Jump to content

Lodestar starlight Xpress τα φώτα σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα απέκτησα την εν λόγω κάμερα ύστερα από αρκετό ψάξιμο στο internet reviews κλπ.

Ομως το πρόβλημά μου είναι το εξής το ότι δεν μπορώ να την δουλέψω με το πρόγραμμα PHD

Αν κάποιος άλλος είναι κάτοχος της ίδιας κάμερας και μπορεί να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα.

:roll:

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποτίθεται ότι το PHD "βλέπει" τη συγκεκριμένη κάμερα. Μήπως το πρόβλημα είναι με τους drivers; Αν έχεις πρόσβαση σε κάποιο PC με windows XP δοκίμασε και από εκεί, μήπως και δουλέψει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω εγκαταστησει σε λαπτοπ που εχει xp οποτε δεν πρεπει να ειναι drivers με το προγραμμα του ουτε και απο εκει δεν μπορω να κανω guide δοκιμασα σαν εναλλακτικη το PHD που ειναι και πιο ευκολο αλλα τζιφος... :(

καμια ιδεα??????

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν επιλέξεις το εικονίδιο της κάμερας δεν βλέπεις την

"Starlight Xpress SVX" ?

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O device manager τι λέει ?

θα πρέπει να βλέπεις στην ενότητα BlockIOclass

Starlight Xpress USB 2.0 Lodestar Guider Driver

αν βλέπεις κάποιο πρόβλημα

δοκίμασε unistall kai ξανά install...

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιώ την Lodestar εδώ και 2-3 μήνες με το PHD χωρίς κανένα πρόβλημα σε netbook με windows 7 32bit, καθώς και σε notebook με windows 7 64bit. Το έχω δοκιμάσει επίσης και σε Windows XP. Έκανα εγκατάσταση τους drivers από το CD που συνοδεύει τη Lodestar και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μόλις ανοίξει το PHD κάνω κλικ κάτω αριστερά, στο εικονίδιο με την φωτογραφική μηχανή και εμφανίζεται λίστα με τις διαθέσιμες κάμερες, επιλέγω τη Staralight Xpress SXV και για να εμφανιστεί εικόνα πατάω το 3 κουμπί από αριστερά, αυτό που μοιάζει με ένα βελάκι που κάνει κύκλο και εμφανίζεται εικόνα στην οθόνη μου. Στις ρυθμίσεις επιλέγω συνήθως χρόνο 1sec (6 κουμπί από αριστερά με το poul dawn menu). Εάν η εστίασή σου είναι πολύ "εκτός" τότε βλέπεις μόνο "χιόνια" στην οθόνη. Μόλις φτιάξεις την εστίαση κάνεις κλικ στο άστρο που θέλεις, επιλέγεις το πλήκτρο PHD με το στόχο και το βελάκι και το πρόγραμμα ξεκινάει calibration. Μετά από λίγα λεπτά ξεκινάει και η οδήγηση. Βέβαια δεν ξεχνάμε να επιλέξουμε από το menu του PHD -> Mount -> on camera.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακολούθησα τα βήματα Δημήτρη που μου έγραψες αφού πρώτα απεγκατέστησα τους drivers και με μια πρόχειρη δοκιμή χωρίς να είναι πάνω στο σωλήνα την ειδε τελικά και είχα εικόνα.

Τώρα μένει να την κουμπώσω πάνω στο όλο σύστημα να δω τι γίνεται με το guide.

Λόγω ελειψης χρονου δεν την εχω δουλεψει καθολου σχεδόν και μιας και την έχεις εσύ πες μου εντυπώσεις και αν την έχεις χρησιμοποιήσει σε πλανητική.

Θα σε ζαλίσω αφού σε ευχαριστήσω για την βοήθεια αλλά ξέρεις τώρα καινούργιο πράγμα

:roll: Δουλεύεις το πρόγραμμα της μαμάς για capture η κάποιο άλλο? maxim?

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν θα σε βοηθήσω πολύ στο θέμα της πλανητικής φωτογραφήσεις καθώς τη χρησιμοποιώ αποκλειστικά για οδήγηση. Η κάμερα είναι καταπληκτική, έχει φοβερή ευαισθησία και μπορείς να οδηγήσεις ακόμη και με αμυδρά άστρα. Εγώ τη χρησιμοποιώ με το VarioFinder (250mm) & οδηγoύσα το VMC200L οπού με μειωτή εστιακής έφτανε στα 1206mm, χωρίς κανένα πρόβλημα, με στήριξη EHQ5Pro.

Όσον αφορά το πρόγραμμα της μαμάς πληροφοριακά δεν λειτουργεί σε windows 7 64bit. Στα windows7 32bit, λειτουργεί αλλά λόγω μικρής ανάλυσης της κάρτας γραφικών στο netbook μου, δεν εμφανίζεται όλο το πλαίσιο του προγράμματος στην οθόνη των 10,1’’, με αποτέλεσμα να μην έχω πρόσβαση….στα πλήκτρα του προγράμματος που βρίσκονται στο κάτω μέρος…

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία από τα ίδια έχω πάθει και εγώ και ψάχνω για κάποιο άλλο πρόγραμμα εναλλακτικης και κατέληξα στο PHD ,δεν επαρκεί η ανάλυση στο notebook (hp mini 10'') με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κατέβω πιο κάτω στο μενού να κάνω guide.

Θα με ενδιέφερε και η πλανητική πάντως σαν πρώτη φάση ,αλλά θα το παλέψω να δω αν μπορέσω διότι δεν έχει exposure κάτω του 1 sec.

Eυχαριστώ για την βοήθεια τώρα αν κάποιος άλλος από την παρέα την έχει δουλέψει είμαι όλος αυτιά.... :lol:

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης