Jump to content

Αγορά κάμερας για φωτογράφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε επιτέλους η ώρα να προχωρήσω στην αγορά κάμερας για φωτογράφηση κυρίως για νεφελώματα με τον υπάρχον εξοπλισμό .

Ψάχνοντας λοιπόν αρκετά με φυσικά ένα λογικό κόστος (ριμάδα κρίση ...) κατέληξα σε αυτήν.

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=319-320-1694-1704-15139

Θα ήθελα τις γνώμες σας αν κάποιος την έχει δουλέψει η κάποια άλλη με περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά

μιας και οι προγαμματισμένες διακοπές του Αυγούστου θα είναι κοντά σε βουνό και λέω να ασχοληθώ λίγο.. :lol:

Εννοείται ότι αργότερα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν auto guide αν υπάρξουν χρήματα παραπάνω.

Τι λέτε λοιπόν??

:roll:

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου έλεγα να μην βιαστείς! Με τον υπάρχων εξοπλισμό που έχεις και τη συγκεκριμένη camera νεφελώματα δεν θα μπορείς να βγάλεις στην έκταση τους παρά μόνο κάτι μικρά πλανητικά! Αν έχεις σκοπό μετά να τη χρησιμοποιήσεις σαν guider τότε κάτι γίνεται! Η δικιά μου συμβουλή πάντως είναι να περιμένεις να μαζέψεις και άλλο χρήμα και να μην βιαστείς!

 

Και για να καταλάβεις περίπου τι σου λέω ανεβάζω το νεφέλωμα του Ωρίωνα με την atik titan και το ed 120 που έχεις στην υποθετική περίπτωση που το τράβαγες εσύ! Το πεδίο είναι πάρα πολύ μικρό!

Capture.JPG.e8ba7f414789690c0e00dbe1ad99d8cf.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει πολύ μικρή ανάλυση και πεδίο για νεφελώματα. Θα σου πρότεινα να βρεις μια μεταχειρισμένη ATIK314L ή κάποια γύρω στο 1.3Μpixel για αρχή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και την πρόταση αλλά όσο και να εχω ψαχτεί σε πολλά site μεταχειρισμένου εξοπλισμού δεν έχω δει να πωλείται κάποια atik 314 , έψαχνα στην αρχή για καινούργια αλλά το κόστος ήταν μεγάλο σχετικά.

Κάνα μήνα που το παρακολουθώ δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κάποια (εννοείται σε ξένα site)

Aν έχει δει κάποιος να την δίνουν ευπρόσδεκτος :lol:

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης