Jump to content

"Ευκολοι" στοχοι για φωτογραφιση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια!

Επειδη ειμαι νεος στην αστροφωτογραφια θα ηθελα να μου προτεινεται σχετικα "ευκολους" στοχους για φωτογραφιση.

 

Clear Skies....

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Μ42 => νεφέλωμα Ωρίωνα
    Μ13 => σμήνος Ηρακλή
    Μ31 => γαλαξίας Ανδρομέδας
    Μ45 => Πλειάδες

 

Αυτοί είναι οι ευκολότεροι στόχοι για παρατήρηση. Λογικά, εφόσον έχουν αρκετά μεγάλο φαινόμενο μέγεθος, θα είναι κατάλληλοι και για αστροφωτογράφηση. Έπειτα, αν δεν είσαι έτοιμος για deep sky, μπορείς να δοκιμάσεις τους πλανήτες, τη Σελήνη ή και τον Ήλιο (με ένα ασφαλές ηλιακό φίλτρο).

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς ξεχασα να σας μω οτι κανω μονο Deep sky φωτογραφιση.

@Tsaprazi M42 και ανδρομεδα δεν φαινονται τωρα...

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς ξεχασα να σας μω οτι κανω μονο Deep sky φωτογραφιση.

 

Δεν έχει σημασία. Όσο περισσότερη εξάσκηση κάνεις σε εύκολους στόχους, τόσο μεγαλύτερη ευχέρεια θα έχεις στη λήψη και την επεξεργασία μιας φωτογραφίας.

 

@Tsaprazi M42 και ανδρομεδα δεν φαινονται τωρα...

 

Μπορείς να τα κρατήσεις για να σχηματίσεις έναν κατάλογο για αργότερα. Ό,τι μαθαίνουμε χρήσιμο είναι. :D Θα σου συνιστούσα επίσης να πάρεις το Nightwatch. Αν και πολλοί δεν το θεωρούν απαραίτητο, προσωπικά με βοήθησε πολύ στην κατανόηση του νυχτερινού ουρανού.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς ξεχασα να σας μω οτι κανω μονο Deep sky φωτογραφιση.

@Tsaprazi M42 και ανδρομεδα δεν φαινονται τωρα...

 

Πόσο Deep Sky δηλαδή?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενημερωτικά, (από wikipedia)

 

Deep-sky objects are astronomical objects other than individual stars and solar system objects (such as Sun, Moon, planets, comets, etc.).The classification is used for the most part by amateur astronomers to denote visually observed faint naked eye and telescopic objects such as star clusters, nebulae and galaxies.

 

 

Συμβουλευτικά,

 

ο εξοπλισμός σου είναι καλός. Βγάλε πρώτα μερικές ευρέως πεδίου, δηλαδή προσάρμοσε τη μηχανή στη στήριξη σου και κάνε κάποιες διάφορες εκθέσεις. Από ένα λεπτό μέχρι δέκα λεπτά, δες τις φωτογραφίες, διάβασε τι παίζει και θα καταλάβεις ότι δεν κάνεις Deep Sky φωτογράφιση, και ούτε μπορείς να κάνεις τόσο εύκολα. Ξεκίνα από την ευρέως πεδίου και σταδιακά προχώρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη μπορείς να δεις στις Αστροφωτογραφίες πως καταγράφονται στόχοι με παρόμοιο εξοπλισμό με τον δικό σου, αλλά και ποιοι στόχοι είναι Πολυ-Φωτογραφημένοι.

 

ως επί των πλείστων τα πιο φωτεινά Deepsky είναι αυτά του Καταλόγου του Messier, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι τα πιο φωτεινά NGC δεν είναι ισάξια... ίσα ίσα είναι αρκετά NGC τα οποία είναι εξαιρετικοί στόχοι για έναν αστροφωτογράφο.

 

Αργα το βραδυ μπορεις να φωτογραφίσεις παρα πολλούς στόχους στην Περιοχή του Σκορπιού & Τοξότη, δες στους Χάρτες σου ποια είναι τα πιο φωτεινά π.χ Μ20-21, Μ8, Μ16, Μ17 κ.α

Επίσης ψάξε προς τον Κύκνο το Μ57 το Vail, το Dumbel λίγο πιο κάτω...

Γενικότερα άνοιξε έναν χάρτη και Googlαρισε τα πιο φωτεινά αντικείμενα που βλέπεις να δεις πως τα αποτυπώνουν οι άλλοι... και φυσικά κάνε δοκιμές!!

 

 

 

 

ΥΣ

Γιατι όχι Πλανητικά;; Υπάρχουν και μεγάλα :wink: :P

Επίσης για δοκίμασε το C9.25 σε κανένα Πλανητικό και μετά έλα πες μου... για βάλτο στο Cats Eye Nebula :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα το C9,25 ειναι f/9!!!

 

 

ΥΓ. Μαλλον χρειαζεται ευθυγραμιση επιδη ο κρονος φαινεται χηροτερα μεσα απο αυτο και καλητερα απο το δικο μου.

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα το C9,25 ειναι f/9!!!

 

 

ΥΓ. Μαλλον χρειαζεται ευθυγραμιση επιδη ο κρονος φαινεται χηροτερα μεσα απο αυτο και καλητερα απο το δικο μου.

Εξαρτάτε το προσοφθάλμιο αλλά και το Seeing, αφου αν του έβαλες π.χ τον 6μμ-ortho τότε με το δικό σου ήσουν στα 167Χ ενώ με το C9.25 ήσουν στα 392X

 

ενα αργό τηλεσκόπιο (f/9) δεν σημαίνει ότι δεν κάνει για αστροφωτογραφιση, όπως σου είπα δοκίμασε το σε Πλανητικά :wink: Κάνε μια δοκιμή στο Μ57... ή αν θες δοκίμασε στο Μ51, μπορεί να χρειαστεί λίγο χρόνο παραπάνω αλλά θα δεις...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο ορθοσκοπικος που εχω ειναι 5 μμ. Το προσοφθαλμιο που χρησιμοποιησα ηταν ο 8μμ υπεριωνας.

οκ θα δοκιμασω το μ57.

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο ορθοσκοπικος που εχω ειναι 5 μμ. Το προσοφθαλμιο που χρησιμοποιησα ηταν ο 8μμ υπεριωνας.

οκ θα δοκιμασω το μ57.

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο ορθοσκοπικος που εχω ειναι 5 μμ. Το προσοφθαλμιο που χρησιμοποιησα ηταν ο 8μμ υπεριωνας.
Ελά μικρή διάφορα 5μμ με 6μμ (ιδικά πάνω στην κουβέντα).

ο 8μμ Hyperion δεν κάνει για Πλανητική, και είχες με το C9.25 294Χ και με το δικό σου 125Χ, άρα με μέτριο ή χάλια Seeing μου είναι λογικό να βλέπεις στα 125Χ πιο καθαρά.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται, μπορεί όντως να χρειάζεται Collimation... αλλά την τελευταία φορά έδειχνε Απίστευτα οπότε μου είναι δύσκολο να καταλάβω πως μέσα σε ένα μήνα χάλασε το Collimation του C9.25...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε να φωτογραφίσεις το Μ17, το Μ8 και το Μ20 :wink:

 

Το Μ8 ή αλλιώς Νεφέλωμα της Λιμνοθάλασσας είναι κάτι αντίστοιχο του Νεφελώματος του Ωρίωνα!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης