεν ζήτα στα 2mm. Καλύτερο από όλα βέβαια θα ήταν να ξεφορτωνόσουν τις εργοστασιακές βίδες με Bob's Knobs οπότε τέρμα η αναζήτηση για κλειδιά και κατσαβίδια! :mrgreen: \:D/

http://www.bobsknobs.com/OrionUS/Newt/XTset.htm

 

Δες εδώ και παλαιότερο thread...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11323&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυστυχως δεν κανει κανενα απο τα δυο κλειδια αλλεν που ειχε μαζι το τηλεσκοπιο...

 

απο κει και περα ομως μου φαινεται πολυ ενδιαφερον να αλλαξω τις εργοστασιακες με Bob's Knobs!

 

τασο αυτες που δειχνει το λινκ κανουν για το skywatcher μου... σωστα?

 

αν ειναι να τις παραγγειλω αμεσα!

 

τρομαζω στην ιδεα του να ευθυγραμμιζω το δευτερευον και να μου πεσει το αλλενοκατσαβιδο !!! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον έχεις τον κλασσικό 10ιντσο λευκό ενιαίο σωλήνα SW, κάνουν, ναι. Παράγγειλέ τις και θα κάνεις την ζωή σου πολύ πιο εύκολη.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

μου ηρθαν πριν μερικες μερες...μολις τις εβαλα πανω και ρυθμισα το δευτερευον...αψογη αναβαθμιση...τις προτεινω και εγω...

 

\:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

ακολουθωντας τις συμβουλες του αγγελου χτες το βραδυ πηραμε το dob 10" και φυγαμε προς κρυονερι κορινθιας...

 

πρωτη σταση εξω απο το αστεροσκοπειο για αναγνωριση του χωρου μιας και δεν ειχα ξαναπαει... η σεληνη εφεγγε σαν ηλιος... σιγουρα οταν επεφτε το φεγγαρι ολα θα ηταν πολυ καλυτερα αλλα ειχα στο μυαλο μου κατι πιο σκοτεινο...

 

γυρισαμε ολα τα μερη και τα χωρια της περιοχης προς την στυμφαλια... βρηκαμε ενα μερος ψηλα στο βουνο αλλα για να μην μας φανε τα τσακαλια και οι αρκουδες αποφασισαμε να κατεβουμε λιγο πιο χαμηλα... :mrgreen:

 

στησαμε σε ενα ξωκκλησι... το φεγγαρι ακομα ψηλα... (εφαγε πολυ βρισιδι) :lol:

 

αρχισαμε με κρονο...λιγο μ13( ερωτας μεγαλος). μετα ανταρη και το κοντινο σμηνος M4... λιγο πιο διπλα το Μ80... μετα πηγαμε στον βεγα και στο ομορφο ring nebula...

 

ολα πολυ ομορφα αλλα οχι οπως δεν τα εχω ξαναδει...

 

το φεγγαρι ακομα ψηλα (δεν επεφτε με τιποτα!!! :P )

 

ειπαμε να πιουμε λιγο ουισκι και να περιμενουμενα σκοτεινιασει...(τελικα ηπιαμε λιγο παραπανω...)

 

κατα τις δυο επιτελους αρχισε να χανεται το φεγγαρι πισω απο τα βουνα...

 

καιρος να δοκιμασουμε σοβαρα το τηλεσκοπιο και να δουμε τις δυνατοτητες του (αν και μονο με τον ζουμ της celestron και το ερευνητικο swa 32μμ γνωριζω οτι εχουμε δρομο ακομα)

 

αρχισε να φαινεται η σπειρα του γαλαξια ( τι ομορφο θεαμα...τελευταια φορα την ειχα δει πριν 3 χρονια σε ορεινο χωριο της τριπολης)

 

το τηλεσκοπιο στρεφεται προς το νεφελωμα της λιμνοθαλασσας το οποιο διεκρινα πολυ ευκολα με γυμνο ματι... ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!! και με αρκετη λεπτομερεια...!!

 

αφου το χαζεψαμε λιγο παμε πιο πανω στο M20... και αυτο πολυ ομορφο :)

 

ξαναγυρναμε στο m13...ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ... σαν φωτογραφια απο γαλαξια με σπειρες!! τελειο!!

 

το ιδιο και το ring nebula...καμμια σχεση με το οπως το εχω ξαναδει... πανεμορφο...

 

περιμεναμε λιγο ακομα να βγει η ανδρομεδα πανω απο το βουνο...δεν την ειχα ξαναδει... ψιλοαπογοητευτηκα... εβλεπα ενα φωτεινο σημειο...και ελαααααχιστη αχνα γυρω γυρω... δεν θα επρεπε να δω περισσοτερη λεπτομερεια???

 

τελος παντων...τα μαζεψαμε και φυγαμε... πραγματικα καμμια σχεση ο σκοτεινος ουρανος...

 

πολυ ομορφη βραδυα η χθεσινη... \:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά σε βρίσκω!! Μπράβο =D> =D> =D>

Είδες πόσο γρήγορα πέρασαν 5 μήνες? Στη καθ' όλα μεγάλη και πανέμορφη πορεία που έχει χαράξει έχεις να γευτείς αμέτρητες χαρές αλλά και πίκρες ακόμα!!

Και πάλι μπράβο =D> =D>

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

 

καθε φορα που παιρνω τον θερμοσιφωνα για παρατηρηση ειναι ολο και καλυτερα!

 

καθε φορα το μικροβιο που κολλησα γινεται και πιο δυνατο!!!

 

\:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειπαμε να πιουμε λιγο ουισκι και να περιμενουμενα σκοτεινιασει...(τελικα ηπιαμε λιγο παραπανω...)

 

Παρατήρηση και αλκοόλ δεν πάνε ποτέ μαζί! Το αλκοόλ βγαίνει μόνο όταν φτασεις στο σπίτι και ξεφορτώσεις . Τότε που αναλογίζεσαι τι είδες κι έτσι για να φύγει η υπερένταση και να χαλαρώσεις πίνεις κατιτις.

 

 

Υπάρχει βέβαια μια θεωρία που λέει ότι όταν δε "σπάει " ένας σφικτός διπλος αστέρας και σ' εχει παιδεψει πολύ τότε μερικά σφηνάκια τσίπουρο σε κάνουν να τα βλέπεις όλα διπλά :D :D :-#

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εκανε κρυο...γιαυτο ηπιαμε... (κλασσικη δικαιολογια... :mrgreen: )

 

θα δοκιμασω και αυτο με τον διπλο αστερα και θα σας πω εντυπωσεις!

 

:lol:

 

περα απο την πλακα...εχω ενα χαμογελο απο χτες... \:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης