Jump to content

Rich Field Refractor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα μικρό διοπτρικό για αποκλειστικά φωτογραφική χρήση.

Έχω δει ότι υπάρχουν αρκετές επιλογές απο TS, AT, TV , ΤΑΚ κτλ των οποίων

κάποιοι από εσάς είστε ήδη κάτοχοι.

 

Θα ήθελα την άποψή σας παρακαλώ.

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο για να μην το κουράζω>>>> TS APO65Q - 65mm f/6,5 Quadruplet Astrograph

Στα +

1.Quadruplet

2.Εστιαστής rack & pinion

3.Φορητότητα

4.apo

Στα -

1.65mm (και αυτό είναι σχετικό κατά πόσο είναι μείον...)

Έχω την άποψη ότι θα στο συστήσουν και άλλοι. \:D/ :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

George και εγώ το ίδιο θα σου έλεγα...Το μόνο - αν μπορείς να το πεις - είναι πως δεν παίρνει reducer! Όπως και να έχεις πάντως από τα λεγόμενα πολλών φίλων εδώ μέσα είναι ένα καταπληκτικό τηλεσκόπιο με άψογο πεδίο και πολύ καλό εστιαστή! Από εκεί και πέρα το budget παίζει τον μεγάλο ρόλο!! Και το Takahashi fs60cb του άγγελου είναι πολλά υποσχόμενο αλλά καλύτερα να μιλήσει ο ίδιος γι'αυτό αλλά και για το άλλο! Εγώ πάντως μπορεί να σκεφτόμουνα και κάποιο από τα νέα νευτώνεια skywatcher f/4
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά , το είχα προσέξει το TS APO65Q και απο ότι ακούω και βλέπω απο κατόχους είναι πολύ καλό! Έμαθα επίσης ότι είναι το ίδιο ακριβώς με το astro-tech 65 quad.

 

Για το TAK έχω πληροφόρηση από τον Άγγελο αλλά με τον απαραίτητο ff , δαχτυλίδια κτλ. ενδεχομένως να είναι off budget στην παρούσα φάση. Mου πρότεινε όμως ανεπιφύλακτα το TS καθώς και το σενάριο ED80 + ff/fr.

 

Άλλες απόψεις?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το 65αρι έχουν ακουστεί πολλά παράπονα για πρόβλημα στα άστρα, παρουσιάζει μία μικρή κόμη σε όλο το πεδίο. Στο δικό μου δεν το έχω παρατηρήσει - εγώ έχω της ts - ίσως να ήταν πρόβλημα κάποιας παρτίδας ! Κατά τα άλλα το τηλεσκόπιο έχει απόλυτα επίπεδο πεδίο και είναι αποχρωματικό στην πράξη και όχι στα λόγια όπως πολλά άλλα κυρίως μικρών εταιρειών. Είναι βέβαια λίγο αργό f6,5 και όπως ήδη ειπώθηκε δεν υπάρχει στην αγορά reducer που να κάνει δουλειά χωρίς να δημιουργεί κόμη. Για τα λεφτά του πιστεύω ότι είναι πολύ καλό. Προσοχή κάποιοι έμποροι λένε ότι κάνει ο FR της TV, αλλά έχουμε κάνει δοκιμή με τον FR του raxxla και αποδείχτηκε το αντίθετο ! Το μικρό tak 60mm είναι καλύτερο σε συνδυασμό με Fr αλλά κοστίζει σχεδόν τα διπλά με όλα τα παρελκόμενα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

NP101[is ή όχι] και ξερό ψωμί!

Το μόνο αρνητικό είναι η τιμή, αλλά πιστέψτε με, αξίζει και το τελευταίο τελευταίο $ που θα δώσεις! :D

Υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες στο astromart τον τελευταίο καιρό, ειδικά για το παραδοσιακό NP101 (non "is").

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

NP101[is ή όχι] και ξερό ψωμί!

Το μόνο αρνητικό είναι η τιμή, αλλά πιστέψτε με, αξίζει και το τελευταίο τελευταίο $ που θα δώσεις! :D

Υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες στο astromart τον τελευταίο καιρό, ειδικά για το παραδοσιακό NP101 (non "is").

 

Ευκαιρίες σίγουρα υπάρχουνε Λιάκο μου...λεφτά δεν ξέρω αν υπάρχουνε. :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης