Jump to content

Autofocuser για Baader Steeltrack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλοι

 

Σε μια προσπάθεια που κάνω έτσι ώστε να βελτιώσω την ποιότητα των αστροφωτογραφιών μου και δεδομένου ότι έχω λύσει θέματα οδήγησης και λοιπά αλλα προβληματάκια που προέκυψαν με τον εξοπλισμό μου πρέπει να δώσω μια λύση στο θέμα της εστίασης.

Το setup μου αυτή τη στιγμή αποτελείται από τα πιο κάτω:

 

Βάση: EQ6

Σωλήνας: Skywatcher ED 80 με εστιαστή Baader Steeltrack

CCD: SBIG ST 8300

Οδήγηση μέσω: Finder TS60 με Orion Starshoot Autoguider

 

Λαμβάνοντας υπόψη το δεδομένο setup σκέφτηκα τη λύση ενός Autofocuser σαν λύση στο πρόβλημα της εστίασής μου.

 

Σε επικοινωνία που είχα με τον OPT μου πρότειναν το Robofocus το οποίο επικοινωνεί μέσω ASCOM Driver με διάφορα λογισμικά που το διαχειρίζονται και αυτοματοποιούν την εστίαση, ενω παράλληλα με adapter κάθεται στον εστιαστή μου.

 

Από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού εξετάζω την πρόταση της Baader για το Steeldrive with handheld control (όχι αυτο που λειτουργει σε συνεργασία με το LVI Autoguider).

Δεν γνωρίζω όμως αν αυτό είναι Autofocuser, αν συνεργάζεται με κάποιο λογισμικο π.χ. Focusmax ή άλλο της κατασκευάστριας εταιρείας. Άραγε κάποιος από το Forum το έχει?

 

Θα παρακαλούσα να με βοηθήσετε καταθέτωντας τη γνώμη σας και την εμπειρία σας.

 

 

 

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δεν υπήρξε καμία απάντηση στο πόστ, θεωρώ ότι μιας και μου απάντησε η Baader, καλό θα είναι να παραθέσω την απάντηση μήπως κάποιος έχει την ίδια απορία με εμένα.

 

Dear Mr. Kallias,

 

the SteelDrive supports the ASCOM-standard, so it should work also with Focusmax. It will come with a special software called SteelGo to control it via PC, we are doing the last tests at the moment.

 

Best regards,

 

Alexander Kerste

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης