Jump to content

Επεξεργασια αστροφωτογραφιας σε iMac


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Μολις παραγγειλα ενα iMac αλλα δεν ξερω με ποια προγραμματα μπορω να stackαρω τις φωτογραφιες. Ξερετε εαν λειτουργει το Deep Sky Stacker ή το MaximDL;

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχάς καλορίζικο!

 

Αν βάλεις windows είτε με Bootcamp είτε με Vmware θα παίζουν τα προγράμματα που αναφέρεις και γενικά ότι παίζει σε windows.

 

Τώρα αν θελεις κάτι μόνο για Mac θα σου πρότεινα το Pixinsight για ολοκληρωμένη επεξεργασία αστροφωτογραφιών αλλά υπάρχει και το photoshop για Mac με το οποίο μπορείς να κάνεις τα ίδια και περισσότερα πράγματα (όχι μόνο επεξεργασία σε αστροφωτογραφίες).

 

Δεν ξέρω αν είχες πριν Mac... φαντάζομαι πως όχι οπότε όταν με το καλό το πάρεις στα χέρια σου θα χρειαστείς λίγο χρόνο για να συνηθήσεις στις διαφορές με τα pc. (όχι κάτι σπουδαίο βέβαια... αλλά δεν παύουν να είναι διαφορές)

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολυ! Ναι θα ήταν καλύτερα να μην χρειαζόταν όλη αυτή η διαδικασία και να κατέβαζα απλά ένα προγράμμα. Με το PixInsight μπορώ να τις stackαρω;
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Pixinsight κάνεις ολοκληρωμένη επεξεργασία,

ρίξε μια ματιά:

 

http://pixinsight.com/

 

είναι λίγο ακριβό αλλά πιστεύω ότι αξίζει κάθε ευρώ!

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ... Σαν προγράμμα είναι περίπλοκο; Μήπως Δηλαδή δώσω κάποια χρήματα και πανε περίπατο ; =;
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα να βρεις το LE που είναι μια light έκδοση και free αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα στο site σίγουρα όμως θα υπάρχει κάπου αλλού με λίγο ψάξιμο πιστεύω να τη βρείς.

 

Δοκίμασέ το πρώτα και δες αν σου κάνει. Βασικά αν μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα όλα τα προγράμματα που κυκλοφορούν για να δεις ποιό σου κάθεται καλύτερα. Σϊγουρα για το photoshop υπάρχουν αρκετοί οδηγοί και υπάρχουν και αρκετά άτομα στο forum που μπορούν να σε βοηθήσουν.

Βέβαια το photoshop κοστίζει πολύ περισσότερο από το Pix.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι,

 

ή θα βάλεις Mac και μεσω Vmware θα τρέχεις Windows ή θα κάνεις διπλο Boot σε Mac ή σε Windows (στην εκκινηση), το διπλό boot για εμένα είναι το καλύτερο αφου το καθε λειτουργικό θα χρησημοποιεί το 100% του συστήματος, βέβαια το κακό είναι ότι αν θες να τρέξεις κατι στο αλλο λειτουρικό θα πρεπει να κάνεις reboot αλλα σε εμένα αυτό δεν είναι πρόβλημα (ασε που τα mac το κανουν γρηγορα)

 

Τωρα σχετικα με τα προγραματα... ότι σου είπαν τα παιδια παραπάνω, και σίγουρα κάποια θα τα βρεις σιγα σιγα :wink: Πάρε το μηχανημα και όλα τα αλλα ερχονται...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενταξει δεν νομιζω να υπαρχει καποιο μεγαλο προβλημα με το Vmware αφου μονο stack τις φωτογραφιες θα κανω και μετα θα τις επεξεργαζομαι με lightroom,aperture,photoshop στο OS X.
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενταξει δεν νομιζω να υπαρχει καποιο μεγαλο προβλημα με το Vmware αφου μονο stack τις φωτογραφιες θα κανω και μετα θα τις επεξεργαζομαι με lightroom,aperture,photoshop στο OS X.
Δεν θα πω ότι έχεις αδικο... κάντο όπως λες και κάποια στιγμή θα βγει κι ενα πρόγραμμα για Mac και... bye bye Vmware :wink: (απλα προς το παρον θα Stackαρεις λίγο πιο αργα απο ότι θα μπορούσες, βεβαια δεν νομίζω ότι σε νοιάζει αυτο αφου και παλι θα φαίνεται ότι πάει σφαίρα, ιδικά αν το συγκρίνεις μετο laptop που έχεις)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Boot Camp Assistant εφαρμογή των os x φτιάχνεις ενα partition 30GB

και περνάς όποια win θες.

Δουλεύεις το deepskystacker και ό,τι άλλο θες, μετά αφού κάνεις reboot από τα win απ' ευθείας,

κοπιάρεις τα αρχεία σου στα mac αφού βλέπεις το win partition μέσα από τα mac.

Είναι καλύτερα να γίνει πριν αρχίσεις να φορτώνεις το imac και δεν θα κινδυνεύεις να χάσεις

αρχεία αν κάτι πάει στραβά.

Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις μόλις το πάρεις θα βάλεις ένα εξωτερικό δίσκο να παίρνει back up

με το time machine.

Για installing windows with boot camp δες εδώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως εγώ με το Nebulosity είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και είναι και φτηνό. Κι εγώ έψαξα πριν το αγοράσω αλλά τελικά το πτοτείνω ανεπιφύλακτα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται. Κάνει τα πάντα χωρίς εξειζητημένες λειτουργίες που θα χρησιμοποιήσεις σπάνια αλλά τις πληρώνεις παρόλα αυτά. Δες τη φωτογραφία μου στην ενότητα νεφελώματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης