Jump to content

Αγορά φωτογραφικής μηχανής - χεεεεελπ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω ότι είναι πολυσυζητημένο το θέμα αλλά τα δεδομένα αλλάζουν συχνά, όπως και οι απόψεις.

Θέλω μία φωτογραφική μηχανή για επίγεια και αστρονομική χρήση. Ποια θεωρείτε ιδανική μέση λύση που να μην ξεπερναει τα 1200€;

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω για αστρονομική, σε αυτό θα σου απαντήσουν οι πιό σχετικοί..Αλλά για επίγεια αυτή τη στιγμή στην κατηγορία 1200 και κάτω, οι καλύτερες επιλογές είναι η nikon D7000 και η pentax K-5.

Nikon D7000 http://www.dpreview.com/reviews/nikond7000/page22.asp

Pentax K-5 http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk5/page21.asp

 

Φυσικά υπάρχουν και πιό φτηνές λύσεις που η μόνη ίσως ουσιώδης διαφορά θα είναι η ποιότητα κατασκευής και το σκόπευτρο..Ίσως αυτές οι μηχανές να παραείναι βαριές για να μπούν σε εστιαστή..

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Canon 550D Αυτη εχω εγω και ειμαι υπερευχαριστημενος! Παρε και 1-2 καλους φακους και εισαι μια χαρα!

ΥΓ. Τελειο Αβαταρ Hunter!!!!!

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το ιδανικό είναι να πας σε μια entry κατηγορία (canon 450d-600d,nikon d5100) με τον βασικό κιτ φακό (18-55mm) και με τα υπόλοιπα λεφτά να πάρεις έναν μέτριο υπερευριγώνιο φακό που θα σε βολέψει για τα πορτρέτα του ουρανού, startrails και τοπία γενικότερα.

'Όποια και να πάρεις σε αυτή τη κατηγορία πιστευω θα σε καλήψει, μια και η εξέληξη τους εδώ και μια 3ετία και βάλε έχει επικεντρωθεί στο video στα iso αντί να κοιτάξουν να βάλουν ένα πιο φωτεινό πρισματικό σκόπευτρο η μια αδιαβροχοποίηση..

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο αναφορα την αδιαβροχοπιηση υπαρχει τετεια δυνατοτητα με ενα εξτρα κιτ αλλα....... ειναι πολυ ακριβο! :evil: #-o

 

Δεν μιλαώ για housing, να τη βουτίξεις στη θάλασσα.Μιλάω για μιά προστασία της μηχανής απο καιρικές συνθήκες όπως βροχή,έντονη ζέστη η κρύο ή ακόμα και άπο άμμο,λάσπη.Φυσικά και δεν ζητάω να πάρω μία μηχανή DSLR έτοιμη να βγάλεις υποβρύχιες φωτογραφίες :mrgreen:

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΑΑαΑΑΑΑΑ οκ τοτε εχεις δικιο! Μερικες(πανακριβες βλεπε Canon 1d) εχουν αυτο που ζητας! Αλλα.... ειναι πανακριβες!
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγαίνουμε λίγο offtopic άλλα αμα το ζητούμενο σου είναι το weather proof δεν χρειάζεται να πάς σε τόσο ακριβές λύσεις όπως η κατηγορία 1d της canon.H pentax έχεθ παράδωση στα "θωρακισμένα" σώματα, όπως k10,k20,k200,k7,k5 όπως και οι olypmus e3,e5,e30 με τις 2 πρώτες να είναι γνωστές σαν σώματα tank.Άλλα αυτά είναι χαρακτηριστηκά για πιο επαγκελματικές εφαρμογές (φωτορεπόρτερ,άγρια φύση κλπ).Τώρα αν σε πιάσει μια βροχούλα και είσαι με τη μηχανη στο χέρι δν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος..

Για καθημερινή, πιο έμπειρη καλιτεχνική ακόμα και επαγκελματίκη μια entry level dslr μπορεί να είναι κάτι παραπάνω απο αξιοπρεπής.Άλωστε τις καλές φωτογραφίς δεν τις τραβάει η μηχανή αλλά ο φωτογράφος.Μπορείς να δείς αρκετά παραδείγματα στο forum μας όπως ο ammonite o bi2l που δεν έχουν τον top εξωπλισμό αλλά η δουλειά τους σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό.

 

ΟΚ οκ σκάω ξεφυγα αρκετά :mrgreen:

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομίζω ότι έχω καταλήξει σε μία eos 550d,

ευχαριστώ για τις συμβουλές

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης