Jump to content

Αγορά εξοπλισμού για αστροφωτογράφηση από αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας, έχω στη κατοχή μου ένα skywatcer dob 8" μια ΗEQ5 syntrec και μια canon 350D...

 

Όπως είναι κατανοητό, η φωτογράφηση με αυτό τον εξοπλισμό είναι δύσκολη (λογο μεγέθους του DOB, λόγο συνολικού βάρους του εξοπλισμού και αδυναμίας εστίασης με τη canon σε afocal...)

 

Οπότε αποφάσισα να αγοράσω ένα μικρό αποχρωματικό να το χρησιμοποιήσω σαν φακό της canon.. Από ότι έχω καταλάβει η πιο φθηνή λύση είναι ένα skywatcher ed80.Και το θέμα είναι ότι ξέρω μόνο αυτό.

 

Θα ήθελα να μου προτείνεται και άλλες οικονομικές λύσεις για να έχω μια ποικιλία να διαλέξω.. Αν μάλιστα ανάμεσα σας υπάρχει και κάποιος που έχει κάποιο ανάλογο τηλεσκόπιο στη κατοχή και θέλει να το πουλήσει, ας το δηλώσει να επικοινωνήσω μαζί του...

 

Αυτή τη στιγμή διαθέτω γύρω στα 300€. Απ' ότι έχω δει εκεί γύρω κυμαίνονται οι τιμές για ed80.

Περιμένω τα σχόλια σας και τις προτάσεις σας, και ενδεχομένως κάποια προσφορά για τηλεσκόπιο αν είμαι τυχερός..

 

Ευχαριστώ...

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H ΕQ-5 που έχεις έχει μοτέρ και στους 2 άξονες? αν έχει μοτερ το χειριστήριο είναι synscan?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης