Jump to content

Αστρονομικές οργανώσεις Βόρειας Ελλάδας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είχα κάνει ένα μικρό διάλειμμα απο το αγαπημένο μας χόμπι τον τελευταίο καιρό διότι έδεινα πανελλήνιες και δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ. Τώρα, αφού πέρασα στην σχολή Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη θα ήθελα να ξαναμπώ στον κόσμο των άστρων,γι'αυτό και ξεκινάω αυτό εδώ το θέμα. Θα ήθελα να μου πείτε εφόσον ξέρετε αν υπάρχουν σύλλογοι αστρονομίας στη Θράκη ώστε να ενταχθώ και να εξελίξω το χόμπυ μου μαθαίνοντας περισσότερα πράγματα αλληλεπιδρόντας και μ'άλλους αστροπαρατηρητές.

 

 

 

Άρης Σφακιανός

!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Είχα κάνει ένα μικρό διάλειμμα απο το αγαπημένο μας χόμπι τον τελευταίο καιρό διότι έδεινα πανελλήνιες και δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ. Τώρα, αφού πέρασα στην σχολή Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη θα ήθελα να ξαναμπώ στον κόσμο των άστρων,γι'αυτό και ξεκινάω αυτό εδώ το θέμα. Θα ήθελα να μου πείτε εφόσον ξέρετε αν υπάρχουν σύλλογοι αστρονομίας στη Θράκη ώστε να ενταχθώ και να εξελίξω το χόμπυ μου μαθαίνοντας περισσότερα πράγματα αλληλεπιδρόντας και μ'άλλους αστροπαρατηρητές.

 

 

 

Άρης Σφακιανός

 

Συγχαρητήρια συνάδελφε, άνοιξε ένά φόρουμ να μας λύνεις απορίες στην βιοτεχνολογία και στην " φρέσκια γνώση που θα διδαχθείς( Εκτός αν επιτρέψει ο Ανδρέας συζητήσεις στην βιοτεχνολογία [-X ) . Απόσα γνωρίζω βρίσκεσαι σε μία εξαιρετική σχολή. Πλην όμως εξειδικευμένη υπάρχει και το σκουληκάκι και η φυσιολογία του γαϊδουράγκαθου κύριοι βιοτεχνολόγοι.

Φυσικά και υπάρχει

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ! Θα προσπαθήσω να το οργανώσω όταν είμαι έτοιμος απο θέμα γνώσης να το κάνω. Αλλά κάτι μου λέει οτι σιγά σιγά πρέπει να εντάξουμε και την αστροβιολογία στο προσκήνιο(σύμφωνα με τα νέα δεδομλενα: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_1_03/12/2010_424598 ). Οπότε κι ένα forum πάνω σ'αυτόν τον τομέα θα ήταν πάρα πολύ καλό.
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι συνάδελφοί σου μοριακοί έχουν έντονες αντιρήσεις. Σίγουρα θα το συζητήσετε σε κάποια μαθήματα και θάναι καλό να μας ενημερώσεις. Ο ενθουσιασμός για γνώση σού εύχομαι νάναι για όλη τη ζωή. Συγχαρητήρια και πάλι... με ορμή στην βιολογία, την εξωβιολογία (έτσι ονομάζαμε την αστροβιολογία στα δικά μου φοιτητικά χρόνια πρίν από :-k )και την αστρονομία.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13374&postdays=0&postorder=asc&start=0

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα θα υπάρχουν αντιρήσεις απο πολλούς!όπως κι εγώ έχω έντονες αντιρήσεις πάνω στο θέμα, αλλά σίγουρα αυτή η ανακάλυψη είναι μια πολύ καλή αρχή και όχι μόνο για την αστροβιολογία( ή εξωβιολογία) αλλά για τον χώρο της ιατρικής της γενετικής κ.λ.π κ.λ.π....σημαντικότατη τροφή για έρευνα (στην οποία ελπίζω να συμετέχω κι εγώ κάποια στιγμή!)!!ο χρόνος θα δείξει!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης