Jump to content

να ηταν δορυφορος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους...

 

σπυρος εδω.με καποια παιδια ειχα μιλησει πριν καιρο για καποιες πρωτες συμβουλες και απο οτι φαινεται κολλησα και εγω το μικροβιο της ερασιτεχνικης αστρονομιας. :D

 

πηρα κατι κιαλια τις πλακας ετσι για να εχω μια πρωτη επαφη με το ολο θεμα και αρχισα....

 

τελος παντων με λιγα λογια την παρασκευη το βραδυ γυρω στις 03.30,αφου ειμαι ηδη εξω με κιαλια,nightwatch(το οποιο ειναι απιστευτο βιβλιο) και νερο βλεπω κατι το οποιο συμφωνα και με τον κυριο dickinson ηταν δορυφορος(μια κουκιδα φωτος,σταθερη ταχυτητα,και δυναμωνε το φως του σε σταθερα σχεδον διαστηματα)

 

το παρατηρω για αρκετη ωρα(ενα λεπτο περιπου) μεχρι που εμφανιζεται αλλο ενα να ερχεται απο την αντιθετη πλευρα μεσα στο οπτικο πεδιο.και μεχρι να το δω εχει εμφανιστει αλλο ενα με κατευθυνση καθετη απο τα αλλα δυο.

ειχαν αποσταση μεταξυ τους και τα τρια αλλα ηταν ολα μεσα στο ιδιο οπτικο πεδιο!!

 

τοσοι πολλοι δορυφοροι εκει πανω ι κατι αλλο ηταν?

 

αφηστε που πιο πολλα τετοια αντικειμενα εχς δει παρα αστερισμους :D :D :D θελω εξασκηση

 

φιλικα,Σπυρος

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς για να δεις πόσοι δορυφόροι βρίσκονται σε τροχιά:

 

http://www.heavens-above.com

Αν το Ηλιακό Σύστημα είναι 900.000 φορές μεγαλύτερο από τη Γη, ο γαλαξίας μας 90.000.000 φορές μεγαλύτερος από το Ηλιακό Σύστημα και το Σύμπαν 300.000 φορές μεγαλύτερο από το γαλαξία μας, τότε ποιά η σημασία του ανθρώπου μέσα στο Σύμπαν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια κουκιδα φωτος,σταθερη ταχυτητα,και δυναμωνε το φως του σε σταθερα σχεδον διαστηματα

 

Aν ηταν ετσι κ τα αλλα δυο τοτε θα ηταν δορυφοροι.Μην σε παραξενευει,πολλες φορες τυχαινει να περνανε ταυτοχρονα σε διαφορετικα σημεια του ουρανου περισσοτεροι απο ενας δορυφοροι.Κ εισαι τυχερος αν τους δεις ολους.Παντως η πιο απιστευτη εμπειρια ηταν φετος στον Παρνωνα (Πεμπτη 4 Αυγουστου στις 3.30-4 παρα τα ξημερωματα) οπου μαζι με αλλους 3

φιλους περιμεναμε καποιους συγκεκριμενους Ιριντιουμ.Βλεπουμε ξαφνικα τρεις φωτεινες κουκιδες στον ουρανο σε σχημα σκαλινου τριγωνου να κινουνται προς την ιδια κατευθυνση, σε μικρες αποστασεις μεταξυ τους!!!!Νομιζα με οτι δεν βλεπουμε καλα για μερικες στιγμες,απιστευτο θεαμα!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενδιαφερον site theodore

 

απλως μου φανηκε παραξενο που ειδα 3 μαζι... :)

 

ναι αλλα εγω τους ειδα στις 03.30 το βραδυ.πηγα στα previous 48 hrs στο site και ειδα δυο iridiums στις 27 και 28 οχι στις 26 παρασκευη που ειδα εγω.εκτος και αν δεν ηταν iridiums :D :D

 

πανικος εκει πανω ε?

 

μια ερωτηση..μετα τις 2 το βραδυ πανω απο τον υμηττο ειναι ενα κοκκινο αστερι.ο ανταρης ειναι??( αριστερα του εχω δει τις πλειαδες,υστερα απο συγκριση με καποιες φωτο) αλλα καμια σχεση πλειαδες με ανταρη αν δεν κανω λαθος συμφωνα με τους χαρτες του dickinson... :?:

 

 

φιλικα,Σπυρος

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι quendi ωραιο θεαμα ειναι

 

και τολμω να πω οτι μπορεις να ΄διακρινεις΄ και το αντικειμενο το ιδιο...

 

τι εννοω? το φως ενος δορυφορου φαινεται διαφορετικο απο ενα αστερι..σε κανει να καταλαβαινεις οτι ειναι καποιο αντικειμενο.ειναι πιο ΄μαζεμενο΄

 

καταλαβαινεις τι θελω να πω ι ακουγονται βλακειες??

 

:D

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως η πιο απιστευτη εμπειρια ηταν φετος στον Παρνωνα (Πεμπτη 4 Αυγουστου στις 3.30-4 παρα τα ξημερωματα) οπου μαζι με αλλους 3

φιλους περιμεναμε καποιους συγκεκριμενους Ιριντιουμ.Βλεπουμε ξαφνικα τρεις φωτεινες κουκιδες στον ουρανο σε σχημα σκαλινου τριγωνου να κινουνται προς την ιδια κατευθυνση, σε μικρες αποστασεις μεταξυ τους!!!!Νομιζα με οτι δεν βλεπουμε καλα για μερικες στιγμες,απιστευτο θεαμα!!

 

Παναγιώτη, με τους Iridum έχω παρατηρήσει ότι πολύ συχνά λίγο πριν ή λίγο μετά την εμφάνιση ενός Iridium που προβλέπει το Heavens Above εμφανίζεται και ένας άλλος Iridium στην ίδια περίπου τροχιά όμως αρκετά πιο αμυδρός που για κάποιο λόγο δεν είναι στις προβλέψεις. Ισως αυτό αν οφείλεται στο όριο μεγέθους που βάζει το Heavens Above (0 μου φαίνεται). Από σκοτεινά μέρη πιθανώς αυτό να είναι πιο έντονο!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κυριε astrovox :D :D :D

 

θελω να κανω μια ερωτηση..υπαρχει καμια πατεντα(αποδεδειγμενα οτι ειναι λειτουργικη) για κιαλια χωρις υποδοχη για τριποδα???

 

η να βαλω τη φαντασια μου να οργιασει?? :D :D

 

φιλικα.....

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι quendi ωραιο θεαμα ειναι

 

και τολμω να πω οτι μπορεις να ΄διακρινεις΄ και το αντικειμενο το ιδιο...

 

τι εννοω? το φως ενος δορυφορου φαινεται διαφορετικο απο ενα αστερι..σε κανει να καταλαβαινεις οτι ειναι καποιο αντικειμενο.ειναι πιο ΄μαζεμενο΄

 

καταλαβαινεις τι θελω να πω ι ακουγονται βλακειες??

 

:D

 

Na sou pw tin alitheia, den to exw paratirisei egw, isws na exei na kanei me tin kinisi pou sou dinei afti tin entypwsi, giati o egkefalos antilamvanetai kalytera antikeimena pou kinountai para akinita. Twra gia to kokkino asteri pou les (afto to panw apo ton ymhto den me voithaei) einai eite o Aris eite o Aldebaran pou emfanizetai pio xamila.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

heal....

 

το ξερω οτι αυτο το πανω δεν βοηθαει :D αλλα νεος ειμαι και εγω...

 

δηλαδη κατα τις 03.00 να ειναι στο υψος που ειναι και η σεληνη...

 

βασικα θελω να κοιταξω πολυ καλα τους χαρτες του nightwatch και οχι να ρωταω εδω μεσα.. :lol:

 

οσο για αυτο που ρωτησα για στηριξη κιαλιων διχως υποδοχη προτεινεις κατι?

 

 

.......προσπαθωντας να ταξινομησω το χαος εκει πανω.....

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ανδρεα....

 

εψαξα λιγο για τον iridium που εμφανιζεται μετα/πριν απο αυτον που εχει προβλεφθει και βρηκα οτι αυτοι ειναι iridiums που αποτυχαν στη πορεια τους(ανενεργοι πλεον) και δεν βρισκονται στην προδιαγεγραμμενη πορεια η συμπεριφορα.μπορουν ομως ακομα να παραγουν εκλαμψεις,απλως δεν ειναι προβλεψιμοι...

 

αυτα......

 

 

φιλικα,Σπυρος

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Ιδιαιτερα φοβερη ειναι η εμπειρια με τους δουροφορους NOSS ... ειναι τρεις δορυφοροι κατασκοπευτικοι που κινουνται μαζι σε σχημα ωστε να μπορουν να καταγραψουν σε τρεις διαστασεις (parallax).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αντωνη.....

 

μηπως αυτοι ηταν που ειδε ο παναγιωτης,σε αρθρο πιο πανω, σε σχηματισμο σκαλινου τριγωνου???

 

για αυτο που ειδα εγω καμια παρατηρηση και απο εσενα??

 

φιλικα......

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπυρο,

 

Οντως πιστευω ο Παναγιωτης να ειδε το τριδυμο ΝΟΣΣ ... και αυτος ειναι ο λογος που αφησα το μηνυμα μου (με εκανε να θυμηθω το περιστατικο).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αντωνη....

 

τους σηκωσαν για να ανιχνευουν πλοια ι κατι τετοιο διαβασα....

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και ειναι τωρα 7 σχηματισμοι ενεργοι πανω....
Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τους σηκωσαν για να ανιχνευουν πλοια ι κατι τετοιο διαβασα....

Μεταξυ αλλων! :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παω να ετοιμαστω για το βραδυ

 

ελπιζω να μην με ανιχνευσουν και εμενα μεταξυ αλλων :wink: :wink:

 

καλο απογευμα............

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μετα τις 2 το βραδυ πανω απο τον υμηττο ειναι ενα κοκκινο αστερι.ο ανταρης ειναι??( αριστερα του εχω δει τις πλειαδες,υστερα απο συγκριση με καποιες φωτο) αλλα καμια σχεση πλειαδες με ανταρη αν δεν κανω λαθος συμφωνα με τους χαρτες του dickinson

 

Mαλλον τον Αρη (ή τον Αντελμπαραν) ειδες οπως ανεφερε κ ο Κωστας.

 

τι εννοω? το φως ενος δορυφορου φαινεται διαφορετικο απο ενα αστερι..σε κανει να καταλαβαινεις οτι ειναι καποιο αντικειμενο.ειναι πιο ΄μαζεμενο΄

 

Νομιζω πως καταλαβαινω,εννοεις ισως το οτι οι δορυφοροι φαινονται πιο πολυ σαν κουκιδα κ οχι να τρεμοπαιζουν τοσο πολυ οπως τα αστρα (?)

 

Παναγιώτη, με τους Iridum έχω παρατηρήσει ότι πολύ συχνά λίγο πριν ή λίγο μετά την εμφάνιση ενός Iridium που προβλέπει το Heavens Above εμφανίζεται και ένας άλλος Iridium στην ίδια περίπου τροχιά όμως αρκετά πιο αμυδρός που για κάποιο λόγο δεν είναι στις προβλέψεις. Ισως αυτό αν οφείλεται στο όριο μεγέθους που βάζει το Heavens Above (0 μου φαίνεται). Από σκοτεινά μέρη πιθανώς αυτό να είναι πιο έντονο!

 

εψαξα λιγο για τον iridium που εμφανιζεται μετα/πριν απο αυτον που εχει προβλεφθει και βρηκα οτι αυτοι ειναι iridiums που αποτυχαν στη πορεια τους(ανενεργοι πλεον) και δεν βρισκονται στην προδιαγεγραμμενη πορεια η συμπεριφορα.μπορουν ομως ακομα να παραγουν εκλαμψεις,απλως δεν ειναι προβλεψιμοι...

 

Ανδρεα καποιες φορες νομιζα οτι τι ειχα παρατηρησει κ εγω αυτο..παντως η εξηγηση του Σπυρου μου φαινεται λογικη.Α κ νομιζω οτι το Heavens Above

εχει μεγαλυτερο οριο (-κατι) που δυστυχως δεν θυμαμαι.

 

Ιδιαιτερα φοβερη ειναι η εμπειρια με τους δουροφορους NOSS ... ειναι τρεις δορυφοροι κατασκοπευτικοι που κινουνται μαζι σε σχημα ωστε να μπορουν να καταγραψουν σε τρεις διαστασεις (parallax).

 

Οντως πιστευω ο Παναγιωτης να ειδε το τριδυμο ΝΟΣΣ

 

:shock: :shock: Αντωνη τι μου λες τωρα?? Πολυ ενδιαφερον.Τη νυχτα εκεινη περιμεναμε τους Iridium οταν μας το γνωστοποιησε ο Βαγγελης (Τσαμης) κ στα χαρτια του που ειχε εκτυπωσει απ το Heavens Above δεν υπηρχαν στοιχεια αυτους τους 3 που παρατηρησαμε,αν θυμαμαι καλα.Ειδαμε κ τους 2 Iridium που περιμεναμε αλλα αυτοι του "τριγωνου" ηταν ποιο λαμπεροι απ τους αλλους.

 

Να υποθεσω οτι δεν υπαρχει καποιο site που να μας δειχνει την τροχια των κατασκοπευτικων ε?Αντωνη τους εχεις παρατηρησει κ εσυ?Το "τριγωνο εννοω".

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, τους τρείς δορυφόρους η Κυριακή δεν τους εντόπισε πρώτη?

(το βράδυ που ήμουν κι εγώ)

Εσύ ήσουν και μεταξύ αυτών που τους είχαν δει και την προηγούμενη?

Το θέαμα ήταν ανεπανάληπτο, όμως οι τρείς δορυφόροι ήταν αμυδροί - κατά τη γνώμη μου 4ου μεγέθους. Έτσι θα ήταν αδύνατο να εντοπιστούν εύκολα στην πόλη.

Στα κυάλια όμως θα μπορούσαν να φανούν.

Μήπως κάποιο από τα αντικείμενα που είδε ο φίλος μας ήταν μακρυνό αεροπλάνο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, τους τρείς δορυφόρους η Κυριακή δεν τους εντόπισε πρώτη?(το βράδυ που ήμουν κι εγώ)

Εσύ ήσουν και μεταξύ αυτών που τους είχαν δει και την προηγούμενη?

 

Hλια εσυ ειχες ερθει Παρασκευη πρωτη φορα απ οτι θυμαμαι.Ναι,εγω το ειχα δει Πεμπτη με την Κυριακη,τον Βαγγελη κ τον Νικο.Θυμαμαι καπως αμυδρα οτι ξαναφανηκαν την Παρασκευη αλλα κοιταγα σε καποιο τηλεσκοπιο κ ημουν απορροφημενος εκει..απ οτι ελεγαν μετα ηταν το ιδιο με την προηγουμενη αλλα..εγω δεν δεν θυμαμαι καθολου για να εκφερω γνωμη!! :oops: :oops: Σορρυ,δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια!!Αλλα αν ηταν σκαλινο τριγωνο..μας κατασκοπευαν! :twisted:

 

Νικο (Skywalker) αν θυμασαι κατι πες μας,για το δευτερο βραδυ.

 

Οσο για το μεγεθος δεν ειμαι καλος σε τετοιους υπολογισμους αλλα ηταν αρκετα εμφανεις στον Παρνωνα την Πεμπτη.Ηταν τοσο μοναδικο το φαινομενο που δεν σκεφτηκα καθολου να εκτιμησω το μεγεθος,απλα παρακολουθουσα με ανοιχτο το στομα!!Ισως να φταιει κ η απιστευτη συγκυρια/τυχη που χαμε να "σκασει" διπλα στο τριγωνο οπως το παρακολουθουσαμε κ μια απιστευτη βολιδα.Οποτε καταλαβαινεις,επιφωνηματα θαυμασμου!Ηταν ανεπαναληπτο!!

 

Ο Βαγγελης ισως να μπορει να βοηθησει περισσοτερο.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τη ιστορία, η δεύτερη φορά που εμφανίστηκε η τριάδα των δορυφόρων ήταν τη νύχτα του Σαββάτου (η πρώτη βραδιά που βρέθηκα κι εγώ στον τόπο της παρατήρησης την τελευταία φορά), και θυμάμαι ότι τους είχατε ήδη δει άλλη μιά φορά. Παναγιώτη, έχεις δίκιο το θέαμα ήταν εκπληκτικό και "παράξενο" (πολύ ασυνήθιστο). Όσο για το μέγεθός τους, δια της "εις άτοπον απαγωγής" συμπεραίνω κι εγώ ότι ήταν μάλλον 4ου μεγέθους, αφού δεν μπορούσαν να είναι 3ου ή 5ου. Άν δεν ήταν 4ου, θα έλεγα ότι αποκλείω το 3ο μέγεθος αλλά όχι το 5ο.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δευτερο βραδυ ο Αγγελος τους ειδε πρωτος που ειμουν στο τηλεσκοπιο του μαζι του και το φωναξε στην υπολοιπη παρεα απο οσο θυμαμαι.

 

Εμφανιστηκαν βορειοδυτικα και περασαν κατω απο το πολικο κ συνεχισαν,αλλα νομιζω οτι σιγα σιγα το τριγωνο που σχηματιζαν αρχισε και ανοιγε σε σχεση με το τριγωνο που ειχαμε δει εμεις τη πρωτη φορα,οπου πραγματικα αγχωθηκα οταν το ειδα για πρωτη φορα,λεω μας τη πεσανε τα παιδια απο τα ξενα.... :shock: :shock:

 

Ωραια εμπειρια!!

Ειδικα οταν εσκασε ο διαττοντας διπλα,πσσσ μοναδικο θεαμα!!!!

 

Παντως η απαντηση του Αντωνη με ικανοποιησε περισσοτερο για το τι μπορει να ηταν.

 

Τωρα για μεγεθος δε τα παω τοσο καλα για να τα ταξινομησω,ο Στεφανος σαφως κατεχει περισσοτερα,αφου ειναι ονομα κ πραμα!! :wink:

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τη ιστορία, η δεύτερη φορά που εμφανίστηκε η τριάδα των δορυφόρων ήταν τη νύχτα του Σαββάτου

 

Oυπς εχεις δικιο Στεφανε!Σαββατο.

 

Εμφανιστηκαν βορειοδυτικα και περασαν κατω απο το πολικο κ συνεχισαν,αλλα νομιζω οτι σιγα σιγα το τριγωνο που σχηματιζαν αρχισε και ανοιγε σε σχεση με το τριγωνο που ειχαμε δει εμεις τη πρωτη φορα,οπου πραγματικα αγχωθηκα οταν το ειδα για πρωτη φορα,λεω μας τη πεσανε τα παιδια απο τα ξενα

 

:lol: :lol:

 

Χμ..θα μπορουσε να μην ηταν το ιδιο?Δυσκολο ε?..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω απλως ειδα 3 δορυφορους με διαφορετικες τροχιες και εκανα σχολιο,αλλα μου αρεσει εκει που κατεληξε το θεμα :D :D

 

οποτε...quendi

 

sto www.heavens-above.com θα βρεις προβλεψεις για τους NOSS

 

και στο www.satobs.org/noss θα βρεις πληροφοριες για τους NOSS(ημερομηνιες εκτοξευσεων και αλλα..)

 

στο heavens above κανε search με ημερομηνια και θα σου βγαλει ολους σηκωθηκαν τοτε.ψαξε και θα βρεις και τους NOSS.....

 

αυτα..............

 

φιλικα,Σπυρος

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως κάποιο από τα αντικείμενα που είδε ο φίλος μας ήταν μακρυνό αεροπλάνο?

 

στο δικο μου περιστατικο αναφερεσε Ηλια??

 

οχι δεν ηταν αεροπλανο(δεν διεκρινα τουλαχιστον φωτα,πρασινα,κοκκινα)

 

ασε που και χτες και προχθες το βραδυ ειδα παλι IRIDIUMS,κατα τυχη οπως παντα,και παλι ειδα δυο με αντιθετες τροχιες στο ιδιο οπτικο πεδιο!!!!

 

ενω ο κυριος astrovox εχει παρατηρησει εμφανιση και δευτερου iridium σε περιπου ιδια τροχια με εκεινον των προβλεψεων...αλλα ειπαμε αυτοι ειναι ανενεργοι πλεον...

 

λιγο χαμος εκει πανω γινεται εκει πανω ε??

 

φιλικα,Σπυρος

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης