Jump to content

Ενδεχομενη εμφανιση Α.Τ.Ι.Α.?


nivam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πειτε μου τι βλεπετε στο κεντρο και αριστερα της φωτογραφιας. Η φωτογραφια εχει τραβηχτει μερα μεσημερι στην περιοχη Κιατου Κορινθιας στις 10/8.

Το αντικειμενο δεν εγινε αντιληπτο με το ματι αλλα καταγραφηκε μονο στη φωτογραφια.

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/nivam3/39097/470289/0/DSC02612_2.jpg

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε nivam,

πιθανότατα να το έχεις ψάξει, όμως αν η φωτογραφία δεν είναι ψηφιακή τότε κοίταξε μήπως υπάρχει στο αρνητικό κάποιο σημάδι ("μουτζουρίτσα" ή χάραξη μικρή) που ίσως αυτό αποτυπώθηκε στην φωτογραφία, ή μηπως υπάρχει ελάτωμα στο χαρτί εκτύπωσης, ή κάτι να έγινε με τα χημικά εμφάνισης-στερέωσης.

Δεν εξηγείται να μη φαίνεται με το μάτι και να φαίνεται στην φωτο. Σκέψου οτι η ταχήτητα του κλέιστρου ειδικά σε τέτοια μέρα ήταν τεράστια ωστε να καταγράψει ο,τιδήποτε που δεν βλέπει το μάτι, αν πάλι διέσχισε ταχύτατα τον ουρανό (που δεν το πιστεύω) ε, δεν θα το βλέπανε και άλλοι εκεί γύρω; Κάτι θα παιζόταν.

 

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εξηγείται να μη φαίνεται με το μάτι και να φαίνεται στην φωτο. Σκέψου οτι η ταχήτητα του κλέιστρου ειδικά σε τέτοια μέρα ήταν τεράστια ωστε να καταγράψει ο,τιδήποτε που δεν βλέπει το μάτι, αν πάλι διέσχισε ταχύτατα τον ουρανό (που δεν το πιστεύω) ε, δεν θα το βλέπανε και άλλοι εκεί γύρω; Κάτι θα παιζόταν.

 

Κώστας

 

Δεν εγινε αντιληπτο με το ματι διοτι τη στιγμη εκεινη, η φιλη μου που τραβηξε τη φωτο δεν κοιτουσε τον ουρανο, απλα προσπαθουσε να "καδραρει" σωστα μεσα απο το "ματακι" της μηχανης.

Ασε που εκεινη τη στιγμη ηταν και μονη της.

Ειδαμε αυτο το σημαδι στη φωτο την επομενη μερα που τις χαζευαμε. Εκεινη τη μερα τραβηξε πανω απο 20 φωτο απο τη περιοχη.

Συνεφο δεν ηταν σιγουρα γιατι δεν υπηρχε ιχνος συνεφων εκεινη τη μερα.

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εξηγείται να μη φαίνεται με το μάτι και να φαίνεται στην φωτο. Σκέψου οτι η ταχήτητα του κλέιστρου ειδικά σε τέτοια μέρα ήταν τεράστια ωστε να καταγράψει ο,τιδήποτε που δεν βλέπει το μάτι, αν πάλι διέσχισε ταχύτατα τον ουρανό (που δεν το πιστεύω) ε, δεν θα το βλέπανε και άλλοι εκεί γύρω; Κάτι θα παιζόταν.

 

Κώστας

 

Δεν εγινε αντιληπτο με το ματι διοτι τη στιγμη εκεινη, η φιλη μου που τραβηξε τη φωτο δεν κοιτουσε τον ουρανο, απλα προσπαθουσε να "καδραρει" σωστα μεσα απο το "ματακι" της μηχανης.

Ασε που εκεινη τη στιγμη ηταν και μονη της.

Ειδαμε αυτο το σημαδι στη φωτο την επομενη μερα που τις χαζευαμε. Εκεινη τη μερα τραβηξε πανω απο 20 φωτο απο τη περιοχη.

Συνεφο δεν ηταν σιγουρα γιατι δεν υπηρχε ιχνος συνεφων εκεινη τη μερα.

 

κ μενα για συννεφακι μου μοιαζει.. :roll:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχή, μου έμοιαζε κι εμένα για συννεφάκι. Μερικές φορές μικρά συννεφάκια περνάνε από μπροστά μας και ακριβώς λόγω του μεγέθους τους δεν γίνονται αντιληπτά σε ένα καταγάλανο ουρανό. Δεν ξέρω αν είχε συννεφιά στο Κιάτο. Την ημέρα που τραβήχτηκε η φωτογραφία, είμουν διακοπές στην Κεφαλλονιά, στην οποία επικρατούσε μια αραιή συννεφιά στα γύρω βουνά.

Οι ψηφιακές μηχανές εμφανίζουν τα πρώτα σημάδια φθοράς, με καμμένα pixels στην κάθε φωτογραφία, μετά από τις 10.000 φωτογραφίες. Με τη συγκεκριμένη μηχανή που χρησιμοποιείς, 2600 φωτογραφίες που έχεις τραβήξει μέχρι εκείνη τη μέρα, δεν δικαιολογούν φυσιολογική τουλάχιστον φθορά. Εξάλλου θα το έβλεπες σχεδόν σε κάθε φωτογραφία. Άρα κάτι άλλο πρέπει να είναι. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ UFO. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχή, μου έμοιαζε κι εμένα για συννεφάκι. Μερικές φορές μικρά συννεφάκια περνάνε από μπροστά μας και ακριβώς λόγω του μεγέθους τους δεν γίνονται αντιληπτά σε ένα καταγάλανο ουρανό. Δεν ξέρω αν είχε συννεφιά στο Κιάτο. Την ημέρα που τραβήχτηκε η φωτογραφία, είμουν διακοπές στην Κεφαλλονιά, στην οποία επικρατούσε μια αραιή συννεφιά στα γύρω βουνά.

Οι ψηφιακές μηχανές εμφανίζουν τα πρώτα σημάδια φθοράς, με καμμένα pixels στην κάθε φωτογραφία, μετά από τις 10.000 φωτογραφίες. Με τη συγκεκριμένη μηχανή που χρησιμοποιείς, 2600 φωτογραφίες που έχεις τραβήξει μέχρι εκείνη τη μέρα, δεν δικαιολογούν φυσιολογική τουλάχιστον φθορά. Εξάλλου θα το έβλεπες σχεδόν σε κάθε φωτογραφία. Άρα κάτι άλλο πρέπει να είναι. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ UFO. :wink:

 

ισως το ματι σου να μην μπορουσε να αντιληφθει το υπαρχων συννεφακι κ να το επιασε η ευαισθητη ψηφιακη σου.. :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ νομίζω ότι είναι σύννεφο.

Αν ήταν κάτι παράξενο και αν κινούνταν, σίγουρα θα το είχες προσέξει και με γυμνό μάτι.

Πάντως, είναι εντυπωσιακό το αλλόκοτο σχήμα και το χρώμα του, αλλά τέτοια σύννεφα δεν είναι καθόλου σπάνια.

DSC02612_2.jpg.d1a9b319ce031c1396d9741bb8e0e4d4.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχή, μου έμοιαζε κι εμένα για συννεφάκι. Μερικές φορές μικρά συννεφάκια περνάνε από μπροστά μας και ακριβώς λόγω του μεγέθους τους δεν γίνονται αντιληπτά σε ένα καταγάλανο ουρανό. Δεν ξέρω αν είχε συννεφιά στο Κιάτο. Την ημέρα που τραβήχτηκε η φωτογραφία, είμουν διακοπές στην Κεφαλλονιά, στην οποία επικρατούσε μια αραιή συννεφιά στα γύρω βουνά.

Οι ψηφιακές μηχανές εμφανίζουν τα πρώτα σημάδια φθοράς, με καμμένα pixels στην κάθε φωτογραφία, μετά από τις 10.000 φωτογραφίες. Με τη συγκεκριμένη μηχανή που χρησιμοποιείς, 2600 φωτογραφίες που έχεις τραβήξει μέχρι εκείνη τη μέρα, δεν δικαιολογούν φυσιολογική τουλάχιστον φθορά. Εξάλλου θα το έβλεπες σχεδόν σε κάθε φωτογραφία. Άρα κάτι άλλο πρέπει να είναι. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ UFO. :wink:

 

ισως το ματι σου να μην μπορουσε να αντιληφθει το υπαρχων συννεφακι κ να το επιασε η ευαισθητη ψηφιακη σου.. :wink:

 

Ναι, αλλά δεν τράβηξα εγώ τη συγκεκριμένη φωτογραφία. Δεν λέω βέβαια οτι αν είμουν στη θέση του φίλου Nivam θα το αναγνώριζα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω ότι αυτό δεν είναι ούτε συννεφάκι μα ούτε και UFO.

 

Αυτό είναι περιστέρι ή ένα οποιοδήποτε πτηνό που την στιγμή που η φωτογραφία αυτή τραβήχθηκε το αντικείμενο αυτό φάνηκε.

 

Επειδή το πτηνό όπως ξέρουμε κινειται έτσι μας δίνει την εντύπωση ότι είναι συννεφάκι κατα το τράβηγμα της φωτογραφίας.

 

Ακόμα μπορει να ήταν και μιγάκι το οποίο ήρθε τόσο κοντά στον φακό και το μεγεθός του μπροστά στο μέγεθος της φωτογραφίας το κάνει να φένεται αρκετά μεγάλο.

DSC02612_2.jpg.f60a8653e3af2cdd21596323235a596a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Μόνο που πάει τόσο γρήγορα που μάλλον δεν θα έχει αρκετό αεροδιάδρομο για να προσγειωθεί... :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Μόνο που πάει τόσο γρήγορα που μάλλον δεν θα έχει αρκετό αεροδιάδρομο για να προσγειωθεί... :lol:

...και όμως, θα χρησιμοποιήσει τη νέα μυστική xyz super αντιβαρύτητα και θα φτιάξει κι ένα crop circle άμα λάχει, γιά να μάθετε εσείς οι απολογητές της συνομωτών ΗΠΑ-Εβραίων-Illuminati...μπουρου μπουρου...

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω λεω να ρωτησετε τους "Ε" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Αυτοι θα σας δωσουν τα φωτα.

 

"Ειναι οι αδελφοι πολεμισται απο τα βαθη του συμπαντος. Ο κοσμικος πολεμος μεταξυ Ε και κινεζοεβραιωγαλουχημενων παρακμιακων ατομων που θελουν να ανηκουν στη τεκτονικη αδελφοτητα. Ομως τα οπλα μας θα τους συντρηψουν με αριστουργηματικο τροπο και... μπλα μπλα μπλα" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Για οσους δε με πιστευουν παρακαλω να χτυπησουν τη παρακατω σελιδα για να καταλαβουν τι εστι τελικα "Ε"

 

www.e-e-e.gr

 

Tη σελιδα μου την εδειξαν φιλοι οι οποιοι μου εκανα και περιηγηση. Διαβαστε και μονοι σας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

swstos o KOTS,

 

sas ta elega egw kai den me pistevate .....

 

eleos poia me tis foto pou trabaei o kathenas. an thelete na to paixete astronomoi to prwto pragma einai na mathete ti simainei semnotita. isws o kaliteros edw mesa pou mporei na sas mathei kati na einai o aristarchus.

 

sinelthete giati xanomaste .....

 

dimitris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

swstos o KOTS,

 

sas ta elega egw kai den me pistevate .....

 

eleos poia me tis foto pou trabaei o kathenas. an thelete na to paixete astronomoi to prwto pragma einai na mathete ti simainei semnotita. isws o kaliteros edw mesa pou mporei na sas mathei kati na einai o aristarchus.

 

sinelthete giati xanomaste .....

 

dimitris

 

Φιλαρακι, με το συμπαθειο δηλαδη, αλλα κανενας δεν προσπαθει να το παιξει αστρονομος και ελπιζω ουτε και εσυ. Το να εισαι αστρονομος σημαινει εκτος απο 2-3 γνωσεις τροχιων, θεσεων πλανητων κλπ. ειναι να κατεχεις παιδεια, αντιληψη και γνωση για τη φυση και τους νομους της μα πανω απο ολα ανοιχτο μυαλο. Ως καλος συνομιλητης θα πρεπει να εχεις την ικανοτητα να ακους αυτο που εχει να καταθεσει καποιος αλλος χωρις να χαρακτηριζεις βεβιασμενα ανευ δικαιωματος, να δεχεσαι ή να απορριπτεις, να αμφισβητεις τον λογο του αλλου και να τεκμηριωνεις τον δικο σου.

Φαινεται οτι τουλαχιστον δεν εισαι καλος συνομιλιτης...

 

Στο συγκεκριμενο topic δεν τεθηκε καποιο θεμα σχετικο με την αστρονομια, μην μπερδευεσαι. Απλη καταγραφη της εμπειριας καποιου ανθρωπου ηταν.

Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις εφοσον μιλας για "σεμνοτητα" ειναι να αδιαφορουσες και να προσπερνουσες το συγκεκριμενο post. Oπως εκαναν πολλοι αλλοι εδω μεσα. Ακομα και ο Aristarxos στον οποιο αναφερεσαι ειπε την γνωμη του και προσπερασε, ουτε σχολιασε ουτε χαρακτηρισε καποιον.

Η συγκεκριμενη φωτο δημοσιευτηκε οχι για να "επιβεβαιωσετε" ενα UFO αλλα για να βοηθησετε καποιον ενηλικα, σεμνο ανθρωπο, με σωας τα φρενας και πολλη μεγαλη αντιληψη των πραγματων γυρω του, στο τι μπορει να ηταν αυτο που καταγραφηκε στη μηχανη του. Ηθελε τη γνωμη σας. Ο λογος? Πιστευει οτι εδω μεσα υπηρχουν παρα πολλοι ανθρωποι με μεγαλη εμπειρια στην παρατηρηση και ισως καποιοι με καποια παρομοια εμπειρια.

 

Φαινεται οτι μαλλον υπαρχουν και καποιοι "εξυπνακηδες" που αυτοχαρακτηριζονται για κατι το οποιο δεν ειναι...

 

Φιλικα

Νικος

 

 

Edit: Παρακαλω να κλειδωθει το topic

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς αποφυγή εντάσεων:

 

Μέχρι να βρεθεί κάποιος που να αποδείξει με επιστημονικά επιχειρήματα τι είναι αυτό το συννεφάκι-περιστέρι-μύγα στη φωτογραφία, το αντικείμενο παραμένει

 

U.F.O (Unidentified Flying Object)!!!!!

 

...όχι κάθε φορά που αναφέρεται αυτός ο όρος από κάποιον να πέφτουν όλοι πάνω του και να του κολλάνε τη στάμπα του εξωγηινόπληκτου!!!!

 

 

 

eleos poia me tis foto pou trabaei o kathenas. an thelete na to paixete astronomoi to prwto pragma einai na mathete ti simainei semnotita.

 

Δημήτρη,

Αν εννοούσες ότι κατάλαβα απ'αυτά που διάβασα τότε τουλάχιστο μη χρησιμοποιείς τη λέξη σεμνότητα όταν προσβάλεις κατάμουτρα τόσους ανθρώπους.....

 

 

Φιλικά(το εννοώ),

 

Γιάννης Αντωνιάδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα !!

 

Σκοτάδι πίσσα. Ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα. Αν πιστεύεις φίλε Nivam ότι το τόπικ είναι άσχετο με την αστρονομία τότε ψάξε το περισσότερο. ΑΚΟΥ !!! ΔΙΑΒΑΣΕ !! μην απορρίπτεις όλα αυτά που δεν ακούγονται ωραία στα αφτιά σου.

 

Μόνο πολλοί λίγοι ξεχωρίσουν. Αυτό είπα. Προσπαθήστε να τους μοιάσετε. Αν δεν θέλετε, είναι δικό σας πρόβλημα.

 

Φίλε Γιάννη προσβάλλονται μόνο όσοι θέλουν να προσβληθούν. Οι υπόλοιποι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ να προσβληθούν. Είναι κάτι σαν το « όποιος έχει την μύγα … »

 

 

Καλή συνέχεια

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω δεν μπορούμε να συγκρατηθούμε ώστε να μην τσακωνόμαστε δημόσια οπότε καλύτερα να κλείσουμε αυτό το θέμα και να συστήσουμε ψυχραιμία. Να υπενθυμίσουμε για μια φορά ακόμα ότι αν έχετε κάτι προσωπικό να πείτε σε κάποιον άλλον να το κάνετε με προσωπικό μήνυμα!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης