Jump to content

Δίλημμα- με τρώει η τσέπη μου


Estarian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ώρα, τώρα που έχουν περισσέψει ακόμα κάτι ψιλά να προχωρήσω σε νέες αγορές για τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά.

 

Έχοντας το κλασσικό 10ιντσο Skywatcher σε βάση Dobson, η αρχική ιδέα είναι να πάρω μια neq6 pro με σκοπό κάποια στιγμή να πειραματιστώ και με αστροφωτογραφία ( με dslr, σιγά σιγά τα βήματα..). Ο κύριος λόγος όμως είναι ότι -πραγματικά συγγνώμη ρε starhoppers καταννοώ την οργή σας :D - βαριέμαι να ψάχνω. Αλήθεια. Ασε που λόγω στραβού σκαριού (δισκοπάθειες κλπ), με 10 λεπτά κοιτάγματος από τον ερευνητή, πρέπει να μείνω τάβλα 2 μέρες.. οποτε goto και ησυχάζω.

Όμως το μικρόβιο είναι... μικρόβιο και δε σε αφήνει μόλις αρχίσεις να σκέφτεσαι καινούριες αγορές.

Και αναρωτιέμαι ο ερίφης, μήπως να δώσω το 10ράκι μου και μαζί με τη βάση να πάρω και καινούριο τηλεσκόπιο - στα ίδια κυβικά αλλά ίσως λίγο καλύτερο;;

Με τη μεταφορά έχω ένα θέμα καθότι καλό θα ήταν να έχω σωλήνα κατα τι μικρότερο, αλλά τις ίντσες δε θέλω να τις αποχωριστώ. Προτιμώ να πάρω μεγαλύτερο αυτοκίνητο :P

Είδα και αυτό στο astroshop και μου μπήκαν διαόλια

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-304-1500-pds-explorer-bd-neq-6-pro-synscan-goto/p,19173

Βέβαια δε θα ήμουν αρνητικός και με κανα Cassegrain, αλλά εκεί πρέπει να πέσουμε στις 9 ίντσες αλλιώς θα πέσει μαύρη πείνα :P

 

Τώρα το θέμα το γράφω πιο πολύ μιλώντας δυνατά... Αλλά αν έχετε κάποια πρόταση, κάποια συμβουλή, κάτι ρε αδερφέ.. :D

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια λυση ειναι να μεινεις με τον ιδιο σωληνα αλλα με την προσθηκη της neq6 pro και απλα χανεις 2

ιντσες απο το τηλ που σκεφτεσαι να παρεις που ειναι και παλι κατοπτρικο , και σου μενει και η ντοπσον στηριξη για οταν θελεις να κανεις κανενα αστροαλμα ετσι γιατι σου ηρθε και γουσταρεις :cheesy:

Αλλη λυση ειναι το celestron 9,25 και η παραπανω στηριξη που ειναι πολυ καλος συνδιασμος και αφου ειμαι κατοχος και των δυο μπορω να σου πω πως παντρευονται με πολυ καλα αποτελεσματα αλλα το κοστος σου ανεβαινει σημαντικα ](*,)

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά θα μείνω στο υπάρχον απο ο,τι το κόβω αν και το Celestron δε μου κακοφαίνεται καθόλου...

είπαμε, με τρώει η τσέπη αλλά μην ξεπαραδιαστούμε και τελείως :D

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ 10 και 12 ιντσών. Πήγαινε σε κάτι μεγαλύτερο γιατί τσάμπα τα λεφτά που θα δώσεις. Η βάση είναι πολύ καλή. Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα 14αρι κατοδιοπτρικό να βάλεις απάνω. Χωρίς να το έχω μελετήσει διεξοδικά νομίζω οτι λόγω ροπών και σχετικά μειωμένου βάρους (22 kg capacity) θα πηγαίνει άνετα. Μελέτησέ το πρώτα όμως

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα και αυτό στο astroshop και μου μπήκαν διαόλια

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-304-1500-pds-explorer-bd-neq-6-pro-synscan-goto/p,19173

 

 

Καλή τιμή αλλά σκέψου ότι τα αστροφωτογράφιση οι απαιττήσεις είναι πιο ζόρικες .

Επίσης θα βάλεις κι άλλα εξαρτήματα πάνω οπότε το βάρος πάλι θα αυξηθεί .

 

Μάλλον καλύτερα να μείνεις με τον ίδιο σωλήνα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ 10 και 12 ιντσών. Πήγαινε σε κάτι μεγαλύτερο γιατί τσάμπα τα λεφτά που θα δώσεις. Η βάση είναι πολύ καλή. Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα 14αρι κατοδιοπτρικό να βάλεις απάνω. Χωρίς να το έχω μελετήσει διεξοδικά νομίζω οτι λόγω ροπών και σχετικά μειωμένου βάρους (22 kg capacity) θα πηγαίνει άνετα. Μελέτησέ το πρώτα όμως

 

Κωνσταντίνε ένα 14άρι cat είναι ΑΣΗΚΩΤΟ!!! Εδώ ο Πέτρος λέει για δισκοπάθειες κλπ..οπότε μάλλον τον βλέπω για περίθαλψη για την μέση αν πάρει κάτι τέτοιο... :D

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι, Πέτρος είναι στο άλλο thread :P

 

αλλά ναι,

14άρι;;;; Θα κυνηγάω τα νεφρά μου στσι ρεματιέ και στα λαγκάδια!! :D

Να είχα άνεση να φτιάξω σπιτικό αστεροσκοπείο, να το συζητήσουμε.. :P

 

Ναι λογικά θα μείνω με το 10ρι προς το παρόν με τη neq6 και βλέπουμε..

 

Ρε αδέρφια, να κάνω μια χαζή ερώτηση;;

Τα πλαϊνά του τηλεσκοπίου, εκεί δηλαδή που κάθεται πάνω στην dobsonian βάση τώρα, ξεβιδώνουν άνετα για να μπορώ να το κοτσάρω στην ισημερινή μετά; ή θα πρέπει να κάνω τρελλή πατέντα για να τα βγάλω;

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν θες να πειραματιστείς με αστροφωτό εγω προσωπικά θα σου έλεγα να κατέβεις ίντσες κ να επενδύσεις αλλού (βάση, ποιότητα κλπ). Άλλο η παρατηρηση που χρειάζονται οι ίντσες κ άλλο η αστροφωτογραφία. Δεν είναι ανάγκη να έχεις ίντσες για να βγάλεις απίστευτες φωτό.

πχ με ένα 8άρι RC κ EQ6 βγάζεις εξαιρετικές. Η μέση πάντα πονάει ακόμα κ με αυτό. Φαντάσου με μεγαλύτερο. Σκέψου ότι εαν θες να βγάλεις φωτογραφίες θα χρειαστείς κάμερες, οδηγητικά, βαλιτσάκια κλπ κλπ κλπ...δεν είναι μόνο το τηλεσκόπιο.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι τα γνωρίζω αυτά, αλλά δεν έχω "τελειώσει" ακόμα με την παρατήρηση, είναι το κύριο θέμα μου αυτή τη στιγμή. Σε κάποια φάση θα κάνω κάποιες προσπάθειες και για φωτογραφία και αν δω οτι και την υπομονή έχω και με ενδιαφέρει περισσότερο από την παρατήρηση, το βλέπω για άλλα μπλιμπλίκια :D

Το γενικό πλάνο είναι να ξεκινήσω κάποια στιγμή με αρκετά απλά πράγματα, φωτογραφίζοντας με μια dslr (τώρα για οδηγητικές κάμερες, synguider λύσεις, κλπ κλπ κλπ, αφού δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι ακριβώς θα κάνω, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνομαι)

ευχαριστώ πάντως :D

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε αδέρφια, να κάνω μια χαζή ερώτηση;;

Τα πλαϊνά του τηλεσκοπίου, εκεί δηλαδή που κάθεται πάνω στην dobsonian βάση τώρα, ξεβιδώνουν άνετα για να μπορώ να το κοτσάρω στην ισημερινή μετά; ή θα πρέπει να κάνω τρελλή πατέντα για να τα βγάλω;

 

Είναι 2 βίδες το καθένα αλλα ίσως χρειαστεί να βγαλεις την αράχνη για να κρατας κόντρα τα παξιμάδια που είναι απο την μέσα μεριά του σωλήνα, αν γυρνάνε μαζί με τις βίδες. Αν έχεις εύκολο τρόπο να κεντράρεις το δευτευρευον πάλι είναι πολύ εύκολο. Εμένα αυτο με δυσκόλεψε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα !

 

Είμαι η ίδια ακριβώς περίπτωση (εκτός από τις...δισκοπάθειες !).

 

Είχα αρχικά (2008) το 10" SW σε Dobson, με το οποίο ήμουν αρκετά ευχαριστημένος για πολλούς λόγους (ταχύτητα στησίματος, ευκολία παρατήρησης, κλπ).

 

Παρ' όλα αυτά, όταν κάποτε το αστρο-πουγκί μεγάλωσε, είπα πως θα αφήσω τη βάση σε μια γωνίτσα και θα αναβαθμιστώ σε NEQ6 Pro, γιατί θα έβρισκα στόχους ευκολότερα (GOTO), θα μπορούσα να αρχίσω να ασχολούμαι με τη φωτογραφία, κλπ.

 

Η απογοήτευση δεν άργησε να έρθει όταν κατάλαβα πως μαζί με το τηλεσκόπιο και τη βάση, γυρνούσε (όπως είναι ΠΟΛΥ φυσικό)...και η θέση του προσοφθαλμίου !!!!! ](*,) Το αποτέλεσμα ήταν να φρικάρω κάθε φορά που ήθελα να γυρίσω το τηλεσκόπιο από τη μία άκρη του ουρανού στην άλλη.

 

Αυτό γιατί σε μικρής διαμέτρου νευτώνια πάνω σε ισημερινές, μπορείς πολύ εύκολα να λασκάρεις λίγο τις βιδούλες από τα δαχτυλίδια και να γυρίσεις το ελαφρύ σωλήνα, ώστε το προσοφθάλμιο να έρθει σε ικανοποιητική θέση. Στο 10-άρι όμως με τα 15kg, τα πράγματα με δυσκόλευαν αρκετά ! Έχανα το ζύγισμα, μέχρι να ζυγίσω έχανα το στόχο και όλα αυτά όταν η βάση έκανε ήδη tracking !!! Οι παρατηρήσεις δεν ήταν πλέον διασκεδαστικές (τουλάχιστον για εμένα, γιατί για όλους τους άλλους που με έβλεπαν να πηγαίνω πάνω-κάτω φαντάζομαι ήταν πολύ διασκεδαστικό !!!).

 

Η αλήθεια είναι (όπως μου είχε πολύ σοφά πει ένας φίλος από το astrovox), πως για να παρατηρήσεις με μεγάλης διαμέτρου νευτώνιο σε ισημερινή GOTO, θα πρέπει να έχεις κάνει ιδιαίτερα Κάμα Σούτρα !!! Η θέση παρατήρησης ήταν τελείως άβολη, γιατί κάθε φορά έπρεπε να λύνω βίδες, να γυρνάω το σωλήνα κ.ο.κ.

 

Έτσι το αστρο-πουγκί....ταπεινώθηκε, οι τσέπες τρύπησαν και οι γαλέτες γέμισαν τα ντουλάπια του σπιτιού για να προχωρήσω στο Celestron 9,25 ! \D/

 

Θα πρότεινα λοιπόν τη λύση του φίλου 50mm, η οποία όντως ανεβάζει το κόστος, αλλά διατηρεί την ευχαρίστηση της παρατήρησης. Άλλωστε για αυτήν γίνονται όλα !

 

Τέλος έκθεσης ! -#

Antonio Pateras
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το ήξερα ότι είναι πρόβλημα αλλά δεν είχα δει ότι η λύση είναι τόσο μανίκι..

ΚΑΡΑΜΠΑ..

Μάλλον πρέπει να το δω στην πράξη για να αποφασίσω αν το αντέχω ή όχι..

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

c14 is a small scope (Part II - Smart Easy Way for Girly Men)

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

c14 is a small scope (Part II - Smart Easy Way for Girly Men)

 

Κοίτα να δεις που γίνεται!...

Εσύ θες να μας καταστρέψεις οικονομικά για τα επόμενα ν χρόνια ε; :D

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα το 14αρι είναι όνειρο ζωής(που θα πάει μια μέρα θα το πάρω....my precioussssss γκουχ..γκουχ).Αν μπορείς να το πάρεις τώρα ,βάρα στα "αυτιά".Αν δεν μπορείς καλύτερα να περιμένεις.

my 2 cents :wink:

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

You live only once. Go for it

 

Ξέρω, τώρα που μπορώ να τα κάνω γιατί είμαι ανύπαντρος κλπ χωρίς υποχρεώσεις :D

 

Φίλε Sporticus, όχι, το 14άρι δεν με παίρνει με τίποτα να το πάρω τώρα, δε βγαίνω μαναμ.. :D

 

Για το 9,25 όμως, κάτι γίνεται..

 

Το πιο πιθανό σχέδιο είναι αυτό που είπα πριν :

Παίρνω τώρα τη βάση μόνο, μαζεύω ο,τι μπορώ για του χρόνου, και χτυπάω μέχρι και 11άρι..

 

ΑΝ προλάβω, γιατί έχω και 2-3 προσοφθάλμια υπόψην για αγορά, γιατί με κατέστρεψαν ο Τάσος και ο Κώστας στους Καλλιάνους..

(ενας Pentax XW και ένας Nagler T4 θα παίξουν στανταράκι...)

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε την Neq-6 και μείνε με τον σωλήνα που έχεις!! Δυστυχώς τα δεδομένα είναι πολύ διαφορετικά για παρατήρηση και φωτογράφιση! Με την στήριξη όμως τα κάνεις όλα και συμφέρει!! Σωλήνα θα αλλάξεις όταν αποφασίσεις ακριβώς τι θες να κάνεις!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε αδέρφια, να κάνω μια χαζή ερώτηση;;

Τα πλαϊνά του τηλεσκοπίου, εκεί δηλαδή που κάθεται πάνω στην dobsonian βάση τώρα, ξεβιδώνουν άνετα για να μπορώ να το κοτσάρω στην ισημερινή μετά; ή θα πρέπει να κάνω τρελλή πατέντα για να τα βγάλω;

 

Είναι 2 βίδες το καθένα αλλα ίσως χρειαστεί να βγαλεις την αράχνη για να κρατας κόντρα τα παξιμάδια που είναι απο την μέσα μεριά του σωλήνα, αν γυρνάνε μαζί με τις βίδες. Αν έχεις εύκολο τρόπο να κεντράρεις το δευτευρευον πάλι είναι πολύ εύκολο. Εμένα αυτο με δυσκόλεψε.

 

 

Ή αν έχει μακριά χέρια αφαιρείς τον πρωτεύων και ξεβιδώνεις τις βίδες .Δεν είναι δύσκολο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πούλα αυτό που έχεις και πάρε ένα custom 14άρι truss με push to go. Και τέρμα. Ζήτα το όσο πιό ελαφρύ γίνεται και οκ. Υπάρχουν διάφοροι που τα φτιάχνουν Ευρώπη. Επικοινώνησε με τον Lukehurst www.dobsonians.co.uk και δες τι μπορεί να σου φτιάξει και σε τί τιμή, ή πες του εσύ το budget σου μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι. Υπάρχουν και άλλοι βέβαια.

 

Το σίγουρο είναι οτι με ένα τέτοιο τηλεσκόπιο ξεμπέρδεψες.

 

Αλλά βέβαια ξεχνάς την αστροφωτογραφία.

 

Επίσης απο 10 σε 12 ίντσες δεν έχει μεγάλη διαφορά, έχει αλλά όχι τόσο ώστε να αναβαθμίσεις για 2 ίντσες.

 

Τέλος, το 14άρι sct ανεβαίνει εύκολα στην βάση και κατεβαίνει, με τη βοήθεια ενός σκαμπό. Απλά το βάζεις όρθιο πάνω στο σκαμπό και φέρνεις το RA και DEC εκεί στην κατάλληλη θέση και σφίγγεις το dovetail. Η μεταφορά από το αυτοκίνητο μέχρι το σκαμπό και πίσω είναι το θέμα. Εάν γενικά δεν σηκώνεις 25 κιλά με το ένα χέρι λόγω μέσης, τότε ναι είναι απαγορευτικό. Βέβαια και η τιμή του είναι υψηλή.

 

Το 9.25 είναι καλό και δίνει ωραίες εικόνες απλά θα έχεις στην ουσία ίδιες ίντσες με το 10άρι, αλλά μετά θα μπορείς να κάνεις και φωτογράφηση. Έχε υπόψη όμως οτι το 9.25 δεν έχει mirror lock και θα θές να ελέγχεις την εστίαση κάθε κάποιες ώρες όσο θα μετακινείται ο σωλήνας. Επίσης θα έχεις vignetting με μεγάλους αισθητήρες, αλλα οκ.

 

Αυτά. :D

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Αποφάσισα να μην αφήσω το μνημόνιο και τις εφορίες να μου φάνε τα λεφτά, οπότε πήγα και τα σκασα και την πήρα τη NEQ6 :D :D
Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης