Jump to content

γμωμες για το mak 190'' skywatvher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.ειμαι καινουριος κ επειδη θελω να παρω τηλεσκοπιο θα ηθελα τη γνωμη σας για το mak 190'' skywatcher τοσο στον παρατηρισιακο οσο κ στο φωτογραφικο τομεα.ευχαριστψ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα Μανο και καλως ηρθες στην αστροπαρεα μας.

Το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο περασε απο τα χερια μου και μπορω να πω πως εχω μετανιωσει που το εδωσα.Θα ξεκινησω απο το μοναδικο κακο που εχει ...ζυγιζει 10 κιλα.

Ο κατασκευαστης και τα καταστηματα που το πουλανε οριζουν σαν στανταρντ να εχεις Εq6/Νeq6 για να μπορει να το σηκωνει ανετα αλλα το παλικαρι που εχει το δικο μου τωρα το εχει επανω σε Heq5 και παει μια χαρα.

Ο εστιαστης του ειναι κομπλε και δεν μπηκα στην λογικη να τον αλλαξω μιας και δεν κρεμαγε.Το τηλεσκοπιο ανετα φωτιζει μεγαλους αισθητηρες χωρις ιδιαιτερα προβληματα φωτισμου στις ακρες.

Η μπροστινη διορθωτικη πλακα του κανει δουλεια και σε βγαζει απο τον ψαχτηρι του field flattener μιας και δεν τον χρειαζεται.Το τηλεσκοπιο ειναι αρκετα γρηγορο στα f5.3 και υποσχεται φοβερο contrast (τουλαχιστον στα ματια μου ηταν πολυ καλο).Ολα τα παραπανω εχουν να κανουν με την φωτο χωρις αυτο να σημαινει πως δεν θα τα καταφερει εξισου καλα και στην παρατηρηση αλλα αν τελικα θελησεις να κανεις παρατηρηση υπαρχουν πολυ πιο φθηνα και πιο "μεγαλα" τηλεσκοπια .

Αν θελεις πες μας τι εχεις απο εξοπλισμο η τι θες να κανεις ακριβως ετσι ωστε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω παρα πολυ.σε λιγο καιρο θα εχω την neq6.η αληθεια ειναι οτι θελω κ τα δυο αλλα επειδει ασχολουμαι με τη απεικονιση αγριων τοπιων ξερω οτι με την μελοντικη αποκτιση καταλληλων εξαρτηματων( καταλληλη καμερα) θα καταληξω στη φωτο.γι"αθτο σε ρωτησα κ για το ed 120
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eχουν σχεδον το ιδιο πεδιο με την διαφορα πως το ενα ειναι διοπτρικο και το αλλο κατοπτρικο.

Το διοπτρικο το βαζεις στο βαλιτσακι και φευγεις ενω το mak ειναι λιγο πιο ζορικο στην μεταφορα.

Το διοπτρικο ειναι f7.5 120mm το mak ειναι f5.3 190mm.

To mak θελει collimation (ευθυγραμμιση στα κατροπτρα) μια στο τοσο ενω το ed120 οχι.

Και τα 2 καλα οργανα ειναι απο εκει και περα ειναι τι θελει ο καθενας.

Επισης στην παρατηρηση με το mak θα τα βρεις σκουρα οταν θα το εχεις επανω στην στηριξη μιας και οταν θα κοιταει σε περιεργες γωνιες.... θες καρεκλακι οπωσδηποτε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης