Jump to content

ΑΤΙΜΗ ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΗ ΥΓΡΑΣΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια προχθες το σαββατο αποφασισα να παω για αστροματιγκ στο εξοχικο μου στη Σαλαμινα μια που ειχε καθαρο ουρανο χωρις κανενα συννεφο ε λεω εκει εχει πιο σκοτεινο ουρανο κατι θα μπορεσουμε να δουμε,ετσι και εγινε.Εφθασα και εβαλα το κανονακι μου επανω στη βεραντα του φορεσα φωτοχιτωνιο (νομιζω ετσι λεγεται) για να'χει μεσα περισσοτερη σκοτεινια του'βαλα και το δυοφθαλμιο προσανατολιστηκα στον ουρανο για τα θεματα που ειχα κατεβασει απο το stelarium και ολα καλα

Αρχισα να παρατηρω οτι μπορουσα απο αυτο το μερος μετα ομως το κατεβασα κατω στο κηπο.Ξαφνου αρχισαν να μαζευονται μικρα συννεφακια που σιγα σιγα εγιναν περισσοτερα μεχρι που εκλεισαν ολο τον ουρανο.Να παρει η οργη λεω ας παω λιγω μεσα και μετα που ξερεις,υστερα απο κανενα σαρανταλεπτο που βγηκα ευτυχως ειχε ξαστερωσει σχεδον, το τηλεσκοπιο το ειχα στο κηπο παω να κοιταξω απο το δυοφθαλμιο και βλεπω την....ΑΠΟΛΥΤΗ ΘΟΛΟΥΡΑ ειχε θολωσει αυτο οπως και το δευτερευων κατοπτρακι μεσα,κοιταξα και το πρωτευων αλλα ευτυχως σ'αυτο δε φαινοταν τιποτα.Το βουταω ολο και το παω μεσα στο σπιτι που ειχα σομπα αναμμενη και υστερα απο αρκετη ωρα που ειχε ξεθολωσει το ξαναβγαλα στο κηπο ,εβλεπα αλλα οχι τοσο καθαρα οσο θα'πρεπε και απογοητευτηκα και το εκλεισα

Εχω ξαναβγει και αλλες φορες σε αλλα μερη αλλα δεν μου εχει ξανασυμβει ποτε αυτο.Εσας σας εχει συμβει κατι παρομοιο εκει που πατε για αστροπαρατηρηση και αν ναι πως το αντιμετωπισαται η πως θα μπορουσε να αντιμετωπιστει αυτο το προβλημα?

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εαν εχεις ρευμα καπου εκει κοντα, τοτε με ενα σεσουαρ μπορει να κανεις κατι με αρκετα καλα αποτελεσματα.Τουλαχιστον στο διοπτρικο καθαριζει αμεσως και ειναι η καλυτερη λυση για την υγρασια, που μου εχει σπασεο κ εμενα τα νευρα αρκετες φορες.Μην κανεις το λαθος να σκουπισεις τους φακους με πανι γιατι θα γινει χαμος!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εαν εχεις ρευμα καπου εκει κοντα, τοτε με ενα σεσουαρ μπορει να κανεις κατι με αρκετα καλα αποτελεσματα.Τουλαχιστον στο διοπτρικο καθαριζει αμεσως και ειναι η καλυτερη λυση για την υγρασια, που μου εχει σπασεο κ εμενα τα νευρα αρκετες φορες.Μην κανεις το λαθος να σκουπισεις τους φακους με πανι γιατι θα γινει χαμος!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο το επαθα και εγω την τελευτια φορα που βγηκ αγια φωτογραφιση οπου το δευτερευων αλλα και η καμερα θολωσαν απο την υγρασια. για την αντιμετοπιση αυτου του προβληματος ειναι να φτιαξεις μια ασπιδα δροσου, δες στο μαστροβοξ για ιδεες, ή αν ξερεις απο ηλεκτρονικες κατασκευες τα λεγομενα dew strips μαζι με ενα ελεγκτη. επισης εαν εχεις ενα πουαρ μπορεις να φυσηξεις με αυτο ωστε να φυγει η υγρασια απο προσοφθαλμια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιστολακι πρεπει να ειναι καλη λυση εαν υπαρχει ρευμα εκει κοντα,απο ηλεκτρονικες κατασκευες ξερω να φτιαχνω.Αυτη η ασπιδα δροσου τι ειναι και που την τοποθετουν απο πισω το δευτερευον μηπως για να το ζεσταινει?
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης